Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 07.09.2016, 13:06:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta am zis cu mult timp in urma .. :)
Păi ce zici tu... e fugă de purtarea CRUCIi! :.( ....
Reply With Quote
  #382  
Vechi 07.09.2016, 13:11:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Adica vrei sa zici ca esti o pacoste si ar trebui sa te purtam in spate? :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #383  
Vechi 07.09.2016, 13:12:12
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stai linistit, nu te crede nimeni.

De altfel, poti sa fii absolvent de medicina si sa faci pe samanul/homeopatul , asta nu inseamna ca samanismul sau homeopatia are acoperire stiintifica.
Nu fac pe nimeni altcineva... ci mărturisesc și cred ceea ce spun și scriu în deplină libertate și avînd tot dreptul consfințit de Constituție și de regulile dialogului și de stăpînii acestui forum.

Dacă nu e nimeni să creadă nu am de ce să mă supăr... e dreptul lor Constituțional. Că vă crede pe voi nici asta nu e de mirare căci turmele pămîntești se duc în general după lupi sau după lupii îmbrăcați în haină de oaie... mînate de cîinii morți și însuflețite de papagalii morți abea așteptînd așa ca puricii să sară pe orice tobogan ca soluție alternativă la Adevărata și Dreapa Credință Ortodoxă... ce vine de la Dumnezeu și de la sfinții și drepții Lui și de la cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice.
Reply With Quote
  #384  
Vechi 07.09.2016, 13:12:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Ceea ce susțin sunt vrednice de crezare
Tocmai ca nu sunt si se pare ca esti singurul care nu e capabil sa-si dea seama de asta.

Si asta nu te plasaza in categoria misticilor neintelesi ci alora de care sunt plini spitalele de specialitate.

Ia zii mataluta, cam care e demografia sectei voastre, cati membri noi reusiti sa agatati anual cu pamantul plat, soarele semisferic si textele lu' Verjinica si restul?

Aveti pe site -ul secteu mai mult de 10 accesari pe zi? Cu boti cu tot.

P.S. aia care vin pe la sarbatori ca se da mancare si beutura moca, nu-i bagati la socoteala.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.09.2016 at 13:18:47.
Reply With Quote
  #385  
Vechi 07.09.2016, 13:25:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adica vrei sa zici ca esti o pacoste si ar trebui sa te purtam in spate? :))
Nu chiar asta dar n-ar fi rău dacă chiar ați fi adevărați ortodocși ca să purtați pe cîte unul în spate așa cum au purtat pe neputinciosul pe care l-au lăsat înaintea lui Iisus prin acoperiș ci vreau să zic că tu nu-ți prea porți crucea credințelor tale ci doar răspîndești și aperi ca un cîine mort ceea ce nu știi și ceea ce nu pricepi fixîndu-ți idei și ție și altora că ai face pe placul lui Dumnezeu susținînd doar ceea ce e plauzibil și care nu necesită nicio asumare și care e fals de cele mai multe ori... adică tu răspîndești de frică tot ceea ce crede și susține toată lumea... că minciuna pîrîcioasă și rea e bună și că păcatul ajută la sănătate iar nedreptatea denigrarea și diversiunea la infinit este o armă bună de apărare... a... cică... a ortodoxiei.

Defapt Dumnezeu ne poartă în spate pe toți, pe mulți dintre noi.

Last edited by vsovi; 07.09.2016 at 13:28:05.
Reply With Quote
  #386  
Vechi 07.09.2016, 13:45:02
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Ceea ce susțin sunt vrednice de crezare
Tocmai ca nu sunt si se pare ca esti singurul care nu e capabil sa-si dea seama de asta.
Ba sunt! Așa vezi tu că aș fi singurul și te amăgești crezînd că aș fi. Te alinți, te consolezi... primind slavă de la toți oamenii care te aprobă.


