Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 01.07.2015, 14:02:04
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Baieti si fete, lauti si voi o pauza de la dialogul asta incrancenat. Dragos, incearca sa nu o superi pe Corina, asa gandeste ea; e dreptul ei; adu-ti aminte de cum era sotia ta cand era in stare biencuvantata: presupun ca o menajai si atunci. Daca e vorba de o femeie gravida, aia dintre noi care avem cap o menajam (ma refer la noi barbatii). Ca e iubita/nevasta proprie sau altcineva, nu conteste, e in stare biencuvantata.
Ursule, ai niste conceptii foarte adanci, se vede influenta marelui duhovnic de la Prislop. Eu nu te-as defini ca si beginner in credinta, dimpotriva, pari genul care cam stie ce vrea. Daca o tii tot asa, multi ne vom uita de Jos la Judecata la tine, daca intelegi la ce ma refer. Adica tu te vei mantui, chiar daca multi din prin prejur vor ajunge Jos. (Probabil si eu voi sta la caldurica, intuneric, si dioxid de sulf).
Florinvs, echilibrat ca de obicei.
Corinusha, imi place independenta ta in gandire, numai ca trebuie sa nu te mai lupti cu lucruri care ne depasesc. Am si eu o credinta diferita, dar stiu ca nu are rost sa ma lupt pe acesta tema. Si asta pentru ca, ca toti intelectualizatii (adica cei ce percepem religia aproape exclusiv prin buchea cartii; eu o mai percpe si prin respiratia inmiresmata a Bisericii Nefacute de om, adica a Naturii), eu egalez, in mare masura, credinta religioasa cu conceptia filosofica. Insa eu am inteles ca nu trebuie sa fac polemica cu aproapele pe teme de credinta lui. De accea am devenit foarte impaciuitor. Poate, mai ales avand invedere starea ta/mica viata din tine, sa fii si tu mai calma. Eu, daca ma oftic, si incep sa polemizez, in cel mai rau caz ma aleg cu o banare; tie (si nu numai tie, intelegi) ti se poate intampla ceva neplacut. Nu te mai enerva pe Dragos, asa e el. Credinta lui e ceva ce eu definesc in gand "fanatism, asta e", si trec mai departe. Cred ca e foarte haios sa il ai de prieten, la urma urmei suntem cam de o seama; e cu patru mai mare. Doar ca unde el, buna mea colega Yasmina, noul nostru coleg Ursu si altii merg la biserica, eu merg in natura. Numai ca respectam acelasi Dumnezeu, chiar daca diferit. Si da, ti-o spune un independentist confesional ca mine: chestia cu goliciunea feminina si potentialul ei este un adevar adanc. Un adevar pe care, atentie! si crestinismul, si ocultismul il cunosc deopotriva: femeia este o arma vie. Cu ea poti dobandi Raiul, sau Iadul. Rapid.
Ai dreptate sa te dezamageasca niste lucruri, dar trebuie sa iti schimbi putin perspectiva din care le critici. Adica, incearca sa muti tinta tunurilor tale emotionale pe lumea asta a pacatului: merita sa te aglutinezi sub steagul majoritatii, mai ales in acesta epoca, cum o numesc eu, "seara umanitatii"? Iti spunem si eu, si ortodocsii: NU! Si daca il intrebi pe Mihnea, catolic, iti va spune la fel.
Rebeliunea e buna. Insa, ce da finalul ei este diferenta in tinta; adica, in ce/cine/Cine lovesti. Poti sa fii nemultumit/a fata de un sistem religios sau de gandire, dar nu avand ca motiv enervantul si platul "asa face toata lumea". Si mai ales nu face polemica cu oameni care cred in ceva, sau cineva, sau Cineva. Oricand, te cruti pe tine, iar in actuala situatie, cruti doua vieti.
Yasmina, fii si tu mai blanda; Corina are un cu totul alt sistem de valori decat tine. Nu cred ca vrea sa faca un santaj emotional. Asa cum eu nu pot fi in (vreo) Biserica, deoarece pusul intrebarilor in mintea mea este aproape de respiratie ca frecventa, asa ea are un alt background.
Asa ca parerea mea este cam ca a lui Florinvs, dar, evident, nu dintr-un unghi crestin-ortodox.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 01.07.2015, 14:02:06
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci pentru ca consideri din start ca barbatii nu se pot "abtine", spui ca ar trebui sa reintroducem segregarea sexuala. Pai de ce sa ne oprim la plaje? Scoli de fete, scoli de baieti! Locuri de munca pentru fete, locuri de munca pentru baieti!
Pai ne oprim la plaje pt ca la scolii, locuri de munca, nu vin(inca) oamenii dezbracati.

