Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Ati bea ceva otrăvitor sa va demonstrați credința ?
Da 2 11,11%
Nu 16 88,89%
Votători: 18. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.06.2014, 14:00:04
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Eu stiu ca, credinta nu trebuie demonstrata nimanui. Adica, o ai sau nu o ai. Simplu.
Iar partea spirituala a omului e intre el si Dumnezeu, eventual intre el, Dumnezeu si duhovnic.
Restul..fiecare cu credinta lui...sau cu lipsa acesteia.
Nu vad de ce ar trebui sa demnostrez cuiva ca Dumnezeu exista. Pentru mine exista, si mai mult de atat nu am ce sa zic.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.06.2014, 14:52:59
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Chiar și pe apostoli, care Îl cunoscuseră nemijlocit pe Hristos, și a căror propovăduire era însoțită de semnele menționate, nu îi credeau toți. Nu toți primeau cuvântul Evangheliei, iar pentru aceștia Domnul le spusese să-și scuture praful de pe tălpi, neinsistând cu orice chip să-i facă să creadă.

Însă pe lângă aceste semne excepționale, care atestă credința celor ce o mărturisesc altora, mai sunt și altele: „Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii pentru alții”. Asta consider că este adevărata mărturisire a lui Hristos, iar nu băutul de otravă.

Sigur, atunci când împrejurările ne obligă avem și datoria de a muri pentru Hristos și pentru Evanghelie. Însă martiriul nu trebuie căutat cu orice chip. Sau, mai bine spus, nu trebuie falsificat prin gesturi lipsite de înțelepciune.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.06.2014, 18:15:13
ignatiu ignatiu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.09.2011
Mesaje: 385
Implicit

Si asa au inceput rautatea, razboaiele, tortura si teroarea.

Pentru ca unii oameni au preluat idea ca credinta trebuie demonstrata. Iar raul facut in numele ei este un rau bun.

Idea a fost luata in anul 740 de Regele/Imparatul Francilor in urma luptei avute cu arabii in Franta. Arabii au lasat pe campul de lupta trupul neinsufletit al celebrului lor conducator. Regele francilor a intrebat de ce nu l-au luat. Atunci ei au raspuns ca SUFLETUL conducatorului este deja in cer. Pentru ca el a fost cel care a facut multe lucruri bune ( a pradat si cucerit) pentru credinta lui.

A lua otrava este la fel ca si a omora, a face rau din convingere religioasa. Sufletul pacatosului este pierdut.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.07.2014, 13:11:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.aparatorul.md/cipizarea-t...scova-in-2015/
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.07.2014, 13:19:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Credinta in cine? Si asta e important. Ortodoxia e incompatibila cu sinucidderea.

Prin actul sinuciderii se incalca poruncile lui Hristos. A bea otrava din proprie initiativa echivaleaza cu sinuciderea.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.07.2014, 14:08:55
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

^Da, asa e. Ai mare dreptate.

Pana la urma nu prea vad rostul in a bea otrava ca sa demonstrezi ca divinitatea exista (oricare a fi ea; asta o poate spune si un budist si un musulman probabil). Cred ca sinuciderea e un pacat in oricare alta credinta. Cred, nu stiu sigur, dar cel putin ar avea logica sa fie asa.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.07.2014, 17:13:49
Gheorghe Dinu's Avatar
Gheorghe Dinu Gheorghe Dinu is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

E ciudat ca Domnul Nostru Iisus Hristos ne spune ca "celor ce vor crede", " "în numele Meu" "serpi in mana vor lua", " ceva dătător de moarte de vor bea" "nu-i va vătăma". Eu nu il consider pe Domnul Nostru Iisus Hristos un mincinos, iar textul nu e metaforic. Deci fără nici o urma de îndoiala creștinii nu pățesc nimic dacă sunt otrăviți sau muscați de șarpe atât timp cât au destulă credința în Iisus.
__________________
"Iisus Hristos este eternitatea care punctează istoria." - Petre Țuțea
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.07.2014, 17:30:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gheorghe Dinu Vezi mesajul
E ciudat ca Domnul Nostru Iisus Hristos ne spune ca "celor ce vor crede", " "în numele Meu" "serpi in mana vor lua", " ceva dătător de moarte de vor bea" "nu-i va vătăma". Eu nu il consider pe Domnul Nostru Iisus Hristos un mincinos, iar textul nu e metaforic. Deci fără nici o urma de îndoiala creștinii nu pățesc nimic dacă sunt otrăviți sau muscați de șarpe atât timp cât au destulă credința în Iisus.
Sa avem grija sa nu-L ispitim pe Domnul:

