Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 02.07.2015, 13:16:17
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Eu va doresc "succesuri" in tot ceea ce vreti sa intreprindeti si sa ne trimiteti si noua poze peste ani sa vedem ce ati realizat!!!
Până una alta, apostolul traiului arhaic într-un colț de rai, la țară, cu mulți copii, fără salar și fără salubritate, trăiește la bloc și muncește la Mall.

Emiliane, genul ăsta de sfaturi se cuvine să le dea unul care le-a pus deja în practică.
Reply With Quote
  #352  
Vechi 02.07.2015, 13:17:04
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Florine, vorbim la per tu, suntem frați și surori întru Hristos Domnul, iar eu nu sunt preot. Cel puțin nu încă.

Măi omule, ce-i cu atâta istorie? Cu ce îți ajută la mântuire istoria? Cu ce te hrănește istoria?
Revino cu picioarele pe pământ!

Ai apartament la oraș? Caută-ți casă la sat și vinde apartamentul. Îți iei o Dacie, sau un Opel, preferabil un "papuc" sau cu 5 locuri și ladă în spate. Daciile de genu, sunt foarte fiabile și rezistente, îți faci treaba cu ele minunat.

Ce loc de muncă mai vrei la țară, Florine?
N-ai gospodăria ta suficientă, să-ți ocupe 8 ore pe zi, sau mai mult? Dacă nu-ți ocupă 8 ore pe zi, mărește gospodăria. Dacă ai copii, o mărești automat, din reflex, din instinct, ca un gest mecanic :)
Fă-ți un atelier de tâmplărie, produ obiecte și vindele la piață. Până vine recolta.
Fă-ți un atelier de fierărie, produ obiecte și vindele la piață. Până vine recolta.
Pune cloțe, clocitori, găini care să facă pui, crește-i, taiei, vinde-i. Sau vinde-i de mici. Mari sau mici, se vând. Testează piața, vezi ce merge, ce nu merge. Crești vreo 2-3 viței, îi vinzi, sau îi tai, să-i ai pentru tine. Îi pui la lada frigorifică, mâncați jumate de an dintrun vițel. Lăzi frigorifice second hand, costă 200 de lei. Atât am dat eu pe a mea, un Arctic, și eu stau la bloc deocamdată. Apoi la o lună de funcționare, i s-a terminat freonul. Am chemat un tehnician, a umplut-o cu freon, mi-a laut 50 de lei, merge de atunci de 2 ani, n-am mai avut treabă cu ea.
Plantază-ți nuci, în grădină, fă o livadă de ei. Nuca se vinde bine și scump. Ajută creierul. Să mânânci multe nuci.
Crește gâște, rațe, curci, poate chiar struți, dacă poți, cu puțină cercetare. Accesează fonduri europene, pentru micii întreprinzători.
Soluții sunt cu sutele. Ca să nu spun cu miile.

Gândește, diversifică. Pune creierul la contribuție, că ești mare, Florine. Lasă istoria, că am învățat destulă la gimnaziu și liceu, nu?

Ce treabă avem noi cu cooperativa agricolă?
Fă-ți tu singur, propria ta cooperativă. Caută o casă cu pământ destul pe lângă ea, să o cumperi, că sunt multe care se vând cu pământ. Și pe urmă vin și banii.

Ce treabă avem cu CAP-urile? Nu mai suntem comuniști. S-a terminat cu blestemații ăia.
Nu ai nevoie de tractor, dacă ai seră, livadă și animăluțe. Îți e suficient. Doar niște fân pentru iarnă, depinde ce animale ai.

Și ce treabă ai cu CFR-ul? Dacă ai o mașinuță, îți faci treaba cu ea. Oricum la oraș, nu o să mai ai prea mari taine de rezolvat.
E bine să eviți orașul, cât mai mult, mai ales dacă, creștin fiind, ești conștient de otrava ce o varsă orașul mereu, asupra minților iubitorilor de Hristos.

La sat ai toate condițiile de care ai nevoie. Dacă nu ai, le faci. Trebuie doar să gândești, să acționazi cu cap, cu sfat, cu înțelegere cu soțioara ta, harnici amândoi la lucrul cel binecuvntat.

Dacă vrei, se poate, repet. Hristos va bincuvânta. Ai încredere în El.
Idee este ca fiecare om - indiferent ca ar locui la sat ori la oras- este normal sa-si doreasca a practica meseria care i place!
Ori daca dumneavoastra imi puteti spune ca ati gasi usor de exemplul un post de electrician in constructii si platit acceptabil (cam asta ar fi meseria care as vrea sa o practic) la tara, dar si un post de contabila tot bine platit si tot la tara (ca sa pot locui in acelasi loc cu prietena mea), atunci chiar va rog sa ma anuntati!

