Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.07.2020, 00:38:43
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

19. Iar aceasta este judecata, că Lumina a venit în lume și oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele.(In3,19)


Dupa intalnirea cu Dumnezeu vei avea aliat pe Duhul Sfant pentru ca acest rol il are asumarea chemarii, sa te intareasca cu puterea Fericirii Vesnice in lupta cu satana(cu tine insuti).
Se observa ca deja ti-ai asumat chemarea daca ai ales o astfel de formulare, care oricum se sustine in lupta contra satanei.

11. Iar când vă vor duce ca să vă predea, nu vă îngrijiți dinainte ce veți vorbi, ci să vorbiți ceea ce se va da vouă în ceasul acela. Căci nu voi sunteți cei care veți vorbi, ci Duhul Sfânt.(Mc13,11)
Lăudat fie Isus! Într-adevăr mi-am asumat chemarea, printre altele am reușit sa renunț atât la fumat cât și la reducere spre 100% a alcoolului. Totuși țin sa menționez că au fost ispite de natura demonica destul de subtile și viclene, în zone pe care eu le cercetasem mai demult, cum ar fi satanismul spiritual, dar tocmai văzând cât de mult se tem de Hristos, m-a făcut sa conștientizez realitatea Lui.Pot spune ca licaresc și frânturi ale credinței, sunt slabe și firave dar sunt, încerc sa le țin aprinse, sa le înflăcărez, dar sincer nu știam ca odată întors la Hristos, vor fi totuși atacuri exact în zonele cele mai subtile....

As dori sa mai adaug că m-am înscris la Facultatea de Teologie greco-catolică.... Mi se pare cea mai bună alegere din ultimii 10 ani, deși sunt angajat și nu pot renunța la job, mă voi strădui sa ma dedic formării mele spirituale și academice în vederea preoției... Țin sa reamintesc ca am mai fost student la teologie ortodoxa, dar am renunțat datorita turbulentelor din acea perioada, chiar treceam prin cea mai tumultuoasa perioada a mea...

Singurul aspect asupra căruia as mai insista este găsirea unui îndrumător spiritual....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.07.2020, 01:14:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Lăudat fie Isus! Într-adevăr mi-am asumat chemarea, printre altele am reușit sa renunț atât la fumat cât și la reducere spre 100% a alcoolului. Totuși țin sa menționez că au fost ispite de natura demonica destul de subtile și viclene, în zone pe care eu le cercetasem mai demult, cum ar fi satanismul spiritual, dar tocmai văzând cât de mult se tem de Hristos, m-a făcut sa conștientizez realitatea Lui.Pot spune ca licaresc și frânturi ale credinței, sunt slabe și firave dar sunt, încerc sa le țin aprinse, sa le înflăcărez, dar sincer nu știam ca odată întors la Hristos, vor fi totuși atacuri exact în zonele cele mai subtile....
In veci, Amin!
Ispita nu poate fi evitata, ea trebuie sa vina, nimeni n-o poate ocoli. Chiar si Iisus a fost ispitit, pentru ca asa functioneaza creatia(universul), Imparatia lui Dumnezeu.
Prin ispita se verifica daca tainele Imparatiei lui Dumnezeu propovaduite prin prooroci, Iisus, apostoli, preoti s.a.m.d. au fost insusite si aplicate de "ucenic" la momentul ispitei; nu ajunge ca invatatura sa fie ascultata si sustinuta, ci, prin ispita, sa fie si verificata aplicarea corecta a ei la timpul potrivit, la ispita.
Niciodata ispita(chiar subtila si vicleana) nu va fi mai mare decat puterea sufleteasca de a trece cu bine peste ea, insa numai invatatura absolvita si certificata deschide nivelul urmator de invatatura, deopotriva cu incredintarea(din partea lui Dumnezeu) de misiuni duhovnicesti corespunzatoare cu nivelul absolvit.
Citat:
În prealabil postat de Serafim7;
As dori sa mai adaug că m-am înscris la Facultatea de Teologie greco-catolică.... Mi se pare cea mai bună alegere din ultimii 10 ani, deși sunt angajat și nu pot renunța la job, mă voi strădui sa ma dedic formării mele spirituale și academice în vederea preoției... Țin sa reamintesc ca am mai fost student la teologie ortodoxa, dar am renunțat datorita turbulentelor din acea perioada, chiar treceam prin cea mai tumultuoasa perioada a mea...