Citat:
Si asta nu te plasaza in categoria misticilor neintelesi ci alora de care sunt plini spitalele de specialitate.
Acolo sunt mulți neputincioși sau handicapați sau amăgiți și păcăliți și foarte puțini nebuni. Tu nici nebunia nu ai priceput ce înseamnă... și asta pentru că tu crezi că scriptura nu spune Adevărul și dacă nu crezi în ea atunci nu vrei să înveți ce scrie acolo despre omul cel nebun... adică rău... ca să te lepezi de sine însuți și să urmezi Cuvîntului.

Citat:
Ia zii mataluta, cam care e demografia sectei voastre, cati membri noi reusiti sa agatati anual cu pamantul plat, soarele semisferic si textele lu' Verjinica si restul?
Nu e sectă și spre tristețea Domnului Iisus-Cuvîntul, mai mulți sunt cei care pleacă dezertînd și neputînd rezista pînă la sfîrșit asalturilor vrăjmașe ce vin din părți cualizîndu-se apoi cu duhul rău al necredinței. Eu abea anul ăsta am fost pentru prima oară la ei așa că nu mă pot lăuda cu lupta cea bună. Iar aici și oriunde doar eu susțin că așa se interpretează Facerea... ei nu susțin nimic decît citesc și cred ce li se spune de la Dumnezeu în Cuvînt. Deci ei n-au nicio teorie, nicio interpretare ci interpretarea cu pămîntul de deasupra tuturor cerurilor și cu mările de deasupra cerurilor care s-au format ca să se arate uscatul numit pămînt și cele cu Soare și Lună semisferice îmi aparține pe deplin și mi-o asum.


Citat:
Aveti pe site -ul secteu mai mult de 10 accesari pe zi? Cu boti cu tot.
Nu e un site secteu cum batjocurești și hulești fixîndu-ți idei și adăugîndu-ți păcate ci e site-ul Cuvîntului lui Dumnezeu care este proorocitor și sfînt și Adevărat și perfect în conformitate cu toate scripturile. Însă oamenii neștiind și neîndrăznind să afle și să se lămurească se lasă pe mîna celor ca tine care au socotit Lumina păcat, pe Iisus l-au socotit antihrist, pe adevărata ortodoxie o sectă sau un eres, pe sfinți și pe drepți și pe mucenicii din regimul comunist ca fiind niște nebuni sau sectanți sau prozeliți... și astfel lumea preferă să nu vrea să vadă și iat-o că merge împreună cu tine spre groapă pentru că orb urmînd pe alt orb sigur ajung amîndoi în groapă... fiindcă nu mai sunt orbi așa ca Timeu și Bartimeu sau ca Saul din Tars ajuns sf. Ap. Pavel... nu mai sunt!

Deci dacă chiar sunt 10 -20 de accesări pe zi e mare minune... și e și mare bucurie... dar nu contează numărul căci pentru 10-20 de drepți Dumnezeu s-ar putea să ierte o întreagă țară!


Citat:
P.S. aia care vin pe la sarbatori ca se da mancare si beutura moca, nu-i bagati la socoteala.
Eu sunt ortodox de tipul ăla... am fost pentru prima dată la ei în 28 august și ca o sugativă am băut tot vinul și toată apa din fîntîni și am mîncat tototot de am luat și acasă fiind prea sătul pe moment. : ))))

Last edited by vsovi; 07.09.2016 at 13:55:09.
Reply With Quote
  #387  
Vechi 07.09.2016, 18:54:48
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Te rog să mă contrazici...

...însă ca să susții că nu știu fizică asta nu cred că poți în condițiile în care pe vremea împușcatului intrarea la facultate se făcea printr-un examen foarte greu, la electro, unde se intra cu notă peste 7 sau 8 din 3 examene, analiză, geometrie și fizică de liceu și pentru ca să intrii era nevoie ca în liceu să înveți foarte bine la mate-fizică sau electro și să mai și iei ore suplimentare și cu profi de liceu și cu profi de la universitate...

