Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 06.08.2007, 05:27:04
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A fi crestin nu inseamna a fi fara de pacat - oricum, nimeni nu e perfect! - ci inseamna a-l cauta pe Dumnezeu, prin calea deschisa de Hristos. Ca pasim mai hotarat sau mai sovaielnic, cu pasi mai mici sau mai mari, asta e mai putin important ca faptul ca ne-am hotarat sa apucam acest drum. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 06.08.2007, 09:13:11
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirela: Ca pasim mai hotarat sau mai sovaielnic, cu pasi mai mici sau mai mari, asta e mai putin important ca faptul ca ne-am hotarat sa apucam acest drum.

Depinde cat timp mai ai de pierdut. Daca ai realizat cat de importanta e mantuirea si iti vezi si pacatele, nu prea mai ai timp de pierdut. Atunci trebuie sa depasesti starea de dorinta si sa actionezi, caci nu intentiile ci faptele sunt cele care conteaza.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 06.08.2007, 13:11:07
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Da, asa este mirela, sincer imi pare rau pentru cele spuse de mine, am fost si eu intr-o pasa mai proasta si am scapat cateva cuvinte de revolta...promit ca nu o sa se mai repete. :)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 06.08.2007, 17:46:42
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
aici esti cam radical, marius, nu crezi?!
Nu Mirela nu sint!
Diferenta este ce intelegem prin crestin. Daca crestin inseamna a-l cauta pe Dumnezeu, prin calea deschisa de Hristos. Ca pasim mai hotarat sau mai sovaielnic, cu pasi mai mici sau mai mari, asta e mai putin important ca faptul ca ne-am hotarat sa apucam acest drum. atunci toti sint crestini..... care nu s-au dezbotezat!
Pentru mine crestin este mult mai mult decit atit. Si nu doar pentru mine ca se spune ca nici cind le facem pe toate inca nu ne-am facut decit datoria. Ori pina a le face pe toate.... Crestin esti si in somn Mirela. Nici atunci nu visezi cai verzi pe pereti pentru ca nu te lasa constiinta ta de crestin.
Dar sa presupunem ca definitia ta este cea corecta. Bogatia nu te lasa sa inaintezi pe drumul acesta. Este o povara care te leaga prea tare de lume. Eu am fost si pe partea insorita si pe cea intunecata a vietii.Nu vorbesc din teorii ci din practica.:)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 06.08.2007, 17:58:53
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Eu am fost si pe partea insorita si pe cea intunecata a vietii.Nu vorbesc din teorii ci din practica.:)
Asta nu inseamna ca toti gandesc sau fac precum tu.
Aici nu vorbim de etaloane si mai ales cu referire la propria persoana.
Ci vorbim obiectiv daca bogatia este un impediment in calea mantuirii. Ca unii sunt pro si altii contra prea putin conteaza atata timp cat nu se vine si cu un argument concret prin care sa-si sustina teoria...iar cel mai puternic argument este Noul Testament, si acolo n-am gasit nicaieri scris sau spus de Hristos ca cei bogati nu se mantuiesc pt ca sunt bogati.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 06.08.2007, 18:31:06
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As vrea daca imi permiteti sa va amintesc doua istorioare.
Pilda saracului milostiv care, primea in casa sa toti pelerinii si ii ospata din agoniseala lui. Un mare sfant trecand pe langa casa saracului si vazandu-i ravna a spus : Doamne te rog da avere mare fratelui, caci iata cat de milostiv este.. Asa a primit saracul bani dar si-a schimbat inima.
A doua pilda, este pilda Dreptului Iov!! care mare bogatie avea dar nu isi lipise inima de ea. Domnul a dat Domnul a luat! Fie numele Domnului binecuvantat! Deci bmd si cristalin, vedeti bine...adevarul este la mijloc. Nu e bogatia un pacat dar nici saracia o virtute..poti fi bogat milostiv ( precum IOV) sau poti fi sarac si sa iti doresti mai mult pierzandu-ti sufletul. E adevarat bogatia este o povara dar, daca iti pui "povara" in slujba binelui iti vei face casa in cer. E lupta mare si trebe multa credinta.. Nu se pune problema daca ne mantuim sau nu din cauza banilor poti fi bogat milostiv sau sarac hot...depinde de tine..si de credinta ta :rolleyes::rolleyes:
Reply With Quote
  #87  
Vechi 06.08.2007, 18:37:04
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Vai dilema ce dura ai fost!!!!,si-ti multumesc,pentru ca astfel te-ai luat de mana cu mine,cu nevrednicia si nimicnicia mea,asa ca nu pot sa-ti explic mai multe despre "barfa mea".Pe de o parte cred ca mai placuta ai fi fost barfind decat "lovind"cu atata rautate intr-un om,care pana la urma nu e decat un forumis care-si exprima parerea,buna sau rea,despre subiectul in cauza,asta este si scopul afirmarii virtuale.
Ce crezi,ca vreau sa fiu Maica Trerezza pe forum si sa mi se acorde premiul Nobel???
Si vrei neaparat adevarul din perspectiva celeilalte parti a situatiei,ok!,iti dau adresa iar tu fa exact ceea ce am facut si eu si-o sa ti se confirme realitatea,fiindca dupa incidentul respectiv am aflat ca persoanele in cauza aveau antecedente in acest sens,iesind mereu panarama,astfel ca nici Preasfintitul nu le mai lua in consideratie.
