Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 08.12.2010, 00:13:55
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
O fi cum o fi. Până să fie canonizat eu și mulți alți credincioși îl vom considera Sfânt pe părintele Ilarion Argatu că dacă stăm să așteptăm până e canonizat ne apucă bătrânețile.

Doar uită-te la Sfântul Arsenie Boca... De 21 de ani așteptăm canonizarea dar nimica! ... Parcă să lălăie cu toții...
Nu se lalaie nimeni.
Multi sunt mai mult decit credinciosi de duminica si isi fac muca constiincios si strict profesional nu dupa ureche, dupa imaginatie sau ca asa vrea poporul( care este deseori manipulat).
Si in plus ei au si dosarele medicale ale fiecaruia.
Nu au de ce sa amine. Sfintenia este ceva de prestigiu pentru BOR si ca urmare nu ar intirzia din motive politice ci clar obiective si STIU EI DE CE!

Cu par Argatu sunt de acord ca a fost un om deosebit cu multa putere duhovniceasca reala.
  #72  
Vechi 08.12.2010, 00:40:02
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Pentru ANDREICOZIA

Andrei, spune-ne si noua ce inseamna in acceptiunea ta cuvantul erezie! Si daca crezi sau nu ca exista posibilitatea ca tu sa fi in inselare.. Mai ales la a doua intrebare raspunde, dar nu ocoli subiectul.. Fii concis si spune ce crezi(spune ce crezi inseamna deja inselare, adica spune tu cel inselat ce debitezi tu- cel ce "ai pareri "si imi abtin rasul, "opinii".. ca asta este definitia inselarii, a oitei care a plecat din staul si se joaca impreuna cu lupii care-i soptesc cu batjocura bineanteles ca el e mai destept, ca nu e bine sa fi oita, ca e puternic si ca are o minte ascutita si asa biata oita inselata si umflata e mandrie incepe si crede ea aparte toate si vine cu reforme si cu "opinii" si cu expresii si se transforma fara sa stie intr-o oita eretica.. si ea iese din staul des si nu mai asculta sfaturile niciunuia din staul, zice despre tot ce-i arata evident greseala ca sunt minciuni, ca ea stie mai bine, ca e oita desteapta si puternica si cu minte ascutita.. si incepe si vorbeste de marginea universului si reflecteaza ea cu usile imaginatiei si ale ratiunii deschise, despre care daca ar fi intrebat in staul pe cei mai vechi ar fi aflat ca aceste usi nu trebuiesc folosite caci sunt "porti" de intrare a satanei in suflet, ca pe aici arunca vrajmasul momeala frumos colorata si "indreptatita", ca aici mintea trebuie sa se pazeasca sa nu intre in discutie cu aceste ganduri numite de Sfintii Parinti"parere de sine")Asadar, spune ce crezi, accepti macar ca idee numai ca exista probabilitatea macar ca tu sa fi in inselare si inca intr-una atat de mareincat sa ajungi sa numesti intunericul lumina si invers? Caci intotdeuna ereticul nu o face cu buna stiinta ,ci el se crede mai intelept, mai deschis, mai bun si mai ales mai binevoitor, mai bun vazator si intelegator al tainelor decat Sfintii cei din staul care Sfinti ca si acel Sfant din Pateric intrebat fiind despre o taina din scripturi a fost singurul care a raspuns "NU STIU" fiind imbratisat apoi de Avva Antonie spunandu-i "cu adevarat Avvo, tu AI AFLAT CALEA,CA AI ZIS "NU STIU".. Dar tu Andrei ai aflat o alta" cale", pe care Parintii Bisericii o numesc erezie, adica minte inselata de diavolul.. cum comentezi ,in legatura cu cele de mai sus si ce raspunzi la ce te-am intrebat?
  #73  
Vechi 08.12.2010, 00:55:33
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
Andrei, spune-ne si noua ce inseamna in acceptiunea ta cuvantul erezie!
Este bine ca ai adus in discutie acest cuvint folosit cu mult prea multa usurinta de cei habotnici si fanatici.
Una doua, erezie in sus si in jos.
Stii ce-i erezia?
Cu adevarat, in conceptia lui Hristos( dupa parerea mea)

EREZIA ESTE LIPSA TREZVIEI IN OM!
  #74  
Vechi 08.12.2010, 01:08:21
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
:)) Mi-ar placea sa citesc Sfanta Scriptura tradusa de dvs.



Uau l-ati ridicat la rang de satanist acum?