Apoi după ce ai reușit să intrii din prima sau din a doua încercare, cum a fost cazul meu, că prima oară am căzut cu nota 8,01 și s-a intrat cu 8,21 și apoi în anul următor am intrat pentru că mi-am amînat armata obligatorie de 1 an și 6 luni din motive de reumatism cu efecte cardiace am stat să mai învăț făcînd sute de probleme de fizică din culegeri grele și am intrat apoi în primii 10 luînd la mate 9,90 și 9,80 iar la fizică vreo 8 care erau note foarte mari la vremea aia cînd se puncta fiecare problemă și fiecare rezolvare și fiecare bucățică din rezolvare. Apoi, în facultate am luat note peste 8 în general și la unele materii mai importante mai luam și cîte un 10, și toate astea fără să mă chinui cu învățatul căci fugeam de la cursuri ca în liceu și de la seminarii și învățam doar în sesiune după cursurile altora.

Deci poți tu să mă contrazici cît vrei dar nu poți contrazice profesorii de fizică și de mate pe care i-am avut și care pe drept și fără pile mi-au dat note foarte mari pe vremurile de dinainte de 89 și imediat după căci facultatea am terminat-o în 92. Apoi am făcut 6 luni de armată obligatorie că n-am scăpat.

Asta ca să știi că stai de vorbă cu unul care a făcut destulă matematică superioară și specială și multă fizică și care a mai și priceput-o foarte bine chiar dacă nu m-am omorît învățînd... și recunosc că nu am fost un tocilar sau un geniu ci mai degrabă un chiulangiu și un fotbalist... căci jucam aproape zilnic fotbal sau tenis de masă cu colegul de cameră sau de cîmp.

Deci dacă vrei să mă contrazici la faptul că aș știi suficientă matematică sau fizică atunci o faci degeaba, dar dacă vrei să mi contrazici Adevărurile susținîndu-ți teoriile în care crezi, atunci te rog frumos!
Deci esti inginer electric? Atunci nu cred ca ai facut fizica legata de spatiu, orbite sau avioane in timpul facultatii. Iar cu fizica de liceu, cat de bine o stii, nu poti sa descrii evenimente spatiale, nici macar cum cade o minge, in mod complet.

Deci da, te contrazic, si iti zic ca iti cam depasesti limitele studiului tau in momentul in care incerci sa contrazici un student la inginerie aerospatiala despre cum orbiteaza Statia Spatiala Internationala in jurul Pamantului.
Reply With Quote
  #388  
Vechi 08.09.2016, 16:46:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci esti inginer electric? Atunci nu cred ca ai facut fizica legata de spatiu, orbite sau avioane in timpul facultatii.
Tu știi câtă fizică se facea la o facultate de elctronică și telecomunicații prin 87-92? Practic ni s-a predat în primii 2-3 ani toată matematica și fizica și chimia cunoscută la un nivel foarte ridicat. Fizica legată de spațiu și de orbite și de avioane sunt lucruri particulare și mult mai banale față de ce materii am făcut noi. Tu vorbești de parcă mișacarea unui avion sau niște presiuni pe aripi sau o mișcare circulară sau niște legi ale fizicii legate de spațiu și orbite și de avioane ar fi ceva complicat... păi sunt mult mai banale decît ce ni s-a predat nouă 3 ani la rînd.. în primii 3 ani de facultate. Apoi am făcut materii mai specifice electronicii și telecomunicațiilor dar în primii 3 ani am făcut tot ce se știa din punct de vedere științific la cel mai înalt nivel.


Citat:
Iar cu fizica de liceu, cat de bine o stii, nu poti sa descrii evenimente spatiale, nici macar cum cade o minge, in mod complet.
Du-te mă cu exagerările tale și cu fizica de liceu, păi noi am făcut toată fizica în facultate, toate domeniile ei complicate, iar pe partea electrică și atomică și a materialelor și electronică am făcut foarte amănunțit încît am fi putut proiecta microprocesoare și calculatoare și tot ce vrei tu.