Citat:
Parcuri pentru fete, parcuri pentru baieti! Facem ca la evreii ortodocsi, fiecare sex are cate o parte a trotuarului, n-ai voie sa stai langa o femeie care nu este sotia ta.
Aia e tampenie. Desi n-ar fi rau daca stai departe de sotia altuia.In felul asta si ea
sta departe de tine.Tinand cont ca in ziua de azi e la moda ca "ea" sa nu poarte chiloti,
ci rochie direct pe coapse.

Citat:
Serios acum, ca sa evitam ispita, ingradim undeva 1km^2 cu un gard de 5 metri inaltime, bagam femeile acolo, ca sa nu fie ispititi barbatii, nu de alta. Le scoatem numai cand se hotarasc barbatii sa faca copii, sau sa-si aleaga sotie!
Mai pt ispite dezbracate, da.Adica na, pana si gunoiul se pune in cosul sau.

Problema este daca ispitele dezbracate vin prin locuri publice:institutii/servici/etc.
Dar chiar, stii ce s-ar intampla daca s-ar ajunge aici ?
Iti spun eu: foc si pucioasa , Sodoma&Gomora style.

Ma rog nu cred ca o sa vine din spatiu extraterestru, dar o sa vina din cer.Vezi tu,
daca o sa observi se fac presiuni ca in Romania sa se adopte legea casatoriei homosexualilor si ca astia pe inversa sa se casatoreasca in Bisierica, insa daca o sa observi si mai bine in acelasi timp se tensioneaza situatia politica intre Rusia si Romania datorita scutului ala americanovski.Adica focul si pucioasa pot sa vina si din rachete ISKANDER sau
SMERCH.
Poate sa fie doar o coincidenta.Grabirea aprobarii legii homosexualilor si grabirea tensiunilor dintre Romania(ca satelit-proxy al Americii) si al Rusia.

Ori poporul asta s-a nascut din credinta ortodoxa.Nu a fost format inainte si a fost crestinat dupa.Nu.Neamul asta Romanesc s-a nascut din ortodoxie.Adica este neam ales.
Si Dumnezeu are un mod unic de-a purifica neamurile alese de el.Adica nu-l lasa sa piara.
De aceea va trece prin foc acest neam.Stii ce intampla cand treci un obiect prin foc ?
Ce este subrezit si trebuie sa cada, arde ce face parte din baza obiectului ramane.
(Asa... ca sa ai lucrurile, asa... intr-o perspectiva).
Reply With Quote
  #253  
Vechi 01.07.2015, 14:09:39
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
iuliu, ne-am cam topi de cald :))
Da dar ati fi cu un picior in rai. Si tot v-ar prinde soarele pe varful nasului, ca sa aveti dovada ca ati fost la mare.
Reply With Quote
  #254  
Vechi 01.07.2015, 14:14:52
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ursu-WiFi Vezi mesajul
Pai ne oprim la plaje pt ca la scolii, locuri de munca, nu vin(inca) oamenii dezbracati.


