Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.07.2012, 08:04:13
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit casatoria

buna dimineata.......revin cu un nou subiect care ma macina....oare de ce nu reusesc sa fac si eu cununia religioasa de 6 ani?sotul meu nu vrea sa auda deloc de asa ceva,spune ca avem noi timp,ce sa fac?cum sa il conving?ce sfant ma poate ajuta in aceasta problema?sa mai confruntat cineva cu asa ceva?cum ati rezolvat?ma doare mult de tot ca traiesc in pacat in fata bunului Dumnezeu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.07.2012, 08:40:43
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ceea ce dorești este ca Dumnezeu, eventual prin mijlocirea sfinților, să intervină în libertatea de alegere a soțului tău. Voi aveți o căsătorie nereligioasă, care e practica oamenilor necredincioși. Dacă el se rezumă la atât înseamnă că nu este credincios. Dacă tu erai credincioasă și în urmă cu șase ani, trebuia să știi că Taina Cununiei există doar în Biserică. Dacă ai ales să-ți unești viața cu el, nu poți decât să te rogi lui Dumnezeu, Maicii Domnului, sfinților, ca să ajungă și el la credință. Fără aceasta, chiar dacă v-ați cununa în Biserică, n-ați trăi Taina, n-ați conlucra cu harul dăruit prin aceasta. Nu împlinirea formală a slujbei cununiei în Biserică v-ar scoate din păcat. Fără credință, e doar formalism.
De aceea, a încerca să-l manipulezi, fie și cu ajutorul sfinților, nu mi se pare un lucru bun. Nu sfinții trebuie să ne împlinească voia, ci noi trebuie să căutăm voia lui Dumnezeu. Iar ca să înțelegi care este aceasta în viața ta, ai nevoie de sfatul unui duhovnic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.07.2012, 09:07:39
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
buna dimineata.......revin cu un nou subiect care ma macina....oare de ce nu reusesc sa fac si eu cununia religioasa de 6 ani?sotul meu nu vrea sa auda deloc de asa ceva,spune ca avem noi timp,ce sa fac?.
Unii asociaza cununia religioasa cu alaiul si petrecerea de nunta si spun "n-am nevoie de asa ceva", nu le privesc distinct.

Last edited by ioanna; 07.07.2012 at 09:09:51.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.07.2012, 15:09:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
buna dimineata.......revin cu un nou subiect care ma macina....oare de ce nu reusesc sa fac si eu cununia religioasa de 6 ani?sotul meu nu vrea sa auda deloc de asa ceva,spune ca avem noi timp,ce sa fac?cum sa il conving?ce sfant ma poate ajuta in aceasta problema?sa mai confruntat cineva cu asa ceva?cum ati rezolvat?ma doare mult de tot ca traiesc in pacat in fata bunului Dumnezeu.
Daca se pune problema timpului sau a banilor, propune-i sa va cununati mai discret, sa faceti o petrecere mica si atat. Cunosc niste tineri care s-au cununat religios la o biserica foarte mica, nu s-a furat mireasa, au facut o petrecere cu 24 de perechi intr-un local si cam atat. Si ei erau de mai mult timp impreuna.

Importanata e slujba respectiva si binecuvantarea preotului. E chiar recomandat sa fim retinuti cu petrecerile la botez si la cununie, caci sunt evenimente importante din punct de vedere duhovnicesc. Daca se poate fara muzica e chiar mai bine.

Cunosc o familie care a chemat preotul si nasii sa-i cunune acasa. Iar petrecerea, si mai restransa, s-a tinut tot acasa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.07.2012, 12:21:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mi se pare cam ciudata cununia la domiciliu.
Adica ce, le era greu sa se miste pana la biserica?


Si se poate cununie si fara petrecere si chiar si fara mai multi invitati decat sunt necesari la o adica (mirii si nasii).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.07.2012, 21:46:32
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
buna dimineata.......revin cu un nou subiect care ma macina....oare de ce nu reusesc sa fac si eu cununia religioasa de 6 ani?sotul meu nu vrea sa auda deloc de asa ceva,spune ca avem noi timp,ce sa fac?cum sa il conving?ce sfant ma poate ajuta in aceasta problema?sa mai confruntat cineva cu asa ceva?cum ati rezolvat?ma doare mult de tot ca traiesc in pacat in fata bunului Dumnezeu.
din ceea ce scrieti, deduc ca:
aveti o "relatie stabila"...traiti o stare de anticipatie a casatoriei...cam astea am citit pe forum de la multi "experti".
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.07.2012, 23:26:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
buna dimineata.......revin cu un nou subiect care ma macina....oare de ce nu reusesc sa fac si eu cununia religioasa de 6 ani?sotul meu nu vrea sa auda deloc de asa ceva, (...)
Păi, de ce să facă cununia religioasă ?? Ia puneți-vă în pielea lui! Motivul principal pentru care un bărbat fără credință ar face cununia religioasă este acela că ar putea să beneficieze de trupul femeii iubite. Din moment ce, oricum, beneficiază de trupul dv, de ce să se mai căsătorească?