Singurul aspect asupra căruia as mai insista este găsirea unui îndrumător spiritual....
Un indrumator spiritual este esential, astfel ca insistenta asta nu trebuie slabita.

Ma bucur ca te incumeti sa te lepezi de tine insuti prin studii teologice, lepadare ce o fi inceput "tumultos" pe bancile ortodoxe; gresesc?
De ce spui ca inscrierea la Teologie grco-catolica este cea mai buna alegere doar din ultimii 10 ani? Ce alegere mai buna ai luat inainte?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 27.07.2020 at 07:29:26.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.07.2020, 01:46:02
PocsanCatalin PocsanCatalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2017
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Lăudat fie Isus! Într-adevăr mi-am asumat chemarea, printre altele am reușit sa renunț atât la fumat cât și la reducere spre 100% a alcoolului. Totuși țin sa menționez că au fost ispite de natura demonica destul de subtile și viclene, în zone pe care eu le cercetasem mai demult, cum ar fi satanismul spiritual, dar tocmai văzând cât de mult se tem de Hristos, m-a făcut sa conștientizez realitatea Lui.Pot spune ca licaresc și frânturi ale credinței, sunt slabe și firave dar sunt, încerc sa le țin aprinse, sa le înflăcărez, dar sincer nu știam ca odată întors la Hristos, vor fi totuși atacuri exact în zonele cele mai subtile....

As dori sa mai adaug că m-am înscris la Facultatea de Teologie greco-catolică.... Mi se pare cea mai bună alegere din ultimii 10 ani, deși sunt angajat și nu pot renunța la job, mă voi strădui sa ma dedic formării mele spirituale și academice în vederea preoției... Țin sa reamintesc ca am mai fost student la teologie ortodoxa, dar am renunțat datorita turbulentelor din acea perioada, chiar treceam prin cea mai tumultuoasa perioada a mea...

Singurul aspect asupra căruia as mai insista este găsirea unui îndrumător spiritual....
Ai incercat Rugaciunea lui Hristos, "Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma!"? Am citit ca este foarte puternica, eu te sfatuiesc sa faci asta inainte de somn ( este liniste atunci ), te asezi in pat si incepi sa rostesti aceasta rugaciune neincetat, in minte, pana adormi, eu asa procedez, insa evident, poti rosti aceasta rugaciune in orice alt moment. Pentru a te intari in credinta ca este puternica, cauta pe Youtube marturisiri date de cei ce-au folosit aceasta rugaciune.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.07.2020, 12:18:57
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
In veci, Amin!
Ispita nu poate fi evitata, ea trebuie sa vina, nimeni n-o poate ocoli. Chiar si Iisus a fost ispitit, pentru ca asa functioneaza creatia(universul), Imparatia lui Dumnezeu.
Prin ispita se verifica daca tainele Imparatiei lui Dumnezeu propovaduite prin prooroci, Iisus, apostoli, preoti s.a.m.d. au fost insusite si aplicate de "ucenic" la momentul ispitei; nu ajunge ca invatatura sa fie ascultata si sustinuta, ci, prin ispita, sa fie si verificata aplicarea corecta a ei la timpul potrivit, la ispita.
Niciodata ispita(chiar subtila si vicleana) nu va fi mai mare decat puterea sufleteasca de a trece cu bine peste ea, insa numai invatatura absolvita si certificata deschide nivelul urmator de invatatura, deopotriva cu incredintarea(din partea lui Dumnezeu) de misiuni duhovnicesti corespunzatoare cu nivelul absolvit.
Un indrumator spiritual este esential, astfel ca insistenta asta nu trebuie slabita.

