Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 01.04.2010, 17:14:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Florin,din tot ce am citit scris de tine din domeniile stiintei m-ai impresionat,imi plac ideile tale si sunt de acord cu ele,ma bucur ca mai exista crestini ortodocsi care au o astfel de gandire.Doamne ajuta!
Asta s-a vrut a fi pentru mine o alta ispita din Saptamana Patimilor? :) Ispitele de-a dreapta... :))
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 01.04.2010 at 17:19:08.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 01.04.2010, 18:54:47
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

As vrea sa intreb, daca ar exista or nu ar exista extraterestri, la ce ne-ar folosi sa stim asta ?
Ne face chestia asta mai buni ? Nu eu cred ca nu, ne va satiface unora curiozitatea,dupa care
se trece la derizoriu,si uite asa, aflam ca suntem mai saraci cu o zi. Eu cred ca abordam problema existentiala din unghi gresit,si anume, ne concentram pe iluzoriu si nesemnificativ,in detrimentul adevaratului sens al existentei noastre, care cred ca este unul spiritual.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 01.04.2010, 20:01:13
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vreau si eu sa aflu ce dovezi concret.

Dar sper ca nu in genul: aici sunt niste crapaturi -> deci a fost apa -> deci au fost ceva organisme in apa ca stim din teoria evolutionista ca viata a aparut in apa.
Sau niscai molecule de substante organice si de aici vezi Doamne iaca exista si viata extraterestra.

Eu as paria 1000:1 ca nu se va gasi niciodata dovezi de viata extraterestre. Nici cele mai primitive si ma refer care sa aiba capacitatea de a se reproduce.

EXISTA DOVEZI CA AR PUTEA EXISTA VIATA PE ALTE PLANETE,NU CA EXISTA
Pai google-ul e mare,site-urile astronomice sunt garla iar informatiile pe internet in site-uri de specialitate sunt o gramada.

Una din dovezi ar fi identificarea mai multor planete care ar putea gazdui forme de viata,care sunt asemanatoare Pamantului si care din cercetarile astronomice ar putea gazdui undeva forme de viata.Tehnologia avanseaza,cu timpul sunt sigur ca se va descoperi viata inferioara,nu putem ajunge pe alte planete sa cautam si sa gasim asa repede.Deocamdata ce se poate face este cercetarea cu telescoapele puternice astronomice si cu sondele spatiale.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 02.04.2010, 09:12:22
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
EXISTA DOVEZI CA AR PUTEA EXISTA VIATA PE ALTE PLANETE,NU CA EXISTA
Pai google-ul e mare,site-urile astronomice sunt garla iar informatiile pe internet in site-uri de specialitate sunt o gramada.

Una din dovezi ar fi identificarea mai multor planete care ar putea gazdui forme de viata,care sunt asemanatoare Pamantului si care din cercetarile astronomice ar putea gazdui undeva forme de viata.Tehnologia avanseaza,cu timpul sunt sigur ca se va descoperi viata inferioara,nu putem ajunge pe alte planete sa cautam si sa gasim asa repede.Deocamdata ce se poate face este cercetarea cu telescoapele puternice astronomice si cu sondele spatiale.
Voi nu intelegeti sensul cuvantului "viata".
Voi cereti ca dovada, gasirea unei planete aproape identice cu pamantul, cu vegetatie cu animale, eventual si inteligenta.
Dar astronomii nu cauta asta. Ei stiu ca asa ceva este foarte greu de gasit.
Mai usor de gasit sunt formele de viata primitive gen bacterii si alte organisme unicelulare, poate chiar pluricelulare.
Iar pentru acest gen de viata nu iti trebuie sa ai strict conditiile de pe Pamant.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 02.04.2010, 13:20:30
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Astronomii (!?) cauta cu disperare,tocmai "o forma de viata primitiva",ei,chestia asta spune multe...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #76  
Vechi 02.04.2010, 14:21:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Voi nu intelegeti sensul cuvantului "viata".
Voi cereti ca dovada, gasirea unei planete aproape identice cu pamantul, cu vegetatie cu animale, eventual si inteligenta.
Dar astronomii nu cauta asta. Ei stiu ca asa ceva este foarte greu de gasit.
Mai usor de gasit sunt formele de viata primitive gen bacterii si alte organisme unicelulare, poate chiar pluricelulare.
Iar pentru acest gen de viata nu iti trebuie sa ai strict conditiile de pe Pamant.
Astronomii nu stiau pana nu demult cate planete sunt in sistemul nostru solar. Insa prin calcule complexe au dedus, nu vazut, ca ar trebui sa mai fie o planeta de dimensiuni foarte mici si foarte departe de Soare, ca sa le iasa ecuatiile gravitationale. Si asa a aparut pe cer Pluto.

Cea mai apropiata stea e Alfa Centauri la cam 4 ani-lumina de noi. Poate sa aiba sau nu planete - nu stiu - dar nu-mi imaginez cum ar putea cineva sa detecteze prezenta vietii pe orice planeta asa departe de Pamant. Ca se mai izbesc pe Terra meteoriti in care mai sunt cateva molecule digerate... asta-i alta treaba. Nu se stie de unde vin si cine i-a trimis la noi. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 02.04.2010, 14:38:35
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Astronomii nu stiau pana nu demult cate planete sunt in sistemul nostru solar. Insa prin calcule complexe au dedus, nu vazut, ca ar trebui sa mai fie o planeta de dimensiuni foarte mici si foarte departe de Soare, ca sa le iasa ecuatiile gravitationale. Si asa a aparut pe cer Pluto.

