Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 29.03.2012, 21:39:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
pe cine pacalim, pe noi? !
Exact ! Este precum ai spune , ca nu mai desfranez cu cineva , dar desfranez cu mintea , si mult mai grav cu alte "mijloace" , ce inlocuiesc persoana respectiva ! Pacaleala 100% cu plus !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #192  
Vechi 01.04.2012, 17:12:21
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
inca mai miros hainele a tigari din cauza ca se fumeaza inca in casa, eu m-am lasat de fumat de cateva luni si nu mai miroase nimic a tigari la mine in casa. ati spus ca lasatul de fumat a avut un pret, care este acela?
De 2 saptamani incerc sa va raspund dar abia acum reusesc. Cu toate ca este destul de personal, o spun totusi. Mie mi s-a parut ca am devenit (mult mai ) isterica, aveam tendinta, mai mult la inceput, si inca o mai am, sa ma cert, sa-mi revendic drepturile atunci cand consider ca sunt nedreptatita, ma chinuie mult mai rau/mai des sentimente nedorite de mandrie, invidie, manie, frica, anxietate, chiar teroare cateodata. Pe vremuri aveam "puterea" sa ies afara sa-mi aprind o tigara si sa zic "foux, tous les moments courrent", dar acum ma consum mult mai mult si nu mai imi pot reprima acele sentimente de care ziceam mai sus. Chiar si iertarea si uitarea care sunt antidoturile pana la urma, realizez ca nu sunt chiar asa usor de acordat.
In orice caz, acum cateva seri, intr-un astfel de moment, mi-am mai aprins o tigara, constienta fiind insa ca nu ma va ajuta, pana la urma, si nedorind in nici un caz sa ma reapuc, si mi-am amintit de "Rugaciunea inimii", si cred ca a functionat, ca in cateva secunde am lasat tigara si parca m-am si linistit un pic.
Se pare ca necuratul ne vrea sufletele si cand vrem sa scapam de el ne loveste cu alte ispite din ce in ce mai grele, e acel "razboi nevazut " de care vorbeste si parintele Boca. Tot ce sper e ca toate aceste nevointe ale noastre sa fie spre mantuire, si nu sa fie doar preludiul osandei vesnice. Totul e sa nu ne pierdem speranta si sa nu hulim impotriva lui Dumnezeu atunci cand ne e mai greu.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 01.04.2012, 23:50:47
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
De 2 saptamani incerc sa va raspund dar abia acum reusesc. Cu toate ca este destul de personal, o spun totusi. Mie mi s-a parut ca am devenit (mult mai ) isterica, aveam tendinta, mai mult la inceput, si inca o mai am, sa ma cert, sa-mi revendic drepturile atunci cand consider ca sunt nedreptatita, ma chinuie mult mai rau/mai des sentimente nedorite de mandrie, invidie, manie, frica, anxietate, chiar teroare cateodata. Pe vremuri aveam "puterea" sa ies afara sa-mi aprind o tigara si sa zic "foux, tous les moments courrent", dar acum ma consum mult mai mult si nu mai imi pot reprima acele sentimente de care ziceam mai sus. Chiar si iertarea si uitarea care sunt antidoturile pana la urma, realizez ca nu sunt chiar asa usor de acordat.
In orice caz, acum cateva seri, intr-un astfel de moment, mi-am mai aprins o tigara, constienta fiind insa ca nu ma va ajuta, pana la urma, si nedorind in nici un caz sa ma reapuc, si mi-am amintit de "Rugaciunea inimii", si cred ca a functionat, ca in cateva secunde am lasat tigara si parca m-am si linistit un pic.
Se pare ca necuratul ne vrea sufletele si cand vrem sa scapam de el ne loveste cu alte ispite din ce in ce mai grele, e acel "razboi nevazut " de care vorbeste si parintele Boca. Tot ce sper e ca toate aceste nevointe ale noastre sa fie spre mantuire, si nu sa fie doar preludiul osandei vesnice. Totul e sa nu ne pierdem speranta si sa nu hulim impotriva lui Dumnezeu atunci cand ne e mai greu.
recunosc aceste stari prin care treceti, cu timpul nu veti mai simti asta, e normal sa fie asa pentru ca dracilor nu le place sa nu ne mai cheltuim banii pe tigari si ne dau acele sentimente, insa nu trebuie sa uitam ca Bunul Dumnezeu nu le va ingadui mai mult decat putem noi sa rabdam. si eu cand am renuntat la fumat ajungeam de la super calma la isterica intr-o clipa, parca nu eram eu, insa si cand fumam tot straina imi eram mie insami. ma mai intreaba cate unu de ce m-am lasat si cand spun ca pentru ca e pacat se stramba, mi-as permite sa fumez dpdv material, pana in prezent boala nu m-a cuprins din cauza lor, deci ce-ar fi putut sa ma impiedice? cum ati spus, dupa fiecare tigara ma simteam vinovata. eu nu cred ca as mai putea sa fumez, nu ma pot intoarce de unde am plecat, cred ca Dumnezeu s-ar supara foarte tare pe mine, il am pe El, pentru ce imi mai trebuie tigara? am auzit un tip in autobuz intr-o zi ca din fumator s-a transpormat in nefumator si acum anti-fumator, cam asa simt si eu pentru ca daca erau asa bune nu mi-as fi dorit sa renunt la ele, din cauza lor eu am stat atata timp departe de Biserica si de Dumnezeu. ce exemplu sa fiu eu pentru copiii mei cu tigara in gura, cum sa le spun eu sa nu mai fumeze cand eu fumez? i-am explicat baiatului meu ca nu sunt bune snadajduiesc eu ca nu se va lasa influentat de anturaj ca sa se apuce de fumat. drumul mantuirii este stramt si greu, dar trebuie sa avem credinta, sa nu deznadajduim in dragostea lui Dumnezeu. cand nu credem si nu ne pasa daca suntem sau nu pe placul Lui si dracii ne lasa in pace pentru ca oricum suntem ai lor, insa cand vrem sa ne apropiem de Dumnezeu ei se impotrivesc si lupta cu noi, de aceea se si spune ca drumul mantuirii este greu.