Aia e tampenie. Desi n-ar fi rau daca stai departe de sotia altuia.In felul asta si ea
sta departe de tine.Tinand cont ca in ziua de azi e la moda ca "ea" sa nu poarte chiloti,
ci rochie direct pe coapse.


Mai pt ispite dezbracate, da.Adica na, pana si gunoiul se pune in cosul sau.

Problema este daca ispitele dezbracate vin prin locuri publice:institutii/servici/etc.
Dar chiar, stii ce s-ar intampla daca s-ar ajunge aici ?
Iti spun eu: foc si pucioasa , Sodoma&Gomora style.

Ma rog nu cred ca o sa vine din spatiu extraterestru, dar o sa vina din cer.Vezi tu,
daca o sa observi se fac presiuni ca in Romania sa se adopte legea casatoriei homosexualilor si ca astia pe inversa sa se casatoreasca in Bisierica, insa daca o sa observi si mai bine in acelasi timp se tensioneaza situatia politica intre Rusia si Romania datorita scutului ala americanovski.Adica focul si pucioasa pot sa vina si din rachete ISKANDER sau
SMERCH.
Poate sa fie doar o coincidenta.Grabirea aprobarii legii homosexualilor si grabirea tensiunilor dintre Romania(ca satelit-proxy al Americii) si al Rusia.

Ori poporul asta s-a nascut din credinta ortodoxa.Nu a fost format inainte si a fost crestinat dupa.Nu.Neamul asta Romanesc s-a nascut din ortodoxie.Adica este neam ales.
Si Dumnezeu are un mod unic de-a purifica neamurile alese de el.Adica nu-l lasa sa piara.
De aceea va trece prin foc acest neam.Stii ce intampla cand treci un obiect prin foc ?
Ce este subrezit si trebuie sa cada, arde ce face parte din baza obiectului ramane.
(Asa... ca sa ai lucrurile, asa... intr-o perspectiva).
Foarte mare dreptate ai. Bine, in politica nu exista coincidenta. In fiecare seara, dupa ce ma rog pentru cei dragi mie, ma rog pentru victoria Rusiei, Siriei, iranului asupra dusmanilor lor manati de diavol. Aceste puteri sustininca normalitatea. Nu ca m-as topi dupa imperialismul rusesc sau fundamentalismul iranian; insa acele puteri se opun tavalugului demonic care isi are originea pe Potomac si la Bruxelles. Nu am de gand sa latru supus sub steagul stapanirii, doar fiindca statul roman actual este aliat al taberei Apusului (apusul, in toate traditiile mistice semnifica moartea, degenerarea, demonul). Aglutinarea cu fiinte plecate cu sorcova nu face parte din obiectivele mele.
Sper ca acea purificare sa fie precedata, si daca se poate, inlocuita de trezirea noastra ca popor la "mintea cea de pe urma a romanului".
Reply With Quote
  #255  
Vechi 01.07.2015, 14:15:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Dragos, incearca sa nu o superi pe Corina, asa gandeste ea; e dreptul ei;
EU o supăr pe ea? Pardon.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #256  
Vechi 01.07.2015, 14:17:42
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
EU o supăr pe ea? Pardon.
Lasa ca intelegi tu; treaca de la tine si treaca de la ea; man, she's pregnant, nu are o dispozitie clara si o parere structurata, ce e asa greu sa vezi? Fii tu puntea din bancul cu puntea si politistul: cel intelept cedeaza.
Reply With Quote
  #257  
Vechi 01.07.2015, 14:32:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mă, așa o fi, cu ăl mai înțelept care cedează.
Numa' că eu, doar mă cred cel mai superior, nu?, nu vreau acum să cedez.
Nu poți, pe un forum public, să spui orice părere-ți trece prin cap și să te aștepți, de dragul oricărui motiv-ți-nchipui, că alegațiile-ți rămân necontrate.

