Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.07.2015, 01:19:49
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Question Deznadejde si iar deznadejde

Din titlu cred ca va dati seama ca ma aflu in deznadejde, una foarte mare: pun la indoiala existenta lui Dumnezeu. Este foarte greu pentru mine, pentru ca am citit pe site-uri ateiste despre dovezi care afirma ca Dumnezeu nu exista, si par chiar logice. Nu ma simt deloc bine, in interiorul meu este o lupta cum nu va puteti imagina.
Ce este de facut?am nevoie de ajutor
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.07.2015, 01:52:43
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Din titlu cred ca va dati seama ca ma aflu in deznadejde, una foarte mare: pun la indoiala existenta lui Dumnezeu. Este foarte greu pentru mine, pentru ca am citit pe site-uri ateiste despre dovezi care afirma ca Dumnezeu nu exista, si par chiar logice. Nu ma simt deloc bine, in interiorul meu este o lupta cum nu va puteti imagina.
Ce este de facut?am nevoie de ajutor
Ce e de facut? Aproape nimic. Mai exact nesemnificativ de putin. Dar extrem de important. Cauta in inima ta si... afla-ti originea divina. Tu, Omule, nu vii de nicaieri si nu te indrepti spre nicaieri. TOTUL este calculat cu precizie dumnezeiasca in viata noastra, iar tu acum treci printr-un moment cheie. Adica ai ajuns exact acolo unde multi fac eforturi sa ajunga: la limita deznadejdii, zona de unde incepe Iadul. Ramai doar cu mintea, pentru a primi mila lui Dumnezeu in toata bucuria ei, doar rostind cu smerenie si convingere: "Doamne, Tu vezi si cunosti ce-i in sufletul meu! Miluieste-ma, ca pier in pacatul inselarii!"
Restul va fi istorie. Cu conditia ca dupa aceea, tot primind, sa nu ti se para ca ai devenit virtuos fata de ceea ce esti acum, fiindca risti sa ajungi mult mai jos fara sa-ti dai seama, pur si simplu!
Doamne-ajuta si mantuire!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.07.2015, 09:03:51
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Din titlu cred ca va dati seama ca ma aflu in deznadejde, una foarte mare: pun la indoiala existenta lui Dumnezeu. Este foarte greu pentru mine, pentru ca am citit pe site-uri ateiste despre dovezi care afirma ca Dumnezeu nu exista, si par chiar logice. Nu ma simt deloc bine, in interiorul meu este o lupta cum nu va puteti imagina.
Ce este de facut?am nevoie de ajutor
Nu exista dovezi ca ceva nu exista. Intr-o lume cu posibilitati infinite, orice are potentialul sa existe.

Poate ai citit ceva ce iti schimba perceptia asupra lui Dumnezeu, si asta este diferit. Ce perceptie ai acum asupra Lui?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.07.2015, 09:27:15
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Din titlu cred ca va dati seama ca ma aflu in deznadejde, una foarte mare: pun la indoiala existenta lui Dumnezeu. Este foarte greu pentru mine, pentru ca am citit pe site-uri ateiste despre dovezi care afirma ca Dumnezeu nu exista, si par chiar logice. Nu ma simt deloc bine, in interiorul meu este o lupta cum nu va puteti imagina.
Ce este de facut?am nevoie de ajutor

Indoiala pierzatoare de suflet

(unul din cele sase pacate-radacina ale mintii)


"Deluded Doubt

Doubt is a mental factor that engages its object two-pointedly or wavers in hesitation between two alternative viewpoints.

Not all doubt is deluded doubt.

Deluded doubt is a specific type of doubt where the object is anything that it is important to realize in order to attain salvation, such as the existence of God, heaven and hell and where the hesitation is in favor of the incorrect view denying the existence of such objects.

Deluded doubt is a doubt that interferes with attaining salvation.

The doubts we have about objects that are not important to know in order to attain liberation are not deluded.

For example, if someone comes in the door and we wonder 'Is this John?',
our doubt is not one of the root delusions.

It is important to distinguish between deluded doubts and doubts that are the beginning of wisdom.

The former are to be abandoned but the latter are necessary if we are to gain realizations.

When we first listen to or read spiritual teachings we have many doubts because these contradict our wrong views and incorrect assumptions and makes us undecided about them.

This kind of indecision is a sign that we are beginning to develop wisdom,
because it is the starting-point for becoming certain of correct views.

If we receive spiritual teachings without ever developing
this kind of doubt, there is no way to gain conviction in the teachings.

