Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.02.2008, 21:45:07
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Nu renunta la rugaciune si nu deznadajdui ca va vei si un raspuns de la Cel de Sus.Asa cum zicea si Laurentiu...nu e ceva de genu hocus pocus.Cum se zie si la pilda aia cu femeia cananeanca ce avea o fata chinuita de un diavol:Iisus a lsat-o sa strige dupa el de 3 ori,pt ai verifica atat credinta cat si staruinta.Deci sa avem curaj draga Gina si sa staruim in chemarea ajutorului Lui Hristos chiar daca rezultatul nu apare imediat.:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.02.2008, 22:08:28
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Nu renunta la rugaciune si nu deznadajdui ca va vei si un raspuns de la Cel de Sus.Asa cum zicea si Laurentiu...nu e ceva de genu hocus pocus.Cum se zie si la pilda aia cu femeia cananeanca ce avea o fata chinuita de un diavol:Iisus a lsat-o sa strige dupa el de 3 ori,pt ai verifica atat credinta cat si staruinta.Deci sa avem curaj draga Gina si sa staruim in chemarea ajutorului Lui Hristos chiar daca rezultatul nu apare imediat.:)
referitor la aceasta pilda, chiar asta a fost azi subiectul predicii la biserica unde ma duc, iar preotul a subliniat faptul ca Dumnezeu stie ce sa ne dea, cum sa ne dea si cand sa ne dea sa ne fie bine, important este sa nu ne indepartam de EL, sa ne rugam din tot sufletul si cu inima curata si sa fim in primul rand cinstiti cu noi insene pentru ca El are grija si de cele vazute si de cele nevazute de noi
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.02.2008, 09:20:00
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Draga Gina,
ispitele sunt foarte mari. Pentru toti. Gandeste-te ce ar face un copil daca l-ai supara cu ceva. El inca nu stie de suparare. Treci peste ele usor. Ce face un copil daca cade si se loveste? Se ridica si se joaca mai departe, nu are timp de plans. Asa sa fi si tu.
Si ca sa fi mai linistita propun la toti ca vineri, 15 februarie, seara la rugaciune sa o pomenim toti pe Gina in rugaciunile de pomenire.
Dumnezeu sa iti ajute. Daca ai ispitele pe care le ai, multumeste la Dumnezeu pentru ele, caci intr-adevar e cu fata la tine.
"Tu Iisuse care te-ai rastignit pentru cei care nu te iubesc si rastignesti pe cei ce Te iubesc"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.02.2008, 12:10:25
ginabadea ginabadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2008
Mesaje: 16
Implicit

Multumesc din suflet tuturor pentru sprijinul acordat...unele mesaje m-au facut sa lacrimez si sa inteleg cate ceva din ce mi se intampla
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.02.2008, 00:20:54
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea
Eu sunt mai noua pe aici si am indraznit sa scriu acest mesaj pentru ca am o problema. Se intampla ceva ciudat cu mine. Am momente cand parca o energie negativa pune stapanire pe gandurile mele si imi vin in minte tot felul de cuvinte urate la adresa biserici, a lui Dumnezeu si acestor lucruri sfinte.

Incerc din rasputeri sa imi iau gandul de acolo dar nu pot.:(

De obicei cand mi se intampla asa incerc sa spun rugaciunea mintii, cea cu "Doamne Isuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatoasa" dar nu prea are rezultat de multer ori. Cand am fost la spovedit de Craciun am spus parintelui problema asta dar nu prea mi-a dat un sfat concret.Ma cam sperie ca nu am putu scapa de ele pana acum.
Cum as putea sa scap de aceste ganduri negre? Ce se intampla cu mine?:(
Draga mea. Am auzit 14 acatiste ale fecioarei, cu 6 pahare de apa de fantana curata si ungere cu ulei de masline. Spovedanii intensive. Du-te la un medic! Daca nu iti gaseste nimic du-te la un duhovnic.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.02.2008, 10:16:54
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

"Draga mea. Am auzit 14 acatiste ale fecioarei, cu 6 pahare de apa de fantana curata si ungere cu ulei de masline. Spovedanii intensive. Du-te la un medic! Daca nu iti gaseste nimic du-te la un duhovnic."

Ce e asta? Ce treaba au acatistele Sfintei Fecioare cu apa si uleiul? Ce, fara apa si ulei nu sunt bune?

Mai lasati urechismele astea, fratilor...

Apa sfintita, da. Se face si Sfantul Maslu la biserica, e cel putin odata pe saptamana. Acolo merg nu doar cei care au o suferinta cu trupul ci e bine sa mearga si cei care au vreo apasare de alt fel. E pentru vindecare.
Intrebati la biserica unde mergeti cand anume se face, participati, tineti-va de rugaciune si cautati cat mai des sfatul preotului.

Dumnezeu sa va ajute!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.02.2008, 14:56:32
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Gandurile de hula vin de la cel rau care astfel ne imboldeste sa mai savarsim niste pacate important e sa stii sa-ti alungi gandurile ..dracul fuge de la cei smeriti!Rugaciunile tale sa fie nu de cerere ci de iertare de pacate..si dracul fuge..iar vine apoui sa te incerce iar fuge,lupta asta este permanenta la crestini.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.02.2008, 15:02:14
elena2008 elena2008 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.02.2008
Locație: Galati
Mesaje: 38
Implicit

cu ajutorul unor membri ai acestui forum, am reusit sa revin pe Cale. si formula care ma ajuta pe mine de multe ori cand vin ganduri urate, lipsa de rabdare, manie, si altele este "Doamne, iarta-ma, primeste sufletul meu" sau "Doamne, in mainile Tale imi incredintez sufletul". Si ma simt mai aparata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
problema mea... soulonfire Generalitati 41 18.08.2011 21:46:52
am si eu o problema.. noname Umanitare 6 26.12.2008 00:16:18