Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.05.2013, 21:43:37
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

buna seara, legat de euharistie: daca am baut apa dupa 12 noaptea in ziua in care m-am impartasit este pacat? cand am realizat ca am baut m-am oprit , iar de dimineata m-am impartasit pe nemancate.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #42  
Vechi 11.05.2013, 00:34:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
buna seara, legat de euharistie: daca am baut apa dupa 12 noaptea in ziua in care m-am impartasit este pacat? cand am realizat ca am baut m-am oprit , iar de dimineata m-am impartasit pe nemancate.
Spunea un Sfînt, dar nu rețin care e, că nu e păcat să te împărtășești chiar dacă dimineață spre exemplu, cînd te speli, îți ajunge apa în gură din greșeală.

A, am găsit între timp: http://www.teologie.net/2010/01/05/c...ne-impartasim/

"A doua problemă de care tocmai amintisem se prezintă pentru noi ca fiind de‑a dreptul șocantă și ea se leagă de Canonul 16 al Sfântului Timotei al Alexandriei. După ce Sfântul Timotei arată obligativitatea ajunării înainte de împărtășire, el spune: „Dacă însă cineva ajunând spre a se împărtăși, spălându‑și gura sau făcând baie a înghițit apă fără să vrea, se cuvine a se împărtăși căci satana, aflând prilej de a‑l opri (pe om) de la împărtășire, mai des face aceasta”. Fără a mai comenta, menționăm că acest canon nu a fost anulat de vreun sinod."

Eu m-am împărtășit în două situații excepționale deși mîncasem cu cîteva ore înainte (mîncare vegetală), cu aprobarea duhovnicului. E bine de știut că primii creștini obișnuiau să se cuminece după agapă, adică imediat după masă. În timp s-a schimbat obiceiul, ca multe alte tradiții legate de Împărtășanie și nu numai.

Deci nu te stresa din cauză că ai băut puțină apă cu 11 ore înainte de comuniunea cu Hristos și cu Biserica.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.06.2013, 01:15:06
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Spunea un Sfînt, dar nu rețin care e, că nu e păcat să te împărtășești chiar dacă dimineață spre exemplu, cînd te speli, îți ajunge apa în gură din greșeală.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.06.2013, 16:52:43
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Off-topic: Si mie imi place Assasin'sCreed: cred ca e plauzibila si intriga localizata in vremea cruciadelor: multi credinciosi, fraieri ca toti believerii sinceri, nu s-au prins ca de fapt sefii lor erau la combinatie impreuna, faceau manareli pe spinarea "martirilor islamici" si "sfintilor catolici". Sa mori de ras. Un ras minzesc.
In alta ordine de idei, anume on-topic: nu m-am prins ce vrea sa insemna raspunsul tau cu mulatrul asta care da din maini?!
Reply With Quote
Răspunde