Dar nu asta conteaza acum,si sa stii ca nu am asteptat rasplata,ci doar m-a dezamagit faptul ca nu mi-a spus un simplu "la multi ani!",lucru pe care-l astepti in preajma sarbatorilor si de la un simplu vecin pe care nu-l cunosti prea bine.
Dillema,chiar daca multe lucruri exprimate aici se rezuma la barfe,sa stii ca uneori diferenta cea mai importanta intre cei care-si expun parerea,o face chiar experientele personale,si deci credibilitatea se poate accentua in acest sens,chiar daca nu avem neaparat nevoie de credibilitate,macar ne exprimam sincer si aratam exact ceea ce suntem,plini de fapte,cugete si simtiri...reale!!!!!
Nu-mi este rusine de ceea ce am scris,si niciodata nu am incercat sa exprim altceva fata de ceea ce ati inteles,fie rau sau bine.Nu sunt perfecta,dar incerc pe cat pot sa nu fiu nici fatarnica,pentru ca am intampinat atat de multe lucruri in viata,mai ales vis-a-vi de aspectul religios,incat mi se pare ca totul este relativ,si n-as putea vreodata sa spun NICIODATA.
Draga mea, eu cred ca menirea unui forum este sa iti impartasesti experiente si idei proprii spre folosul tuturor. Daca ai o problema (caci observ ca povestea care ai insirat-o aici te-a afectat profund) ai duhovnic caruia sa o impartasesti, sa ceri sfaturi etc. Dar sa judeci in public o persoana care nu e prezenta aici in modul cum a facut-o si mai ales legat de sotia unui preot...mi se pare deplasat. Daca preoteasa in cauza era aici de fata ai mai fi a avut curajul sa spui ce ai spus? Si la urma urmei nu asta e problema...problema e ca dai apa la moara altora care abia asteapta sa auda astfel de "stiri" piperate. Si spun asta nu doar ca persoana in cauza ar fi preoteasa ci mi se pare deplasat sa vorbesti astfel de o persoana in general. Nimeni nu e perfect cum nici matale cred ca nu te consideri perfecta. Si fiind un forum crestin cred ca ar fi cazul sa ne expui parerea ta despre credinta ortodoxa si nu ce a facut persoana x sau preotul y. De nu esti perfecta...nu uita ca toti suntem in postura asta de imperfectiune inclusiv preotul si preoteasa ca si ei sunt dati pe pamant cu scopul de a se perfectiona (indiferent de stadiu la care sunt si darurile si harurile care au primit).
Reply With Quote
  #88  
Vechi 06.08.2007, 18:43:22
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de bmd
Iar eu cred ca cei bogati nu pot fi crestini
aici esti cam radical, marius, nu crezi?!
Totul e relativ, nu cred ca bogatia te impiedica sa te mantuiesti, ci lipsa de credinta. Eu cred ca sunt persoane bogate care s-au mantuit pentru ca au avut credinta. Pilda Mantuitorului legata de camila, ac si bogatie are un sens metaforic. Fiind bogat poate fi un impediment in calea mantuirii, dar daca depasesti patima ai sa fii rasplatit pe masura. Dupa cum bogatia poate fi o piedica..si saracia fara credinta poate fi la fel de periculoasa
Reply With Quote
  #89  
Vechi 06.08.2007, 19:10:02
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe vremea lui Iov nu spusese inca nimeni s dai o haina daca ai doua! Nu poti compara doua cazuri din sisteme diferite.
Ma amuza ca lucrurile "neplacute" sint cele mai contrazise. Tiniuta in biserica, locul femeii, rolul ei, bogatia.
Cineva spunea ca nu-s toti ca mine. Slava lui Dumnezeu ca-i asa. Din pacate in privinta bogatiei eu nu am gasit oameni diferiti de mine. Cine o are o pastreaza si imparte frimituri. Daca Becali da un milion (cinste lui, bine ca o face) nu valoreaza atit ca o jumatate de felie de piine data de cel care are doar felia aceea de piine! Si banutul vaduvei imi da mie dreptate. Sigur ca daca depasesti patima si-ti imparti averea te poti mintuii dar daca nu o depasesti? Daca nu o imparati? Eu am mai multe decit imi trebuie si mi-e rusine. Voua nu? Desigur sint f. multi mai bogati...dar aia nu merg cu mine de mina la judecata.
Iar saracia este o virtute..daca nu te plingi de ea!:)
Reply With Quote
  #90  
Vechi 06.08.2007, 19:18:23
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai mare dreptate bmd:rolleyes:
Cat despre partea cu rusinea...jos palaria frate, sincer dau slava Lui Dzeu ca am tarit sa cunosc un om ca tine. Maicuta Domnului sa te aibe in paza. Poate aseasta "rusine" te va duce in Rai:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce e saracie-Rezervele de cupru ale Romaniei de miliarde de euro privatizate. hydro314 Generalitati 40 01.11.2012 00:37:47
Despre lacomie, bogatie si saracie ! cristiboss56 Pocainta 21 01.08.2012 22:36:27
Saracie mare! rusumadena Umanitare 0 24.06.2010 12:20:03