Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.02.2012, 15:52:38
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Vreau sa traiesc"

Nu este un caz umanitar luat de pe net (deși îl puteți găsi și pe pe blogul lui Radu Ștefan Chirica, ci un caz real despre care am aflat acum câteva săptămâni la biserică pe care o fercventez.
Bunica acestui micuț (de numai doi ani) care a fost diagnosticat cu cancer, o femeie pe care o știam din vedere dar nu-i vorbisem niciodată m-a impresionat foarte tare. Până a afla de boala nepoțelului RADU-ȘTEFAN venea uneori la biserică dar o simțeam acolo doar formal. Acum vine printre primii la slujbă însoțită de soțul ei și ochii le sunt plini de lacrimi. Toată nădejdea lor este la bunul și milostivul Dumnezeu.
Părinții, oameni credincioși care și-au dorit foarte mult acest copil se gândesc să-și vândă casa pentru a-și salva singurul copil. Ei se roagă zi și noapte să nu-l piardă.

Vă rog și eu în numele acestor oameni atât de greu încercați să înălțați o rugăciune pentru copilașul acesta care vrea și trebuie să trăiască!

Last edited by dorinastoica14; 07.03.2012 at 22:02:58.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.02.2012, 16:42:15
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul

Vă rog și eu în numele acestor oameni atât de greu încercați să înălțați o rugăciune pentru copilașul acesta care vrea și trebuie să trăiască!
Doamne miluieste-l pe Radu Stefan!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.02.2012, 17:45:51
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Bunul Dumnezeu sa-l ocroteasca!

" Milostiv si drept e Domnul-Dumnezeul nostru mare
Si nemarginita este, a LUI sfanta indurare!
El pazeste totdeauna pe cei slavi si fara vina,
Si-al meu suflet, izbavire a primit si LUI se-nchina!

Din adancul meu ma bucur, Dumnezeule Preasfinte,
C-auzi glasul gurii mele, rugaciunea mea fierbinte!
Ca apleci a TA ureche, inspre mine dimineata,
Eu TE voi chema Stapane, cu iubire toata viata!"

Bunul Dumnezeu impreuna cu Maica Domnului si toti sfintii dragi sa te tina in brate, draga RADU-STEFAN, sa te acopere sub sfantul lor acoperamant, sa te ajute sa te vindeci, sa traiesti fericit alaturi de parinti, bunici si toti cei dragi!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.02.2012, 22:13:45
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Bucura-te Sfinte Nectarie ca de ingrozitorul cancer pe multi ai vindecat,alearga si la acest copil Radu Stefan si vindeca-l sa se bucure de viata si sa te slaveasca in veci.Amin
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2012, 00:04:02
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Cu toata inima

Alatur si eu rugaciunea mea simpla din suflet pentru Radu-Stefan ,pentru sanatatea lui si darul lui de a aduce bucurie familiei si bunicilor.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.02.2012, 00:25:34
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Probabil ca multe propuneri si multe rugaciuni inalta fiecare , in particular , pt. un asemnea prunc nevinovat . Ma refer la cele care nu se posteaza , deoarece exista si oameni care prefera aceasta varianta .
Cu toate acestea , cu retinere/smerenie, va propun , sau propun celor care sunt dornici , ca sa ne unim citiva, citi vom reusi sa ne stringem , si sa facem timp de 40 de zile unul din acatistele Maicii Domnului pt. cancer ( Pantanasa , Vindecatoarea , Acoperamintul MD) sau al unui sfint recunoascut ca grabnic ajutator in situatii disperate (Sf. Nectarie Taumaturgul , Sf. Efrem cel Nou, etc) sau sa facem 2 acatiste simultam, adica in aceiasi zi (unul al Preacuratei si unul al unui sfint taumaturg) in modul ca fiecare din cei care ne vom stringe sa citeasca intr-o zi aceste acatiste (sau cite 2 frati , unul un acatist si altul celalalt) si tot asa pina se vor face 40 de zile de rugaciune neintrerupte iar apoi fiecare dintre oranti sa faca o milostenie cit de mica in numele acestui prunc .
Si daca or mai exista si alte initiative folositoare le vom propune pe thread si vom vedea ce iese.
In cazul in care vom cadea de acord sa facem aceasta nevointa, sa o giram pe Dorina , care a si deschis acest fir, sa conceapa in amanunt exct cum se va desfasura totul si sa ii dam drumul deoarece in asemenea boli timpul nu mai este la discretie .

Va rog sa nu mi-o luati in nume de rau ... este doar o propunere . Daca va deranjeaza va rog sa considerati ca nici macar nu mi-am deschis gura !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.02.2012, 01:03:02
silvia55
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vindeca-l pe el Radu Stefan,Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu,cu rugaciunile pe care le inalti inaintea Fiului Tau si Dumnezeului nostru.

Laudabila propunerea d-lui Zaharia.Pot face acatistul Sfantului Nectarie atat cat e nevoie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.02.2012, 01:10:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

O idee buna si concreta. Sa ma anuntati si pe mine ce acatist facem pentru baietel si cand incepem.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.02.2012, 09:10:44
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
O idee buna si concreta. Sa ma anuntati si pe mine ce acatist facem pentru baietel si cand incepem.
Si eu sunt de acord.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.02.2012, 09:17:55
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
O idee buna si concreta. Sa ma anuntati si pe mine ce acatist facem pentru baietel si cand incepem.
Cine coordoneaza?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Vreau sa il ajut pe acest poet-crestin" eusebiu Generalitati 2 14.01.2013 06:14:29
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42