Ma bucur ca te incumeti sa te lepezi de tine insuti prin studii teologice, lepadare ce o fi inceput "tumultos" pe bancile ortodoxe; gresesc?
De ce spui ca inscrierea la Teologie grco-catolica este cea mai buna alegere doar din ultimii 10 ani? Ce alegere mai buna ai luat inainte?
Da, într-adevăr lepădarea a început probabil înainte de băncile facultății ortodoxe, aș fi vrut continuarea tot acolo, dar nu regret nicio clipă actualul început, ba chiar foarte conștient de alegere mă bucur și cu oarecare emoții doresc urmarea acestei căi alese spre o evoluție sănătoasă... Sunt anumite temeri, e adevăr, mai ales din partea mamei, acea temere sa nu cumva sa renunț iarăși, așa cum am făcut-o în trecut, ea fiind o femeie destul de ancorata în universul religios și acuma cumva i-am reaprins și ei acea dorință din trecut de a putea fi "mamă de preot". N-aș alege aceasta cale, mai ales ca am un loc de muncă, aș putea destul de bine sa ma căsătoresc, sa întemeiez o familie, să încep o afacere sau știu eu ce lucruri ar putea fi considerate un început bun.... Dar o aleg în spirit jertfelnic, în scopul unei dedicari totale, atat în zona de Biserică, cât și în zona de Țară.... Sunt atâtea schimbări actuale, toate menite sa ne ducă într-o noua Eră, dar schimbarea în zona de Spirit și Conștiință nu poate veni decât din sânul Bisericii....

De ce Teologie Greco-catolică?.... E bipolara, ca și mine :)))
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.07.2020, 12:23:56
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Ai incercat Rugaciunea lui Hristos, "Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma!"? Am citit ca este foarte puternica, eu te sfatuiesc sa faci asta inainte de somn ( este liniste atunci ), te asezi in pat si incepi sa rostesti aceasta rugaciune neincetat, in minte, pana adormi, eu asa procedez, insa evident, poti rosti aceasta rugaciune in orice alt moment. Pentru a te intari in credinta ca este puternica, cauta pe Youtube marturisiri date de cei ce-au folosit aceasta rugaciune.
Da, în momente de încercare, temeri, atacuri sau efectiv când îmi amintesc sau simt nevoia unei comunicări scurte cu Isus,spun doar "Doamne Isuse miluiește-mă". De multe ori mă rog asa în vis, luptându-ma cu demoni sau exorcizandu-i din mine insumi sau din alți oameni, sunt vise de genul foarte frecvente în ultimii ani, probabil din cauza ca nu ma rugam....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.07.2020, 12:38:40
PocsanCatalin PocsanCatalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2017
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Da, în momente de încercare, temeri, atacuri sau efectiv când îmi amintesc sau simt nevoia unei comunicări scurte cu Isus,spun doar "Doamne Isuse miluiește-mă". De multe ori mă rog asa în vis, luptându-ma cu demoni sau exorcizandu-i din mine insumi sau din alți oameni, sunt vise de genul foarte frecvente în ultimii ani, probabil din cauza ca nu ma rugam....
Mi se intampla si mie sa am astfel de vise, s-a intamplat sa ma trezesc noaptea si sa aud in mintea mea, acea voce interioara, rostind Rugaciunea lui Hristos, se intampla de la sine. N-am acordat prea multa atentie, dupa cateva momente, iar am adormit si m-am trezit si mai tarziu in noapte, si iata ca, in mintea mea, vocea mea interioara continua sa rosteasca Rugaciunea lui Hristos. Nu pot sa-mi explic cum s-a intamplat, a fost o experienta foarte puternica. Eu incerc seara de seara sa adorm rostind aceasta rugaciune.

Last edited by PocsanCatalin; 27.07.2020 at 12:43:47.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.07.2020, 00:44:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ma bucur ca te incumeti sa te lepezi de tine insuti prin studii teologice, lepadare ce o fi inceput "tumultos" pe bancile ortodoxe; gresesc?
La teologie se pune cam prea mult accent pe partea de pedagogie și pe cântat, cred că se exagerează cu acestea, nu toți au fost un Ioan Cucuzel sau alți psalți, sunt sfinți sau chiar personalități bisericești contemporane despre care nici nu se știe dacă aveau vreo pricepere la cântări și la module psiho-pedagogice.

Cred că vom ajunge în ziua în care la teologie se va vorbi orice de la artă sacră, la stiluri muzicale, la istoria religiilor, numai mărturisire Patristică nu.