MUlta sanatate trupeasca si pace sufleteasca va doresc!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #194  
Vechi 14.04.2012, 15:00:34
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
acum ca nu mai fumez vad si eu cati oameni fumeaza, cum aceasta patima a pus stapanire pe oameni, chiar azi am remarcat un baiat care si-a aprins tigara de pe scarile rulante de la mentrou nemaiavand rabdare sa fie in aer liber si netinand cont de ceilalti.
da, si incep sa fumeze de mici, de la 10-12 ani, cand sunt fragezi si necopti la minte, nepunandu-si problema cat de daunatoare pot fi acele tigari plamanilor in formare, dar credeti ca celor care scot bani frumosi din industria de tutun sau comerciantilor, le pasa? prea putin! chiar daca legea ii impiedica sa vanda tigari minorilor totusi o parte din tigari de acestia sunt fumate!
Reply With Quote
  #195  
Vechi 29.04.2012, 14:58:35
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Hristos a inviat!
Sper ca a reusit toata lumea sa treaca cu bine acest post, iar cei mai vrednici dintre noi au primit Sfanta Impartasanie si s-au bucurat pe deplin de Sfanta Inviere a Domnului nostru.
Sper si va doresc din tot sufletul cu aceasta sa va fie spre mantuire si va sa tina departe de pacate pentru cat mai multa vreme.
Doamne ajuta!

P.S. Pentru cei care nu ati reusit inca a va lasati de fumat, nu ezitati si incercati sa-i cereti ajutorul si parintelui Arsenie Boca. Se spune ca i-a ajutat pe multi si in aceasta privinta.

Last edited by fallen; 29.04.2012 at 15:44:21.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul - boală sau lipsă a discernământului? I.Calin Generalitati 71 01.03.2014 05:35:30
Fumatul din narghilea e pacat? Stefan500 Generalitati 36 28.08.2011 15:01:30
fumatul marius.b. Generalitati 29 17.08.2011 20:08:11
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 17:49:57
Impartasania tudor2012 Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.08.2007 00:35:08