Așa că... Încă o dată: pardon.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #258  
Vechi 01.07.2015, 14:33:55
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
ps: de costume de baie dintr-o piesa ai auzit? nici alea nu or fi bune?
Ba da, Corina, asta sunt bune. Pune început bun mântuirii tale, și începe să le folosești doar pe acelea.

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Pai decat un costum de baie intreg cu cine stie ce decupaje, mai bine unul din 2 piese (normal, nu cu tanga); macar nu ma bronzez cu forme de cercuri si mai stiu eu ce modele or avea decupajele alea :))
Da' de ce contează așa mult să nu existe formele alea de cercuri și alte geometrii?
Cui vrei să arăți pielea bronzată uniform?
Soțului tău?
Ar putea fi nemulțumit dacă nu ai pielea bronazată uniform?
Nu-i place pielea ta, altfel decât bronzată?

Dacă ne dorim atât de multsă ne bronzăm, da, de acord. Dar de ce nu facem asta în spatele casei noastre?
De ce e atât de important să mergem la plajă?
De ce nu ne putem construi noi o piscină a noastră, în spatele casei?
Păi ai văzut că e ispită ?

Am un punct comun cu Vitiate, pun întrebările ca respirația. Doar că eu caut răspunsul la Hristos și la Sfinți, și îl primesc efectiv viu, el îl caută în natură, și primește înșelări demonice și le ia de bune.
Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
ne-am cam topi de cald :))
Dacă nu mâncăm mult, să ne facem grași, atunci nu ne topim de cald.
Dacă ne hidratăm corect și dacă stăm la umbră, e imposibil să ne fie cald.
Pentru că doar grăsimea și lipsa de hidratare, ține de cald.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #259  
Vechi 01.07.2015, 14:38:06
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
La crestini,baticul este obligatoriu in biserica,desi odata cu emanciparea si cu moda de la Paris s-a pierdut aceasta regula. La biserica nu vezi batic decat la batrane si nici la alea daca esti in Occident.

Eu vad musulmance cu batice in orice serviciu public,fie ca lucreaza intr-o banca,intr-un restaurant,mall sau spital. Ideea este ca nu ai voie sa discriminezi obiceiurile si portul nimanui,daca credinta lor le impune acest lucru toata lumea trebuie sa le accepte asa cum se prezinta.

Aici la biserica avem o doamna care de cand a trecut la ortodocsi poarta oriunde pe cap o boneta sau un batic si este profesoara de lb engleza la liceu!

Adica cum traim dupa aparente si dupa imbracaminte? Exista coduri de tinuta pt orice activitate;asa cum intelegem ca un doctor nu se poate prezenta in cabinet in costum de baie sau echipament de sudor tot asa trebuie sa intelegem ca nu te poti prezenta la biserica in tinuta de club.
Cum este nepotrivit sa vezi o fata pe tocuri in padure la fel este de nepotrivit s-o vezi despuiata in manastiri,biserici sau pe strada.
Daca cititi mesajul 195 o sa va lamuriti la ce ma refer.
Si eu cand merg la biserica sau la manastiri port batic. In rest nu.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 01.07.2015, 14:38:08
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dacă nu mâncăm mult, să ne facem grași, atunci nu ne topim de cald.
Dacă ne hidratăm corect și dacă stăm la umbră, e imposibil să ne fie cald.
Pentru că doar grăsimea și lipsa de hidratare, ține de cald.
Si salopeta de ski. Nu uita salopeta de ski.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mandria si altele Tina06 Pocainta 17 27.05.2015 02:34:10
haine călugărești myself00 Generalitati 10 04.09.2013 12:26:02
Despre Arthos, tarnoseala si altele mirela.t Despre Biserica Ortodoxa in general 9 25.07.2012 23:16:23
Boscoane, farmece si altele cer_indurare Slujba inmormantarii 3 07.07.2010 02:49:36
adulare, pareri de sine si altele.. grecu Preotul 5 11.10.2006 11:58:09