De când femeile acceptă legăturile sexuale preconjugale, principala motivație a bărbaților de a se căsători a căzut. De ce, atunci, să vă mirați că nu mai vor să se căsătorească ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.07.2012, 00:43:30
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
buna dimineata.......revin cu un nou subiect care ma macina....oare de ce nu reusesc sa fac si eu cununia religioasa de 6 ani?sotul meu nu vrea sa auda deloc de asa ceva,spune ca avem noi timp,ce sa fac?cum sa il conving?ce sfant ma poate ajuta in aceasta problema?sa mai confruntat cineva cu asa ceva?cum ati rezolvat?ma doare mult de tot ca traiesc in pacat in fata bunului Dumnezeu.
6 ani? Ma intreb ce reprezinti tu pentru acest barbat? Ce astepti de la el, pana la urma? Deocamdata, chiar daca pare ca tine la tine, nu vrea responsabilitati si nu inteleg ce te-a determinat sa traiesti atat de mult timp in pacat (mi-e greu sa cred ca ati trait in curatenie...)
Inteleg ca el refuza, dar nu cunosc motivul. Daca tu vrei nunta, iar el nu vrea, e un motiv serios, iar tu porti intreaga vina. Daca insa nu te intereseaza cum, ci doar sa ajungeti la un duhovnic, sa va spovediti, dupa care sa va cununati in fata Sf Altar, nu trebuie sa faci decat putine lucruri si... sa-ti asumi riscul.
1 - Nu cunosc ce fel de crestin-ortodox esti tu; mergi la biserica doar de Inviere, sau ceva mai des? Ai un duhovnic? Probabil ca nu. Fiindca daca il aveai si cunostea situatia ta, nu ajungeai aici. Asadar incearca sa gasesti un preot cat de cat induhovnicit, caruia sa-i spui cum stau lucrurile, iar el iti va da solutia.
2 - Tu te mai si rogi, sau in iuresul unei casnicii dedicate vrajmasului, nu-ti mai sta mintea la asa ceva? Roaga-te CU LACRIMI (fiindca pentru ce faci, doar lacrimile te mai pot spala), si cere-i Sfintei Fecioare sa te ajute cum stie ea mai bine, iar daca acest barbat iti sta in calea mantuirii, si nu-ti este harazit, oricat ti-ar fi de greu, sa va tina Dumnezeu departe unul de altul, pentru binele amandorura si sa ti-l scoata inainte pe cel cu care sa traiesti cu voia lui Dumnezeu si binecuvantati in numele Sfintei Treimi.
Nu stiu cati ani ai si nici nu cred ca e foarte important. Nu te gandi la nimic negativ, in sensul ca esti prea pacatoasa si nu vei mai primi ajutorul, sau altele de acest gen. Oricat de pacatoasa ai fi, Dumnezeu stie ce-i in inima ta, si iti ofera ceea ce iti lipseste, daca bineinteles, si tu vrei cu adevarat. Asuma-ti riscul de a-l pierde pe actualul, daca se va opune inca, desi eu cred ca vazandu-te hotarata, daca intr-adevar te pretuieste, nu va renunta la tine si va face ce vrei, mai ales ca tu vrei sa faci voia lui Dumnezeu, pana la urma. S-ar putea sa fie doar speriat, cum sunt multi barbati care atunci cand aud de casatorie, intra in panica, fiindca e o responsabilitate cu care nu s-au mai confruntat niciodata...
Sfatul meu strict personal, evita sa faci nunta, iar asta din doua motive: dupa 6 ani de "rodaj", albul rochiei de mireasa pare ridicol; Iar din alt punct de vedere, nunta trebuie sa fie un motiv de bucurie curata si de ajutor al tinerilor insuratei, nu chermeza si provocari in toata gama noilor traditii (am vazut mai nou ca se poarta pe la nunti si dansatoare la bara...) Nu-ti asuma pacatele nimanui, dintre toti cei pe care-i inviti la petrecere. Iar daca tot ii inviti, nu le pune la dispozitie intreaga lista pe care ti-o sugereaza vrajmasul, fiindca numai nunta binecuvantata de Dumnezeu nu va mai fi aceea... Nu vreau sa ma dau exemplu, dar e singurul pe care-l am la indemana: m-am casatorit dupa 2 ani de cand am cunoscut-o pe sotie, si dupa mai bine de un an de convietuire in pacat. La fel ca tine, am avut un moment de intrebari si am apelat la Parintele Cleopa, care mi-a scris sa nu mai zabovim o clipa si sa venim la Sihastria pentru cununie, in cazul in care nasii nu vor sau nu pot sa ne cunune, ca se rezolva acolo. Dar, ca si cum ar fi fost o binecuvantare tacita a Parintelui, toate au mers neinteles de simplu si curat: fara alai, fara pregatiri mari, undeva intr-o biserica binecuvantata de Dumnezeu si cu preoti cum nu mai vazusem inca pana atrunci (si nici de-atunci, nu vad prea des). Si am o mie de motive sa cred ca chiar a fost o cununie binecuvantata de Dumnezeu, pentru care nu am nici lacrimi si nici cuvinte sa multumesc indeajuns.
Invata de la altii, si foloseste-te de ceea ce crezi ca ti se potriveste. Dumnezeu sa va lumineze mintea si sa va binecuvinteze cu harul Lui.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria ori Calugaria ori? Sanduu Generalitati 2 29.01.2016 16:26:11
Casatoria Membru Generalitati 1 08.10.2010 15:18:01
casatoria... ioanaM Nunta 8 09.09.2010 19:23:51
Casatoria theodor Nunta 48 16.01.2008 12:19:45
Casatoria julieta_mihailescu Nunta 1 10.09.2007 00:11:08