Nu văd cum ar fi teologia o lepădare de tine însuți, mai degrabă teologia poate fi spre osândă pt că știi ceva mai mult decât media și nu ai putut duce cu viața spirituală, la nivelul la care știi.
Chiar scrie în Biblie despre sluga care mult va fi bătută

47. Iar sluga aceea care a știut voia stăpânului și nu s-a pregătit, nici n-a făcut după voia lui, va fi bătută mult.
48. Și cea care n-a știut, dar a făcut lucruri vrednice de bătaie, va fi bătută puțin. Și oricui i s-a dat mult, mult i se va cere, și cui i s-a încredințat mult, mai mult i se va cere.



Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Sunt atâtea schimbări actuale, toate menite sa ne ducă într-o noua Eră, dar schimbarea în zona de Spirit și Conștiință nu poate veni decât din sânul Bisericii....
Mamă, noua Eră, parcă ai fi oficiant la ONU religiilor, nu primesc adeziunea mascată la o religie planetară prin căi diplomatice de tipul Sinodul din Creta.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.07.2020 at 00:46:56.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.07.2020, 08:32:22
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Nu văd cum ar fi teologia o lepădare de tine însuți,
20. M-am răstignit împreună cu Hristos; și nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine. Și viața de acum, în trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit și S-a dat pe Sine însuși pentru mine.(Gal2,20)

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
mai degrabă teologia poate fi spre osândă pt că știi ceva mai mult decât media și nu ai putut duce cu viața spirituală, la nivelul la care știi.
Chiar scrie în Biblie despre sluga care mult va fi bătută

47. Iar sluga aceea care a știut voia stăpânului și nu s-a pregătit, nici n-a făcut după voia lui, va fi bătută mult.
48. Și cea care n-a știut, dar a făcut lucruri vrednice de bătaie, va fi bătută puțin. Și oricui i s-a dat mult, mult i se va cere, și cui i s-a încredințat mult, mai mult i se va cere.
Da, pentru clerici totdeauna judecata va fi mai aspra. (Iac3,1)
Ati amintit despre juramantul absolvirii studiilor teologice ca e prea dur pentru unele profile, insa versetele acestea va contrazic, ca si cuvintele dvs care recunosc "primirea talantilor".
Aici atribuirea vesmintelor preotesti(hirotonirea), dar chiar si numai studiul(!), este asemanatoare cu impartirea talantilor (talantii insemnand maari valori, 1(unu) talant = 49,077kg aur ) care cer rod pe masura cu "investitia", iar cei care obtin rod beneficiaza de credit, acestora cerandu-li-se si mai mult.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 28.07.2020 at 08:43:03.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.07.2020, 22:36:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
[b]20. M-am răstignit împreună cu Hristos; și nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine. Și viața de acum, în trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit și S-a dat pe Sine însuși pentru mine.(Gal2,20)
În citat se referă la pocăința de după botez, nu toți care citesc Faptele Apostolilor devin un Sfânt Apostol Pavel, chiar dacă sunt mulți care cred despre ei asta.

Facultatea de teologie în prezent din păcate presupune mai mult un proces intelectual, de acumulare de cunoștințe decât unul moral duhovnicesc, de multe ori se confundă teologia cu filosofia.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Da, pentru clerici totdeauna judecata va fi mai aspra. (Iac3,1)
Ati amintit despre juramantul absolvirii studiilor teologice ca e prea dur pentru unele profile, insa versetele acestea va contrazic, ca si cuvintele dvs care recunosc "primirea talantilor".
Aici atribuirea vesmintelor preotesti(hirotonirea), dar chiar si numai studiul(!), este asemanatoare cu impartirea talantilor (talantii insemnand maari valori, 1(unu) talant = 49,077kg aur ) care cer rod pe masura cu "investitia", iar cei care obtin rod beneficiaza de credit, acestora cerandu-li-se si mai mult.
Secția pastorală e cea mai grea de la teologie, dar și acolo să aplici jurământul la unul care devine primar sau are altă meserie e deplasat, de aia ar trebui numai de la diaconi în sus sau de la o treaptă bisericească să se depună.

Un pictor bisericesc, o femeie de la asistență socială, unul care are licență în mecanică dar face un master de teologie nu au studiile de la pastorală, nu li se dă în răspundere pastorația oamenilor, e cam deplasat să pui pe umerii lor o răspundere mare precum cea din jurământ pt că instruirea lor e limitată.

