Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.04.2010, 11:04:46
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit credinta ortodoxului modern

Eu cred in Isaac Sirul,parintele Cleopa,traditia ortodoxa,Sfintii Parinti,Biserica ortodoxa
Adevarul s-a mentinut prin traditionalism,iar adaugirile au fost strict examinate inainte de a fi incorporate in ortodoxie.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.04.2010, 11:29:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Dumnezeu a creat mai intai veacurile,cand s-a creat si timpul,apoi a creat lumea ingerilor.
Dar nu inteleg la ce te ajuta sa cunosti varsta Universului!
Nu poti sti daca Antihrist s-a nascut inca.Vremurile sunt aproape,dar nu cat ne inchipuim noi,ci cat o vrea Dumnezeu.
Viata extrateresta nu exista.Dupa ingeri au fost creati oamenii si atat!
Daniel,

Cert e ca noi nu stim mai nimic. Insa credem multe lucruri.

Eu sunt din categoria care nu accepta interpretarea Facerei la talpa literei. Descoperirile stiintei pe mine ma ajuta mereu sa cred mai mult in Dumnezeu.

Nu pot sti sigur nimic; cu toate acestea, unii oameni induhovniciti fac afirmatii tari, de genul celor de mai sus, de exemplu ca Antihristul s-a nascut sau ca "mai sunt vreo doi ani de pace dupa care vor urma vreo 20 de ani grei (Parintele Iustin a afirmat asta acum aproximativ an)". Pune-ti problema daca-i crezi pe ei, nu pe mine.

Tu esti ferm convins ca nu este viata in afara de noi si ingeri. Nici Sfantul Dionisie Areopagitul nu era asa de sigur ca tine:

Sfantul Dionisie Areopagitul - Opere complete, pagina 65:

"Numai Dumnezeu stie cate ordine ingeresti sunt. Noua ni s-au descoperit trei ordine a cate trei trepte. S-ar putea ca, asa cum vor veni la existenta pentru veci miliarde de oameni, sa existe si miliarde de ingeri, de ipostasuri constiente netrupesti, pentru a cuprinde cat mai multe din intelesurile si formele de iubire ale lui Dumnezeu cel infinit si pentru ca pe masura ce vin noi si noi oameni la existenta pentru veci, sa-i aiba in grija lor prieteneasca alti si alti ingeri apropiati spiritual de unicitatea fiecaruia. Pot fi in planul nevazut din jurul nostru minti imposibil de numarat, care sa-l inteleaga pe Dumnezeu cel mai mult, sa-l laude in comun si sa se intereseze de noi. Dumnezeu nu a adus la existenta o lume vazuta si nevazuta saraca. precum nu putem da de marginile lumii vazute, asa nu putem da nici de marginile lumii nevazute, cu atat mai valoroase, care contribuie la imbogatirea noastra spirituala din Dumnezeu, infinitul lumii si al intelesurilor. Ele isi comunica trairea mereu sporita a lui Dumnezeu si bucuria de El - cum ne-o comunicam si noi - si care e cu atat mai bogata, cu cat suntem mai multi cei ce ne-o comunicam."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.04.2010, 11:34:06
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Daniel,

Cert e ca noi nu stim mai nimic. Insa credem multe lucruri.

Eu sunt din categoria care nu accepta interpretarea Facerei la talpa literei. Descoperirile stiintei pe mine ma ajuta mereu sa cred mai mult in Dumnezeu.

Nu pot sti sigur nimic; cu toate acestea, unii oameni induhovniciti fac afirmatii tari, de genul celor de mai sus, de exemplu ca Antihristul s-a nascut sau ca "mai sunt vreo doi ani de pace dupa care vor urma vreo 20 de ani grei (Parintele Iustin a afirmat asta acum aproximativ an)". Pune-ti problema daca-i crezi pe ei, nu pe mine.