<<1. Atunci Iisus a fost dus de Duhul în pustiu, ca să fie ispitit de către diavolul.
2. Și după ce a postit patruzeci de zile și patruzeci de nopți, la urmă a flămânzit.
3. Și apropiindu-se, ispititorul a zis către El: De ești Tu Fiul lui Dumnezeu, zi ca pietrele acestea să se facă pâini.
4. Iar El, răspunzând, a zis: Scris este: "Nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu".
5. Atunci diavolul L-a dus în sfânta cetate, L-a pus pe aripa templului,
6. Și I-a zis: Dacă Tu ești Fiul lui Dumnezeu, aruncă-Te jos, că scris este: "Îngerilor Săi va porunci pentru Tine și Te vor ridica pe mâini, ca nu cumva să izbești de piatră piciorul Tău".
7. Iisus i-a răspuns: Iarăși este scris: "Să nu ispitești pe Domnul Dumnezeul tău".
8. Din nou diavolul L-a dus pe un munte foarte înalt și I-a arătat toate împărățiile lumii și slava lor.
9. Și I-a zis Lui: Acestea toate Ți le voi da Ție, dacă vei cădea înaintea mea și Te vei închina mie.
10. Atunci Iisus i-a zis: Piei, satano, căci scris este: "Domnului Dumnezeului tău să te închini și Lui singur să-I slujești".
11. Atunci L-a lăsat diavolul și iată îngerii, venind la El, Îi slujeau.>>

Sursa: http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=4

Last edited by antoniap; 01.07.2014 at 17:35:03.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.07.2014, 17:44:50
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gheorghe Dinu Vezi mesajul
E ciudat ca Domnul Nostru Iisus Hristos ne spune ca "celor ce vor crede", " "în numele Meu" "serpi in mana vor lua", " ceva dătător de moarte de vor bea" "nu-i va vătăma". Eu nu il consider pe Domnul Nostru Iisus Hristos un mincinos, iar textul nu e metaforic. Deci fără nici o urma de îndoiala creștinii nu pățesc nimic dacă sunt otrăviți sau muscați de șarpe atât timp cât au destulă credința în Iisus.
Asa este!

Cel ce este unit inlauntrul lui cu Adevarul este invulnerabil.

Este Viata fara-de-sfarsit, Viata care nu seaca niciodata, Foc viu care nu mai poate fi stins de nimic.


----------

"Si apropiindu-se, ispititorul a zis catre El: De esti Tu Fiul lui Dumnezeu, zi ca pietrele acestea sa se faca paini.

Iar El, raspunzand, a zis: Scris este: "Nu numai cu paine va trai omul, ci cu tot cuvantul care iese din gura lui Dumnezeu" (Matei 4, 3-4).
------------------

"Atunci diavolul L-a dus in sfanta cetate, L-a pus pe aripa templului, si I-a zis: Daca Tu esti Fiul lui Dumnezeu, arunca-Te jos, ca scris este: "Ingerilor Sai va porunci pentru Tine si Te vor ridica pe maini, ca nu cumva sa izbesti de piatra piciorul Tau".

Iisus i-a raspuns: Iarasi este scris: "Sa nu ispitesti pe Domnul Dumnezeul tau" (Matei 4, 5-7).

------------


Savarsirea minunilor se transforma in pacat atunci cand vrem sa ne demonstram noua insine credinta sau taria duhului. Aceasta auto-demonstratie de forta este insa impotriva credintei. Este ca o lovitura de cutit pe care ne-o implantam singuri in inima, ne impartim mintea in doua "ispitita" si "ispititoare". Unitatea launtrica este fisurata si cadem din credinta cu cadere mare.

Savarsirea minunilor se transforma in pacat atunci cand vrem sa impresionam (sa dam slava eului nostru prin altii) sau sa tragem foloase personale, indiferent sub ce forma.

Savarsirea minunilor se recomanda si este poruncita atunci cand ea lucreaza binele in altii, cand este spre folosul mantuirii lor.

Doar cel curat si cu clar-vedere poate sa distinga limpede cand se impune savarsirea minunilor si cand aceasta lucreaza pacatul.
__________________

Reply With Quote
Răspunde