Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.12.2007, 16:55:52
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Cozia, daca nu se preotesc, absolventii de tologie pastorala ce sanse de integrare profesionala au?
Sa nu uitam ca pe linga Teologie acestia sunt in acelasi timp si absolventi ai unei facultati de litere deci pot profesa si predarea limbii si literaturii romane, sociologie, psihologie, etc...nu ca ar exista pozitii libere dar...posibilitati exista.

Cei pe care-i cunosc...unul este programator, altul s-a aciuit pe linga o parohie catolica de pe linga Roma, altul saracul a divortat dupa ce sotia lui a inceput sa cistige mai bine ca el si acum tot prin Italia este pe la biserici insa nu mai stiu cu ce se ocupa, parca sacrestant.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.12.2007, 17:36:55
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Sa nu uitam ca pe linga Teologie acestia sunt in acelasi timp si absolventi ai unei facultati de litere deci pot profesa si predarea limbii si literaturii romane, sociologie, psihologie, etc...nu ca ar exista pozitii libere dar...posibilitati exista.

Cei pe care-i cunosc...unul este programator, altul s-a aciuit pe linga o parohie catolica de pe linga Roma, altul saracul a divortat dupa ce sotia lui a inceput sa cistige mai bine ca el si acum tot prin Italia este pe la biserici insa nu mai stiu cu ce se ocupa, parca sacrestant.
Ma refeream la absolventii de pastorala...
Dar si in situatia prezentata de tine, crezi ca teologii de la "clasice, limbi straine, patrimoniu, limbi straine, asistenta sociala etc) fac fata concurentei, adica celor care fac, la stat, o facultate cu profil similar specializarii secundare (specializarea principala e teologie, secundar e filologie, loimbi straine...etc).
Eu nu cred. Iar rezultatele sunt evidente in urma consursurilor pentru ocuparea posturilor de profesor, unde majoritatea teologilor cu dubla specializare au fost "decimati".
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.12.2007, 16:32:53
alexa.oni alexa.oni is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionita
Doamne ajuta!
Indraznesc sa fac acest topic nou deoarece am o problema, sa-i spun asa, care ma roade de ceva vreme si anume: ce se alege fratilor de facultatile noastre de telologie?? incotro se indreapta ele??
Spun toate acestea deoarece, spre uimirea mea, observ tot mai putini studenti la teologie (atat fete cat sio baieti)cvare trateaza teologia ca pe o facultate ca ori care alta.. In multe dintre facultati nu se mai da proba de admitere si uite asa sunt fel de fel de studenti la teologie!!
In acest an eu am inceput facultatea (de muzica) si am tot vazut studenti care sunt la teologie, si va spun sincer ma tot intreb :ce cauta unii la teologie?? Fetele nu mai stiu de fusta, dar sunt la curent cu ultimele tendinte in moda. Nu mai stiu de biserica dar stiu care e ultimul club deschis prin oras. Bietii asteapta sa se termine orele sa iasa la o berica prin vre-un club de manele..si poate-poate mai cunosc si cate o fata... Multi dintre ei spun ca fac teologia doar ca sa aibe o diploma de facultate, sau deoarece se castiga bine ca preot..
Am intalnit un caz in care fata face teologia doar ca sa se marite cu un preot...dar duce o viata de studenta la cluburi!! Nu vreau sa fiu rea dar deja parca am obosit sa tot vad studenti la teologie care nu au nimic in comun cu biserica si cu teoogia!! Studenti care mai tarziu vor vrea sa devina preoti sau profesori de religie iar viata pe care o duc nu duce deloc cu una a unui teolog!!
Acesta este motivul pentru care ma tot intreb: INCOTRO CU FACULTATILE NOASTRE DE TEOLOGIE??

Am facut acest topic deoarece doresc sa discutam cat mai multe persoane despre acest lucrusi poate imi aratati si mie o alta pozitie a facultatilor de teologie.. adica o alta imagine a facultatilor de teologie, deoarece ma gandesc sa dau la teologie dar nu doresc sa fiu o ciudata printre ei. Eu port fust lunga si am inteles ca unii din profesori de acolo(preoto fiind dansii)iti "noteaza" tinuta si te intreaba daca nu cumva vrei sa te calugarest de tot porti fuste lungi.. si asa mai departe..
Doamne ajuta nestiintei si neputintei mele!!!
Sincer nu stiu raspunsul la intrebarea ta,dar sa sti k in verme de azi nimic nu mai are sens ,nimic nu e la locul lor ,uitate la copiii in ziua de azi cum vb ,nu vreau sa judec si nu judec dar asa e uni nu au bun simt ,alti nu au fost invatati.Dar asta e tre sa ne bucuram k avem cine sa se roage pt noi ii mai avem pe calugari si pe preoti dar CUM VA FI DUPA CE EI VOR DISPAREA?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.12.2007, 22:32:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Apa trece , pietrele raman si timpul le cerne pe toate, lucru valabil in orice si oriunde in asta lume. Sa nu deznadajduim si sa nu generalizam cazurile izolate. Cei ce au inclinatie, dragoste si har vor fi purtatori ai preotiei sau profesori buni in ai teologiei. La biserica la care ma duc , am de a face cu studenti minunati, care participa cu trup si suflet la aceasta biserica. Sunt intradevar zglobii, specific varstei, dar cand este vorba de treaba, fac cu prisosinta ce li se da sa faca. Sa nu preluam informatii dupa auzite de la colt de strada sau rau voitoare. Mai este un aspect si anume ,ca la orice facultate, incep 5000, sa zic, dar termina 2000, iar timpul cerne si din acestia.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.12.2007, 09:36:28
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionita
INCOTRO CU FACULTATILE NOASTRE DE TEOLOGIE??
"Pestele de la cap incepe sa miroasa!"

Facultatile de teologie sunt rezultatul conducatorilor lor, iar studentii nostri actuali sunt rezultatul mamelor si a societatii noastre fals-crestine in care traim.
Bisericile daca mai sunt pline, intr-o proportie mai mare sunt pline pentru prezenta in sine, nu pentru motivatia strict profund religioasa pentru care ar trebui sa fim acolo.
Daca proportia de crestini adevarati ar fi mai mare atunci si studentii teologi si seminaristii ar fi mai responsabili pentru alegerea facuta fata de Dzeu in primul rand. Mamele lor nu le-ar permite sa se indrepte spre asemenea facultate daca ele ar fi bune crestine si si-ar cunoste copii cu adevarat ca nu sunt buni pentru acest drum. Dar.....din pacate avem ceea ce suntem, preotii nostri sunt propria noastra creatie...le permitem sa fie ceea ce sunt la ora actuala in parohii, indiferent unde ar fi aceastea ca localizare geografica.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.12.2007, 19:36:06
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

am citit ca in vremurile din urma va trebui sa cautam mult ca sa gasim preoti cu har de la Dumnezeu care sa ne indrepte pe calea mintuirii. Dar poate ca si programa se va schimba prin introducerea problemei ecumenismului. Poate ca cel rau lupta acum pt crearea unui anumit tip de preoti dupa voia lui.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minuni din zilele noastre...inca se intampla... viviana Intamplari adevarate 9 24.02.2014 00:42:12
Se intampla minuni si in zilele noastre! viviana Generalitati 5 26.10.2011 10:27:24
Iconoclasmul și formarea neoiconoclasmului din zilele noastre cristiboss56 Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 13.01.2010 16:39:45
O minune a Maicii Domnului din zilele noastre Eugen Generalitati 1 20.04.2008 19:45:41
Sfinti din zilele noastre Juli Intamplari adevarate 4 28.01.2008 19:09:08