Tu esti ferm convins ca nu este viata in afara de noi si ingeri. Nici Sfantul Dionisie Areopagitul nu era asa de sigur ca tine:

Sfantul Dionisie Areopagitul - Opere complete, pagina 65:

"Numai Dumnezeu stie cate ordine ingeresti sunt. Noua ni s-au descoperit trei ordine a cate trei trepte. S-ar putea ca, asa cum vor veni la existenta pentru veci miliarde de oameni, sa existe si miliarde de ingeri, de ipostasuri constiente netrupesti, pentru a cuprinde cat mai multe din intelesurile si formele de iubire ale lui Dumnezeu cel infinit si pentru ca pe masura ce vin noi si noi oameni la existenta pentru veci, sa-i aiba in grija lor prieteneasca alti si alti ingeri apropiati spiritual de unicitatea fiecaruia. Pot fi in planul nevazut din jurul nostru minti imposibil de numarat, care sa-l inteleaga pe Dumnezeu cel mai mult, sa-l laude in comun si sa se intereseze de noi. Dumnezeu nu a adus la existenta o lume vazuta si nevazuta saraca. precum nu putem da de marginile lumii vazute, asa nu putem da nici de marginile lumii nevazute, cu atat mai valoroase, care contribuie la imbogatirea noastra spirituala din Dumnezeu, infinitul lumii si al intelesurilor. Ele isi comunica trairea mereu sporita a lui Dumnezeu si bucuria de El - cum ne-o comunicam si noi - si care e cu atat mai bogata, cu cat suntem mai multi cei ce ne-o comunicam."
Pai citesc ca pot fi alte categorii de ingeri care nu-i cunoastem,asta e posibil,dar nu fiinte materiale ca noi,la asta ma refeream.Iar cuvantul extraterestru este nepotrivit.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.04.2010, 11:36:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Eu cred in Isaac Sirul,parintele Cleopa,traditia ortodoxa,Sfintii Parinti,Biserica ortodoxa
Adevarul s-a mentinut prin traditionalism,iar adaugirile au fost strict examinate inainte de a fi incorporate in ortodoxie.
Parintele Cleopa a povestit odata o chestie mai apocrifa, asa, in care se spune ca Moise a fost rapit la cer cand a urcat pe Muntele Sinai sa primeasca porincile. Acolo, printre altele, a vazut o cetate foarte mare (iti trebuia cam 500 de ani sa o vizitezi dintr-o parte pana ain cealalta...) unde erau depozitate arhivele tuturor lumilor care au existat din vesnicie pana atunci.

Pe el il crezi?

Si Parintele Galeriu sustinea ca nu suntem singuri in Univers, cu argumete biblice. Vezi la Matei 24, 31. Si ma gandesc ca Parintele a fost un teolog mai profund decat multi useri de pe forumul asta - zic si eu asa...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.04.2010, 11:39:21
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Parintele Cleopa a povestit odata o chestie mai apocrifa, asa, in care se spune ca Moise a fost rapit la cer cand a urcat pe Muntele Sinai sa primeasca porincile. Acolo, printre altele, a vazut o cetate foarte mare (iti trebuia cam 500 de ani sa o vizitezi dintr-o parte pana ain cealalta...) unde erau depozitate arhivele tuturor lumilor care au existat din vesnicie pana atunci.

Pe el il crezi?

Si Parintele Galeriu sustinea ca nu suntem singuri in Univers, cu argumete biblice. Vezi la Matei 24, 31. Si ma gandesc ca Parintele a fost un teolog mai profund decat multi useri de pe forumul asta - zic si eu asa...
Imi mentin afirmatiile.
Nu suntem singuri in univers,avem pe sfinti,pe ingeri(ingerul pazitor e chiat langa noi),pe raposati pe Maica Domnului si pe Hristos...Cred ca e suficient..
Crezi ca Iisus s-a mai intrupat la o alta civilizatie? Ca sa inteleg ce vrei sa spui....
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.04.2010, 12:05:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Imi mentin afirmatiile.
Nu suntem singuri in univers,avem pe sfinti,pe ingeri(ingerul pazitor e chiat langa noi),pe raposati pe Maica Domnului si pe Hristos...Cred ca e suficient..
Crezi ca Iisus s-a mai intrupat la o alta civilizatie? Ca sa inteleg ce vrei sa spui....
Nu e neaparat ca alte civilizatii sa fi cazut in pacat. Insa, chiar daca raul le-a corupt sau nu, Fiul Lui Dumnezeu le-a aratat un alt mod de a atinge desavarsirea, intr-un fel pe care nu pot eu sa-l presupun.

In cazul nostru particular, Iisus Hristos ne-a aratat iubirea Sa printr-o Jertfa sangeroasa dusa la extrem din cauza ticalosiei oamenilor. Dar, cum spune Parintele Galeriu, daca omul n-ar fi cazut, El ar fi gasit o alta modalitate de a ne revela Calea spre o Viata asemenea cu relatia Lui cu Tatal si cu Duhul Sfant.

Deci, Jerta Sa este intr-adevar unica. Pentru celelalte civilizatii, metoda invatarii sfinteniei intru asemanarea cu Sine poate fi alta - nu neaparat o Jertfa sangeroasa.

Cat despre o alta intrupare, nu stiu ce sa raspund. Nu ma indemna sa hulesc, ca sa am ce povesti la urmatoarea spovedanie...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.04.2010, 13:06:30
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Numai cateva din "spiritele slabe" care cred ca Antihristul s-a nascut si ca in curand vom trai vremurile apocaliptice: Cuviosul Paisie Aghioritul, Parintele Proclu, Parintele Iustin Parvu, Parintele Arsenie Boca.
Din nefericire, ortodoxismul nu este deseori ce vrea sa para. Ma feresc foarte mult sa comentez/critic, pentru ca asta inseamna automat sa judec. Asadar, de acei parinti nu ma prea intereseaza, desi am unele carti de la ei, care nu contin asemenea afirmatii. Nu cred ca un parinte/preot ar afirma ca Antichristul s-a nascut deja, si ca noi vom apuca Apocalipsa in viata noastra; asemenea afirmatie e mult prea fortata. Dar o sa iti mai spun ceva si cu asta o sa termin: ortodocsii sunt innebuniti dupa teoria conspiratie. Nu stiu de ce, inca nu am aflat cauza; mi-e rusine sa cred ca chiar religia in sine ar presupune un asemenea sentiment de neincredere. OZN-uri, cipuri, francmasoni, blue beam, bancherii internationali, toate "demascate" pentru ajutorul nostru, de catre teologi binevoitori si ochii limpezi care vad "adevarul". Lucrul acesta ma face si pe mine putin paranoic cand imi pun intrebarea: oare religia sa fie de vina sau doar oamenii? Pentru ca daca e religia, atunci se poate demonstra faibilitatea ei... Eu cred 80% din threadurile acestui forum sunt cu si despre teorii conspirationiste. Bagam un link acolo, de pe un blog, rezumam basmul ca sa luam si nitel de popularitate, subliniem ca "eu cred sincer in asta" cu o mandrie draceasca... si da-i drumu pune-te la masa.

Ma pufneste rasul cateoda... Danion Vasile in una din cartile lui, critica Dosarele X. Eu am vazut tot serialul si cat de cat, hai ca merge mai o seara, mi-am petrecut timpul si mi-a placut. Culmea, el zice ca filmul e nesanatos, ii face pe oameni sa creada in existenta OZN-urilor (nu cred ca Danion a vazut vreun sezon intreg, face afirmatii pe prost), dar pana la urma m-am gandit la asta: Dosarele X sunt doar un film, toata lumea inelege fantasticul din el; Danion Vasile e un autor, care a scris in alte carte: am vazut OZN-uri, am facut yoga si am levitat, am trait 1 saptamana fara mancare cu energii. De aici, trageti voi concluzia care e mai vatamator pentru crestini. Danion sau Dosarele X?