For example, when we first hear teachings on hell we may begin to doubt

'I think that hell could exist, but do it really exist?',
If hell is experimented briefly on this earth this could be an indication that such state of existence also could exist elsewhere'

Without such doubts at the beginning, it is impossible to realize the existence of hell later.

These doubts are doubts tending towards the truth.

They take us in the right direction and actually help us to increase our understanding and clarity of mind.

By contrast, deluded doubts destroy our faith in what is virtuous and worthwhile and make us undecided about objects that are trustworthy and beneficial.

They destroy the lucidity and joy that we experience when we generate admiring faith.

They undermine our virtuous aspirations, and make our previously peaceful mind unsettled and uneasy.

If we listen to or read correct spiritual instructions and think to ourself,
'Those teachings are probably wrong',
€˜That instruction is probably useless',
these are deluded doubts.


Such doubts can arise when we are about to perform a virtuous action or when we have embarked upon some altruistic deed.

It makes us think that we have been misguided and so it destroys our good intention.

Deluded doubt is very dangerous because it quickly halts our spiritual practice and throws us into confusion.

It can arise when our faith and effort degenerate, or when we meet someone or read something that contradicts our spiritual views.

Deluded doubt can also arise as a result of inappropriate, excessive, or untimely analysis.

Overanalysis or untimely analysis induces excessive doubts, which interfere with our practice.

Therefore sometimes even blind faith is better than overanalysis because blind faith can induce strong virtuous determinations whereas overanalysis brings doubt and confusion."
__________________


Last edited by florin.oltean75; 17.07.2015 at 10:12:01.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.07.2015, 11:00:05
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu exista dovezi ca ceva nu exista. Intr-o lume cu posibilitati infinite, orice are potentialul sa existe.

Poate ai citit ceva ce iti schimba perceptia asupra lui Dumnezeu, si asta este diferit. Ce perceptie ai acum asupra Lui?
1. Iisus spunea ca sa va intoarce peste 2000 de ani....au trecut 2015 si inca n-a aparut
2. De ce Dumnezeu ne-a mai lasat liberul arbitru daca doar 1 varianta avem de ales?
3. Dumnezeu stia dinainte ca Satana va dori sa-I ia locul, de ce ne-a pedepsit tocmai pe noi, oamenii, cu el pe Pamant?
4. Daca Dumnezeu este atotstiutor, de ce l-a strigat pe Adam sa-l intrebe unde e? Și a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam și i-a zis: "Adame, unde ești?"(Geneza 3:9)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.07.2015, 11:34:10
autunit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
1. Iisus spunea ca sa va intoarce peste 2000 de ani....au trecut 2015 si inca n-a aparut
2. De ce Dumnezeu ne-a mai lasat liberul arbitru daca doar 1 varianta avem de ales?
3. Dumnezeu stia dinainte ca Satana va dori sa-I ia locul, de ce ne-a pedepsit tocmai pe noi, oamenii, cu el pe Pamant?
4. Daca Dumnezeu este atotstiutor, de ce l-a strigat pe Adam sa-l intrebe unde e? Și a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam și i-a zis: "Adame, unde ești?"(Geneza 3:9)
Si de ce te framanti cu intrebari al caror raspuns nu il avea vreodata? Iti faci singur rau. Ar trebuie sa fii tu cel mai important pentru tine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.07.2015, 11:48:41
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de autunit Vezi mesajul
Si de ce te framanti cu intrebari al caror raspuns nu il avea vreodata? Iti faci singur rau. Ar trebuie sa fii tu cel mai important pentru tine.
Pai daca nu-l voi avea niciodata, de ce as mai crede?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.07.2015, 11:54:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Tot forumul o sa sara in barca ateista dupa ce o sa citeasca ultima postare asta a ta. Mai putin Igor, care e ocupat cu propriul colt de rai.

Serios, astfel de argumente par logice cand ai 15-16 ani si esti gica contra. Cand mai cresti si inveti sa le mai si rumegi un pic, ajungi sa te rusinezi de felul in care gandeai cand erai adolescent.

Hai ca iti mai dau eu inca un argument bun. Cain isi duce fratele undeva departe si il omoara. Apoi Dumnezeu il intreaba: "Unde este Abel, fratele tău?"
Pai ce, daca e atotstiutor nu stia unde-i fracsu ? Ce rost avea sa-l intrebe pe ala ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.07.2015, 11:55:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
1. Iisus spunea ca sa va intoarce peste 2000 de ani....au trecut 2015 si inca n-a aparut
Unde spune că se va întoarce peste 2000 de ani?
"Iar de ziua și de ceasul acela nimeni nu știe, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl." (Matei 24, 36)

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
2. De ce Dumnezeu ne-a mai lasat liberul arbitru daca doar 1 varianta avem de ales?
Cine este constrâns să nu aleagă varianta 2? Varianta 1 este pentru cel care vrea să recâștige ceea ce a pierdut odinioară. Dumnezeu nu are nevoie de nimic, ci omul are nevoie de varianta 1.

