Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 02.03.2012, 19:54:51
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

O cugetare mai veche de chilie spune ca : cine nu crede in Dumnezeu nu crede ca exista minuni, dar ele exista iar Dumnezeu este viu si adevarat !

Exact asa cum am crezut de la inceput si cum am si postat : poate ca pt. vreun frate/sora mai bun dintre noi sau de oriunde, ori mai rugator, ori mai credincios, ori mai smerit , ori mai iubitor sau iertator, ori mai milostiv , ori putin mai drept , ori cine stie cum placut lui Dumnezeu , se va indura si va milui pe acest prunc intorcindu-l la viata si sanatate .
De aceea este bine intotdeauna sa ne rugam cit mai multi pt. ca nu stim pe cine asculta si mai ales pt. cine se milostiveste El.

Perioada aceasta a postului mare este una f. propice si pt a pomenii copilul la cit mai multe slujbe ale bisericii : la Canonul cel Mare, la acatistul Bunei Vestiri, la masluri , la Liturghii.

Sa il ajutam fratilor fiecare dupa cum putem si dupa dragostea noastra a fiecaruia , asa precum am si inceput .
Si poate ca, urmarindu-i si evolutia , peste un timp , dupa ce se implinesc cele 40 de zile , poate, ziceam, vom mai reusi sa ne unim in alte 40 de zile de rugaciune si milostenie pt. el.

Eu ramin la aceiasi parere , si-anume, ca fiecare , de are vreo propunere buna sa vina si sa o faca cunoscuta ca astfel sa stim ce avem de facut .

NB: pt. urmatoarele 2 zile , fratii rinduiti pt. nevointa sunt :
Yasmina- va citi in ziua de 03.03;
Albinutza 303- va citi in ziua de 04.03;
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 02.03.2012 at 21:59:05.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 02.03.2012, 22:35:26
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Si poate ca, urmarindu-i si evolutia , peste un timp , dupa ce se implinesc cele 40 de zile , poate, ziceam, vom mai reusi sa ne unim in alte 40 de zile de rugaciune si milostenie pt. el.

Eu ramin la aceiasi parere , si-anume, ca fiecare , de are vreo propunere buna sa vina si sa o faca cunoscuta ca astfel sa stim ce avem de facut .
Eu nu stiu ce sa propun; cu ajutorul lui Dumnezeu, voi face cum hotarati.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 02.03.2012, 23:13:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Mai este valabila propunerea cu milostenia dupa incheierea celor 40 de zile de citit acatistul Sf.Nectarie?
Ce va include aceasta sau ce anume ar presupune?Ma gandeam sa impart mancare(de post) si/sau ajutoare bisericii careia ii apartin...Este in regula?

ps-confirm pt 3 martie.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 02.03.2012, 23:26:50
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mai este valabila propunerea cu milostenia dupa incheierea celor 40 de zile de citit acatistul Sf.Nectarie?
Ce va include aceasta sau ce anume ar presupune?Ma gandeam sa impart mancare(de post) si/sau ajutoare bisericii careia ii apartin...Este in regula?

ps-confirm pt 3 martie.
Milostenia se poate face oricind in numele cuiva , insotita de rugaciunile scurte de rigoare , diferite de cele de la milostenia pt. adormiti. Am si scris undeva pe acest fir aceste aspecte.
Intotdeauna milostenia se face in numele cuiva dar cu. (adica se imparte la ...) vaduva, orfanul si saracul . Acestora se poate imparti orice.

Ajutorarea sau sprijinirea bisericii prin donatii nu intra la milostenie ci la respectarea poruncilor bisericesti (a asculta si a te supune episcopului locului , a sprijini biserica, etc) .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #135  
Vechi 02.03.2012, 23:41:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Milostenia se poate face oricind in numele cuiva , insotita de rugaciunile scurte de rigoare , diferite de cele de la milostenia pt. adormiti. Am si scris undeva pe acest fir aceste aspecte.
Intotdeauna milostenia se face in numele cuiva dar cu. (adica se imparte la ...) vaduva, orfanul si saracul . Acestora se poate imparti orice.

Ajutorarea sau sprijinirea bisericii prin donatii nu intra la milostenie ci la respectarea poruncilor bisericesti (a asculta si a te supune episcopului locului , a sprijini biserica, etc) .
Multumesc.
Prin ajutoare catre biserica faceam referire la donatii de alimente pe care biserica le cere in scopul ajutorarii familiilor sarace pe care le au in evidenta(eu nu le cunosc).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 02.03.2012, 23:59:45
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Multumesc.
Prin ajutoare catre biserica faceam referire la donatii de alimente pe care biserica le cere in scopul ajutorarii familiilor sarace pe care le au in evidenta(eu nu le cunosc).
Asa da, este f. bine si asa ! Este una din caile cele mai potrivite pt. milostenie , in sensul ca biserica poate cunoaste intr-adevar saracii, orfanii , etc.
Linistita poti face deci o astfel de milostenie !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #137  
Vechi 03.03.2012, 00:19:20
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astăzi la biserică la slujba Sfântului Maslu ne-am întâlnit cu bunica lui Radu. Era oarecum bucuroasă deoarece copilul este la o clinică în Germania, este foarte bine îngrijit și se pare că răspunde bine la tratament. Beneficiază de formularul acela pentru bolnavii de cancer dar sunt și alte cheltuieli. De asemenea au fost ajutați cu bani de mulți oameni care au accesat blogul unde sunt conturile în care au depus bani cei care au dorit să ajute precum și suma care s-a adunat.
Un post TV de aici din localitate a preluat anunțul umanitar și se va face un teledon pentru acest copil.
Să nădăjduim că și rugăciunile noastre au ajutat la toate acestea. Bunica s-a spovedit și are mare nădejde în mila și ajutorul lui Dumnezeu.
Sigur, nimic nu e ca la carte dar noi nu avem dreptul să judecăm. Dumnezeu să le întărească răbdarea și credința.

Eu am probleme la calculator și nu prea pot să folosesc netul așa că intru destul de rar.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 03.03.2012, 03:50:38
Albinutza303's Avatar
Albinutza303 Albinutza303 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2011
Locație: Londra, Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Post

Confirm pentru 4 martie.
Doamne ajuta !
__________________
Bucura-te, Sfinte Ioane, alesule marturisitor al lui Hristos !
Reply With Quote
  #139  
Vechi 04.03.2012, 20:28:23
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Rindul la nevointa !

Urmatorii frati sunt rugati sa-si aduca obolul lor pt. ajutorarea lui Radu-Stefan, dupa cum urmeaza :

Mara2008- va citi in ziua de 05.03;
Rodica50- va citi in ziua de 06.03;
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #140  
Vechi 04.03.2012, 20:59:45
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Confirm pentru 5 martie
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Vreau sa il ajut pe acest poet-crestin" eusebiu Generalitati 2 14.01.2013 06:14:29
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42