Nici măcar dacă ai teologie didactică nu poți fi preot, trebuie să faci teologie pastorală, părintele Necula recunoștea că meseria de profesor de religie era un fel de cenușăreasă în care ajungeau tipi care nu reușeau pe altundeva, intrau la predat religie.

Iar secția de teologie pastorală e parazitată de tot felul de oameni, cu medii de 5-7 chiar, nu se poate spune despre toate miile de absolvenți de teologie din anii 90 încoace , că sunt vrednici sau sunt chemați, unii au ajuns primari, brokeri, antreprenori, n-au nicio taină cu Biserica, facultatea de teologie era băgată pe acolo să fie sau s-au dus împinși de rude de la spate.

Înainte în perioada Apostolică erau chemați oameni aleși special de apostoli dintre cei mai vrednici dintr-o cetate, acum nu se duc cei mai vrednici la teologie, treaba cu binecuvântarea duhovnicului e pur formală, sau uneori chiar duhovnicul trimite la preoție pe unul care a trăit în păcate trupești sau în alte forme, îl învață să ascundă lucrul ăsta la episcop.

Acum admiterea la teologie e un fel de lasă-i să vină cât mai mulți să ne luăm salariile de profesori, asistenți, lectori, conferențiari de la Ministerul Educației, că altfel ni se închide secția de teologie pe la Facultăți fără tradiție în teologie .

Se duc la teologie pastorală și tipi pe la 40 de ani, unii divorțați sau în n relații care n-ar putea fi hirotoniți, sau chiar și atei care cred că Biserica poate fi distrusă mai ușor din interior, de aia Biserica trebuie să fie foarte exigentă cu cine ajunge să fie admis.

Știi cum ar fi cazul de oameni chemați la teologie, dacă ar veni episcopul personal sau un stareț îmbunătățit să zică, ”tu, tu,tu și tu ați fi buni, veniți dacă vreți”, după ce-i știe de pe băncile gimnaziului și le-a observat traiectoria.

Chemat e IPS Teodosie, căruia i-a făcut chemare specială Preafericitul Teoctist când i-a spus, acceptă că e de la Dumnezeu chemarea, sau părintele tânăr din Franța îmi scapă numele, pe care l-a chemat mitropolitul Iosif personal să ia preoția.

Nu oricine face teologia chiar și pastorală e ”chemat”.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.07.2020 at 22:45:09.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.07.2020, 23:20:17
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Nu știu de unde dispuneți dvs, domnule Iorest, de procesul de formare din cadrul institutelor sau facultăților de teologie, și aș vrea să numiți, vă rog și facultățile la care vă referiți... V-aș ruga să aruncați o privire pe fișele disciplinelor care se studiază în facultățile de teologie, și veți observa că ele diferă de la un cult la altul, de ex în cele catolice se studiază și filosofia, ca disciplina obligatorie, și pe lângă facultatea în sine, exista și un seminar teologic în care se formează doar cei care doresc sa devina preoți,mă refer aici la teologia greco-catolică, unde m-am înscris eu.Dar, se poate verifica, și veți vedea ca aspectul spiritual nu este deloc neglijat, și nici admiterea nu se face asa pe povesti. De la cazier, certificat de botez, recomandare de la duhovnic, binecuvântarea episcopului etc... Este totuși un proces mai elaborat...

Chemarea..... Excluderea din start a unor candidați atipici este o mare greșeală, ar însemna că :Pavel, Sf Augustin, Sf Ciprian sau alte personalități sau oameni cu trecut negativ n-ar avea ce căuta în cler...

Și revin, chemarea.... O face Dumnezeu, în primul rând, n-ai cum sa judeci pe nimeni, n-ai voie sa etichetezi, sau sa pui la îndoială...

Până la urmă fiecare e liber sa studieze ce vrea și când vrea...Judecățile omenești n-au ce căuta în acest domeniu spiritual, nici acele catalogari superficiale, de parcă doar elitele de zice și cei cu purtări exemplare ar fi potriviți pentru slujire... Nimic mai eronat... Și o spune unul care avea o purtare exemplara și era absorbit de studiu.... Ca mai apoi sa se arunce în haos.

Ei bine în haos se învață cel mai bine ordinea....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare