Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 10.09.2010, 13:13:59
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Uitam care este de fapt motivul arderii coranului ! Baietii fara de Dumnezeu vor sa dea unda verde contruirii unei moschei chiar pe locul unde a existat o biserica crestina, iar pastorul a ales sa atraga atentia asupra agresiunii. In mod normal, daca tot se lauda ca sunt atat de corecti, musulmanii ar fi trebuit sa menajeze sentimentele crestinilor, dar n-au facut-o . ATI AUZIT VOI CA CLERUL MUSULMAN SA CEARA O ALTA LOCATIE ?
  #92  
Vechi 10.09.2010, 13:22:08
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Uitam care este de fapt motivul arderii coranului ! Baietii fara de Dumnezeu vor sa dea unda verde contruirii unei moschei chiar pe locul unde a existat o biserica crestina, iar pastorul a ales sa atraga atentia asupra agresiunii. In mod normal, daca tot se lauda ca sunt atat de corecti, musulmanii ar fi trebuit sa menajeze sentimentele crestinilor, dar n-au facut-o . ATI AUZIT VOI CA CLERUL MUSULMAN SA CEARA O ALTA LOCATIE ?
Se mai pot pune si alte intrebari:
- Cine le-a aprobat sa construiasca acea moschee?
- DE CE le-a aprobat?
- De ce ACOLO si nu altundeva?
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
  #93  
Vechi 10.09.2010, 13:44:07
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Se mai pot pune si alte intrebari:
- Cine le-a aprobat sa construiasca acea moschee?
- DE CE le-a aprobat?
- De ce ACOLO si nu altundeva?
Har, smerenie si jertfa de sine.
Corect, dar musulmanii nu au nici o raspundere ? Ei accepta locatia si cer sa nu li se arda coranul !

Sa va spun sincer: cu riscul de a fi urati de toata lumea musulmana as da unda verde la arderea de corane in toata tara..Este nevoie de un divort explicit..Daca nu aveau deja o doctrina, de cucerire a lumii crestin-europene, eram mai pasiv, dar cand deja sti ca toti musulmanii sunt indoctrinati, in toate moscheile, de clerul musulman cu aceasta idee fixa...., ma lipsesc..Nu este convietuire, este panda, stres, ura..Divortul ar oferi infinit mai multa pace, chiar daca cu scandalul inerent de la inceput.

Last edited by IonelS; 10.09.2010 at 13:50:59.
  #94  
Vechi 10.09.2010, 14:42:50
proxymagape proxymagape is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Alba Iulia, deocamdata,pentru studii.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Nu este un comportament ortodox!

În primul rând, cel care își propune să ardă ”simbolic” câteva exemplare din Coran este : un neoprotestant (fanatismul este caracteristic neoprotestanților) și american (se știe că americanii se lasă ușor impresionați de măsurile ”extraordinare” ale politicii mondiale - visul american, abolirea sclaviei, terorismul).
Noi, ortodocșii, suntem diferiți în mentalitate - suntem ca bizantinii : credem în timp ce vedem (și iubind, să ”vedem pe Dumnezeu așa precum este” - Arhim. Sofronie Saharov), filosofăm asupra realității, ne împăcăm greu cu progresul, suntem mai ”aerieni” decât religii precum catolicismul și protestantismul. Până și ”fanatismul” ortodox are cu totul alte manifestări decât cel protestant.
Așadar, îmi pune probleme viața pe care o ducem noi ca ortodocși, mai mult decât frustrările unui neoprotestant care se încadrează ”perfect” în matricea de frustrări americane.
Iar probleme sunt :
1. Probleme mari : ecumenismul, pastorația (catehizarea tinerilor și a enoriașilor), secularizarea, legalizarea căsătoriilor homosexuale, a prostituției, implementarea RFID (cipului) etc.
2. Probleme ”mici”: ”modernizarea” vieții bisericești (clopote electronice, toace mecanice, veșminte preoțești cu cristale Swarovski etc.), certurile de parohie, impozitarea veniturilor bisericești etc.
Atunci când, în ale credinței, vom avea contact cu ”djihadul” musulman. exemple avem destule : Sfinții Ioan cel Nou de la Suceava, Constantin Brâncoveanul cu fii săi Constantin, Ștefan, Radu, Matei și cu Sfetnicul Ianache, Antim Ivireanul, Cosma Etolul, Evgheni Rodionov ș.a.
Doamne ajută!

Last edited by proxymagape; 10.09.2010 at 14:48:45.
  #95  
Vechi 10.09.2010, 14:55:38
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

AI uitat de cei peste 500 de ani de lupte cu Imperiul Otoman pentru pastrarea independentei si mai ales a credintei. Imagineaza-ti ca le spui nenumaratelor generatii de osteni, care au pus mana pe sabie si cruce sa apere, ca tu, cu crestinismul tau "pasnic", ai o retinere in arederea unei carti demonice !
Am voie sa ard coranul, n-am voie sa lovesc musulmanul ! Asta-i crestinsimul meu de mileniul 3 !
  #96  
Vechi 10.09.2010, 15:43:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Un grup evanghelic american vrea să dea foc Coranului pe 11 septembrie, fix în ziua când se împlinesc nouă ani de la cele mai sângeroase atentate din Statele Unite, relatează AFP. Coranul este cartea sacră a tuturor musulmanilor.
Grupul evanghelic ar trebui sa stie ca americanii si-au dat singuri jos cladirile. Mai bine s-ar ruga pentru sufletele sarmanilor conationali care au murit atunci, decat sa starneasca si mai mult nervii musulmanilor. Bine-ar fi sa se roage si pentru luminarea mintilor celor care i-au condus si ii conduc acum.