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
3. Dumnezeu stia dinainte ca Satana va dori sa-I ia locul, de ce ne-a pedepsit tocmai pe noi, oamenii, cu el pe Pamant?
Pentru că omul a ales, el căzut din har prin neascultare. Cine e de vină, Dumnezeu sau omul?
Apoi, Dumnezeu nu pedepsește. Din marea Lui dragoste față de om, Dumnezeu i-a dat varianta 1, adică să treacă prin încercări și "moarte" pentru a nu rămâne în veșnicie căzut din har. I-a dat omului posibilitatea să recâștige harul. "Moartea" (trupească) a fost rânduită pentru deființarea păcatului, deci tot o formă de iubire a Domnului față de om.

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
4. Daca Dumnezeu este atotstiutor, de ce l-a strigat pe Adam sa-l intrebe unde e? Și a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam și i-a zis: "Adame, unde ești?"(Geneza 3:9)
Sfântul Simeon Noul Teolog:

"Asculta Dumnezeiestile Scripturi care zic: Și a spus Dumnezeu lui Adam, dupa incalcarea poruncii: "Adame, unde esti?". De ce zice aceasta Facatorul tuturor? O face fiindca voieste sa-l aduca in simtiri, chemandu-l la pocainta pe Adam."

"Adame, unde esti? Cunoaste-te pe tine, ia seama bine ca esti gol de harul pe care ti l-am dat! Ia aminte la vesmantul si la slava pe care le-ai pierdut!"

"Adame, unde esti?" Se indreapta spre acesta rugandu-l si zicandu-i: "Cugeta, nefericitule si iesi de unde esti ascuns! Crezi ca poti sa te ascunzi de Mine? Spune: "Am pacatuit!" Adica Dumnezeu il roaga pe Adam sa spuna: "Am pacatuit!". Dar nu spune aceasta, mai ales eu, nenorocitul nu spun acest lucru, al meu este pacatul! Dar ce spune? Mergand prin Rai am auzit glasul Tau, si am cunoscut ca sunt gol si m-am ascuns!"

Last edited by ovidiu b.; 29.07.2015 at 18:01:01.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.07.2015, 12:03:15
autunit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Pai daca nu-l voi avea niciodata, de ce as mai crede?
Credinta nu este ca raspunsul la cat fac 2 ori 2. E poezie si in acelasi timp cea mai inalta ratiune. Priveste natura. Crede-ma, se vede clar ca este creata. Eu pot fi eclesiosceptic, pot fi revoltat de felul cum traiaesc sau dogmatizeaza fariseic unii, dar...sa Imi neg Creatorul, niciodata!
La 4 grade C, apa are densitate maxima. Asta ingaduie ca gheata sa urce linistita la suprafata, in timp ce straturile cu aceasta temepratura sunt spre fund, unde ingaduie viata creaturilor acvatice. Asta e GANDITA DE DUMNEZEU. Astea, nu acatiste, nu paraclise, nu dsicursuri dogmatice, ma fac pe mine sa cad in genunchi, la figurat si la prorpriu, cand ma gandesc la ce a facut Facatorul.
Respiratia mea si a ta sunt automate. Nu le faci constient. Mintile noastre pot fi astfel libere pentru altele. Eu, cadn vad complexitatea vietii si a Universului, atat cat pot eu, o maimuta imbracata, meschina si rea, sa vad, ucid orice impuls de ateism mi-ar putea da, nevazut de ochiul mintii, tarcoale. Pentru mine, ateismul este infirmitate. Inseamna sa iti scoti ochii, si sa zici ca tot ce ai vazut nu a existat. Nebunia suprema, crede-ma, frate. Pentru mine esti un frate, si vreau sa iesi urgent din orice deznadejde. Sufeltul tau este mai important decat orice lucru material. Nu il arunca deci la Pradatorul din Adanc. Stii ce miracol este ca triaesti si esti saantos?
Eu nu inteleg de ce nu cantam ca ingerii pentru macar minimul ce il avem: saantatea si viata. Oh, ne putem revolta. Impotriva (unor) semeni, impotriva societatii, impotriva propriiilor greseli. Deseori, e chiar trebuincioasa aceasta revolta, intrucat este constructiva. Dar niciodata, absolut niciodata, sa nu mai cazi in dezanadejde/scepticism in privinta Tatalui nostru Care este in Ceruri.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare