Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 26.10.2016, 21:12:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

Am citit ce dulcegării sunt scrise acolo... Doamne ferește... Pahare de lapte cu miere și venin. Neo-protestantism mascat ortodox.

N.I.P. e înființat cu ordin de la însuși diavolul cel mare, satana, tatăl minciunii, și cei de acolo în mândria lor, slujesc satanei.

Dumnezeu să vă vindece.
''Dulcegăriile'' sunt Mîngîietorul. Veninul se adresează păcatului! Laptele duhovnicesc e pentru copiii silitori.

E invers: E adevăratul ortodoxism apostolic tradițional românesc după tradiția poporului romîn care e osîndit ca sectă!.. de cătrer iubitorii de ecumenism sau de inchiziție ''ortodoxă''.

Mă întristezi tare mult că ai o astfel de prejudecată infailibilă.
De ce nu citești tu de la început? Uite ia anul 1955 și citește. Dar citește fără prejudecăți, citește și înțelege ce este scris și ce cere Dumnezeu și ce spun toate proorociile din carte.

Citește și nu fă ca vulpea care citește doar ca să nu creadă... citește cu Adevărat. Pune-ți întrebarea și crede că ar putea fi Domnul și nu ceea ce crezi tu. Te rog citește și după ce citești din 1955 pînă prin 1980 măcar, citește și din 1990 și de acum și dă-ți seama că e Același cel ce grăiește.

Te rog, fă-o pentru mîntuirea ta, pentru cunoașterea lui Dumnezeu.

Te rog nu mai crede în cei ce te-au păcălit.

Oare nu pricepi că satana vrea să te facă un călugăr potrivnic lui Dumnezeu? O neghină? Pe cei naivi și silitori îi strînge și îi ridică împotriva Domnului!

Iată ăsta e scopul călugăriei tale, ăsta e ordinul de la satana: asta vrea!.. să devi o neghină genială. Un mare inchizitor care osîndești ca orbunl pe însuși Hristos. Îți dai seama ce cruntă va fi durerea ta cînd îți vei da seama?Asta e capcana pe care ți-a pregătit-o! Luptă cu ea citind și lămurindu-te!

Oare de ce nu vrei tu să crezi? De ce nu ai încredere într-un frate și un prieten ortodox? Dacă nu mă crezi, acum, totuși, în loc să osîndești, te rog cînd vei putea să citești.... mult, mult... cît mai mult dîndu-ți o șansă!

Crede-mă că NIP nu e sectă, nu e ce spui tu că e, nu e ce crezi tu!

Citește ce au trîmbițat și ce trîmbițează toate cele 7 Trîmbițe Apocaliptice... pentru că te iubește Dumnezeu, de asta îți repet ție asta și dacă El te iubește atunci ce mi-a dat El mie aș vrea să împart cu tine! Binele mi l-a dat... deci nu-L refuza! Ai încredere!

Last edited by vsovi; 26.10.2016 at 21:28:55.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 26.10.2016, 21:14:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 16:37:11.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 26.10.2016, 21:21:25
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Mulțumesc. Nimeni nu mă va desparți de Cuvântul lui Dumnezeu ! Pentru El trăiesc, pentru Hristos. Pentru El vreau să-mi consum toată viața și să mor. He.
Fereste-te de harnicia incepatorului, caci piatra de temelie pentru acea harnicie este viclenia diavolesca.

Last edited by Copacel; 26.10.2016 at 21:24:55.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 26.10.2016, 21:32:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Invidios fiind pe succesul acestui topic (vreo trei inși se înghesuie să dea replici în acest moment), mă gândesc să fac și eu unul intitulat „Motivele pentru care nu mă călugăresc”. Însă mă tem că nu voi găsi la fel de multe.
Cum se poate să nu vrei să-ți călugărești viața?

Păi a fi călugăr nu înseamnă să stai neapărat în mînăstire ci asceza și ascultarea o poți face bine mersi direct în patul în care te odihnești sau sub haina pe care o porți.

Cum poți să găsești motive anti călugărie?

Păi călugăria întru Hristos este maica nepăcătuirii!

Deci ''CĂLUGĂRIȚI-vă viața'', asta spune Domnul și nu vă puneți să găsiți motive pentru ca să nu o călugăriți!

Dragostea se bucură de călugărirea vieții ei!

Last edited by vsovi; 26.10.2016 at 21:37:09.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 26.10.2016, 21:40:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
'

Crede-mă că NIP nu e sectă, nu e ce spui tu că e, nu e ce crezi tu!
Pai mergi la Pucioasa si spune asta. Poate, poate acolo vei gasi cineva care sa te creada.

Inclusiv ca Soarele e Patrat si Luna Romb. Sau de Gheata. Tot pe acolo.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 26.10.2016, 21:45:16
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai mergi la Pucioasa si spune asta. Poate, poate acolo vei gasi cineva care sa te creada.

Inclusiv ca Soarele e Patrat si Luna Romb. Sau de Gheata. Tot pe acolo.
Am fost și mai merg... însă iată că voi care n-ați citit nimic și n-ați fost niciodată știți mai bine ca mine și chiar mai bine ca Dumnezeu.

Ce plini sunteți voi de credință și de duh sfînt...

Soarele și Luna nu sunt pătrate ci semisferice. Asta am zis și nu derivatele tale folosind operatorul dinigrant și dezinformator... ieșit din minteresul ăsta:
Ok? Dragul meu prieten foarte simpatic? Ai grijă să nu cazi în incurcareAlinBilor! Păcătuind acolo deraizei pînă la urmă, acolo derapezi... prin bălării!

Last edited by vsovi; 26.10.2016 at 21:51:18.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 26.10.2016, 21:46:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Tot pe acolo, la fel de ridicol :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 26.10.2016, 21:48:02
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Iorest, dacă tu asta ai înțeles, după tot ce ai citit, din tot ce am scris, eu îți mulțumesc sincer, pentru că îmi vrei binele.
Dar nu te pot ajuta cu mai mult, decât mulțumindu-ți, că ai citit pe sărite și nu ai citit tot.

Roagă-te și pentru mine, spurcăciunea și beșica de puroi, pomenește-mă în sfințitele tale rugăciuni și iartă-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #179  
Vechi 26.10.2016, 22:09:44
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
I
Roagă-te și pentru mine, spurcăciunea și beșica de puroi, pomenește-mă în sfințitele tale rugăciuni și iartă-mă.
Pocainta d-asta facuta in public nu duce la nimic bun.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 26.10.2016, 22:12:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si mai ales cand alte vorbe gen "smereste-te", "nu stii nimic", "nu ai citit cat am citit eu" arata exact contrariul..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde