Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.01.2010, 12:29:37
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit Evanghelia zilei-14.01.2010

Iar unii vorbind despre templu ca este impodobit cu pietre frumoase si cu podoabe, El a zis:
Vor veni zile cand, din cele ce vedeti, nu va ramane piatra peste piatra care sa nu se risipeasca.
Si ei L-au intrebat, zicand: Invatatorule, cand oare, vor fi acestea? Si care este semnul cand au sa fie acestea?
Iar El a zis: Vedeti sa nu fiti amagiti, caci multi vor veni in numele Meu, zicand: Eu sunt, si vremea s-a apropiat. Nu mergeti dupa ei.

Sfanta Evanghelie dupa Luca 21 (5-8)

Atunci le-a zis: Se va ridica neam peste neam si imparatie peste imparatie.
Si vor fi cutremure mari si, pe alocurea, foamete si ciuma si spaime si semne mari din cer vor fi.

Sfanta Evanghelie dupa Luca 21 (10-11)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.01.2010, 14:46:07
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

"Si vor fi cutremure mari si, pe alocurea, foamete si ciuma si spaime si semne mari din cer vor fi. " ...'Dar sfarsitul nu va fi atunci"

No comment
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.01.2010, 14:52:16
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sa nu uitam ca Mantuitorul vorbeste atat despre sfarsitul poporului evreu cat si despre sfarsitul lumii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.01.2010, 16:15:31
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Evnghelia marutiseste despre sfarsitul lumii,tema des abordata pe forum sau in media (2012 de ex)
Intorducerea o reprezinta simpla observatie nevinovata a unor evrei despre frumusetea Templului 'templu ca este impodobit cu pietre frumoase si cu podoabe' .In contrast cu frumusetea vazuta , Domnul pune viziunea distrugerii Templului .Deci se pleaca de la o simpla admiratie a unora,pentru a se ajunge la o tema majora,intr-o singura fraza .Cladirea aceasta ,ca oricare ,are un sfarsit.Dar nu e o cladire oarecare ,ci insusi Templul lui Dumnezeu,deci sfarsitul sau nu va fi un sfarsit oarecare ,ci insusi sfarsitul lumii.
Nu am de ce sa dau cine stie ce interpretari ,dar de cand am citit mi-a ramas in minte expresia 'piatra peste piatra '.Aceasta arata o distrugere totala ,pina la primul rand de pietre,adica pina la fundatie.Caci de regula,oamenii mai au o speranta,ca,chiar in cazul unei distrugeri,mai ramane ceva,mai scapa cineva (cum de exemplu acum a ramas 'zidul plangerii' in picioare) . 'Piatra peste piatra' nu mai lasa nici o speranta,ca va mai rezista ceva facut de om.
Alta tema ,iarasi foarte actuala,este a prorocilor mincinosi .Prorocii mincinosi sunt un semn al vremurilor din urma "multi vor veni in numele Meu, zicand: Eu sunt," . Pentru ca in vremea din urma va fii a 2 a venire a Mantuitorului,prorocii mincinosi vor profita de aceasta,pentru a pacali lumea,aratand ca nu Il neaga pe Mesia,ci se folosesc de El
Ultima tema, si mai actuala,este cea a vestilor rele,care de asemenea vor preceda sfaristul
cutremure,foamete ,boala.Aceasta e parca un jurnal de actualitati din ziua de azi.Dar nu acestea constituie sfarsitul lumii,caci sfarsitul nu e prin fenomene care au mai fost.Ci ele doar acompaniaza acest sfarsit.Sfarsitul va fi un eveniment cu totul nou,in care se va arata mania ,dar si slava lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.01.2010, 17:54:57
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sa nu uitam ca Mantuitorul vorbeste atat despre sfarsitul poporului evreu cat si despre sfarsitul lumii.
eu cred ca o parte din cele scrise, s-au implinit deja. Poporul evreu a avut foarte mult de suferit, dar Dumnezeu nu l-a lasat sa cada, ca acum n-ar mai fi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.01.2010, 18:07:19
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Evnghelia marutiseste despre sfarsitul lumii,tema des abordata pe forum sau in media (2012 de ex)
Intorducerea o reprezinta simpla observatie nevinovata a unor evrei despre frumusetea Templului 'templu ca este impodobit cu pietre frumoase si cu podoabe' .In contrast cu frumusetea vazuta , Domnul pune viziunea distrugerii Templului .Deci se pleaca de la o simpla admiratie a unora,pentru a se ajunge la o tema majora,intr-o singura fraza .Cladirea aceasta ,ca oricare ,are un sfarsit.Dar nu e o cladire oarecare ,ci insusi Templul lui Dumnezeu,deci sfarsitul sau nu va fi un sfarsit oarecare ,ci insusi sfarsitul lumii.
Nu am de ce sa dau cine stie ce interpretari ,dar de cand am citit mi-a ramas in minte expresia 'piatra peste piatra '.Aceasta arata o distrugere totala ,pina la primul rand de pietre,adica pina la fundatie.Caci de regula,oamenii mai au o speranta,ca,chiar in cazul unei distrugeri,mai ramane ceva,mai scapa cineva (cum de exemplu acum a ramas 'zidul plangerii' in picioare) . 'Piatra peste piatra' nu mai lasa nici o speranta,ca va mai rezista ceva facut de om.
Alta tema ,iarasi foarte actuala,este a prorocilor mincinosi .Prorocii mincinosi sunt un semn al vremurilor din urma "multi vor veni in numele Meu, zicand: Eu sunt," . Pentru ca in vremea din urma va fii a 2 a venire a Mantuitorului,prorocii mincinosi vor profita de aceasta,pentru a pacali lumea,aratand ca nu Il neaga pe Mesia,ci se folosesc de El
Ultima tema, si mai actuala,este cea a vestilor rele,care de asemenea vor preceda sfaristul
cutremure,foamete ,boala.Aceasta e parca un jurnal de actualitati din ziua de azi.Dar nu acestea constituie sfarsitul lumii,caci sfarsitul nu e prin fenomene care au mai fost.Ci ele doar acompaniaza acest sfarsit.Sfarsitul va fi un eveniment cu totul nou,in care se va arata mania ,dar si slava lui Dumnezeu.
Nu cred ca este vorba despre sfarsitul lumii, ci despre o selectie,o reinnoire a omului, pentru ca apoi Imparatia lui Dumnezeu sa fie pe pamant.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.01.2010, 18:45:41
16111967 16111967 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Mesaje: 33
Question te ia cu fiori

Dar trebuie sa priveghem ,sa fim tari in credinta si sa nu ascultam prorocii mincinoase ,sa ne putem duce crucea pana la sfarsitu zilelor. <DMNEZEU TATAL STIE ZIUA >cand v-a venii sfarsitu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.01.2010, 18:53:14
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 16111967 Vezi mesajul
Dar trebuie sa priveghem ,sa fim tari in credinta si sa nu ascultam prorocii mincinoase ,sa ne putem duce crucea pana la sfarsitu zilelor. <DMNEZEU TATAL STIE ZIUA >cand v-a venii sfarsitu.
Daca vom ramane uniti cu Mantuitorul si ne vom purta cum ne-a invatat si vom avea credinta deplina, nu cred ca avem de ce ne ingrijora, nici cand se va clatina rau barca in mijlocul furtunii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.01.2010, 00:00:34
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Nu cred ca este vorba despre sfarsitul lumii, ci despre o selectie,o reinnoire a omului, pentru ca apoi Imparatia lui Dumnezeu sa fie pe pamant.
Dar intraga Apocalipsa,si alte profetii despre sfarsit,nu vorbesc despre sfarsitul lumii vazute si despre coborarea Ierusalimlui ceresc?Se va reinnoi intreaga lume impreuna cu omul,se vor face 'ceruri si un pamant nou'
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.01.2010, 01:31:44
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dar intraga Apocalipsa,si alte profetii despre sfarsit,nu vorbesc despre sfarsitul lumii vazute si despre coborarea Ierusalimlui ceresc?Se va reinnoi intreaga lume impreuna cu omul,se vor face 'ceruri si un pamant nou'
de acord. "Imparatia este inauntrul vostru"... nu a fost spus degeaba. Tot ce e inauntru, se reflecta inafara. Cuvantul lui Dumnezeu in om este de ajuns.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evanghelia zilei maria-luisa Generalitati 7 03.08.2015 12:59:56
Evanghelia lui Iuda ben_gal Iudaismul 7 15.04.2010 18:43:32
Evanghelia zilei- 15.01.2010 maria-luisa Generalitati 3 09.03.2010 00:58:59
Evanghelia zilei- 16.01.2010 maria-luisa Generalitati 1 16.01.2010 14:24:27