Iar in privinta CFR-ul, va pot spune ca as fi fost mandru sa lucrez in acest domeniu si sa imbrac uniforma celei de-a doua armate a tarii, cum erau numiti pe drept cuvant ceferistii, care aveau o raspundere imensa, avand pe mana vietile a sute de mii de calatori.
La tara seful statiei CFR era in 1990 mai tare si de cat seful de post, presedintele CAP-ului, gestionarul cooperatiei si doctorul si profesorul.

In privinta CAP-urilor, mare greseala a facut Petre Roman in 1991 când a dat aberanta lege 18/1991. In toate tarile cu agricultura performanta (FRanta, Italia, Germania, etc), pamantul se lucreaza pe mari suprafete compacte, deoarece numai asa se poate face o agricultura moderna si competitiva, cu mijloace mecanizate si irigatii.
In 1991, când Roman debita celebrele lui prostii, o delegatie franceza venita in vizita in Romania, chiar se mira cum de distrugem CAP-urile, irigatiile si complexe zootehnice (noi am distrus Comtim-ul, dar Ungaria a construit un asemenea complex zootehnic foarte aproape de granita cu Romania).
Reply With Quote
  #353  
Vechi 02.07.2015, 13:19:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
mereu descoperi lucruri noi si profunde.
Sper să ajungem cât mai repede la partea cu "Ci, după Sfântul Care v-a chemat pe voi, fiți și voi înșivă sfinți în toată petrecerea vieții. Că scris este: "Fiți sfinți, pentru că Eu sunt Sfânt"."
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #354  
Vechi 02.07.2015, 13:32:27
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Talking

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Până una alta, apostolul traiului arhaic într-un colț de rai, la țară, cu mulți copii, fără salar și fără salubritate, trăiește la bloc și muncește la Mall.

Emiliane, genul ăsta de sfaturi se cuvine să le dea unul care le-a pus deja în practică.
Si vrea sa ajunga preot si sa mai invete pe altii ce trebuie sa faca.... iar aia sa stea cu gura cascata
Pai cum sa nu dezerteze de la ortodoxie?
Reply With Quote
  #355  
Vechi 02.07.2015, 13:38:33
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Bine, tu esti si mondena, ca de ce nu te marita ala din centru, ca vrem spitale samd. Nu-s numai unii care spun lucruri absurde.
Ok, ala din centru ma marita cu o caruta de bani; nu e vorba ca nu ma marit, ar in fine; a avut cine ma mrita, stai fra grija.
si da, e normal sa vrem spitale, functionale, ca inchise avem destule. Si o eforma in invatamant as vrea, dar nah, n-are cine sa o face; poti sa scrii zeci de memorii inspectoratului sau ministerului ca nu te baga nimeni in seama. Dar asta e alta poveste, pentru alt topic.



Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Pentru Corinusa:
Lasati bazaconiile si exagerarile in urma, nu renuntati la ortodoxie, cititi carti scrise de duhovnicii nostri si o sa vedeti ce frumoasa este si fara de sfarsti, mereu descoperi lucruri noi si profunde.
Ioana, nu renunt la nimic, decat aici pe forum; sa ma numeasca care cum vrea: atee, sectara etc; chiar nu ma mai intereseaza cum sunt considerata aici, ca religie; iar ca persoana, nici atata, dar am inca dreptul de a raspundela comentariile postate sau la topicurile eschise cum cred de cuviinta; inca nu stiu sa fi jignit pe nimeni personal pana acum.

Iar pentru Igor: Bafta; mai mult n-am ce sa iti zic; sanse ai, a doar vei putea vinde apartamentul; daca va avea si sotia ta ceva de vandut, sigur o sa puteti sa va mutati la tara.
Doar intelege ca nu toti avem posibilitatile tale; suntem unii care avem acel venit lunar, care ne ajunge de pe o luna pe alta sa traim, sa ne platim taxe, impozite si facturi; nu-ti imagina ca avem cine stie ce concedii si cine stie ce resurse toti. Nu e usor sa traiesti in chirie; apoi sa platesti ratel banca pt apartament 30 de ani, ca alta solutie sa ai o locuinta a ta nu exista si asa mai departe.

ps: cred ca un apartament in TM ar fi 40.000 euro (acum epinde si cate camere are si e suprafata); noi am gasit la noi in oras, oras mai mic si mai neinsemnat putin decat Timisoara cu 36.500, si a fost unul ieftin, la ultimul etaj; preturile merg si la noi, pt un ap. cu 2 camere pana la 45.000 euro lejer, ba chiar si 52.000 euro, dar zona de centru (ceea ce noi oricum nu ne-am fi dorit).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #356  
Vechi 02.07.2015, 19:46:04
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ioana, dacă tu asta ai înțeles din discuția noastră, n-am nimic ce să-ți mai spun... Dumnezeu să-ți ajute.

Corina, ești o persoană deosebită și foarte sensibilă, lucru minunat pentru feminitatea ta. Vei fi o mamă uimitoare. Să nu-ți neglijezi soțul, să-i zâmbești des, să-i spui că-l iubești măcar odată pe săptămână, pentru toată viața ta. Să trăiți în ascultare de Hristos cât de mult veți putea, ca mlădițe ale aceluiași trup, Biserica, să răbdați încercările fără frică și cu bucurie, ca să vă curățiți de păcate, că vă sunt spre mântuire și familia voastră va fi binecuvântată și veți dobândi Împărăția Cerurilor, cea mai presus de minte.
Baftă și ție. Să ne vedem luminați.

Dragoș, amin!

Felicitări tuturor creștinilor care mărturisesc pe Hristos prin hainele care le poartă vara. Multă bucurie și răsplată veți avea.

"Fericiți cei ce ascultă cuvântul Domnului și îl păzesc pe el."
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.07.2015 at 20:02:24.
Reply With Quote
  #357  
Vechi 02.07.2015, 19:59:00
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
ps: cred ca un apartament in TM ar fi 40.000 euro (acum epinde si cate camere are si e suprafata); noi am gasit la noi in oras, oras mai mic si mai neinsemnat putin decat Timisoara cu 36.500, si a fost unul ieftin, la ultimul etaj; preturile merg si la noi, pt un ap. cu 2 camere pana la 45.000 euro lejer, ba chiar si 52.000 euro, dar zona de centru (ceea ce noi oricum nu ne-am fi dorit).
In catalogul cadastrului la nivel national, preturile de referinta sunt:

ap, 2 camere confort II, construit inainte de 89 : (minim) 25.000 (cu TVA)
ap, 2 camere confort I, construit inainte de 89, (minim) 31.800 (cu TVA)
ap, 2 camere confort II, dupa 89: (minim) 30.000 (cu TVA)
ap, 2 camere confort I, dupa 89: (minim) 35.600 (cu TVA)

fara cadastru, intabulare si impozit.
Reply With Quote
  #358  
Vechi 03.07.2015, 09:47:51
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

nivelul national nu ajuta neaparat, pentru ca exista acele cataloage cadastrale facutepentru toate tipurile de locuinte din oras si imprejurimi, unde preturile cam difera fata de cele de nivel national.

La noi, in Targu Mures, in catalogul cadastral apartamentele sunt evaluate si in functie de zona; apartamentul nostru, apare ca costand 37.000 euro (acolo e luata in considerare cartierul, zon din cartier, confortul, etajul, suprafata si finisajele). E drept ca e confortt 1 apartamentul, construit inainte de 1977, su de 53 mp.

Plus eparat taxe notariale, comisione labanca, intabulare etc (inca in jur de 3000 de euro ne-au costat astea)

M-as mira ca Timisoara sa aiba o piata imobiliara cu preturi mai mici.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #359  
Vechi 03.07.2015, 10:05:26
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

@Corinusha Compara numarul de spitale din Ro cu cele din alte tari, si ai sa vezi ca nu avem mai putine spitale decat ei. Nu numarul spitalelor in sine problema, ci oamenii sunt. Au plecat peste 10.000 de medici, asistene si moase. Nu mai avem personal. Apoi, sa nu uitam ca politicul este implicat si aici. De exemplu, in Bucuresti, ptr. ca un medic de la spitalul de copii, nu a vrut sa faca parte din nici un partid politic, bugetul spitalului a fost taiat ptr. 2-3 luni. Spitalul a fost sustinut de parohii si voluntari.

Dam 5000 de euro ptr. parada gaylor, dar nu avem 5000 de euro ptr. insulina.
Reply With Quote
  #360  
Vechi 03.07.2015, 10:11:31
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
@Corinusha Compara numarul de spitale din Ro cu cele din alte tari, si ai sa vezi ca nu avem mai putine spitale decat ei. Nu numarul spitalelor in sine problema, ci oamenii sunt. Au plecat peste 10.000 de medici, asistene si moase. Nu mai avem personal. Apoi, sa nu uitam ca politicul este implicat si aici. De exemplu, in Bucuresti, ptr. ca un medic de la spitalul de copii, nu a vrut sa faca parte din nici un partid politic, bugetul spitalului a fost taiat ptr. 2-3 luni. Spitalul a fost sustinut de parohii si voluntari.

Dam 5000 de euro ptr. parada gaylor, dar nu avem 5000 de euro ptr. insulina.
Atata costa aglutinarea alora? si o plateste statul roman!? credeam ca si-o platesc ei. Ptiu! Praful sa se aleaga de statele unite si ambasada lor, ca ei sunt in spatele acestei potlogarii.

Last edited by Vitiate; 03.07.2015 at 13:06:33.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mandria si altele Tina06 Pocainta 17 27.05.2015 02:34:10
haine călugărești myself00 Generalitati 10 04.09.2013 12:26:02
Despre Arthos, tarnoseala si altele mirela.t Despre Biserica Ortodoxa in general 9 25.07.2012 23:16:23
Boscoane, farmece si altele cer_indurare Slujba inmormantarii 3 07.07.2010 02:49:36
adulare, pareri de sine si altele.. grecu Preotul 5 11.10.2006 11:58:09