Nici n-am nevoie să descriu complet ceva ci noi aici descriem și discutăm mișcări de bază pe care le poate înțelege oricine, pe înțelesul tuturor deci nu-mi veni cu astfel de aere de competență... ca să mă ridiculizezi cu căderea unei mingi care se învață la fizica de liceu.

Citat:
Deci da, te contrazic, si iti zic ca iti cam depasesti limitele studiului tau in momentul in care incerci sa contrazici un student la inginerie aerospatiala despre cum orbiteaza Statia Spatiala Internationala in jurul Pamantului.
Du-te măi cu depășirea limitelor de competență, tu mă tot contrazici în deșert și-ți bați joc mereu de mine ca alții în timp ce susții cu putere ca credulul că ISS merge cu 28000km pe oră... pentru că așa zic ei și pentru că e scris pe net și pentru că așa se potrivește viteza cu teoriile lor explicative! Îți dai seama ce mare este o astfel de viteză? Nu vrei să realizezi! Poate crezi și că avioanele dacă le vezi trecînd pe cer pe deasupra ta într-un minut atunci merg cu o viteză de 1000 de ori mai mare ca a soarelui care în 12 ore merge pe cer de la răsărit la apus și în 24 de ore balează 25.000 km. Păi avioanele supersonice merg pe cer cu maxim 4-10.000 km pe oră, iar pe care le vedem noi merg cu maxim 1000km pe oră deci cu maxim atît ar putea merge și ISS și nu cu 28.000km pe oră, baleind cerul așa ca orice avion. Nu ai cum obține fizic o asemenea viteză uriașă la niște corpuri atît de mari.

Păi ceea ce învățați voi la teoriile și legile mișcărilor din ingineria aerospațială sunt niște cazuri particulare banale ale fizicii și sunt niște generalizări și extrapolări greștite bazate pe legi greșite și pe presupuneri false. Nu contrazic studenții care cred ei fără să aibă habar ce anume învață căci n-are rost, ei cred și învață fără să priceapă nimic ci contrazic minciunile oamenilor de știință cu toate teoriile lor false și greșite... iar ceea ce învață un student despre ISS și despre mișcarea planetelor sau a corpurilor în spațiu sau a avioanelor și sateliților sunt niște banalități și niște falsuri căci în realitate nu se întîmplă așa cum explică ei fiindcă nu sunt corecte teoriile și explicațiile fizico-matematice și legile respective ci sunt greșite și nu sunt valabile ci doar ei cred așa că e așa cum explică și cum studiază ei și sunt fericiți că-și pot explica foarte complicat niște lucruri banale dar defapt este cu totul altfel de cum explică ei și cum cred ei. E ALTFEL! Ei explică și cred în minciuni fizico-matematice!.. pentru că nu vor să creadă și în Dumnezeu și să-și adapteze teoriile la ADEVĂR ci ei preferă să mintă... mulți crezînd că spun adevărul fizico-matematic, științific.

Deci sigur poate oricine să-și dea seama de Adevăr și nu este El o competență sau o teorie complicată a unor exclusiviști la care nu poate avea acces decît inițiații și geniile care se cred mari oameni de știință avînd ei impresia că explică ei creația și adevărul mai corect și mai în profunzime... ci oricine are acces la cunoașterea Adevărului oricît ar fi de lipsit de școală. Oamenii de știință și fraierii care-i cred și-i ascultă sunt defapt niște habarniști cu toții... nu pot pricepe și nu pot vedea din pricina necredinței în Dumnezeu... și astfel rămîn prizonierii propriilor lor teorii și explicații false.

Dacă ar vrea să vadă și să creadă Adevărul l-ar pricepe oricine foarte ușor fiindcă Domnul nu a făcut ceva atît de greu de înțeles încît să fie nevoit omul să-și bată capul cu universități și cu tot felul de socoteli ca să-L priceapă ci orice prost poate pricepe dacă ar fi cineva să-i explice fiindcă lucrurile sunt simple și frumoase. Degeaba sunt explicate în scripturi pe înțelesul tuturor căci voi nu vreți să pricepeți că așa este cum este scris acolo ci mai degrabă vreți să credeți în minciunile sofisticate ale oamenilor de știință așa ca orbii crezând voi că ei știu mai bine ca Dumnezeu cum e făcută Creația. Păi nu Domnul știe cel mai bine ceea ce a făcut? El știe cu siguranță și cei cărora le destăinuiește știu și ei iar studenții sau profesorii lumii sau tot felul de științifici care se cred geniali pentru că emit ei mereu niște teorii aberante și aiuritoare de te doare mintea, ei vă păcălesc și se păcălesc și pe ei amăgind o întreagă lume.

Deci poți fii sigur că am destule studii la viața mea și capacități intelectuale și destule cunoștiințe fizico-chimico-matematice ca să știu ce vorbesc și mai știu și din scripturi cum e Adevărul așa că nu am cum să mă înșel eu ca prostul cînd îl avem pe Hristos și pe Dumnezeu ci mai degrabă se înșeală toți cei ce l-au lepădat pe Dumnezeu pentru teoriile false și absurde și greșite ale gLumii și ale oamenilor de știință... și pentru visurile SF la care iau parte trăind niște filme și niște basme și njiște iluzii în care cred fără să-și facă vreo problemă că sunt defapt niște minciuni... niște vise dulci sau amare în care se pierd de Dumnezeu și de Adevăr.

Last edited by vsovi; 08.09.2016 at 19:40:26.
Reply With Quote
  #389  
Vechi 08.09.2016, 20:31:20
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu sunt in secta ta, deci nu suntem frati.
Însfîrșit ai logică bună dar e tot degeaba dacă o folosești pe axiome false. Ți-am mai spus că nu e sectă și că eu sunt ortodox așa ca și ei. Deci ți-ai fixat idei și pe ele degeaba îți construiești o logică bună că tot în iad te duce fiindcă nu vrei să lași Adevărul să te ducă la libertate ci vrei să-ți menți starea de autoînșelare. Treaba ta, nu te forțez, dar așa cum faci tu ești frate cu minciuna... și e chiar minciuna cea mai rea. Mă mir că persiști în ea la nesfîrșit în cunoștiință de cauză.
Citat:
Ce rele?
E foarte interesant cum nici nu-ți dai seama de denigrările și minciunile și răutățile pe care le propagi despre mine și despre credințele mele și despre NIP. Foarte ciudat. Mă mir cum de te întrebi nonșalant de parcă n-ai știi ce ai afirmat despre mine cu tupeu fără să-ți faci griji că poate rănești pe nedrept un ortodox, că lovești poate tocmai în poporul lui Dumnezeu... tu o ți mereu langa-danga cu ideile tale pe care ți le-ai fixat și pe care le lustruiești refixîndu-ți-le ori de cîte ori ți se pare că se pierd din pricina trecerii timpului. Caută toate postările tale și precis o să-ți dai seama ce faci... dacă nu cumva ai probleme și chiar nu poți discerne binele de rău. Te iert pentru că ești pe forum din același an cu mine cu cîteva zile mai înainte. Dar e amuzant să pui întrebarea asta după ultimele luni de zile în care repeți ca Stalin în stil pavlovian.... niște minciuni rele.

