Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 19.04.2013, 12:33:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am si eu cateva intrebari. Nu radeti, nu sunt de la tara si nu ma pricep.
Poate puteti sa ma lamuriti voi:

1. Ceapa verde eu stiu ca rezulta/iese primavara din arpagicul semanat. Si nu este iute, este tanara. Pe piata apare insa mereu si extrasezon ceapa verde mai iute si mai batrana cumva. Cred eu ca iese din ceapa batrana.
In tara gaseam din aia tanara, de arpagic si era bucuria primaverii.
Este adevarat ce spun eu, sau gresesc?

2. La fel este si cu usturoiul verde, de primavara? Exista samanta pentru el, precum arpagicul pentru ceapa?

Pot pune in jardiniera sa cultiv ceapa si usturoi verde? Aici nu gasesc usturoi verde chiar deloc.

3. Exista samanta pentru loboda? Se poate cultiva? Citeam undeva ca ajunge la 2 m, dar eu o stiu in legaturi mici, scurte.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #202  
Vechi 19.04.2013, 13:11:12
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit mic ghid al gradinarului amator

El cultivo de la Patata
http://www.youtube.com/watch?v=qnEf-Y4OCNQ

El cultivo del tomate
http://www.youtube.com/watch?v=zKUIOBxuclg

El cultivo del Pepinillo
http://www.youtube.com/watch?v=o7oOOm7DS_o

El cultivo de la Judia verde y el Boliche
http://www.youtube.com/watch?v=mz40_ItLKkk

El cultivo de la Borraja
http://www.youtube.com/watch?v=3AGEe4NaOMk

Como hacer Tierra vegetal
http://www.youtube.com/watch?v=hbCpOXGI8uk
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #203  
Vechi 19.04.2013, 13:34:43
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

carmina, filmele date de tine mai sus, sunt atat de sugestive.
Vedem ca si cartofii se uda! Multumim!
Reply With Quote
  #204  
Vechi 19.04.2013, 15:30:15
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am si eu cateva intrebari. Nu radeti, nu sunt de la tara si nu ma pricep.
Poate puteti sa ma lamuriti voi:

1. Ceapa verde eu stiu ca rezulta/iese primavara din arpagicul semanat. Si nu este iute, este tanara. Pe piata apare insa mereu si extrasezon ceapa verde mai iute si mai batrana cumva. Cred eu ca iese din ceapa batrana.
In tara gaseam din aia tanara, de arpagic si era bucuria primaverii.
Este adevarat ce spun eu, sau gresesc?

2. La fel este si cu usturoiul verde, de primavara? Exista samanta pentru el, precum arpagicul pentru ceapa?

Pot pune in jardiniera sa cultiv ceapa si usturoi verde? Aici nu gasesc usturoi verde chiar deloc.

3. Exista samanta pentru loboda? Se poate cultiva? Citeam undeva ca ajunge la 2 m, dar eu o stiu in legaturi mici, scurte.
Există sămânță de usturoi. Pui în pământ căței de usturoi și îl lași să facă sâmânță. Sămânța se pune în pământ și se lasă acolo și anul următor când se va face o boambă( așa îi spunem noi în Moldova). Este un usturoi cu un singur cățel. Abia din acela se va face usturoi normal.
Cât despre ceapă noi punem arpacic care este sămânța cepei. Din el iese ceapă fragedă și ne-iute. Ceapa și usturoiul au nevoie de multă apă.
Există sămânță de lobodă și se poate cultiva. Nu știu în ce măsură poți face ceapă sau usturoi în jardiniere dar poți încerca.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 19.04.2013, 18:11:14
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Nu știu în ce măsură poți face ceapă sau usturoi în jardiniere dar poți încerca.
Se poate, Dorina.
Am vazut oameni, care pun o ceapa pe un borcan plin cu apa si ajung sa aiba ceapa verde crescuta in acest fel.
E cam dificil, dar nu imposibil, sa facem ceapa din samanta, dar nu stiu cat e de indicat pentru 10 fire cate se pot pune in jardiniera. Cel mai simplu e cu arpagic, asa cum spui si tu, iar usturoiul se face din catei de usturoi. Atat usturoiul, cat si ceapa suporta frigul si se pot pune in pamant de cu toamna, sau spre sfaristul iernii, prin februarie.

sophia, tot in jardiniere poti pune plante aromatice, si uite asa pti face o mica gradina de bloc.
Dar asta nu e tot. Am vazut ca se pot creste si alte plante pe balcon, in bucatarie sau chiar pe terasa casei sau a blocului. Iata un exemplu de optimism debordant indian:
http://www.youtube.com/watch?v=wC_P9ID3WRk
Dar sa vedem si ceva rezultate:
http://www.youtube.com/watch?v=lvDIZaK9GmI
Incredibil, nu?

Practic nu avem nici o scuza pentru a nu cultiva macar cateva plante in casa, pe balcon sau terasa, in cazul in care nu avem un petec de gradina.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 21.04.2013, 00:43:14
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum sa scapi de melcii din gradina:
http://gradina.acasa.ro/boli-si-daun...ina-14582.html
Mai multe idei pe placul tuturor.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 27.04.2013, 01:35:14
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am o mare problema: imprejmuirea gradinii. Sunt multi metri. Acum sunt tarusi vechi si sarma pe orizontala, sau pari la fel de vechi. Cine da cu piciorul poate rupe gardul cu usurinta si intra nestingherit.
Ce ma sfatuiti? Gardurile de sarma sunt destul de scumpe, necesitand si stalpi de sustinere, plus ciment. Ar fi solutia ideala, dar costurile ma depasesc. As vrea sa pun gard verde, dar gandul ca ar trebui sa tai la linie gardul, de cate ori creste, imi ia avantul. Daca ar fi sa pun gard verde, ce ar fi bine sa plantez?

O alta problema: am mai multe izvoare, care trebuie captate. Stie cineva cum se procedeaza?
Reply With Quote
  #208  
Vechi 30.04.2013, 13:05:55
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am o mare problema: imprejmuirea gradinii. Sunt multi metri. Acum sunt tarusi vechi si sarma pe orizontala, sau pari la fel de vechi. Cine da cu piciorul poate rupe gardul cu usurinta si intra nestingherit.
Ce ma sfatuiti? Gardurile de sarma sunt destul de scumpe, necesitand si stalpi de sustinere, plus ciment. Ar fi solutia ideala, dar costurile ma depasesc. As vrea sa pun gard verde, dar gandul ca ar trebui sa tai la linie gardul, de cate ori creste, imi ia avantul. Daca ar fi sa pun gard verde, ce ar fi bine sa plantez?

O alta problema: am mai multe izvoare, care trebuie captate. Stie cineva cum se procedeaza?
Anca,e nevoie de gard pt a stavili intrarea unor animale domestice sau salbatice
Poti face un gard din plasa sudata sau un gard de plasa impletita care e mult mai ieftina
Un gard de plasa sudata cu stalpi de fier te costa destul
Daca pui tarusi de lemn cheltuielile sunt mai mici
Nu e nevoie de margine de ciment in partea de jos ,plasa e destul de rigida ca sa nu patrunda ceva in curte
Ce suprafata ai acolo ?
Reply With Quote
  #209  
Vechi 30.04.2013, 23:55:40
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Anita, pentru raspuns.
Toata lumea ma sfatuieste sa fac gard impletit din núiele. E unica solutie pe care mi-o permit din punct de vedere financiar. Gardul de sarma trebuie sudat, alta dandana!
Din cate stiu, stalpii de lemn, tratati, trebuie fixati , fiecare in parte, cu ciment. Asa am vazut ca se face, ca sa tina gardul si ca sa nu putrezeasca in pamant.
Probleme am deja destule, dar nu vad o rezolvare a lor pana nu pun un gard. Riscurile meseriei!
Reply With Quote
  #210  
Vechi 09.05.2013, 12:01:28
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Multumesc, Anita, pentru raspuns.
Toata lumea ma sfatuieste sa fac gard impletit din núiele. E unica solutie pe care mi-o permit din punct de vedere financiar. Gardul de sarma trebuie sudat, alta dandana!
Din cate stiu, stalpii de lemn, tratati, trebuie fixati , fiecare in parte, cu ciment. Asa am vazut ca se face, ca sa tina gardul si ca sa nu putrezeasca in pamant.
Probleme am deja destule, dar nu vad o rezolvare a lor pana nu pun un gard. Riscurile meseriei!
Hristos a inviat !
Gardul din nuiele e frumos dar cred ca e scump-manopera - si nu tine
Un gard de plasa cu stalpi de metal a costat pe cineva 13000 lei ,la o suprafata de 2500 mp
Nu stiu daca se sudeaza
Dar vad ca o casa implica multa alergatura si timp
Si apa e o problema ,am inteles ca o fantana mai adanca costa destul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi practice in Biserica: Cum ne comportam fata de celalalt? NECTARIE Tinuta in Biserica 1 03.07.2011 15:50:49
stihirile practice madalinjomy Muzica Bisericeasca 3 29.06.2011 21:21:16
Invataturi crestine practice spre_rasarit Generalitati 5 09.01.2011 10:11:21
Caz rar, am nevoie de sfaturi!!! worldwide Intamplari adevarate 18 28.04.2010 22:52:32
sfaturi ortodoxe The_Fallen Generalitati 1 23.12.2009 08:35:43