Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.10.2010, 11:31:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
NU PRIN EXISTENTA ( aidoma ciupercilor) ci prin efectul anumitor comportamente si gandiri...(tot aidoma ciupercilor care otravesc NU pt exista ci pt sunt....consumate)...
Toți oamenii sunt după Chipul și Asemănarea lui Dumnezeu ! Dar, sunt oameni robiți de diavoli și prin comportamentul lor, fie doar și în scris , agasează , bagă zâzanie, se trufesc, se mândresc de pocnesc , tachinează, otrăvesc totul în jurul lor . . . , dar asemănarea cu ciuperca este neavenit !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.10.2010, 11:59:28
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit deh...

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Toți oamenii sunt după Chipul și Asemănarea lui Dumnezeu ! Dar, sunt oameni robiți de diavoli și prin comportamentul lor, fie doar și în scris , agasează , bagă zâzanie, se trufesc, se mândresc de pocnesc , tachinează, otrăvesc totul în jurul lor . . . , dar asemănarea cu ciuperca este neavenit !
OOO Doamne....si vb de ...zazanie..carcoteala...dar din vechime se practica si fabula...si metafora...oare ce doare...CA A PLACUT ce am scris ? Sau ca a fost punct ochit , punct lovit?

ps. stii fabula cu lupul....dc n-o recitesti?
pps. tocma a plouat afara si e destul de cald...oare cate ciuperci vor rasari?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.10.2010, 12:10:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Dar , ce ?

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
OOO Doamne....si vb de ...zazanie..carcoteala...dar din vechime se practica si fabula...si metafora...oare ce doare...CA A PLACUT ce am scris ? Sau ca a fost punct ochit , punct lovit?

ps. stii fabula cu lupul....dc n-o recitesti?
pps. tocma a plouat afara si e destul de cald...oare cate ciuperci vor rasari?
M-am referit în general ! Nu te înțelep ! ! ! Sau. . . ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.10.2010, 12:12:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit E bine , e foarte bine !

Când ne mustră conștința , e semn bun, semn venit de Sus !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.10.2010, 23:20:53
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Pofta buna!
Sa inteleg ca dvs. credeti ca Dumnezeu ar spune: da, mancati linistiti ciupercile/buretii comestibili??
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.10.2010, 23:29:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unamic Vezi mesajul
Sa inteleg ca dvs. credeti ca Dumnezeu ar spune: da, mancati linistiti ciupercile/buretii comestibili??
Nu ai încredere în urarea Părintelui ? ? ? Multă poftă și din partea mea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.10.2010, 23:34:59
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Talking

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu ai încredere în urarea Părintelui ? ? ? Multă poftă și din partea mea !
el imi ureaza sa am pofta dar...ce se intampla dupa aceea?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.10.2010, 00:04:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unamic Vezi mesajul
el imi ureaza sa am pofta dar...ce se intampla dupa aceea?
Dumnezeu cu mila !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.10.2010, 00:12:06
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit stie cineva daca ne e permis de Dumnezeu sa mancam acesti bureti?

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dumnezeu cu mila !
vorbesc foarte serios, stie cineva daca ne e permis de Dumnezeu sa mancam acesti bureti?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.10.2010, 12:29:05
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unamic Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dumnezeu cu mila !
vorbesc foarte serios, stie cineva daca ne e permis de Dumnezeu sa mancam acesti bureti?

Dragul meu, am senzatia ca iti doresti un raspuns cu adevarat! Vezi tu, nimeni nu poate sti ce ar spune Dumnezeu despre consumarea buretilor de padure si nici nu este frumos sa incercam sa-L ispitim! Pot insa sa-ti spun, atat cat cunosc eu, ca indiferent de unde iti vine gandul despre buretii astia, in spatele gandului nu se afla Dumnezeu ci altcineva! Poate este o fobie legata de ciuperci; poate este o incercare de a-ti abate mintea de la cele cu adevarat folositoare sufletului tau, un fel de diversiune; poate doar plictiseala; poate doar dorinta de a ispiti! Vezi, toate "posibilele" mele raspunsuri incep cu... "poate", deci sunt presupuneri. Nu este deloc politicos, ca atunci cand cineva chiar este afectat de un lucru si iti cere ajutorul spre intelegere, tu sa-i servesti doar presupuneri despre problema! Asa ca, plec de la ideea ca toate aceste presupuneri le-ai facut si tu inaintea mea si iti spun doar atat: daca problema ta este una fizica, patologica, incearca sa consulti un psiholog; daca este una de natura strict spirituala, mergi la un duhovnic si stai de vorba. Personal iti recomand ca mai intai sa cercetezi un duhovnic (care te poate ajuta si pe latura strict psihologica) si sa accepti ca poate cauza nu este existenta vreunui pericol in ciuperca ci un alt fapt ce doar declanseaza acesta fobie, trupeasca sau duhovniceasca.

Poate nu te ajuta foarte mult aceasta "trimitere"! Crede insa ca aici pe forum nu este "cabinet medical", aici este doar "loc de discutii". Iar ca subiect de discutie, problema ridicata de tine nu poate fi decat amuzanta, foarte amuzanta! Multumim pentru motivatia de a fi si veseli din cand in cand! Sper sa nu ne iei in nume da rau chicotelile; mai bine amuza-te impreuna cu noi! Ai sa vezi ca si asa vei castiga ceva referitor la problema ce o ai!

Cu drag, pr. Gheorghe.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
‚Intoarce-te si spune cat bine ti-a facut tie Dumnezeu’ Ana-Maria N Generalitati 0 22.04.2012 11:04:14
Dinozaurii -----> ce spune ortodoxia despre ei? Bast-et Generalitati 202 12.03.2012 14:45:04
Ce spune biserica despre sport si competitie? alexdu Generalitati 12 27.01.2012 09:58:21
Ce spune biserica despre implanturile artificiale ? seby_din_brasov Generalitati 13 01.03.2009 20:51:14
Cand Dumnezeu spune : Nu ! cristiboss56 Eutanasia 8 21.01.2009 11:05:01