Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.11.2005, 17:56:33
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Cum iti poti da seama daca esti bun de calugarie sau de casatorie? Multa lume se plange de faptul ca nu poate distinge clar chemarea sau ca neputintele impiedica luarea unei decizii bine intemeiate. voi ce parere aveti, cum stau de fapt, lucrurile? ce sfat i-ati da unei persoane care se confrunta cu aceasta problema?:sleep::dozingoff:???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.11.2005, 16:32:33
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Cum iti poti da seama daca esti bun de calugarie sau de casatorie? Multa lume se plange de faptul ca nu poate distinge clar chemarea sau ca neputintele impiedica luarea unei decizii bine intemeiate. voi ce parere aveti, cum stau de fapt, lucrurile? ce sfat i-ati da unei persoane care se confrunta cu aceasta problema?:sleep::dozingoff:???
Pai, nu-i dau nici un sfat, ca nu-i nici o problema (dilema)!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.11.2005, 16:44:54
gica gica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2005
Mesaje: 4
Implicit

In primul rand trebuie sa discute cu pr duhovnic si cu ajutorul lui sa ia o hotarare ,care nu va fi usoara bineinteles.dar eu cred ca din momentul in care s-a gandit la calugarie pp ori ca nu are pe cineva(o/un iubit)ori are dar nu o/il iubeste ,poate totusi trebue sa mai caute sa mai astepte .eu cred ca atunci cand dumnezeu te cheama la el nu ai nici o indoiala ,dar ai mare grija pt ca indoiala nu e de la dumnezeu!:| :|
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.11.2005, 15:01:21
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Cum iti poti da seama daca esti bun de calugarie sau de casatorie?ce sfat i-ati da unei persoane care se confrunta cu aceasta problema?:sleep::dozingoff:???
Adica calugarit sau/si casatorit?! Pai cel mai bine, OM cu frica Lui Dumnezeu!

Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.11.2005, 16:29:36
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gica
IN PRIMUL RAND TREBUIE SA DISCUTE CU PR DUHOVNIC SI CU AJUTORUL LUI SA IA O HOTARARE ,CARE NU VA FI USOARA BINEINTELES.DAR EU CRED CA DIN MOMENTUL IN CARE S-A GANDIT LA CALUGARIE PP ORI CA NU ARE PE CINEVA(O/UN IUBIT)ORI ARE DAR NU O/IL IUBESTE ,POATE TOTUSI TREBUE SA MAI CAUTE SA MAI ASTEPTE .EU CRED CA ATUNCI CAND DUMNEZEU TE CHEAMA LA EL NU AI NICI O INDOIALA ,DAR AI MARE GRIJ PT CA INDOIALA NU E DE LA DUMNEZEU!:| :|
Si ce temei crezi tu ca ar avea aceasta indoiala??? DA, nu areo un iubit (desi isi doreste!),da...se indoieste de propria neputinta fizica si sufleteasca...A avut, in schimb, niste deceptii ingrozitoare pe care daca le-ai cunoaste, te-ai speria. Faptul ca la ora actual mai este in picioare se datoreaza milei lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.11.2005, 16:32:31
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Cum iti poti da seama daca esti bun de calugarie sau de casatorie?ce sfat i-ati da unei persoane care se confrunta cu aceasta problema?:sleep::dozingoff:???
Adica calugarit sau/si casatorit?! Pai cel mai bine, OM cu frica Lui Dumnezeu!
Asa este, fratele meu, dar...vezi tu, singuratatea nu prieste aproape nimanui din acestia slabi. Ori in lume, la obstea mica (casatorit), ori in obstea mare. Foarte bine spus ca nu conteaza pe ce drum mergi, numai sa fii cu frica de Dumnezeu!
O sa-i spun si prieteni mele, poate asa se mai potoleste putin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.12.2005, 09:50:12
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca doar Dumnezeu ii poate arata omului calea pe care merge. Unii asa cum scrie Sf. Apostol Pavel sunt facuti pt. a fi calugari din pantecele mamei. altii aleg ei, cu indrumarea duhovnicului. Indiferent ce cale alege omul, calugaria sau casatoria el trebuie sa-l aibe pe Dumnezeu in inima sa si sa-i slujeasca. Parintele Arsenie Boca scria ca calugarii din zilele noastre sun cei de la coada si sublinia ca calea aceasta, a calugariei, nu este usoara. Spunea de asemenea ca la manastire nu vii daca ai deceptii, ci pt. ca doresti sa urmezi calea ingereasca. Nu vreau sa se simta nimeni lezat, eu insumi mi-am pus aceasta intrebare si cercetandu-ma bine si cu ajutorul duhovnicului, mi-am dat seama ca sunt ,,mirean 100%" Si cei care aleg casatoria au lupta lor pt. ca diavolul nu vrea binele si astfel pune piedici si lupta famila cu ispite mari, poate la fel ca si pe calugari. Dumnezeu sa ne ajute pe fiecare sa ne facem datoria acolo unde suntem, in lume sau in manastiri si sa implinim poruncile Sale. Doamne ajuta
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.02.2006, 23:36:01
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Cum iti poti da seama daca esti bun de calugarie sau de casatorie? Multa lume se plange de faptul ca nu poate distinge clar chemarea sau ca neputintele impiedica luarea unei decizii bine intemeiate. voi ce parere aveti, cum stau de fapt, lucrurile? ce sfat i-ati da unei persoane care se confrunta cu aceasta problema?:sleep::dozingoff:???
Daca te intrebi ce sa alegi, inseamna ca nu esti de calugarie. Calugaria, asa cum spunea parintele Arsenie Papacioc, este nebunie pentru Hristos. Deci, daca esti suficient de "nebuna", du-te! Dar cred ca ar trebui sa te duci mai intai pentru o perioada de proba (intr-un concediu) si chiar in mai multe manastiri, pana iti afli locul, pentru ca - nu vreau sa te dezamagesc - dar cunosc bine viata monahala si in manastirile de maici e f. dificil, din cauza fiicelor Evei, inclinate spre rautate si barfa. Pana sa ajungi la Hristos, te lovesti de neputintele oamenilor si daca nu te poti face ca un pres pe care sa calce toate, nu vei putea rezista.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.02.2006, 17:08:34
lucaion lucaion is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2006
Mesaje: 5
Implicit

Imi cer scuze ca indraznesc sa imi dau cu parerea,dar eu cred ca ambele cai ,atat calugaria cat si casatoria sunt binecuvantate si placute lui Dumnezeu,daca le urmezi cu cinste.Dumnezeu,cred eu,in Dreptatea Lui le-a facut pe amandoua la fel de usoare si de placute;ar fi fost o nedreptate daca facea una mai usoara sau alta.Numai ca noi oamenii,percem aceasta realitate diferit si de aceea suntem indoielnici si nestatornici.Eu sunt casatorit,am si doua fetite si merg cu familia de multe ori la manastiri.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.04.2006, 08:51:00
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Cum iti poti da seama daca esti bun de calugarie sau de casatorie? Multa lume se plange de faptul ca nu poate distinge clar chemarea sau ca neputintele impiedica luarea unei decizii bine intemeiate. voi ce parere aveti, cum stau de fapt, lucrurile? ce sfat i-ati da unei persoane care se confrunta cu aceasta problema?


un Sfint Parinte(cred ca Parintele Clopa Ilie)a zis ca atunci cint te apuca gindul de calugarie nu mai stai ci o iei din loc si fugi fugi spre Mirele tau iubit.Fugi spre El din iubire pentru El nu de altceva si atunci nu mai stai la indoiala.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drumul spre calugarie antoniap Calugarul 237 02.02.2016 12:06:30
Noblete, convertire, pocainta, calugarie si martiriu antoniap Pocainta 3 15.11.2012 22:09:01
Ti-ai lasa sotia(-ul),copiii...pentru calugarie? bodo1222 Calugarul 106 08.09.2011 16:16:49
Patriarhul Daniel implineste 23 de ani de calugarie costel Stiri, actualitati, anunturi 1 09.08.2010 00:48:39