Dar poate ca acest grup a fost platit sa faca asta, sa-i scoata din minti pe islamici. Doar stirea a ajuns pe prima pagina in toata lumea, nu?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #97  
Vechi 10.09.2010, 15:46:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
AI uitat de cei peste 500 de ani de lupte cu Imperiul Otoman pentru pastrarea independentei si mai ales a credintei. Imagineaza-ti ca le spui nenumaratelor generatii de osteni, care au pus mana pe sabie si cruce sa apere, ca tu, cu crestinismul tau "pasnic", ai o retinere in arederea unei carti demonice !
Am voie sa ard coranul, n-am voie sa lovesc musulmanul ! Asta-i crestinsimul meu de mileniul 3 !
Dar tu ca un bun crestin ce te afirmi, ce ai prefera? Sa primesti o palma? Sau sa fii obligat sa privesti cum iti este arsa Biblia?

NU! Nu ai voie sa arzi Coranul.
  #98  
Vechi 10.09.2010, 15:46:41
proxymagape proxymagape is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Alba Iulia, deocamdata,pentru studii.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
AI uitat de cei peste 500 de ani de lupte cu Imperiul Otoman pentru pastrarea independentei si mai ales a credintei. Imagineaza-ti ca le spui nenumaratelor generatii de osteni, care au pus mana pe sabie si cruce sa apere, ca tu, cu crestinismul tau "pasnic", ai o retinere in arederea unei carti demonice !
Am voie sa ard coranul, n-am voie sa lovesc musulmanul ! Asta-i crestinsimul meu de mileniul 3 !
Nu sunt ”pașnic”! Lupta mea cea mai mare este cu mine însumi - de la neliniște să ajung la isihie (numai așa pot fi ”pașnic”). Problema este următoarea : mileniul III este al acțiunii și reacțiunii (ca în fizică) : arzi Coranul, ți se arde Biblia. Dacă îți convine, n-ai decât. Eu încă nu am reușit să rețin un capitol întreg din Biblie ca să pot să mă dispensez de ea pentru că trăeisc în mileniul III. În fine, ”creștinism de mileniul III” este o expresie forțată - creștinismul este în esență și în purtare este biblic și patristic!
  #99  
Vechi 10.09.2010, 15:52:38
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Fiecare sa faca ce vrea in casa lui.De va fi rau,Dumnezeu le va atrage atentia.
Noi trebuie ,in ultima instanta,sa avem grija ca poporul crestin-ortodox-roman sa dainuiasca cu orice pret.Daca ne dam laolalta cu ereticii,nu va mai ramane nimeni sa-l marturiseasca pe Dumnezeu.Daca nu marturisim pe Dumnezeu,IIsus Hristos,atunci nu mai avem adevar si daca nu mai avem adevar,nu mai are rost existenta.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
  #100  
Vechi 10.09.2010, 15:53:14
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Grupul evanghelic ar trebui sa stie ca americanii si-au dat singuri jos cladirile. Mai bine s-ar ruga pentru sufletele sarmanilor conationali care au murit atunci, decat sa starneasca si mai mult nervii musulmanilor. Bine-ar fi sa se roage si pentru luminarea mintilor celor care i-au condus si ii conduc acum.

Dar poate ca acest grup a fost platit sa faca asta, sa-i scoata din minti pe islamici. Doar stirea a ajuns pe prima pagina in toata lumea, nu?
Și cine anume a dat jos clădirile?
Guvernul? Cu ce scop? Să invadeze Irakul? Ce folos au avut de pe urma acestei invazii?

Proprietarul? Păi dacă putea proprietarul de ce nu puteau și teroriștii?


Cât despre arderea curanului, pastorul a anunțat că suspendă acțiunea dar ea va fi ținută de alte biserici și bineînțeles de indivizi particulari, în ceea ce probabil va deveni o tradiție de 11 septembrie de acum încolo. Oricum, impactul va fi mai mic decât dacă pastorul Jones și-ar fi ținut promisiunea (încă nu e complet exclus să revină) dar cred că nu ar mai fi avut multe zile după aceea.



Acest afront trebuie adus musulmanilor ca ei să scape pe jos masca de indivizi pașnici pe care o afișează (mai ales cei din vest) și oamenii să realizeze ce pericol reprezintă acești indivizi. Rețineți că atât timp cât ei reprezintă un procent infim se prefac că sunt pașnici, dar când devin majoritari se comportă ca dictatori și teroriști.

Iar tendințele demografice sunt în favoarea lor, au un indice de natalitate de câteva ori mai ridicat așa că în câteva decenii vor domina lumea. Dacă vreți ca și în țările voastre să fiți dominați de ei, dormiți liniștiți și vociferați în favoarea lor până când ei vor ajunge mai numeroși ca voi.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 10.09.2010 at 15:57:41.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istorie a islamului si Coranului Petruta2 Religia Islamica 0 24.05.2007 01:43:36