Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 01.07.2015, 15:31:38
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ursu-WiFi Vezi mesajul
Tu gresesti pt ca nu stii ce inseamna lupta cu ispita.De fapt din postul tau reiese clar
ca nu ai dus niciodata lupta adevarata impotriva ispitei.Nu vine unul ci vin "N" draci
care fac razboi cu tine. Iar daca nu te-a tulburat femeia dezbracata care ti-a iesit in cale
a doua si a treia care iti va iesi cu siguranta te vor tulbura.

Degeaba iti muti tu gandul, cand vin "N" draci si ti-l aduc inapoi.Bine, poti sa chemi
pe ingerul pazitor sa te ajute.Dar apoi cand ajungi la serviciu/acasa vine iarasi Sarsaila
sa-ti aminteasca cele intamplate si iarasi incepe lupta. Si apoi iarasi chemi ingerul
pazitor si de data asta trebuie sa fii si mai staruitor.Apoi trece.Crezi ca te-a lasat Sarsaila ?
Neah.Asteapta sa te culci, si cand somnul ti-e mai bine , te scoala din somn, si incepe si
declanseaza razboi total cu tine , atunci cand esti somnoros ca sa cedezi.SI iarasi incepe
lupta duhovniceasca.Si daca nu cedezi timp de cateva zile , te lasa.
Si in timpul acestei lupte, ajungi sa chemi si toti Sfintii Lui Dumnezeu, si fara sa vrei
ajungi si la acatiste.Pe moment, pleaca.Dar se intoarce inapoi si te ia si mai tare la
lupta duhovniceasca.
Potolirea unei ispite de tipul femeie-dezbracata in fata ta-LIVE, (nu in poze, filme, neah lasa-le pe alea ca alea-s nimicuri.) te poate tine 5-6 zile de razboi duhovnicesc.
Cu cat Sarsaila vede cate impotrivesti cu atat duce lupta si mai tare impotriva ta.

Iar daca ai fi luptat cu ADEVARAT cu o ispita ai stii faptul ca atunci cand diavolul nu te mai
poate ispiti cu acea ispita atunci incepe sa le combine, pe baza trecutului tau (pe care-l stie).Si exista cel putin o astfel de combinatie care sa te epuizeze psihic in lupta duhovniceasca.Garantat exista una.Orice crestin-practicant stie ca este imposibil sa nu
fi fost epuizat pishic de lupta cu cel putin una din ispite.

De asta si duhovnicii din manastiri sunt obositi mai tot timpul.Pt ca duc lupta necontenita
cu ispitele.Si este obositoare lupta asta, duce la epuziare psihica si uneori si fizica.(daca
diavolul trece la urmatoarea etapa: atacul fizic.Pt ca daca castigi razboiul psihologic cu
diavolul sa nu crezi ca sa lasa.Neah, neah se intoarce si te ataca fizic.Iar dupa asta
incepe sa le combine:atac psihic si fizic.Uneori alternant, alteori concomitent).

Tu nici nu banuiesti ce lupta duc monahii.Nici nu-ti imaginezi.
Si daca iesi biruitor dupa o lupta cu diavolul, ia sa vezi tu Fericirile de la Liturghie(pe care
tu le asculti cu batic) cum capata alt sens.
Dar batic doar in Biserica.Pai cum altfel ? Cand suntem in biserica suntem "crestini"
cand suntem in afara uitam, devenim "cezari peste cezari".Ce sa mai...fariseism 100%.
Si stii ca tipul asta de "credinciosi" este observabil de la distanta, atat de ceilalti credinciosi
dar si parintele paroh.
Dumneavoastra duceti asemenea lupte cu ispite, vorbiti din carti sau de la ce ati auzit de la ceilalti sau e doar o parere in legatura cu lucrurile pe care le fac oamenii mai desavarsiti ?
Nu stiu de ce dar mie imi suna a vorbe goale. Cel putin la fel de indecente ca si trupurile goale.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 01.07.2015, 15:37:36
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Teorie ... cu acel baiat/barbat crestin care ... :)
Ioana, nu-i teorie, e practică, sunt mulți acei băieți, cu unu stai de vorbă cu el. Și suntem mulți care vrem să urmăm lui Hristos. Nimic al nostru. De la Hristos sunt toate.

Dar suntem noi conștienți de ele? Vrem noi să primim ce ne dă Hristos? Cerem? Urmăm? Ne silim?

UrsuWifi, foarte adevărat ce spui. Dumnezeu să-ți răsplătească munca și jertfa și să te întărească pe mai departe.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 01.07.2015 at 15:42:07.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 01.07.2015, 15:38:46
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ursu-WiFi Vezi mesajul
Nu-i teorie, este practica.De fapt singura care este cu teoria esti tu(pana acum). Iar dupa raspunsurile tale inclin sa cred ca te limitezi doar la ortodoxia-teoretica, formalism.

De aceea se si explica acest "mi-se-rupism" in legatura cu luptele impotriva ispitelor.
Vezi tu, unul din prietenii dracului, este tocmai formalismul.
Cred ca cel mai bine este sa traim in echilibru, sa combinam viata de mirean cu invataturile ortodoxe. Daca alunecam doar spre extreme nu e bine.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 01.07.2015, 15:39:37
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dumneavoastra duceti asemenea lupte cu ispite,?
Da. Si din cate mi-a zis duhovnicul, asta e doar inceputul.La ce ma asteapta in drumul
spre mantuire, cand voi spori in fapte duhovnicesti si o sa-mi aduc aminte de ce aceste
lupte o sa zambesc, pt ca eu acum le consider dure si epuizante psihic fata de cele care
vor veni.
Virtutile nu se aduna doar cu ascultatul unei slujbe.Virtutile se aduna cu lupta duhovniceasca.
Si personal am observat ca tare greu se agoniseste Duhul Sfant si foarte repede se pierde.

Citat:
Nu stiu de ce dar mie imi suna a vorbe goale. Cel putin la fel de indecente ca si trupurile goale.
Pai suna a vorbe goale pt cine crucea este nebunie.Este normal sa-ti sune a vorbe goale
daca nu-ti practici credinta.Sarsaila nu face razboi cu cine nu i se impotriveste.
Dumneata ai duce razboi cu cine ti-e prieten ?
Reply With Quote
  #285  
Vechi 01.07.2015, 15:42:18
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
I rest my case. Nu am cu cine oricum. Asta gandesti, asta e.
Sper sa iti gasesto o sotie asa cum ti-o doresti; daca ai gasit-o, ma bucur pentru tine; daca nu, atunci bafta. Ai nevoie, ca nu-s prea multe fete/femei care sa nu mearga la plaja la stand, piscina sau mare.

ps: de costume de baie dintr-o piesa ai auzit? nici alea nu or fi bune?
Hmmm... cum sa nu existe? Si inca destule. E o dovada de exchibitionism sa te expui pe plaja plus ca nici sanatos nu este din cauza radiatiilor solare si a pericolului de cancer de piele.
Eu nu merg nici la mare, nici la piscina si nici la strand. Si sunt femeie, sotie si mama.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #286  
Vechi 01.07.2015, 15:43:34
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ursu-WiFi Vezi mesajul
Da. Si din cate mi-a zis duhovnicul, asta e doar inceputul.La ce ma asteapta in drumul
spre mantuire, cand voi spori in fapte duhovnicesti si o sa-mi aduc aminte de ce aceste
lupte o sa zambesc, pt ca eu acum le consider dure si epuizante psihic fata de cele care
vor veni.
Virtutile nu se aduna doar cu ascultatul unei slujbe.Virtutile se aduna cu lupta duhovniceasca.
Si personal am observat ca tare greu se agoniseste Duhul Sfant si foarte repede se pierde.


