Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.07.2007, 18:51:19
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Este esentiala pentru parintele duhovnicesc competenta invataturii, dar cu adevarat decisiva mi se pare competenta cazului. Sa intelegi problema celui cu care ai de a face si sa stii in ce termeni trebuie sa formulezi raspunsul ca sa ajunga la el, care este o persoana unica. Astazi, de multe ori apare criza. Persoane care poarta numele de duhovnic, nu mai sunt decat un transmitator obiectiv de doctrina, nu mai stiu sa raspunda decat in cuvintele doctrinei. Voi ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.07.2007, 22:30:26
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

da pt k, din pacate, sunt lasati sa ajunga preoti cine nu trebuie... probabil k tot acestia sunt cei kre cer taxa.
dan, iti recomand sa te rogi lui Dumnezeu sa-ti lumineze calea in cautarea unui alt duhovnic (sau mai bine zis, adevaratului duhovnic), dak ai aceasta problema... nu e de neglijat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.08.2007, 06:39:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
Este esentiala pentru parintele duhovnicesc competenta invataturii, dar cu adevarat decisiva mi se pare competenta cazului.
ai dreptate, dreapta socoteala inainte de toate.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.08.2007, 23:34:34
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)un preot trebuie sa fie mai mult decat un psiholog,dar psihologia in Facultatea de Teologie e privita cu ochi nu prea ingaduitori,este facultativ cursul...de aici limbajul de lemn...sunt si preoti buni oratori,buni ascultatori si buni sfatuitori,important este ca fiecare sa caute ceea ce i se potriveste...un om orgolios nu o sa accepte un preot cqare sa-l dojeneasca,sa-l ia la rost,ori sa-i dea un canon peste masura de tinut..e nevoie de diplomatie,de subtilitate din partea preotului,dac vrea sa-i castige sufletul(oricum el raspunde pentru aceia pe care i-a sfatuit gresit,ori n-a stiut ce le este de trebuinta)..oamenii sunt atat de diferiti,atatea firi,temperamente..nu ar strica sa stie preotii cumsa se adreseze unui coleric si cum se adreseze unui melancolic,sa stie cum sa-i provoace la dialog cum sa ajunga in strafundurile sufletului celui care cauta ajutor si mai ales cum sa-l castige sa-l determine pe acesta sa vina in continuare sa se spovedeasca .Cred ca e f.greu sa fii duhovnic,trebuie sa avem intelegere.......:dozingoff:
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.08.2007, 09:05:18
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine simte o data usurarea, care urmeaza spovedaniei, se va duce in continuare si fara tertipuri. Nu vad de ce ar trebui ca preotul sa foloseasca mijloacele psihologului, de vreme ce la spovedanie e prezent Hristos?!? De obicei preotul la spovedanie e foarte bland si nu-mi imaginez ca ar putea sa ma ia la rost.
Canon peste masura de tinut? Probabil ca e pe masura pacatelor noastre si atunci sa nu ne lenevim ci sa facem ce trebuie pentru a ne indrepta.
Dealtfel am auzit pe cineva spunand, ca la psiholog se duc cei care nu se duc la preot si inclin sa cred ca asa este.
In unele locuri psihologul e foarte frecventat, personal insa cred ca preotul are mijloace mai sigure de vindecare a sufletului.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.08.2007, 15:46:08
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

este bine sa stim din toate cate putin ,sa nu fim semidocti,e gresit sa stie preotul despre limbaj ,sa zicem, despre formele lui,?nu intotdeauna stiu sa se adreseze(nu generalizez)..comunicarea,expresivitatea,gestica,l ungimea frazelor,felul in care sunt structurate..nu de putine ori am intalnit preoti care tineau adevarate discursuri(le placea sa se auda vorbind)dar ei de fapt nu comunicau nimic..lipsa de traire.. e gresit sa cunoasca preotul despre personalitate,despre particularitatile temperamentelor.?.cred ca un bun preot trebuie sa stie de toate sa fie3 informat,sa fie informatician,economist,manager,secretara ,de toate.Altfel va ramane o personalitate ingusta si limitata un debitator de versete si citate din Sfintii Parinti.Mie imi plac oamenii vii,insufletiti de idealuri,traitori,nu aceia care dormiteaza,se culca pe-o ureche ca au absolvit Teologia si au acumulat tot ce a fost de acumulAT.nU SE TERMINA AICI LUMEA..ABIA DE AICI INCOLO EI TREBUIE SA INVETE,DIN EXEMPLELE ALTORA,PERSONALE,DAR MAI ALES DIN CARTI,SA NU FIM HABOTNICI,LIMITATI.nU CRED CA ESTE PSIHOLOGIA UN BAU-BAU PENTRU PREOTI.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.08.2007, 16:19:22
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca preotia ar fi o meserie noua, te-as crede, dar cum e una dintre cele mai vechi, ma intreb cum s-au descurcat fara psihologie?!? Nu zic ca strica sa stii, dimpotriva; dar sa nu le dictam noi, pacatosii, preotilor cum sa fie, cand de fapt noi mergem la ei ca sa ne ajute, sa ne ierte pacatele. Nu ne-ar strica putin mai multa smerenie, care se poate obtine printr-o privire critica aruncata asupra noastra insine, si mai putin asupra celorlalti. Smerenia nu poate fi semidocta. In schimb mandria poate fi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.08.2007, 17:20:58
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

am vrut sa subliniez ca omul cat traieste invata,un preot trebuie sa fie o enciclopedie,el trebuie sa aiba cunostinte,nu un orizont ingustat,in sfarsit lasand mandria la o parte Anca ,atat noi cat si preotul putem primi o lectie de viata si de la un copil.Nu incerca sa-i urci pe piedestal..am asistat odata la un curs predat de un prof.din Targoviste era atat de fonf,de fapt vorbea nearticulat,balbait,sasait,de nu intelegea nimeni nimic...din cand in cand se mai otara la cate-un student care motaia ca urmare a discursului jalnic...nu zic sa ia lectii de arta vorbirii,arta dramatica ori miscare scenica..dar un bun orator un profesor(las preotii in pace)trebuie sa aiba o dictie,expresivitate,sa vorbeasca consonantic daca se poate...atat psihologia cat si alte discipline ajuta
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.08.2007, 19:51:39
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, urzicuta, sa nu avem atatea pretentii de la altii ci in primul rand de la noi. Iar eu il pun intr-adevar pe preot pe un piedestal, pentru ca e singurul care ma ajuta, prin iertarea pacatelor, pe drumul spre mantuire. Avantajul meu este ca nu sunt casatorita cu un preot si pot mentine distanta necesara fata de acesta, pentru a putea sa ma marturisesc lui cu toata sinceritatea. Unui preot, prieten de familie, nu cred ca i-as putea incredinta din intunecimile propriei vieti. Vezi, deci, ca eu am nevoie ca preotul sa stea pe piedestal, si nu preotul insusi, care de felul lui e smerit. Eu astfel de preoti am intalnit, sau poate astfel am vrut sa-i privesc: ca pe un exemplu de smerenie pentru mine insami.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.08.2007, 09:34:12
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Relatia mea cu parintele duhovnic... o voi defini intr-o singura propozitie:)
Parintele este lumina ochilor mei:D
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Program duhovnicesc iosif Generalitati 19 23.10.2012 00:52:02
Discernamantul duhovnicesc mirela.t Preotul 66 28.08.2012 16:16:26
Relatia cu ateii WhiteChakra Generalitati 25 27.09.2011 05:58:24
sa continui sau nu relatia... ada03 Nunta 50 14.01.2011 23:08:44
Relatia mea cu Dumnezeu The_Fallen Despre Sfanta Scriptura 21 27.06.2010 18:40:35