Cea mai apropiata stea e Alfa Centauri la cam 4 ani-lumina de noi. Poate sa aiba sau nu planete - nu stiu - dar nu-mi imaginez cum ar putea cineva sa detecteze prezenta vietii pe orice planeta asa departe de Pamant. Ca se mai izbesc pe Terra meteoriti in care mai sunt cateva molecule digerate... asta-i alta treaba. Nu se stie de unde vin si cine i-a trimis la noi. :)
Ei,pana si astronomii mai intai au crezut ca tre' sa fie, si d'paia au vazut cu och'sorii lor...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #78  
Vechi 02.04.2010, 19:46:08
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Astronomii nu stiau pana nu demult cate planete sunt in sistemul nostru solar. Insa prin calcule complexe au dedus, nu vazut, ca ar trebui sa mai fie o planeta de dimensiuni foarte mici si foarte departe de Soare, ca sa le iasa ecuatiile gravitationale. Si asa a aparut pe cer Pluto.

Cea mai apropiata stea e Alfa Centauri la cam 4 ani-lumina de noi. Poate sa aiba sau nu planete - nu stiu - dar nu-mi imaginez cum ar putea cineva sa detecteze prezenta vietii pe orice planeta asa departe de Pamant. Ca se mai izbesc pe Terra meteoriti in care mai sunt cateva molecule digerate... asta-i alta treaba. Nu se stie de unde vin si cine i-a trimis la noi. :)

Este normal ca deocamdata,in momentul asta,astronomia nu e foarte foarte evoluata,moderna,super moderna ca sa isi atinga toate obiectivele dar in viitor sunt sigur ca se va putea.Cineva imi explica pe un alt forum ca ,cu ajutorul telescoapelor foarte puternice pe care le detin astronomii pot analiza in procent de 20-30% alte planete.
Inca ceva.Daca noi cautam viata pe alte planete asta nu inseamna ca nu ne ingrijim de suflet,ca ne este mintea-n loboda,de exemplu eu am timp si pentru cunoastere si pentru suflet si sunt sigur ca multi dintre noi fac asta,un exemplu clar si palpabil este FlorinDaca nu lipseste Hristos in sufletul oamenilor si daca cele 10 porunci sunt respectate nu exista niciun pacat sau greseala in a ne informa si a cauta viata pe alte planete,oricare ar fi ea,inteligenta sau inferioara.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 03.04.2010, 13:15:35
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nu uita ca suntem pe un site ortodox,tu nu dai dovada de crestin asa cum tu vrei sa te arati,fara suparare,ce rost are sa iti dau cercetari si alte lucruri?Daca ai fi destul de inteligent asa cum vrei sa pari ai da un search pe googe sau ai vizita site-ul NASA.Si multumesc pentru ironie,esti un crestin ortodox adevarat.
Multumesc. Si tu dai dovada de crestinism adevarat, prin faptul ca crezi in inselari dracesti. Totusi, pana acum, nu ai furnizat nicio dovada si niciun argument logic in favoarea existentei extraterestrilor. Eu unul inca astept. Poate te gandesti sa il dai. Ceea ce te rog inca, e sa nu ma indrumi spre google sau site-uri. Da tu unul. Care il stii. Care te-a convins.

Dragii mei. Conceptul de extraterestru nu stiinta l-a format; ci yoga si credintele orientale. Oamenii de stiinta sunt foarte sceptici, ei nu cred pana ce nu au loc experimente cu rezultate. Rezultatele sunt, tiger?
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 03.04.2010 at 13:21:52.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 03.04.2010, 18:36:56
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nici dinozaurii nu sunt mentionati in Biblie si totusi s-a dovedit ca au existat,nici planetele multe din Univers nu sunt mentionate in Biblie si totusi ele s-au dovedit a fi existente.In Biblie nu putem cuprinde tot si oamenii care au scris Biblia cu inspiratia Duhului Sfant au scris doar esentialul,au primit ce e mai important pentru noi .Biblia nu e enciclopedie,daca nu este scris in Biblie nu inseamna ca nu exista.Si sunt cateva citate,am vazut mai demult in care se specifica ceva de cer si de Univers daca nu ma insel.Si in Biblie nu sunt mentionati care oameni,nu e mentionat nimic de pamanteni adica nu sunt vizati direct pamantenii,planeta noastra etc.
Trebuie sa se mentioneze in biblie despre fiecare animal??Dar nu exista nici o dovada ca exista sau ca nu iar de "probabilitati" cred ca toti ne-am saturat...Nu stim de ce nu s-a mentionat in biblie probabil ca nu exista dar daca ar exista cu siguranta tot Dumenzeu i-a creat...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cred intr-una Sfanta... MariaB Biserica Romano-Catolica 16 30.10.2014 13:01:11
"Cred intr-UNA" Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 7 14.05.2013 18:40:56
care-i cel mai rau lucru...? victortiti89 Generalitati 3 03.06.2011 00:11:04
Foarte important si foarte grav ... mc2009 Homosexualitatea 28 01.06.2011 19:28:25
Rog foarte mult ajutati-ma intr-o problema anonim30 Intrebari utilizatori 16 22.08.2010 21:03:39