Citat:
Ca esti un nimeni? Esti un nimeni aici, cuvintele tale n-au nici o greutate, daca ai probleme sa te adaptezi la realitate, cheama ajutor.
Nici nu caut să fiu cineva... sunt un nimeni și mă bucur de starea astea lipsită de slavă de la oameni. Cel ce e complet pe dinafară de realitate e cel ce-și fixează idei mincinoase în cap și ține cu dinții de ele ca nu cumva să creadă în altceva, de fica realității care s-ar putea să-i spulbere toate visurile eroice de mare ''logician'' și de distingător al binelui de rău. Ți-am repetat la nesfîrși că sunt mirean ortodox și că NIP nu e sectă ci mănăstire ortodoxă și Cetate a Cuvîntului dar pur și simplu îți e imposibil să înțelegi. Dacă nu poți sau dacă nu vrei atunci cel cu probleme ești tu și de aceea eu ți-am recomandat pe Marele Doctor și nu pe cei pe care mi-i tot recomanzi dumneata deși îți dai seama prea bine că nu sufăr de nimic, decît păcatele mă mai încearcă și mă mai dărîmă uneori. În rest ți-am spus că nu sufăr de nimic, n-am nicio boală. Poate încerci să pricepi și asta.

Citat:
Considera inclusiv faptul ca ti-am zis asta o forma de ajutor, nu o rautate gratuita.
Mulțumesc, dar nu crezi că ai probleme tu însuți dacă deși îți repet că sunt sănătos tun tu mă tot trimiți la doctor isnsitînd? Uite am fost săptămînile trecute răcit, am avut așa roșrață în gît care s-a transformat într-o bronho-pneumonie și am luat niște antibiotice și mi-a trecut. Era cald, transpiram pînă la servici și acolo e răcoare.

Citat:
P.S. Poate ai mai scris si altele, da' n-am timp si taria sa citesc.
Bine că însfîrșit recunoști... nici n-ai nevoie să citești prea mult, ci trebuie să te scapi de ideile false și greșite pe care ți le fixezi. Ele te strică fiindcă sunt bazate pe minciună și tu crezi în ele și însiști și te lauzi și te mîndrești că faci așa. Nu mai crede în minciuni deci repet: sunt mirean ortodox, nu sunt troll, sunt deodată cu tine pe forum, din 2007 mai dinainte să știu de NIP, deci fiind aici am aflat de Cuvînt și de ei și eu îi cred, NIP nu e sectă, știu ce vorbesc, am meseria de inginer, nu te mint, nu am interese ascunse... așa că nu știu de ce ți-e atît de teamă de mine sau de ce ți-e teamă să mă crezi? NU eu te mint ci tu însuți. De ce persiști în a te minți singur? Ți se pare mai amuzant? Chiar nu vezi că repeți la nesfîrșit niște idei false? Te rog să te întrebi de ce persiști în minciunile respective? Ce vrei să demonstrezi? Nu ți se pare că ți se îngroașe gLumea și că te înghite apoi cu fulgi cu tot? E urît să minți și să dezinformezi... e urît și trist pentru tine și va fi tot mai trist. Deci crede-mă căci nu eu te mint.


Citat:
Eu cred ca ai o problema si in sensul ca ai impresia ca multe cuvinte intoarse din condei au mai multa greutate decat ce se afla in spatele lor, ei bine te inseli, oricat ar scrie fratiorii si surioarele "revelatii divine" intoarse din condei, au fix zero valoare, intotdeuna ati fost o secta mica si ridicola, asa vor ramane lucrurile si de acum inainte.
:)))). Dragul meu, NIP nu e sectă și acolo nu scriu frățiorii cuvinte întoarse din condei ci Dumnezeu și valoarea respectivă a textelor nu o poate pricepe acuma mintea ta și a nimănui... dar tu nici n-ai cum fiindcă nici n-ai citit ci ai fușerit ca deobicei preferînd ''adevărul'' ideilor pe care ți le-ai fixat și ''logica'' aia cu care deosebești tu răul de bine. Te rog frumos să mă crezi că nu eu te mint ci tu îți faci rău singur persistînd în axiomele false pe care-ți bazezi judecățile de valoare. Practic tu minți despre ceva și disprețuiești ceva pe care nicimăcar nu ai avut minimul interes să-L cunoști la nivel minim încît să poți emite o părere. Tu repeți ideile pe care ți le-ai fixat cu infailibilitate indolentă.