Citat:
Cum zicea un alt [fost] forumist: unii, in caz ca e cutremur, cladirile prabusindu-se in jurul lor si vazand oamenii ca fug pe strada, vin si spun: dar unde scrie ca e cutremur, eu nu cred pana nu gasesc scris clar negru pe alb despre acest cutremur, ma bine sa stau in casa pana-mi cade ceva in cap...
Sa nu te gandesti ca as fi desalator. De se intampla ceva automat nu cred in mana divinitatii, dar nici nu cred ca se intampla la nimereala. Un cutremur ramane totusi un cutremur. Si e doar un cutremur. Poate ca divinitatea a avut legatura cu el, nu stiu, dar el voi presupune cel mai corect lucru: a fost doar un cutremur. Nu voi spune ca e cauzat de francmasoni, de OZN-uri, de Dumnezeu cu motivul de. Pana ce nu voi fi cercetat si aflat cauza probabila.
Citat:
Poate ca habar n-am ce e cu teoriile alea; si ce, o sa ma impiedici tu sa cred in existenta vietii extraterestre sau ca omul n-a fost creat in 24 de ore pamantene? Nicidecum.
Da, ai dreptate, nu ai habar ce sunt cu teoriile alea; tu ai vazut doar punctul lor de vedere, celalalt nu il cunosti. Si da, ai dreptate, nu te pot impiedica sa nu crezi in unele lucruri, dar nu imi place cum spui asta ca si cum ar fi un argument pro pentru credintele tale, ca si cum e o dovada ca ele sunt infailibile. Nu. Nu te pot convinge, ok. Dar asta nu inseamna ca ai dreptate. Panspermia nu este o alternativa la aparitia vietii, ci doar prelungeste celelalte alternative; ID e tot atat de adevarat ca falling theory (google). Nu mai veni cu argumente ca NASA spune cate planete sunt...; ci uite-te pe site-urile botanistilor si biologilor sa vezi de sansele reale a unui microorganism extraterestru. Extraterestru - si din punct de vedere stiintific, si din punct de vedere ortodox, nu poate exista. Credinta in extraterestri nu face nimic decat sa intareasca teoria evolutionista si atat. In rest despre evolutionismul tau, nu am ce sa iti spun; stiu ca sunt multe argumente si dovezi in pofida lui, si ti-l respect.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 19.04.2010 at 13:09:32.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.04.2010, 14:49:43
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
Eu am vazut tot serialul si cat de cat, hai ca merge mai o seara, mi-am petrecut timpul si mi-a placut. Culmea, el zice ca filmul e nesanatos, ii face pe oameni sa creada in existenta OZN-urilor (nu cred ca Danion a vazut vreun sezon intreg, face afirmatii pe prost), dar pana la urma m-am gandit la asta: Dosarele X sunt doar un film, toata lumea inelege fantasticul din el; Danion Vasile e un autor, care a scris in alte carte: am vazut OZN-uri, am facut yoga si am levitat, am trait 1 saptamana fara mancare cu energii. De aici, trageti voi concluzia care e mai vatamator pentru crestini. Danion sau Dosarele X?
Moshule - daca pot sa zic asa. Ferice de tine ca tu vezi doar fantasticul din ele. Ferice de tine ca ai atata discernamant si atatea cunostinte incat sa te rezumi la fantastic timp de o seara dupa care sa ii spui pa.

Dar nu suntem toti asa. Unii - si nici macar cei mai patologici - o sa ma exprim urat acum, "pun botul". Problema nu e ca unuia i-a traznit prin cap sa faca un film despre extraterestri si conspiratii. Problema e ca foarte multi adera la chestia asta. Sa zicem ca sunt niste isterici care incep sa spuna ca au fost intr-adevar rapiti de extraterestri, parca era ceva val de-asta de abductions in US acum cativa ani. Ai zice, mare lucru, au delirat unii. Dar in loc sa ramana doar atat, un delir cu local flavour, se apuca unii si altii sa scrie carti pe tema asta -- carti pe care le-am citit si eu. Se fac filme pe tema asta - filme pe care le-am vazut si eu. Intotdeauna povestea e invaluita in argumente, in "marturii", martorii dau cu subsemnatul si descriu ei seara aceea din anul 1983 sa zicem cand a venit lumina deasupra campului si a doua zi toate vacile erau ex-sanguinate, imagini, fotografii, autoritatile implicate care au investigat ei ceva pe-acolo dar tot n-au elucidat pana la urma cauza etc.

Deci povestea asta fantastica deodata are o aura de plauzibilitate stiintifica si ajunge la un public foarte larg care o consuma mai in gluma mai in serios, dar stii, ce ai citit nu poate fi necitit la loc, si lasa urme de un fel sau altul in psihic si-ti altereaza perceptia asupra vietii si lumii. Ba se mai apuca si posturile "serioase" sa faca documentare pe tema asta, sau ce, n-ai vazut niciodata povesti cu fantome pe Discovery, terminandu-se in coada de peste si nu asa cum te-ai astepta, cu o concluzie rationala? Tinand cont ca e totusi Discovery si nu Metempsychosis TV.

Psihicul nostru e foarte permeabil la lucruri/fictiuni de genul asta. E o fascinatie a supranaturalului si a paranormalului care insa, mind you, e cu totul diferita de fascinatia pentru ortodoxie, si spun asta pentru ca am trecut prin amandoua, si pentru a doua nici macar nu pot spune ca simt fascinatie. Din punct de vedere al appeal-ului psihologic, adica "ce lucru ma atrage spontan, cand nu sunt atent si cand nu-mi procesez constient reactiile", intotdeauna ozn-urile, extraterestrii, reincarnarea, memoria ancestrala, horoscoape, contactul cu civilizatii superioare si alte mascari de aceeasi factura, vor fi mult mai atragatoare si mai degraba-mancatoare-de-resurse decat banalul act al unei rugaciuni particulare adresate Atottiitorului.

Repet, nu extraterestrii si fictiunea sunt problema, ci faptul ca foarte multi oameni se lasa sedusi de povestea asta, si nici macar dintre cei mai "prosti". Multi oameni cu studii superioare cocheteaza (ca sa nu zic desfraneaza) cu ipoteze de genul asta, ai fi surprins, si printre prieteni si cunostinte, sa vezi ce credinte de factura asta o sa gasesti, ascunse sub aparentele celei mai beton ratiuni.

Asta mi se pare mie ca e un aspect al duhului anticristic: efectiv _aderam_ mental, sufleteste, cum vrei, la lucrurile astea care nu au nimic in comun cu crestinismul, ba iti mai si creeaza niste stari asa, de anxietate anticipatorie cumva, amestecata cu fascinatie, care sunt incompatibile cu duhul de smerenie, de pace launtrica, de rugaciune. Foarte greu sa te mai smeresti cand ai impresia ca stii tu ceva, ai prins tu un fir, ai tu asa o intuitie ca undeva in spatele usilor inchise din area 51 se joaca un meci important care ne priveste pe toti, stii. Mai zi Cuvine-se cu adevarat, daca-ti vine :) Ce sa mai vina, ce heruvimi, ce serafimi, ce Maica Domnului in icoane bizantine, povesti, realitatea si spiritualitatea inalta sunt in alta parte, astea-s povesti de babe si mosi, pe cand universul ne asteapta si noi stam ca prostii in genunchi.

Eu cam asa am impresia ca stau lucrurile. Si uite o experienta profund personala: cu ortodoxia nu am avut treaba pana relativ curand (2-3 ani) in schimb avut cu Science Fictionul, pe care eram in stare sa-l mananc pe paine (filme, carti, seriale, cat cuprinde) si in special cu Dosarele X, care erau in voga prin 96, cand aveam 13 ani si la care ma uitam cu globii oculari lipiti de ecranul televizorului. Singurul lucru bun a fost ca m-am apucat de invatat genetica in vara aceea, ca sa pricep despre ce vorba cu ADN nucleotide etc. Dar printre altele m-am si apucat sa scriu tot felul de tampenii in jurnal. Sa stau seara pana tarziu afara si sa ma holbez la cer, imaginandu-mi ca undeva acolo sunt niste extraterestri care poate ma vad, poate ma aud, poate imi citesc gandurile. Mai visam cate o bizarerie noaptea si petreceam pe urma vreo doua zile gandindu-ma la acel vis, la ce poate insemna, suferind ca ahh ce mare si complicat e universul asta si eu sunt blocata aici, la 13 ani si-n urbea xyz, dar lasa ca ma fac eu mare si ma apuc de fabricat embrioni in laborator, cum am vazut in Dosarele X.

Si nici macar nu am fost caz patologic, erau confabulatiile unei adolescente si nimic mai mult, dar puneam suflet, energie si credinta in toate aberatiile alea. E crunt faptul ca imi doream sa fie adevarate si ca pe langa minunatiile astea, bucuriile simple ale colegului meu de banca, de pe atunci visand sa se faca preot, mi se pareau stupide si limitate. Iar de el mi-era drag dar il consideram mult ramas in urma fata de mine si alt geniu de coleg de-al meu cu care impartaseam toate teoriile astea.

