Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #1  
Vechi 09.08.2019, 22:12:01
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locaţie: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 162
Implicit Cum traiesti daca esti schizofrenic sau daca ai tulburari psihice?

Buna ziua.Sunt un baiat de 25 de ani si am fost diagnosticat acum 10 ani cu tulburare obsesiv compulsiva si acum 3 ani cu schizofrenie.
Iau tratament si merg periodic la medicul psihiatru.Nu mai am simptome sub tratament insa raman problemele de concentrare/atentie si melancolia,anxietatea.
Nu am niciu rost in viata.Niciun sens.Am terminat liceul 12 clase cu greu la frecventa redusa tocmai ca atunci se manifestau bolile cel mai tare si am amanat mai multi ani medical si in final am reusit sa fac liceul 12 clase fara bac.Acum nu stiu ce sa fac si ce sens sa imi gasesc in viata.Sunt pensionat pe caz de invaliditate si stau acasa cu parintii,nefacand mai nimic toata ziua ,stau pe calculator si atat.Si vreau sa ma apuc de citit carti.
Iar partea cea mai importanta este ca starea mea spirituala e precara,adica sunt pacatos,m-am mai certat urat cu parintii si sunt dependent de pacatul masturbarii.Era o perioada cand ma duceam sa ma spovedesc si la biserica la slujba cand eram mai mic,dar de cand cu aparitia bolii si din cauza anxietatii sociale nu ma mai duc la biserica,doar ma rog acasa,dar credinta imi este mai slaba decat cand aveam 15,16,17 ,18 ani.
As vrea sa ma apropii de Dumnezeu,sa ma ajute Dumnezeu,sa fie langa mine insa nu stiu cum.Nu prea ma atrage biserica,ma plictisesc acolo si nu suport sa stau in aglomeratie si unde sunt multi oameni.Nu ma simt bine nici prin alte locuri aglomerate ,doar unde e liniste.Mie nu imi trebuie stres.
Deocamdata doar ma rog,dar imi este greu fiindca am si probleme de concentrare,de atentie din cauza bolii si sufletul plin de pacate.
Certuri cu parintii,lene ,comoditate,masturbare,astea sunt pacatele mele.Sunt si gras am 120 kg si imi plac dulciurile (de la dulciuri m-am ingrasat)


Viata mea e dezastru,stau toata ziua si nu fac nimic decat ascult melodii ,muzica ,stau pe facebook si nu am niciun sens,orizont si perspectiva asupra vietii si mai ales am si boala asta nenorocita.Eu acum sub tratament sunt un om normal,ma mai supara anxietatea,melancolia insa nu sunt Doamne fereste violent sau rupt de realitate.
Insa melancolia si lipsa unui sens,scop,perspective asupra vietii ma termina.Nici nu stiu ce vreau sa fac cu viata mea,nici nu stiu incotro sa o iau,nu prea imi place nimic si nu prea mi-a placut nimic la viata mea decat calculatorul,jocurile,muzica si acum mai nou o sa incerc sa mai citesc cate ceva.Am invatat bine la scoala,am luat premii insa de cand am facut boala totul a regresat.Am doar 12 clase terminate si nu stiu ce sa fac mai departe.Nu stiu cum sa imi imbunatatesc viata.
Nu sunt prea sociabil pentru ca sunt timid si mai ales sunt mai neindemanatic de asta nu am fost pus de parinti la treburile casei si mai mult am stat pe calculator,pe afara cand eram mic etc.]
Acum nu mai am absolut niciun prieten real,m-am indepartat de toti de cand cu boala si m-am izolat ,m-am retras.Ies doar cu mama si cu tata in supermaketuri,in parc,la doctor ,la rude dar nu am niciun prieten cu care sa vorbesc si eu si nici hobbyuri.
Ce imi place in mod e sa ma joc jocuri pe calculator si sa ascult muzica sa stau pe internet .Mi-am luat multe carti si acum vreau sa incep sa le citesc.

Dar ce imi poate oferi speranta?Cine ma poate ajuta?Cum pot sa imi fac un sens si un rost daca sunt schizofrenie si cum pot trai si eu mai bine?Cum pot gasi fericirea?


Vreau doar atat.Speranta,calauzire si nu stiu unde sa apuc.
Credinta mi-e slaba si sunt pacatos insa in viitor as vrea sa ma duc sa spovedesc,cand ma simt pregatit,poate de Craciun ca am vazut ca atunci se tine post lung si se spovedeste.


Insa ce fac cu viata mea?Cum pot trai daca sunt schizofrenic?

Si inca ceva:Ce crede Dumnezeu despre bolile psihice?De ce apar ?De ce le da?Ca oamenii stiu numai sa stigmatizeze si sa discrimineze.Unii nu toti.


De ce mi-a dat Dumnezeu viata asta si suferinta?