Pai suna a vorbe goale pt cine crucea este nebunie.Este normal sa-ti sune a vorbe goale
daca nu-ti practici credinta.Sarsaila nu face razboi cu cine nu i se impotriveste.
Dumneata ai duce razboi cu cine ti-e prieten ?
Nu. Dar l-as incuraja sa mearga pe forumuri si sa scrie in felul in care scrii dumneata.
Daca ati practica macar pe jumatate lucrurile pe care le pretindeti altora, nici nu ati mai avea timp sa scrieti pe forumuri. Dar e mai usor sa le spui altora cam ce crezi tu ca ar trebui sa faca decat sa faci tu macar jumatate din ce crezi ca ar trebui sa faca un credincios.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 01.07.2015, 15:43:58
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Te muți la casă, draga mea. Dacă nu poți o casă în oraș, te muți la sat.

Și îți faci acolo o piscină de stă mâța-n coadă, vorba românașului.

Dar noi nuuu. Nu vrem la sat. Vrem confortul, luxul, comoditatea orașului, nu vrem să avem o fermă micuță la sat, cu o grădină cu flori, să facem un colț de Rai, "ca prin ghicitură, ca prin oglindire a celor ce vor fi", cum spune Sfântul Apostol Pavel.
Să facem o seră cu legume, o livadă cu pomi fructiferi, ce frumos !
Multumim de sfaturi, dar ar trebui sa nu mai judecati pe altii ce fac si de ce nu fac.
Eu ma bucur daca dvs sunteti asa cum spuneti pe aici.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 01.07.2015, 15:45:48
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Cred ca cel mai bine este sa traim in echilibru, sa combinam viata de mirean cu invataturile ortodoxe. Daca alunecam doar spre extreme nu e bine.
Ce echilibru frate ? Care echilibru ? Cand este o lupta pe viata si pe moarte pentru sufletul
nostru.Pana si preotii nostri duhovnicesti ne spun in zilele noastre parca au iesit diavolii
din infern si misuna precum pasarile cerului, care pe cine sa inghita.
In zilele noastre, daca nu cauti tu ispita, vine ea la tine.Lupta cu ispita este inevatabila.

Care echilibru ? Aici nu este vorba de gasirea echilibrului.Aici este vorba despre supravietuire.
Ori castigi ori pierzi ? In zilele noastre dracu nu-si mai isi ia concediu.E ocupat non-stop.

Echlibrul(care o fi ala) il gasesti cand te-ai mantuit si esti in rai.Pana atunci trebuie sa tii
mintea in Iad si sa nu deznadazduiesti.Care echilibru ?! Unde este acel echilibru ?
Cum pot sa am echilbru intr-un razboi continuu si neincetat noapte si zi ?
Reply With Quote
  #289  
Vechi 01.07.2015, 15:52:22
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu. Dar l-as incuraja sa mearga pe forumuri si sa scrie in felul in care scrii dumneata.
Daca ati practica macar pe jumatate lucrurile pe care le pretindeti altora, nici nu ati mai avea timp sa scrieti pe forumuri.
Ba da. N-are nici o treaba.In lupta cu ispita, nu timpul cat lupti este deciziv cat intensitatea cu care lupti.Oricine lupta cu ispita automat observa chestiile astea.Fac parte din ABC-ul luptei.
Eu tot la ABC-ul luptei sunt.Duhovnicul mi-a spus ca mai am mult pana sa construiesc "propozitii"
In plus , cei care ne luptam cu ispitele spunem continuu in gand rugaciunea inimii.
Dar nu inteleg . Cum adica sa nu ai timp sa intrii pe forumuri ? Nu princep.De ce sa n-am timp ?
Reply With Quote
  #290  
Vechi 01.07.2015, 15:53:35
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Wink

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Bai frate zici ca al nostru coleg Igor si-a mai facut un cont. Si dupa ce a rezolvat-o cu armata, acum vrea sa reformeze si turismul.
Eu mă hazardez să zic că noul coleg de forum e de fapt "oaia" în blană de "urs".
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mandria si altele Tina06 Pocainta 17 27.05.2015 02:34:10
haine călugărești myself00 Generalitati 10 04.09.2013 12:26:02
Despre Arthos, tarnoseala si altele mirela.t Despre Biserica Ortodoxa in general 9 25.07.2012 23:16:23
Boscoane, farmece si altele cer_indurare Slujba inmormantarii 3 07.07.2010 02:49:36
adulare, pareri de sine si altele.. grecu Preotul 5 11.10.2006 11:58:09