Am citit ceva scris de Sf. Paisie Aghioritul parca - dar poate gresesc si il incurc cu altul - in care spunea ca duhul antihristic nu e neaparat ceva spectaculos, ceva exploziv, asa cum ne imaginam noi neaparat apocalipsa. Eu cred ca si felul in care gandeam si simteam eu in acea perioada (si de altfel, inca vreo 10 ani dupa), era cat se poate de antihristic.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 19.04.2010, 16:37:10
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

@Jane Says: Eu cred ca tu habar nu ai despre ceea ce vorbesc eu. Reciteste rogu-te macar ultima pagina din topic.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.04.2010, 15:06:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Panspermia nu este o alternativa la aparitia vietii, ci doar prelungeste celelalte alternative; ID e tot atat de adevarat ca falling theory (google). Nu mai veni cu argumente ca NASA spune cate planete sunt...; ci uite-te pe site-urile botanistilor si biologilor sa vezi de sansele reale a unui microorganism extraterestru. Extraterestru - si din punct de vedere stiintific, si din punct de vedere ortodox, nu poate exista. Credinta in extraterestri nu face nimic decat sa intareasca teoria evolutionista si atat. In rest despre evolutionismul tau, nu am ce sa iti spun; stiu ca sunt multe argumente si dovezi in pofida lui, si ti-l respect.
Panspermia (Greek: πανσπερμία from πᾶς/πᾶν (pas/pan) "all" and σπέρμα (sperma) "seed") is the hypothesis that "seeds" of life exist already all over the Universe, that life on Earth may have originated through these "seeds", and that they may deliver or have delivered life to other habitable bodies.
The related but distinct idea of exogenesis (Greek: ἔξω (exo, "outside") and γένεσις (genesis, "origin")) is a more limited hypothesis that proposes life on Earth was transferred from elsewhere in the Universe but makes no prediction about how widespread it is. Because the term "exogenesis" is more well-known, it tends to be used in reference to what should strictly speaking be called panspermia.


Da, eu asa cred: Dumnezeu a imprastiat samanta vietii, oricum ar fi fost ea, peste tot in Universul-copil (in cele patru vanturi ale cerului) in ziua a treia, dupa care in ziua a patra a creat stelele, planetele samd.

Cele patru vanturi ale cerului responsabile de imprastierea vietii in Univers se pare ca au adus viata si pe Terra: mai intai in apa, apoi pe uscat si la sfarsit Dumnezeu a facut omul "cu suflet viu":

Daniel 7

2. Daniel a început a grăi, zicând: "Văzut-am în vedenia mea din timpul nopții cum cele patru vânturi ale cerului au sfredelit marea cea necuprinsă.
3. Și patru fiare uriașe au ieșit din mare, una mai deosebită decât alta.
4. Cea dintâi semăna cu un leu și avea aripi de vultur. M-am uitat la ea până ce aripile i-au fost smulse și a fost ridicată de pe pământ și pusă pe picioare ca un om și i s-a dat inimă de om.

Inainte de Judecata de Apoi, toate fiintele Universului vor fi chemate, iarasi din cele patru vanturi ale cerului, sa raspunda in fata Judecatorului, Cel ce le-a adus la viata:

Matei 24, 31:

Și va trimite pe îngerii Săi, cu sunet mare de trâmbiță, și vor aduna pe cei aleși ai Lui din cele patru vânturi, de la marginile cerurilor până la celelalte margini.

Deci cum sa nu poata exista viata din punct de vedere ortodox, dar si stiintific?... De unde stii tu atat de sigur ca suntem singuri in Univers, acest Cosmos a carui dimensiune nu putem nici sa ne-o imaginam?! De unde stii ca Inteligent Design e o teorie nu poate sta in picioare, din moment ce accepta ca Dumnezeu este originea a toate si Cel care proniaza existenta?

Si tu faci parte dintre cei care considera NASA o organizatie care emite numai stiri false, ocupandu-se in principal cu crearea imaginilor in Corel si Photoshop ca dovezi a ceea ce sustin, nu?

Vezi bine ca eu ma impac si cu teoriile astea ciudate, si cu Tainele Bisericii Ortodoxe. Inca n-am gasit pe nimeni sa ma clasifice ca eretic din cauza ca refuz sa inteleg Biblia "la talpa literei", cum a zis Parintele Galeriu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
+ CREZUL + cristiboss56 Rugaciuni 18 21.07.2013 17:11:53
Portretul lui Iuda cel modern costel Generalitati 31 09.05.2011 10:28:04
crezul in ebraica hatryan Rugaciuni 0 18.07.2009 22:43:28
ISTORIA ECUMENISMULUI MODERN Pravoslavia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 06.12.2007 11:45:07
Dan Puric ,un traitor modern al ortodoxiei urzicuta Generalitati 18 10.08.2007 11:34:50