Citat:
Daca va multumuri cu exploatare a catorva naivi si naive care s-au "calugarit" la voi si sunt buni de munca gratis "pentru Dumnezeu", e foarte bine.
Păi nu-i exploatează nimeni, nu există privilegiați la ei, ci străjerii Domnului muncesc pămîntul Domnului dat lor în grijă și se roagă și învață din Cuvînt și mai și dau și altora din toate roadele lor de la Dumnezeu. Nu-i fraierește nimeni nici pe cei mici nici pe cei mari ci așa ca frații și așa ca poporul Domnului ei trăiesc împreună uniți prin sfințenie și credință în Dumnezeu căci lupta lor este cu tot păcatul și cu toată răutatea răutății și ei rabdă împreună cu Dumnezeu tot ce vine peste ei de la gLume și de la oricine. Deci tu, de ce îi judeci și îi condamni? Ți-au greșit ei ție sau cuiva cu ceva? Tu o dai înainte cu secta că așa ai citit tu pe undeva și preferi să crezi în minciunile lor. Ți-am mai spus, tu ai problemă cu minciunile, deci începe să deosebești binele de rău prin a deosebi minciuna cea rea de Adevăr și minciuna scoate-o și arunc-o afară din ideile tale pe care le repeți ca o placă stricată. De la placa respectivă o să te strici și tu mai devreme sau mai tîrziu dacă te încăpățînezi să rămîi în necredință și în credința în minciuni.

Citat:
Daca va faceti iluzia ca o sa gasiti membri noi, mai ales prin metode din astea ca Dumnezeu va tele-dicteaza scripturi alternative, ca pamantul e plat si soarele o semisfera, mai bine renunta, fa ceva cu adevarat util.
Iar o ții langa danga... păi teoriile astea sunt ale mele și mi le asum, iar ei n-au nicio teorie, ei cred și urmează doar ceea ce este scris în Cuvînt. Oare nu ți-am mai spus asta? Deci de ce vrei să-i denigrezi pe ei înțelegînd mereu pe dos ceea ce afirm. Așa îți place ție să răsuceți adevărurile elementare și să răstălmăcești după interes ceea ce afirm? De ce-ți place să minți și să crezi în minciuni? Nu crezi că obiceiul ăsta e unul rău care te otrăvește? Eu te sfătuiesc cum aș sfătui un prieten și un frate și n-am niciun interes ascuns prozelit sau viclean. Nu eu te mint ci tin păcate te minți singur și e trist pentru mine să văd și să asist la felul acesta dureros în care te surpi.

Eu te iert mereu pentru că ești simpatic dar nu pricep ce interes ai tu să persiști în tot felul de aberații dacă nu poți să pricepi sau nu vrei să înțelegi ceea ce îți spun. La ce te ajută pe tine să-ți fixezi în minte idei false pe care să le tot repeți din interes calomniator?

Deci sunt mirean ortodox, NIP nu e sectă, explicațiile la Facerea sunt ale mele și nu ale lor, ei ascultă doar de Cuvîntul din Cărțile lor, Cuvîntul lui Dumnezeu și crede-mă că nu te mint. Hai te rog încearcă să crezi în Adevăr și nu în minciuni! Crede numai...

Last edited by vsovi; 08.09.2016 at 20:50:07.
Reply With Quote
  #390  
Vechi 08.09.2016, 23:28:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si eu ti-am zis ca e secta si asta e :)

Si tu ai recunoscut ca e secta, ca nu sunteti sub ascultare decat de fantome albastre care exista doar in imaginatia ta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde