Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.06.2010, 13:28:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Felicitari! Intr-o zi vei sta inaintea lui Dumnezeu. Probabil speri ca te va felicita. Sa zicem ca ai circumstante atenuante, ai fost un copil invatat gresit de alti binevoitori.
Astazi stau inaintea Lui Dumnezeu si parasul meu (constiinta) nu ma mustra deloc de fapta asta, desi sunt inca pe cale.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.06.2010, 13:36:29
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Astazi stau inaintea Lui Dumnezeu si parasul meu (constiinta) nu ma mustra deloc de fapta asta, desi sunt inca pe cale.
Cred ca nici pe ceausescu nu-l mustra constiinta cand ardea Biblii...pana a ajuns in fata lui Dumnezeu gol-golut, doar el si faptele lui.
Dar eu doresc sa ai pace si sa nu ai probleme in acea zi.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.06.2010, 13:39:23
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citez, stiti voi de unde:

In Psalmul 96, 7, la ortodocsi spune: ,,Sa se rusineze toti cei ce se inchina chipurilor cioplite si se lauda cu idolii lor” la sectari in Psalmul 97, 7 – caci nici numerotarea psalmilor nu este identica – scrie: ,,Sint rusinati toti cei ce slujesc icoanelor si care se falesc cu idolii”, lor nu le plac icoanele, ca le-au facut idoli. Dar idolii sint: animale, pasari, oameni, zei, astri, soarele, pietrele; la acestea sa nu te inchini. Icoana il arata pe Dumnezeu, si Moise a facut Heruvimi in cort, tot icoane.

In noul Testamcnt, la Matei 1, 20 scrie la noi: ,,Iosife, fiul lui David, nu te teme a lua pe Maria, logdnica ta”, iar la ei, la sectari scrie: ,,Pe Maria, nevasta-ta!” dar oare Maica Domnului i-a fost nevasta lui Iosif? Cum s-a implinit atunci proorocia lui Isaia 7, 14: ,,Iata fecioara va avea in pintece si va naste fiu . . . “? Ce ratacire grozava, nu se naste Hristos dintr-o nevasta, ci dintr-o fecioara!

In Evanghelia de la Luca 1; 28, la noi scrie: ,,Bucura-te cea [u]plina de har[/b]” iar la sectari:,,Plecaciune tie careia ti s-a facut mare har; ” au inlocuit ,,Bucura-te” ca sa nu fie ca la noi la Acatist. In limba greaca scrie: ,,Herete” = bucura-te – alta gresala a lor. Si isi bate joc si de faptul ca ea nu e plina de har, adica ca nu are deloc putere!

La Luca 1, 43, la noi scrie: ,,Si de unde mie cinstea aceasta, ca sa vina la mine Maica Domnului meu?” iar sectarii au pus: ,,mama Domnului” in loc de Maica Domnului, ei n-o cinstesc, ci o batjocoresc! (in unele Cornilescu s-ar putea sa nu gasiti asta)

La Luca 1, 48, la ortodocsi scrie: ,,Ca iata, de acum ma vor ferici toate neamurile” la sectari scrie asa: ,,Ca iata de acum incolo, toate neamurile imi vor zice fericita”. Este o injosire adusa Maicii Domnului. Daca ei n-o cinstesc, atunci au ajuns s-o batjocoreasca, ca-i o femeie de rind, ca a mai avut copii.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.06.2010, 13:45:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Cred ca nici pe ceausescu nu-l mustra constiinta cand ardea Biblii...pana a ajuns in fata lui Dumnezeu gol-golut, doar el si faptele lui.
Dar eu doresc sa ai pace si sa nu ai probleme in acea zi.
Multumesc ca te gandesti la mantuirea mea, apreciez sincer asta.

In spirit empatic, eu personal nu vad bine nici un eterodox care traieste intr-o tara ortodoxa, oricat ar fi el de teolog, bine intentionat si orice fapte bune ar face. Dar, Hristos ne va judeca pe toti.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.06.2010, 13:59:26
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Citez, stiti voi de unde:

In Psalmul 96, 7, la ortodocsi spune: ,,Sa se rusineze toti cei ce se inchina chipurilor cioplite si se lauda cu idolii lor” la sectari in Psalmul 97, 7 – caci nici numerotarea psalmilor nu este identica – scrie: ,,Sint rusinati toti cei ce slujesc icoanelor si care se falesc cu idolii”, lor nu le plac icoanele, ca le-au facut idoli. Dar idolii sint: animale, pasari, oameni, zei, astri, soarele, pietrele; la acestea sa nu te inchini. Icoana il arata pe Dumnezeu, si Moise a facut Heruvimi in cort, tot icoane.
E drept ca acest cuvant "icoane" nu exista in original, pentru ca pe atunci nu erau icoane [sac!]. Dar in Biblia ortodoxa scrie:

"Să nu-ți faci chip cioplit și nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, și din câte sunt pe pământ, jos, și din câte sunt în apele de sub pământ!
Să nu te închini lor, nici să le slujești, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea și al patrulea neam" Iesirea 20:4,5

Icoana este o asemanare a lucrurilor care sunt in cer si i se aduce inchinare.


Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
In noul Testamcnt, la Matei 1, 20 scrie la noi: ,,Iosife, fiul lui David, nu te teme a lua pe Maria, logdnica ta”, iar la ei, la sectari scrie: ,,Pe Maria, nevasta-ta!” dar oare Maica Domnului i-a fost nevasta lui Iosif? Cum s-a implinit atunci proorocia lui Isaia 7, 14: ,,Iata fecioara va avea in pintece si va naste fiu . . . “?
De, asa scrie in original. Ia si verifica. Evreii considerau logodna ceva puternic, era ca si cum ar fi fost deja sotie. Dar de ce nu ai citit mai departe?

"căci ce S-a zămislit în ea este de la Duhul Sfânt....
Când s-a trezit Iosif din somn, a făcut cum îi poruncise îngerul Domnului; și a luat la el pe nevasta sa.
Dar n-a cunoscut-o, până ce ea a născut un Fiu. "

Deci spune ca Iosif si Maria nu s-au cunoscut inainte de casatorie . Asta inseamna la tine necinstire? Wake up...de fapt e trraducere fidela...


Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
In Evanghelia de la Luca 1; 28, la noi scrie: ,,Bucura-te cea plina de har[/b]” iar la sectari:,,Plecaciune tie careia ti s-a facut mare har; ” au inlocuit ,,Bucura-te” ca sa nu fie ca la noi la Acatist. In limba greaca scrie: ,,Herete” = bucura-te – alta gresala a lor. Si isi bate joc si de faptul ca ea nu e plina de har, adica ca nu are deloc putere!
Biblia protestanta este tradusa dupa canonul original ebraic, ear cea ortodoxa dupa traducerea canonului ebraic [Septuaginta]. Judeca si tu care are mai multe sanse de adevar. Si sigur la canonul vostru se gandea Cornilescu...


Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
La Luca 1, 43, la noi scrie: ,,Si de unde mie cinstea aceasta, ca sa vina la mine Maica Domnului meu?” iar sectarii au pus: ,,mama Domnului” in loc de Maica Domnului, ei n-o cinstesc, ci o batjocoresc! (in unele Cornilescu s-ar putea sa nu gasiti asta)
Mai, tu esti culmea cu gasitul nodului in papura. De unde ai copiat astea? Adica e mai mare cinstire sa spui "maica " decat 'mama"? "Maica" e in limba veche, "mama" e in romana noua.


Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
[u]La Luca 1, 48, la ortodocsi scrie: ,,Ca iata, de acum ma vor ferici toate neamurile” la sectari scrie asa: ,,Ca iata de acum incolo, toate neamurile imi vor zice fericita”.
FERICÍ, fericesc, vb. IV. 1. Tranz. A considera, a socoti pe cineva fericit. ♦ Refl. (Fam.) A se socoti mulțumit, satisfăcut (pentru cele făcute); a se felicita. ♦ (Rar) A felicita. ♦ (Înv.) A slăvi, a proslăvi, a glorifica. 2. Tranz. și refl. A face sau a deveni fericit. – Din ferice.

Deci care e problema? De unde e moda asta de a considera ca ce stii tu e bun fara sa verifici macar? Esti atat de sigur pe tine de parca Biblia ar fi fost scrisa direct in romana...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.06.2010, 14:00:29
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Multumesc ca te gandesti la mantuirea mea, apreciez sincer asta.

