Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 22.03.2011, 13:18:46
georgeta florica's Avatar
georgeta florica georgeta florica is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Smile

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dupa cum am spus acum un an si ceva. Chiar un preot ortodox mi-a sugerat ca, daca nu este biserica ortodoxa in oras, cazul meu, sa marg la una catolica.
Eu sunt de putina vreme pe forum , probabil ca o sa incerc sa vorbesc cu un preot pentru ca eu nu imi imaginam sa fie asa o problema sa intram intr.o biserica catolica.
__________________
Averile comune pot fi furate, dar bogatiile adevarate nu. In sufletul fiecaruia se afla lucruri pretioase care nu pot fi luate.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 22.03.2011, 13:51:37
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeta florica Vezi mesajul
Eu sunt de putina vreme pe forum , probabil ca o sa incerc sa vorbesc cu un preot pentru ca eu nu imi imaginam sa fie asa o problema sa intram intr.o biserica catolica.
NU este asa o problema. Dar pe forum sunt oameni si oameni. Singurul lucru important este ca, din punct de vedere al sufletului, nu poti sa stai departe de Biserica prea mult timp fara sa te imbolnavesti. Rugaciunea personala in solitudinea casei tale ajuta, dar nu este destul.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #163  
Vechi 22.03.2011, 23:18:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
NU este asa o problema. Dar pe forum sunt oameni si oameni. Singurul lucru important este ca, din punct de vedere al sufletului, nu poti sa stai departe de Biserica prea mult timp fara sa te imbolnavesti. Rugaciunea personala in solitudinea casei tale ajuta, dar nu este destul.
Si daca merge cineva intr-o biserica catolica tot departe de Biserica sta. Si se pare ca pe cei care fac asta ii cuprinde un duh ecumenist de nu mai inteleg nimic din crestinism sau ortodoxie.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 23.03.2011, 08:26:20
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si daca merge cineva intr-o biserica catolica tot departe de Biserica sta. Si se pare ca pe cei care fac asta ii cuprinde un duh ecumenist de nu mai inteleg nimic din crestinism sau ortodoxie.
Din crestinism s-ar putea sa inteleaga mai mult sau mai putin, dupa dispozitia fiecaruia si conlucrarea cu Sfantul Duh, dar din "ortodoxia" aceea care se defineste prin "numai noi avem har, numai noi avem preoti, numai la noi vine Sfantul Duh, numai noi numai noi avem minuni, numai noi avem sfinti, numai noi, numai noi, numai noi" cu siguranta ca vor intelege din ce in ce mai putin.

O fi bine, o fi rau....

Un catolic de pe un forum american, intrebat de ce nu e ortodox, a raspuns: "Jesus prayed for us to be one, not to be right".... Merita un moment de meditatie.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 23.03.2011, 10:14:43
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
"Jesus prayed for us to be one, not to be right"
Si atunci de ce biserica catolica excomunica anumite persoane care nu sunt "right"? Ca sa ramana "una"? Nu cred ca putem imbina adevarul cu minciuna si sa facem "UNA"... Adevarul este numai unul si cine marturiseste alt adevar se afla in inselare.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #166  
Vechi 23.03.2011, 22:19:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Din crestinism s-ar putea sa inteleaga mai mult sau mai putin, dupa dispozitia fiecaruia si conlucrarea cu Sfantul Duh, dar din "ortodoxia" aceea care se defineste prin "numai noi avem har, numai noi avem preoti, numai la noi vine Sfantul Duh, numai noi numai noi avem minuni, numai noi avem sfinti, numai noi, numai noi, numai noi" cu siguranta ca vor intelege din ce in ce mai putin.

O fi bine, o fi rau....

Un catolic de pe un forum american, intrebat de ce nu e ortodox, a raspuns: "Jesus prayed for us to be one, not to be right".... Merita un moment de meditatie.
Din moment ce incepe sa vada (sau sa-si puna intrebarea) ca elefantul are trei picioare sau sase eu zic ca e cam rau. Pentru ca ortodoxia nu e un alt mod de a vedea lucrurile, similar cu alte lucruri, e chiar adevarul.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 24.03.2011, 18:37:04
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Reflectia era plecata de la un considerent pur semantic, pe de o parte, si de la coroborarea acestuia cu o realitate usor perceptibila.


Plecand de la premisa ca BC este intr-adevar catolica, sau universala (ceea ce este confirmabil prin experienta) si de la premisa ca BO este intr-adevar ortodoxa (premisa pe care o accepta ca avand valoare de adevar), pe de o parte, si de la realitatea relevata a rugaciunii Mantuitorului, pe de alta parte, persoana respectiva a facut o alegere. Aceasta alegere si premisele care stau la temeiul ei nu presupun nicio opinie cu privire la valoarea de adevar a celorlalte doua posibile asertiuni (daca BO este catolica si daca BC este ortodoxa), prin urmare, domnule Catalin, nu-si punea nimeni intrebarea daca elefantul are x picioare.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 25.03.2011, 23:46:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Reflectia era plecata de la un considerent pur semantic, pe de o parte, si de la coroborarea acestuia cu o realitate usor perceptibila.


Plecand de la premisa ca BC este intr-adevar catolica, sau universala (ceea ce este confirmabil prin experienta) si de la premisa ca BO este intr-adevar ortodoxa (premisa pe care o accepta ca avand valoare de adevar), pe de o parte, si de la realitatea relevata a rugaciunii Mantuitorului, pe de alta parte, persoana respectiva a facut o alegere. Aceasta alegere si premisele care stau la temeiul ei nu presupun nicio opinie cu privire la valoarea de adevar a celorlalte doua posibile asertiuni (daca BO este catolica si daca BC este ortodoxa), prin urmare, domnule Catalin, nu-si punea nimeni intrebarea daca elefantul are x picioare.
Biserica catolica s-a autodenumit asa, nu au denumit-o ortodocsii. Daca stiti inainte era numita papistasa, adica il aveau pe papa conducator.
Presupun ca nici BC nu spune ca ortodoxia este dreapta credinta si ca a lor n-ar fi chiar asa dreapta.
Eu v-am spus despre adevarul universal, nu din punct de vedere al cuiva ce apartine de o biserica anume. Iar ca e asa nu doar am afirmat, ci v-am dat si dovezi, ca nu exista minuni divine in BC dupa Schisma. De fapt am scris pentru cei care vor sa inteleaga.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 29.03.2011, 18:29:55
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

?Inclin sa cred ca nu este pacat...Nu zidurile sau ferestrele te leaga de Dumnezeu.....EL stie oricum, mereu, cine esti si cum e sufletul tau.............
Reply With Quote
  #170  
Vechi 29.03.2011, 19:45:59
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am intrat si m-am rugat in biseica romano catolica din orasul meu. Adevarul e ca sunt mai multi ortodocsi decat catolici cei care-i trec pragul.

Haideti acum si aruncati cu pietre. Va astept!

Last edited by cristinadaciana; 29.03.2011 at 19:48:29.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 15:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01