Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.02.2008, 12:53:19
steffiy steffiy is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anodos
Steffy, Biserica suntem noi toti in aceeasi masura in care este ierarhia... Daca nu chiar intr-una mai mare.

A te ascunde cu capul in nisip nu e un semn de smerenie sau evlavie. Din contra.
Si ce propui?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.02.2008, 13:02:33
Anodos Anodos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2007
Mesaje: 13
Implicit

Exact ce se intampla aici. O discutie pe fata a problemelor reale.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.02.2008, 18:37:06
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirceap11
E clar ca nu am cu cine sa ma inteleg. Sa spui ca e corect ca Biserica sa instige la violegna?? Sunteti si voi la fel de plini de ura! Daca vi se pare normal ca Biserica sa instige la violenta, inseamna ca si voi ati luat-o razna! Daca stau bine si ma gandesc, Biserica e doar o institutie publica, ca oricare alta, care e condusa de oameni plini de ura si cu diavolol pe umar, razand! Probabil de aici si coruptia si fuga dupa bani a BOR. Cand ma gandesc ca am vrut sa fac teologia...pai nu e loc acolo pentru un pacifist! Citand ce a scris "Traditie" si anume "Mie nu mi se pare incredibil ci corect. ", mi-am amintit de perioada in care Greco-catolicii isi doreau biserica, la care mergeam eu, inapoi. Imi amintesc cata ura era in ochii parintelui nostru si ce vorbe urate spunea iar la fel erau si ceilalti oameni ai Bisericii! De atunci am inceput sa ma scarbesc de Biserica! Acum s-a terminat definitiv pt. mine! Nu am ce cauta intre oameni care mimeaza credinta si iubirea pentru Dumnezeu iar cand acestea trebuie puse cu adevarat in aplicare, din gura lor ies numai rautati! Totul e numai fatada in BOR, mesajul lui Dumnezeu s-a pierdut pe drum. Si nu este numai in BOR asa...la altii cred ca e si mai rau...vezi Biserica Ortodoxa Serba!
Razboiul nu e violenta daca e pentru o cauza dreapta. Vroiai ca Sf. Stefan cel Mare si ceilalti voievozi si ostenii lor sa lase pe turci sa ia tara ba chiar sa-i ajute din mila crestina?

Tu te iei dupa aparente, vrei ceva care duhneste a pietate aparenta, gen maica Tereza. ce mai stai,du-te la catolici.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.02.2008, 19:41:24
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Tu te iei dupa aparente, vrei ceva care duhneste a pietate aparenta, gen maica Tereza. ce mai stai,du-te la catolici.
"Intelepte" cuvinte, apostolii ar fi mandri de tine.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.02.2008, 20:20:24
mirceap11 mirceap11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Mesaje: 6
Implicit

Hai sa nu intram in discutii despre sfinti! Oricine e mai nou sfant la noi! Stim cu totii cum se ajungea la conducerea unei tari romane pe vremuri... Nu neg ca Stefan cel Mare a facut multe pentru neamul asta, dar de aici pana la sfant...mai e mult! De asemenea stim cu totii cu cate femei a umblat "SFANTUL" Stefan! Sincer cred ca Becali o sa ajunga sfant la noi...numai sa stie unde sa dea banii! Va dati seama ca a intrat in Catedrala Mitropolitana din Sibiu ca un rege??? ..primit de Mitropolitul Streza! Voi l-ati auzit pe Becali cum vorbeste? Ati vazut ce om e???? Si BOR ii cade la picioare pentru ca are bani.
O vorba din popor spune : "Banu-i ochiul dracului" si pe buna dreptate! Mai nou toata lumea vrea cat mai multi ochi ai dracului in buzunar. O sa ajungem vai si amar de noi. Oricum, toate magariile care se fac in lumea asta, o sa fie platite odata si nu o sa fiu mirat deloc cand o sa-i vad pe mai marii Bisericii in iad, alaturi de Gigi Becali si "Sf" Stefan iar pe oamenii de rand, care isi respecta aproapele si invatatura Domnului, in Rai, alaturi de Hristos!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.02.2008, 20:27:20
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Mai frate mirceap11<tu de fapt cu cine votezi?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.02.2008, 20:29:34
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

cine esti tu sa-l judeci pe Binecredinciosul Voievod Stefan cel Mare si Sfant?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.02.2008, 20:32:56
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

tu te spovedesti omule? daca da ce te invata frate duhovnicul asta al tau,sa barfesti sfintii?vezi-ti frate de pacatele tale!daca ai.....
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.02.2008, 21:33:14
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Mie nu mi se pare incredibil ci corect.

Albanezii sunt niste hoti în Kosovo, aceea e tara sârbilor, care sunt descendentii populattiei locale traco-ilire slavizate. Albanezii sunt veniti acolo din zonele izolate montane din actuala ALbanie.
Dar cum ramine cu dictonul Mintuitorului:"cine iti ia haina sa ii dai si camasa".
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.02.2008, 22:18:11
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirceap11
Nu neg ca Stefan cel Mare a facut multe pentru neamul asta, dar de aici pana la sfant...mai e mult! De asemenea stim cu totii cu cate femei a umblat "SFANTUL" Stefan!
Ia zi cu câte femei a umblat de stii asa bine.

Si spune-ne si daca postea sau se distra si ce mai stii despre modul lui de viata.



Dar cum ramine cu dictonul Mintuitorului:"cine iti ia haina sa ii dai si camasa".

Nu trebuie aplicata orbeste si se refera doar la faptele individuale, nu la deciziile unei tari.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Ortodoxa are un nou Sfant... geo.nektarios Despre Biserica Ortodoxa in general 9 23.05.2013 21:31:49
Biserica ortodoxa sarba Jane Says Despre Biserica Ortodoxa in general 6 29.07.2010 17:39:12
KOSOVO cozia Biserica Ortodoxa Romana 24 23.04.2008 08:33:51
Ce ne atrage la Biserica Ortodoxa? danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 15 03.03.2007 22:55:26