Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.03.2009, 23:55:52
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit Colegă penticostală

Am o colegă de care îmi place. Nu am reușit să vorbesc prea mult cu ea. Dar azi întrebând-o pe o altă colegă (colegă cu care mai discut uneori) despre fata asta, mi-a spus că colega care îmi este simpatică este penticostală. La prima vedere nu ai zice că e. Se îmbracă normal, se mai fardează puțin... singura chestie la ea e că e timidă (se vede și după chipul ei asta).
Așa că am ajuns să fiu curios în a aflua ce spun penticostalii în legătură cu relațiile de iubire sau de căsătorie. Deși un forum creștin-ortodox, aș fi curios să aflu și părerea unui penticostal, nu numai al unor ortodocși.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.03.2009, 08:52:54
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Dragul meu, iti voi raspunde eu, desi sunt ortodoxa. Ei cred asa despre relatiile dintre doua persoane care sunt de culte religioase diferite:"sa nu te pui la jug nepotrivit", adica sa nu umbli cu astfel de persoane. Si eu am avut colegi protestanti, dar nu prea socializam ,deoarece ei aveau grupul lor, unde nu erai bineprimit. Oricum, sunt curioasa de ce va urma. Tine-ne la curent.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.03.2009, 09:03:07
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu zic ca tu esti cel timid. Initiaza o discutie cu ea, e mai eficient decat sa intrebi pe forumuri despre ce-am crede noi ca e in capul ei
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.03.2009, 12:56:15
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Nu aș vrea s-o întreb pe ea din prima despre asta, deoarece s-ar putea să intre la bănuieli. Cu băieții nu am văzut-o să vorbească, dar mai vorbește cu colegele (cel puțin 2 din colegele cu care vorbește, nu sunt religioase, dar nici protestante).
Am deschis topicul deoarece vreau să știu cum să o abordez - cultul ei contează în modul de a o aborda!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.03.2009, 13:11:00
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

"- Buna ziua, sora [numele ei]. Vrei sa comentam Cantarea Cantarilor impreuna?"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.03.2009, 13:11:01
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Am o colegă de care îmi place. Nu am reușit să vorbesc prea mult cu ea. Dar azi întrebând-o pe o altă colegă (colegă cu care mai discut uneori) despre fata asta, mi-a spus că colega care îmi este simpatică este penticostală. La prima vedere nu ai zice că e. Se îmbracă normal, se mai fardează puțin... singura chestie la ea e că e timidă (se vede și după chipul ei asta).
Așa că am ajuns să fiu curios în a aflua ce spun penticostalii în legătură cu relațiile de iubire sau de căsătorie. Deși un forum creștin-ortodox, aș fi curios să aflu și părerea unui penticostal, nu numai al unor ortodocși.

Nu e lege, dar de obicei penticostalii nu se casatoresc cu oameni "nemantuiti" care nu sunt "copiii Domnului"
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.03.2009, 14:01:21
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Asta incercam si eu sa ii explic, Danyel.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.03.2009, 22:52:01
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
"- Buna ziua, sora [numele ei]. Vrei sa comentam Cantarea Cantarilor impreuna?"
Scuză-mă, nu am înțeles ce vrei să zici!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.03.2009, 23:17:05
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Scuză-mă, nu am înțeles ce vrei să zici!
Daca ai gand curat, e suficient si o fraza simpla, daca doresti sa porti o discutie; toate se vor aranja, in voia lui Dumnezeu, daca esti sincer.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.04.2009, 01:13:18
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Chiar dacă nu o să ajung la o relație sau la a mă căsători cu ea, am ajuns să-mi pun o întrebare: în caz că o persoană care aparține cultului ortodox și una care aparțin cultului penticostal se căsătores - e posibil să facă doar cununia civilă, din moment ce niciuna dintre cele două biserici nu va accepta să le facă cununia religioasă - poate cei penticostali speră că persoana ortodoxă va trece la ritul lor, dar persoana ortodoxă nu trece la cultul penticostal, există consecințe pentru persoana de rit penticostal, și dacă da, care sunt acestea?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Influente ortodoxe in gandirea penticostala romaneasca ioanna Secte si culte 138 18.02.2012 15:26:35
O colega de-a noastra de forum... dorinastoica14 Umanitare 20 17.06.2011 21:19:11
Pentru o colega deosebita Anica mara2008 Slujba inmormantarii 13 01.04.2011 04:09:15
Biserica Speranta Vietii Targoviste - O alta ramura penticostala petrut-angel Secte si culte 35 17.11.2010 10:36:19
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 10:35:27