Rugaciunile in scris sunt niste MARI FARISEISME!!!
oare tie,ti-se pare fariseism rugacunea scrisa?sau ti-e rusine sa marturisesti public peDl.IIsus ca Dumnezeu si Mintuitor?ca,sa nu te intreb mai multe.
  #75  
Vechi 08.12.2010, 01:18:12
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

trezvia Andrei este paza mintii, ori tu esti "deschis" esti ,"rational"!
Nu se impaca! Dupa definitia ta paza mintii de catre ispita rationala este inutila,bun am inteles!(cu mila te citesc)
si "adevarata" trezvie este sa te pazesti de ce invata Biserica si Sfintii Parinti trezvitori care s-au pazit atata si au trait prin pustii si prin pesteri..Spune-mi Sfantul Isaac Sirul care indeamna la pazirea mintii de gandirea propie greseste? Ca el asa a ajuns la rugaciunea vazatoare..
Trezvia ta ce roade are? ca dupa roade se cunoaste pomul..Daca ziceti ca pacat nu aveti pacatul vostru ramane.. ortodoxul mereu zice ca e inselat, cel putin asa invata Sfintii Parinti, de aici si vine lepadarea de sine si neancrederea in propiile ganduri ca asa cum cioara se lauda cu puii ei asa si mintea intunecata zice de gandurile ei intunecate ca ar fi bune..Unica metoda ca sa nu aluneci in aceasta groapa cu false lumini este sa accepti smerit ce cacacios esti ,ce inselat, ce pacatos, etcetera..
raspunde te rog la subiect, nu le mai devia in stalp.. Tocmai ti-am dovedit ca invatatura ta de sine traitoare si "trezvitoare" este inselaciune demonica.. comenteaza cu argumente subiectul.. Nu exista diavol? nu ne pacaleste el cand intram in discutie cu gandurile? cum e? Tu zici ca ti usa deschisa si ca nu numai ca nu respingi gandurile ci le inviti, le hranesti(Doamne miluieste).. Care e adevarul? se intelege ca diavolul ne invata si ne vrea binele si ca sfintii nu vor ca noi sa stim asta.. Esti, dragul meu Andrei, avocatul diavolului!
  #76  
Vechi 08.12.2010, 01:58:01
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu am auzit vreo porunca a lui Dumnezeu Iisus Hristos care sa zica "sa nu gandesti" dar am auzit pe Dumnezeu Iisus Hristos zicand :
"Nu judecați și nu veți fi judecați; nu osândiți și nu veți fi osândiți; iertați și veți fi iertați. "
Nu ca as pune eu in aplicarea acestea de le zice Dumnezeu Iisus Hristos ca imi scriu aceasta spre propria mea acuzare ca eu judec pe altii,osandesc pe altii,nu iert pe altii.

"Trebuie să se știe că sufletul nostru are două feluri de puteri: puteri de cunoaștere și puteri vitale. Puterile de cunoaștere sunt următoarele: mintea (nous), judecata pură (dianoia), opinia (doxa), imaginația (fantasis), percepția (aisqhsis)."
(de la Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul).
De unde se pare ca a avea opinii e ceva firesc asa ne-a creat preabunul Dumnezeu sufletele.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #77  
Vechi 08.12.2010, 02:14:55
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
trezvia Andrei este paza mintii, ori tu esti "deschis" esti ,"rational"!

Trezvia ta ce roade are?
Pentru ca cineva sa se califice pentru calificativul de eretic, trebuie sa faca ceva cu totul si cu totul rau, infernal, asa cum a fost genocidul lui Hitler, sau vre-un sacrificiu uman al vre-unei secte sataniste, nebunii de genul asta...altfel ar fi numai un schimb de idei si opinii asa cum spune si fratele Mihailt, lucru garantat de Dumnezeu prin creatie.

Tu si cei care gindesc ca tine au ramas in urma cu definitia acestui termen, mai precis de pe vremea Inchizitiei lui Torquemada.
Voi exact asa va manifestati ca si ei, fara nici o diferenta, doar ca nu va lasa democratia sa dati in cap la oameni sau sa le stringeti miinile in menghine.
dar mai puteti spera, in caz de haos global in urma a vre-unui cataclism nuclear, Doamne fereste, poate ca veti reusi sa reinstaurati Teocratia justitiara la care visati.