Cum pot fi mai bine?
Cred in Dumnezeu dar doar atat.
Astept sfaturile si ajutorul vostru si va multumesc anticipat.Multumesc si Dumnezeu sa va ajute!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.08.2019, 22:07:04
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locaţie: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Ca viata ta sa nu mai fie un dezastru, da-i un sens. Ii poti ajuta enorm pe cei din jur, in acest fel te vei echilibra si tu psihic. Iar de lucru, poti gasi ca muncitor necalificat, ospatar, ajutor la bucatarie, etc. Poti posta anunturi ca oferi serviciile la care te pricepi, etc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.11.2019, 12:52:44
Constantina C. Constantina C. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2019
Mesaje: 17
Implicit Hristos Este Ortodox

Doamne ajuta !
Am citit postarea ta, Č™i simt nevoia sa te ajut din tot sufletul.. BineînČ›eles Domnul este cel care ne ajuta cu adevărat, însă Č™i noi trebuie sa ne ajutam unii pe alČ›ii. As vrea sa Č™tiu cum te cheamă, din ce oraČ™ eČ™ti Č™i sa îmi vorbeČ™ti puČ›in despre părinČ›ii tai, dacă sunt credinciosi Č™i merg la biserica...
Pentru a merge pe calea stramta a pocaintei trebuie sa fii puternic pentru nu este uČ™or.. Cel rău ne pune tot felul de piedici cum este aceea despre faptul ca iČ›i induce neplăcere sa mergi la biserica, Č™i mai trebuie sa ai un parinte duhovnic care sa te îndrume. Dumnezeu face adevărate minuni, Č™i intr-adevăr iti poate vindeca sufletul Č™i trupul de toate bolile dar trebuie sa crezi cu tărie Č™i sa urmezi, sa zicem aČ™a, o terapie ortodoxa căutând la învăČ›ăturile SfinČ›ilor Parinti din vechime. AceČ™tia vorbesc despre tamaduirea patimilor. Consider ca trebuie sa începem cu patima fricii, sa Č™tim cum se manifesta, cum cel rău ne induce aceasta teama pentru a ne tine în laČ›ul lui Č™i a ne controla mintea... De aceea consider ca pentru a izbuti trebuie primul lucru sa invingem teama Č™i sa ne dam seama ca singurul de care trebuie sa ne fie teamă este Bunul Dumereu! Cui îi este frica de Dumnezeu, nu îi este frica de nimic altceva. Am sa iti trimit doua linkuri despre aceasta patima, te rog sa le asculČ›i Č™i sa le reasculti. AČ™tept răspuns de la tine, Domnul sa te ocrotească, sa te îndrume, Č™i sa te tămăduiasca!
Doamne ajuta!
https://youtu.be/mwl9lTNvfes
https://youtu.be/f9KLVW2n3bA

Last edited by Constantina C.; 09.11.2019 at 12:59:06.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.11.2019, 06:08:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Am vazut acum cateva minute la o emisiune de stiri o informare despre implantarea unui cip in cap pentru inducerea unui impuls cerebral in scopul impunerii unui control personal mai sever asupra comportamentului propriu; mai exact, "pionierii" acestui procedeu au initiat operatia impotriva supradozarilor cu droguri.
Operatia de implantare costa intre 20.000$(in China) si 100.000$(in SUA).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.11.2019, 08:23:23
Constantina C. Constantina C. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2019
Mesaje: 17
Implicit

Nu am înțeles ce legătură are implantarea unui cip cu problema lui Alin și cu viața duhovniceasca. Mă iertați dvs a-ți opta cu adevărat sa introduceti un cip în trupul pe care Domnul l-a creat? Credeți ca omul este capabil de o inteligenta mai mare decât cea suprema?! Aveți discernământul de a recunoaște ca soluția respectiva nu vine de la cel rau??!! Mă gândesc ca atunci când îi dam cuiva un sfat trebuie sa chibzuim bine. Parintele meu duhovnic îmi spune ca putem ajuta pe cineva numai cu rugăciunea și îndemnul acestuia la rugăciune. Ajutorul vine de la Bunul Dumnezeu... Mă iertați nu m-am putut abține sa nu comentez cele citite.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.11.2019, 08:26:06
Constantina C. Constantina C. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2019
Mesaje: 17
Implicit

Alin roaga-te la Domnul nostru Iisus Hristos sa te ajute sa duci crucea bolii. Roaga-te neîncetat! Nu te mai gândi ca eČ™ti schizofrenic. Schizofrenia înseamnă din limba greaca minte scindata.. O discrepanta intre minte Č™i inima iar SfinČ›ii PărinČ›i pentru asta se rugau, sa aducă cumva unirea inimii cu a mintii. ToČ›i suferim mai mult sau mai puČ›in de aceasta discrepanta iar în unele cazuri ca al tău de exemplu se manifesta puternic afectând sănătatea. Fii puternic !!!

Last edited by Constantina C.; 10.11.2019 at 08:35:26.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afişare