In spirit empatic, eu personal nu vad bine nici un eterodox care traieste intr-o tara ortodoxa, oricat ar fi el de teolog, bine intentionat si orice fapte bune ar face. Dar, Hristos ne va judeca pe toti.
Eu nu ii inteleg atunci cand trec pe langa o biserica Ortodoxa care e uimitor de bogata duhovniceste, si se duc la cladirea lor saracacioasa cu cruce pe ea, pentru a citi dintr-o carte mincinoasa, creata de un nebun in clipele sale de ratacire.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.06.2010, 14:01:21
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
In spirit empatic, eu personal nu vad bine nici un eterodox care traieste intr-o tara ortodoxa, oricat ar fi el de teolog, bine intentionat si orice fapte bune ar face.
De, ce sa facem si noi, suntem romani, nascuti din parinti romani, care au avut parinti romani...unde sa ne ducem? Aici e locul nostru. Mai inainte de a fi ortodoxa aceasta tara e romaneasca.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.06.2010, 14:05:33
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Eu nu ii inteleg atunci cand trec pe langa o biserica Ortodoxa care e uimitor de bogata duhovniceste, si se duc la cladirea lor saracacioasa cu cruce pe ea, pentru a citi dintr-o carte mincinoasa, creata de un nebun in clipele sale de ratacire.
Nebunul asta a fost preot ortodox. Printesa Rallu Callimachi i-a sugerat o traducere a Bibliei in limba romana contemporana, mai accesibila. Traducand-o, Cornilescu a vazut multele neajunsuri ale ortodoxiei . Dar cine nu a citit-o vorbeste ca sa nu adoarma
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.06.2010, 14:07:13
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
De, ce sa facem si noi, suntem romani, nascuti din parinti romani, care au avut parinti romani...unde sa ne ducem? Aici e locul nostru. Mai inainte de a fi ortodoxa aceasta tara e romaneasca.
Mai inainte de a fi romaneasca, aceasta tara este una ortodoxa! Crezi ca Dumnezeu iti va zice la judecata "Esti roman ? Da, bun poti sa intri. Esti american? A, nu, asta nu-i bun, tu du-te in Iad"

Te va judeca in functie de credinta ta: "Ati ascultat de Dreapta Credinta faurita de Tatal, Fiul si de Duhul Sfant, sau ai urmat invataturile unor oameni necunoscatori?"

Bine, ia o Biblie din 1600 sau din 1800 de dinainte de Cornilescu si ai sa vezi sa sunt exact ca cea Ortodoxa de astazi.

Mai mult, ia Bibliile traduse corect in alte limbi si compara-le cu cea Ortodoxa actuala si ai sa vezi ca nu exista nici o diferenta din punct de vedere al sensului, oricat de mica ar fi ea.

Sau cauta un grec si pune-l sa traduca Biblia lui Ortodoxa si ai sa vezi ca e exact ca cea Ortodoxa a nostra, nu ca cea Cornilescu
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 02.06.2010 at 14:11:47.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.06.2010, 14:10:15
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nebunul asta a fost preot ortodox. Printesa Rallu Callimachi i-a sugerat o traducere a Bibliei in limba romana contemporana, mai accesibila. Traducand-o, Cornilescu a vazut multele neajunsuri ale ortodoxiei . Dar cine nu a citit-o vorbeste ca sa nu adoarma
Cornilescu a fost om atunci cand a fost preot ortodox. Doar dupa ce a fost caterisit a innebunit din cauza ratacirii lui. Mai accesibila? Adica ce lumea era proasta sau retardata ca sa nu stie sa citeasca?

A vazut neajunsuri. Vai vai. "Mie nu-mi place Biblia ca-i prea plictisitoare. Hai sa fac una noua dupa cum imi place mie, si am sa bag si balauri zburatori si profetii despre mcdonalds si formule matematice gresite ca sa ii fac pe savanti sa se certe cu crestinii si alte prostii de-ale mele".
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile lui Charles Diehl si alte citate sophia Resurse ortodoxe on-line 7 08.04.2014 01:34:51
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Cartile oracol cu ingeri, un pacat? AlinaEM Generalitati 38 14.03.2011 08:39:51
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 01:00:06
Se schimba cartile de identitate Capy Generalitati 21 06.05.2008 18:59:20