Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 16.07.2011, 17:44:13
emiliabirgau's Avatar
emiliabirgau emiliabirgau is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
singurele mele regrete sunt faptul ca am incurcat atata lume- pe mine, pe el, parintii mei care au contribuit la pregatirile pentru nunta, lumea s-a strofocat pentru noi, taik-su mai si gasise nashi... trebuia si eu sa ma interesez mai devreme. ah ionca ceva, am o cunostinta care tine sarbatorile pe vechi si mi-a promis ca face in asa fel incat sa nu fie nevoie de mirungere. ca dupa nunta aranjam eu sa ma duc in continuare la biserica dp stil nou.
Eu nu cred ca vei avea liniste cu un astfel de om langa tine, ei nu manifesta flexibilitate deloc. Cate posturi vei tine? De cate ori vei sarbatori Craciunul sau Anul Nou? E aberant sa te ia drept o eretica in cazul in care biserica lor nu face ascultare de nimeni. Mirungerea se face ereticilor care trec la dreapta credinta, nu tie care ai credinta adevarata. Nu esti tu vinovata, el e! Daca tin atat de mult la credinta lor sa nu se implice in asemenea situatii, pentru ca ei incurca oameni, nu tu, pt ca in fixismul lor nu vor sa cedeze cu nimic, pai...unde e iubirea?

Am vorbit cu un preot de-al lor si imi tot spuneau ca noi am schimbat calendarul si ca sa imi demonstreze mi-a aratat saracu' un calendar de-al lor si am fost siderata sa vad ca sarbatorile erau exact pe aceleasi date ca si la noi, ex.: Adormirea Maicii Domului pe 15 august, Nasterea Maicii Domnului pe 8 septembrie etc, exact ca la noi, in consecinta calendarul nu a fost schimbat ci s-a produs o decalare care tine strict de legile lumesti, iar in calendar nu s-a intervenit.

Draga mea, tu nu ai incurcat pe nimeni, ei te-au incurcat pe tine, daca ai lui tin asa de mult la calendarul lor trebuiau sa ii puna in vedere lui sa isi faca o prietena pe vechi si sa evite incurcaturile, ca placutul si indragosteala sunt facile, dar sa convietuiesti cu cineva care te considera eratica si nu isi face cruce in fata bisericii tale si nu tine sarbatorile si posturile odata cu tine....e f greu. E o decizie grea, tu alege linistea, nu nelinistea! Sa va intelepteasca Dumnezeu sa faceti ce va e de folos! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 16.07.2011, 19:47:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
singurele mele regrete sunt faptul ca am incurcat atata lume- pe mine, pe el, parintii mei care au contribuit la pregatirile pentru nunta, lumea s-a strofocat pentru noi, taik-su mai si gasise nashi... trebuia si eu sa ma interesez mai devreme. ah ionca ceva, am o cunostinta care tine sarbatorile pe vechi si mi-a promis ca face in asa fel incat sa nu fie nevoie de mirungere. ca dupa nunta aranjam eu sa ma duc in continuare la biserica dp stil nou.
Intr-adevar, trebuia sa-ti pui problema mai devreme dar nici ei n-au fost foarte corecti si onesti cu tine.
Acum, nu trebuie ca dintr-un sentiment de vinovatie sa lasi lucrurile in voia intamplarii, pentru ca bine nu va fi.

In ceea ce priveste cunostinta ta, probabil tot stilist de a lor este si probabil vine cu un alt compromis, cum adica "aranajam"?
Chiar presupunand ca se va tine de cuvant si nu e o alta cursa, cum vine treaba asta?
Ei trebuie sa inchida ochii ca tu tii de dreapta credinta? Ai sa fii tolerata?

Presupunand ca el ar accepta asta, si parintii lui (pentru ca sigur vor afla), ce fel de familie va fi? Duminica unul va pleca intr-o parte celalalt intr-o parte?
Copii unde vor fi botezati? Ce educatie vor primi? Vor fi crescuti de socri cu ideii cum ca preotii din Biserica ta sunt toti pacatosi, ca parintele Cleopa arde in iad cu dracii, ca mama e o ratacita?

Nu te lasa pacalita, ai vazut cat de jos se pot cobora daca vroiau sa iti faca "convertirea" fara sa-ti zica macar despre ce e vorba, acum iti vor promite marea si sarea, pentru ca ei stiu ca o data casatorita, nu vei mai avea de ales si intr-un fel sau altul te vor determina sa faci ceea ce vor ei sa faci.

Pentru ca este si mandria lor in joc, nu cred ca vor accepta faptul ca fiul lor este casatorit cu o "ratacita" cum ne vad ei pe noi.
Apropo, mai au si altii copii?

Vor pune presiune asupra ta direct si mai ales indirect (prin fiul lor), nu vei avea zile bune cat vor trai, mai ales daca veti sta in acelasi oras, sub acelasi acoperis nu mai zic.

Nici macar divort nu ai sa poti da, pentru ca este pacat, stiind de la bun inceput in ce intri, va trebui sa iti duci crucea cu pretul fericirii tale si a unei casnicii linistite de care in mod sigur nu vei avea parte decat cu un pret foarte mare: al sufletului tau. Si sa nu crezi a renuntand la el vei fi fericita, dimpotriva..

Inca o data, nu accepta nici un compromis.
Daca el e intr-adevar baiat bun, da-i o sansa sa revina la dreapta credinta si daca revine, atunci v-ati putea casatori, muta undeva departe de parintii lui, etc.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 16.07.2011, 19:51:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Fratilor haideti sa nu mai judecam pe altii.
Iar in legatura cu stilul nou si vechi, stiu o poveste despre un calugar din Sfantul Munte Athos care s-a rugat mult la Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu pentru un raspuns, care dintre calendare e bun si care nu. Dupa multe zile si nopti de rugaciune au aparut multi multi demoni care l-au batjocorat si l-au batat pana aproape de moarte numai ca sa fie salvat de Nascatoarea de Dumnezeu Maria care ia spus ca daca el crede ca in asta se afla mantuirea atunci demonii il asteapta dupa moarte.

Eu sincer cred ca ar trebui sa discuti cu el foarte bine situatia asta si sa-i spui sa aiba rabdare si intelegere.
Cred ca n-ai inteles mare lucru din pilda respectiva, daca ai sa stai sa meditezi la ea ai sa-ti dai seama ca ii incrimineaza foarte pe stilistii de la noi.

Pentru ca desi majoritatea celor care au ramas pe vechi, n-au rupt comuniunea cu Biserica Ortodoxa, ei au facut-o, facand din calendar o problema de mantuire si daca dupa pilda asta, daca cel care numai o indraznit sa puna problema asa o primit bataie mare de la draci, pai ei ce au sa patimeasca?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 16.07.2011, 20:21:37
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ortodocsii de rit vechi sunt eretici? Asta inseamna ca si fratii nostri moldoveni sunt eretici? Desi sunt ortodocsi?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 16.07.2011, 20:24:24
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cred ca n-ai inteles mare lucru din pilda respectiva, daca ai sa stai sa meditezi la ea ai sa-ti dai seama ca ii incrimineaza foarte pe stilistii de la noi.

Pentru ca desi majoritatea celor care au ramas pe vechi, n-au rupt comuniunea cu Biserica Ortodoxa, ei au facut-o, facand din calendar o problema de mantuire si daca dupa pilda asta, daca cel care numai o indraznit sa puna problema asa o primit bataie mare de la draci, pai ei ce au sa patimeasca?
Nu stiu ce au sa pateasca ei. Eu am inteles din pilda asta ca degeaba facem mare caz din calendar si ori cum zic stilistii ca suntem eretici ori ca traim in Duh sau nu, daca nu suntem cu adevarat crestini nu o sa ne mantuim. In problema de fata nu stiu ce sfat sa ii dau doamnei. Pot doar sa spun ca eu fiind crestin pacatos, nu am curajul sa spun ca altul e indracit sau nu sau ca sta in erezii si ca o sa-l manance iadul. Nu arunc cu anateme si blesteme asa cum am inteles ca fac parintii baiatului aceluia. Am fost si eu pagan si mi-e mila de cei inselati. Sincer nu cred ca un crestin ar putea sa blesteme pe altul sau sa-i spuna ca e pacatos, atata timp cat isi stie pacatele sale si se pocaieste.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 16.07.2011, 21:49:27
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

eu ii inteleg perfect pe Glykys, Emilia si Alin. apropo, la stitlisti este Iisus Hristos pictat ca si copil si numit "Emanuel"!!!! iar imediat dupa asta e este pictat "Iisus Hristos cel vechi"- batran, cu barba si par alb. dar de ce ????? Doar el a trait 33 ani pe acest pamant!!!
fratzilor sunt total debusolata, ma simt fff vinovata. si asta pentru ca am tot amanat, nu am discutat fatzis cu el acest subiect atata timp, sperand ca-l voi da pe brazda. doar duhovnicul meu mi-a zis de atatea ori sa-mi aduc logodnicul sa vorbeasca cu el, ca a intors de la ratacire atatia stilisti!!!!!!
partea proasta e k prietenul asta al meu isi apara cu infocare ideile bagate de stilisti in cap!!!!. ii considera mincinosi pe preotii care tin calendarul nou,. asta numai pt k tat-su a cercetat si i s-a facut o revelatie ca asa e corect.
cat despre Andrei: acel calugar a primit un raspuns cum ca nu conteaza pe ce calendar tzine, ca important e sa faca ascultare si sa faca totul in numele Sfintei Treimi.
Vreau sa va mai spun ceva: de curiozitate am vazut si eu o Mirungere pe vechi.... nu stiu , nu a intrebat-o pe fata daca nu vrea sa se lepede de biserica papista ci doar daca se leapada de satana si se uneste cu Hristos... a pus-o sa citeask Crezul si Tatal Nostru de 3 ori... i-a citit Molitfele Sf Vasile cel Mare si i-a zis ca pacatele ei st iertate shi k este ca un nou nascut... ca asta e o completare a botezului... a uns-o cu Mir si i-a pus brau si cam atata....
Calugarii de la man Vladiceni spun k ei is dusi cu vaca.
In principiu Emi cu Glykys si Alin spun bine ca e o ratacire si k nu conteaza ce avantaje afective sau materiale as avea de la el. Eu sincer Il simt pe Sf Duh in biserica pe stil nou si sufletul imi spune k Dumnezeu e prezent in BOR; la stilisti la biserica nu mi-a placut. Am vb cu duhovnicul meu si mi-a zis sa citesc Paraclisul Maicii Domnului si Ac Sf Spiridon. Am asa o strangere de inima... Daca Domnul meu vrea ca eu sa nu fiu cu el si sa ma sacrific o fac. Am nevoie doar de un impuls de la El. Eu oricum va multumesc tuturor pt gandurile bune si pt sfaturi, de care oricvum voi tine cont. Cu sigurantza va spun ca nu ma voi lepada de BOR si k voi continua sa ascult cu evlavie cuv Domnului. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 16.07.2011, 21:51:13
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

App, am plans toata dupa amiaza asta si toata noaptyea trecuta. Sa nu creada nimeni ca mi-e usor
Reply With Quote
  #108  
Vechi 16.07.2011, 21:56:02
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Nu te lepada de Biserica ta si nici de duhovnicul tau. Niciodata.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 16.07.2011, 22:08:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
Daca Domnul meu vrea ca eu sa nu fiu cu el si sa ma sacrific o fac. Am nevoie doar de un impuls de la El.
Cum poti sa spui asa ceva?
E un mare pacat, cum sa zica Dumnezeu "pleaca de la mine"?

Eu cred ca Dumnezeu ti-a dat deja semne chiar mai mult decat ai cerut, ai un duhovnic bun care te-a sfatuit de bine, ai acea simtire interioara care te-a facut sa intelegi ca in ratacirea lor, ei au pierdut harul, si ca harul este aici in Biserica Ortodoxa, nu la ei, pentru ce sa-ti distrugi si viata spirituala si cea de familie?

Si chiar si asa zisa cununie a lor, s-ar putea sa nu fie deloc cununie, dat fiind ca e f. posibil preotii lor nu mai au harul de a savarsi Sf. Taine (este o discutie mai lunga despre asa zisa lor hirotonie si daca mai au sau nu succesiunea apolistica).

Si asta pentru ce, daca el e atat de incapatanat in ale lui, daca vrei sa faci ceva bun pentru el si sa-i mai dai o sansa du-l la duhovnicul tau, daca este incapatanat si rautacios si influentabil (de parinti) atunci lasa-l si gata, ca fericita alaturi de el clar n-ai sa fii.

In ceea ce priveste slujba respectiva, cum ti-am scris si mai pe la inceput, e posibil sa treaca peste partea cu lepadarile (desi un stilist de a lor a zis ca se face) de frica sa nu-ti dai seama de grozavia a ceea ce faci si sa te razgandesti.

Dar cum ti-am mai spus si poti sa-ti dai seama si singura daca citesti Molitfelnicul, este o slujba prin care parasesti Biserica Ortodoxa si treci in ratacirea lor.

Stiind f. bine lucrurile astea (si duhovnicul poate sa-ti confirme) in fata lui Dumnezeu este suficient, abia atunci se pune distanta intre tine si Dumnezeu, abia atunci poti sa zici ca te-ai departat de la Dumnezeu dar nu pentru ca ti-ar cere-o Dumnezeu ci pentru ca asa ai hotarat tu.

Si daca iti vine ispita sa te gandesti ca ai putea face lucrul asta, sa te intrebi f. bine de ce. Si "argumentul" ca o faci sa nu-i dezamagesti pe ceilalti, nu e un argument.
Si nici macar nu e un sacrificiu, e o comoditate ca sa nu le infrunti parerile, rautatea si ignoranta din spatele lor.
Domnul a spus: "În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea." (Ioan 16:33)

Stiu ca iti este f. greu, situatia este critica si vin multe ganduri care se incurca, ia-le pe rand si intreaba-te mereu "de ce" si "pentru ce", si fii cat mai sincera cu tine, o viata fara Dumnezeu nu este viata.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 16.07.2011, 22:09:16
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Asta NICIODATA. Nu ma voi lepada. prefer mucenicia de mii de ori
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 20:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 16:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07