Numai ca...citeste semnatura! :))

Last edited by andreicozia; 08.12.2010 at 02:20:56.
  #78  
Vechi 08.12.2010, 14:14:16
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Erezie este orice învățătură care neagă învățătura lui Iisus Hristos...iar învățătura lui Hristos a fost păstrată în Biserica instituită de El și pentru acest scop adică în Biserica Ortodoxă.
  #79  
Vechi 08.12.2010, 15:54:39
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
Eu nu am mai intrat cateva luni pe acest forum.. Am revenit ieri printr-un link care m-a adus aici.. Motivul este inveninarea sufletului.. Intelegeti cei care aveti mai mult de.. 10 mesaje sa zic asa si care iubiti dreapta credinta ortodoxa pe Sfinti, pe Maica Domnului, care iubiti Crucea si care nu suportati sa le vedeti terfelite.. Asadar nu pot sta in acest mediu, desi denumirea este atragatoare ca zice "crestinortodoxforum".. Am atras atentia celor de pe acest forum(administratori) si nu numai eu,dar se pare ca banii sunt mai importanti decat sufletele si ce e drept Andrei de exemplu, polemistul, anti-TOT ce e curat si drept si Sfant ,face rating.. Spune ceea ce diavolul stie ca oamenii vor sa auda.. "gandeste liber" .. stiti voi si singuri metodele lui, nu mai le scriu iarasi si iarasi.. Asadar infiintez acest topic dupa care ma retrag ,inainte de a ma stropi ,insa si mai inainte fac acest apel la rugaciune pentru eliberarea sufletului lui Andrei si al celor ca el, daca mai sunt.. Nu este o bascalie, este un apel sincer facut dintr-o sincera si mare mila ce o am fata de bietul om, judecand pacatul si nu pacatosul.. Asadar sa ne rugam pentru Andrei si va zic ceva din experienta mea.. Cand satana ne leaga mintea cu intunericul sau(false lumini)nu avem nicio sansa sa ne eliberam singuri, pentru ca in acele clipe noi vedem raul ca bine, dupa cum pisica linge lama cutitului si-si bea propiul sange.. Acesti oameni au nevoie de rugaciune si fac apel catre toti cei care veti citi aceste cuvinte sa lasati in scris o rugaciune, dar atentie, nu spre umilirea bietului om, ci spre folos si daca se poate si avem har poate si un mesaj aducator de dulce umilenie ortodoxa, pocainta sincera si calduroasa.. poate ca va ajunge ceva si la inima lui ,dar repet, sa ne rugam din inima pentru insanatosirea lui si a celorlati aflati in intunericul hulei..
Doamne miluieste-ne si izbaveste-ne pe noi din ghearele vrajmasului ca s-a intarit mai mult decat noi! Nu ne lasa Doamne si lumineaza-ne mintea, cugetul si sufletul, curateste-ne gandurile si intelepteste-ne cu smerenia Ta Hristoase Dumnezeul nostru ca sa putem in pace si cu dragoste frateasca sa stam inaintea ta si sa Te laudam impreuna cu al Tau Parinte si cu bunul si de viata facatorul tau Duh ,acum si-n vecii nesfarsiti, Amin!
Partea cu inveninarea este foarte adevarat, acesta este un motiv pentru care nu mai intru nici eu in polemici si discutii. O rugaciune este cu mult mai buna pentru suflet decat o discutie in contradictoriu. Doamne iarta-ne pe toti si in ultimul rand pe mine ca sunt cel mai mare pacatos !! Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
  #80  
Vechi 08.12.2010, 15:56:01
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pentru ca cineva sa se califice pentru calificativul de eretic, trebuie sa faca ceva cu totul si cu totul rau, infernal, asa cum a fost genocidul lui Hitler, sau vre-un sacrificiu uman al vre-unei secte sataniste, nebunii de genul asta...altfel ar fi numai un schimb de idei si opinii asa cum spune si fratele Mihailt, lucru garantat de Dumnezeu prin creatie.

Tu si cei care gindesc ca tine au ramas in urma cu definitia acestui termen, mai precis de pe vremea Inchizitiei lui Torquemada.
Voi exact asa va manifestati ca si ei, fara nici o diferenta, doar ca nu va lasa democratia sa dati in cap la oameni sau sa le stringeti miinile in menghine.
dar mai puteti spera, in caz de haos global in urma a vre-unui cataclism nuclear, Doamne fereste, poate ca veti reusi sa reinstaurati Teocratia justitiara la care visati.

Numai ca...citeste semnatura! :))
Diavolul este viclean, siret, mincinos, si foloseste extremele, ca sa manipuleze ! Unde ai vazut tu inchizitie in ortodoxie?Ascultarea se face de bunavoie, Hristos ne cere sa ascultam dupa cum si El a facut ascultare! si sa ne lepadam de noi insine TOTAL!!
Nu exista Andrei un "ei" si un "noi" ce tot insinuezi nu stiu ce interese impuse ale nu stiu cui carenu stiu ce ar avea de castigat.. Aceste sfaturi de ascultare le-au dat niste bieti pustnici care plangeau neancetat si erau plini de Duhul Safnat ,care au vazut cat de periculos si de siret este diavolul si au dat aceste sfaturi numite canoane ca sa ne putem proteja de aceste ispite si caderi pana cand capatam noi insine Duhul Sfant in dar de sus! Ce tot ii dai cu inchizitie ,cu menghine? Este penibil ce spui! Asta sa o spui lui papa de la roma dar nu noua ortodocsilor.. Macar in sinea ta sper ca ai spus'o doar asa de senzatie ca sa starnesti ura omului fata de ascultare si de smerita cugetare si de sfatuire.. caci zice Inteleptul Iisus fiul lui Sirh "CAILE NEBUNILOR SUNT DREPTE INAINTEA LOR(ADICA SE INCRED IN EI INSISI) IAR INTELEPTUL ASCULTA SFATURILE!(aDICA NU SE INCREDE IN EL INSUSI).. pricepi? Mai Andrei, da sunt oameni care nu cunosc dogma Biseriic ortodoxe, curatia si desavarsirea ei.. Pe acestia tu ii otravesti cu aceste false acuzatii menite sa instige la cum am spus mai sus neascultare.. Ca bietele oite sa iasa din staul, sa se lepede de Biserica si sa iasa afara cu lupii.. Dezbinare dinaluntru! Asta faci! Lup imbracat in haine de oaie! Da nu iti e rusine de mine ca stim amandoi ce inseamna fericita ascultare! De ce indraznesti sa joci rolul asta malefic? iar tu Mihailt! A MIA OARA REPET!!! Nu ma intereseaza pacatele lui Andrei! Vorbim de Erezie! De HULA Impotriva DUmnezeiirii Lui Hristos, Impotriva Fecioriei Maicii omnului, impotriva Crucii, a Sfintilor, a tot ce e mai drept si mai curat si mai SFANT!! Aici Biserica trage linie.. Aici ia sfarsit toleranta si se ia atitudine! Se izoleaza erezia, se avertizeaza populatia, se mustra etreticul, se roaga pentru el si daca nu se indreapta nici asa ,ramanem de veghe si demontam toate cursele lui ca sa nu cada vreo oita in plasele astea!Tu stai cu mainile in san . Asa facem noi astazi.. Ne doare-n cot de Adevar, de Biserica.. daca s-ar lua de mama dumitale cred ca ai apara-o! Asa este? Dar cum Bserica si Maica Domnului nu le simti probabil ca mama, ii mai iei si apararea ca sa-l incurajezi..Repet, erezia este altceva! Nu ma intereseaza faptele acestui om! Orice prunc ar fi priceput deja demult asta! Am pomenit eu vreun cuvant despre pacatele lui? Eu sunt acuzat de fapte rele,da! Eu condamn erezia si absolut nimic altceva! Fa diferenta si citeste vietile Sfintilor, Dogmele ortodoxe etc.. Nu mai extrage fraze din context adaugand un "Deci rezulta ca" .. Este absurd, josnic si penibil! Frati ortodocsi, ar fi momentul daca iubiti pe Maica Domnului si Biserica sa luati atitudine impotriva hulelor! Nu osandim pe nimeni! Ca judecata este a lui Hristos! Prevenim, avertizam! Spunem ADEVARUL! Si ne rugam sa se trezeasca si sa fie iertati! Nu trimitem pe nimeni noi in iad! prevenim ,caci toti dusmanii Bisericii au sfarsit rau! Le atragem atentia ,le explicam ,ca sa aiba sansa sa se indrepte chiar si ei si daca nu, barem pe cei mai novici sa-i protejam de aceasta boala sufleteasca! erezia se intinde cel mai usor! Imediat omul se duce dupa altie dumnezei, se abate de la adevar! erezia creste ca buruiana si ca ciulinul si trebuie plivita ! Cine sa faca asta? Sa stam sa privim in timp ce ei invenineaza sufletele? NU trebuie sa luam atitudine? ca si impotriva avortului si a altor molime ucigatoare de oameni si mai ales de suflete!
Dumnezeu sa-i ierte pentru rautatea lor, mai ales ca se vede clar aici ca o fac cu buna stiinta si cu viclenie!
Asa ca nu mai stati comozi si caldicei pe margine si priviti, vezi Doamne din bunatate!
asta este falsa smerenie!
Doamne miluieste-ne si apara-ne de cel viclean!

Last edited by GheronIosifIsihastul; 08.12.2010 at 16:05:46.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09