Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 07.09.2012, 15:58:40
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Draga mea, e greu sa iti raspund, intrucat pe mine m-a preocupat relatia mea cu Dumnezeu si Biserica de cand ma stiu ... Am cautat in felul meu copilaresc, mai bine de 30 de ani in mod sistematic sa ma lamuresc cum e cu Adevarul, cu Dragostea, cu Binele, cu Biserica. Nu pot rezuma aici cautarile mele. Spun doar ca intr-o zi, prin Mare Mila Lui, Domnul m-a trecut de toate framantarile acelea si mi-a dat altele, cu totul minunate, numite POCAINTA. In care ma gasesc si acum, inaintind ca un melc, dind uneori inapoi...

Deci fii buna si prezinta-ti oferta, cum te-am rugat. Concret, pe criterii, pe ce vrei tu, cum iti bucura inima. Marturiseste asadar, onest, cum am facut si noi. Nu fi ingrijorata ca nu ne vei convinge... Deocamdata e vorba ca tu sa expui un continut al credintei si cultului tau, daca exista un astfel de continut si daca poate fi el aratat in cuvinte, in imagini, in muzica - asa cum se intampla in Biserica noastra. Ai ce arata? Te rog, eu sunt gata sa receptez mesajul tau. Apoi voi judeca, voi cantari. Vom vedea.
Draga Ioan,

Singura oferta este cea pe care o face Domnul, eu nu pot fi decat martor pentru altii ca asa este, cum a spus: a semanat graul in lume dupa care a venit si cel rau si a semanat neghina. Insa Stapanul terenului stie ce a semanat, ca atare daca grau a semanat, grau vrea sa adune, iar restul il arunca pe foc. Cum va recunoaste insa graul pentru a nu-l confunda cu neghina? Pai dupa caracteristicile bobului de grau: iubirea fata de semen pana la jertfa de sine, semenul fiind inclusiv dusmanul. Ca atare, recolta fiind coapta, ii trimite pe lucratorii sai sa o culeaga si sa o puna in hambarul sau, iar cine refuza, ramane afara, este neghina care va fi arsa. Hambarul este biserica iar graul este iubirea semanata de Domnul si care asteapta sa fie culeasa. De aceea culegatorii trebuie sa mearga in toata lumea cu culesul pentru ca graul nu trebuie aruncat in foc cu neghina din lipsa de culegatori pentru ca recolta este mare dar culegatorii putini dupa cum tot Domnul o spune.
  #222  
Vechi 07.09.2012, 16:02:34
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
semenul fiind inclusiv dusmanul.
Omul ca persoana nu este dusman altui om. Ortodoxia afirma ca dusmanii omului sunt exclusiv: patimile, pacatele, duhurile necurate.
Asadar este bine sa uram: patimile, pacatele si duhurile demonice (moarte duhovniceste), dupa cum spun Sfintii Parinti.

Orice om, indiferent de patimi si pacate (gravitatea lor) se poate pocai, se poate semeri si poate fi mantuit de Hristos Iisus pe cele mai inalte nivele: indumnezeire prin har.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 07.09.2012 at 16:08:52.
  #223  
Vechi 07.09.2012, 16:24:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Draga Catalin,
Tu l-ai cunoscut pe Domnul de la sine si fara sa te invete nimeni? Te-a invatat direct Dumnezeu asa cum spune Ioan? In cazul asta de ce atunci ceri citate din sfinti, catehisme etc?
Nu, exista doua cunoasteri. Sfintii cunosc direct, iar ceilalti trebuie sa citeasca sau sa afel d ela cineva. Dar si aici cu ajutorul harului exterior, ca altfel degeaba citeste cineva toate cartile ca tot nu crede.
  #224  
Vechi 07.09.2012, 16:26:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Deci tu tii mortis sa ma jignesti? Nu te poti abtine?
Jignire? pai nu spui tu ca ii apreciezi pe protestanti, acum daca spui ca cineva are si o idee care e la fel cu a protestantilor e jignire? Deci cea mai mare jignire e sa fii protestant? Eu nu te inteleg.
  #225  
Vechi 07.09.2012, 16:29:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Pai daca nu am inteles, raspunde mai clar cu da sau nu: intri cu patimi in Imparatia cerurilor? Da sau nu. Raspunde da sau nu si raspunsul fa fi extrem de clar.
Multumesc!
Ti-am raspuns de trei ori acelasi lucru? Raspunde, da sau nu. Ca vad ca ai luat de la MihaiG si modul asta de adesare. da sau nu? Ce e peste trei se taxeaza, ca sa merite pierderea timpului (la tarif ne intelgem noi). :)
  #226  
Vechi 07.09.2012, 16:31:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Idei fanteziste? :) Hai sa iti mai spun o idee fantezista, la care te rog sa imi raspunzi cu da sau nu: va fi Iadul suprapopulat si Raiul aproape gol?
In Rai vor fi exact atat cati trebuie. In ambele locuri nu va fi problema de suprapopulare, e loc pentru toti. Asta pana la a doua venire.
  #227  
Vechi 07.09.2012, 16:40:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Dar de unde iei tu medicamentele a si b daca in Romania nu exista si nu a auzit nimeni de ele? ...
Excluzi ceva din ecuatie, pe Dumnezeu. In ortodoxie El e pe primul loc si e peste tot. Iar luminarea vine in primul rand prin harul exterior, altfel un misionat ortodox paote sa stea ani de zile sa ii explice cuiva ca tot nu intelege.
  #228  
Vechi 07.09.2012, 16:48:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Cine spune asta?! Unde anume spuen Sfintii Parinti ca in RAI pot fi RAI numai ortodocsi?!
Repet: Sfintii Parinti afiram inechivoc ca deplinatatea indumnezeirii prin har este numai in Hristos Iisus in Sfanta Sa Biserica (Sfintele Taine, dupa invatatura si pilda Sfintilor Parinti).
Sfintii Parinti arata "Calea, Adevarul si Viata". Mantuirea are mai multe nivele: despatimire, iluminare, indumnezeire. Despatimirea este posibila si in afara Bisericii (insa nu in afara de Hristos Iisus, inturcat fiecare om este chip al pecetii: Logosului, Iisus Hristos) pentru cei care traiesc pe principiul "ceea ce voiti sa va faca voua oamenii sa le faceti voi lor".
Nu sunt numai ortodocsi, stim de doi pagani pentru care s-au rugat doi sfinti si au fost scosi din Iad. Sf. Damaschin doar de acestia stia pana atunci.
Despatimirea nu o avem nici noi, cum ar putea sa o reusesaca cineva fara har si Hristos. Dar am mai scris despre asta. Depinde ce intelegi prin despatimire.
  #229  
Vechi 07.09.2012, 16:50:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Am fost botezata ortodox de bebelus, intr-o zi a Adormirii Maicii Domnului, 15 august.
Crezi ca nu m-au botezat bine si ar trebui sa o iau de la capat?
Nu ar strica, dar nu e voie decat o data. La neoprotestanti te boteza de fiecare data cand treci la alt cult, ca nu le e greu sa faca baie.
  #230  
Vechi 07.09.2012, 16:56:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
De ce te grabesti cu concluzii eronate.
Am indicat numeroase lucrari patristice care vorbesc de nivelele mantuirii: despatimire, iluminare, indumnezeire;
Acum inteleg unde e problema, asta e valabil doar in ortodoxie cu ajutorul harului. Si in general e vorba de sfinti, despatimirea aduce imediat sfintenia.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 11 02.06.2010 12:15:26
Mantuirea in lume Nicolae Calugarul 21 18.06.2007 15:24:08
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15
Mantuirea vsm Stiri, actualitati, anunturi 1 02.11.2006 23:56:38