Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.02.2016, 18:24:18
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit Hristos...Prieten sau Domn?

Intrebarea poate parea un pic retorica, dar nu-i asa. Cum sa il luam pe Domnul nostru Iisus Hristos? Ca Prieten sau ca Domn sau ca un Imparat prietenos? In prezenta prietenilor te simti confortabil, in prezenta domnilor nu-i chiar asa confortabila atmosfera. Cum ar fi cel mai aproape de adevar? Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.02.2016, 18:28:19
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
.. in prezenta domnilor nu-i chiar asa confortabila atmosfera.
... daca nu esti si tu un domn.
Sau o doamna.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.02.2016, 21:17:12
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

si Prieten si Domn pt cei care il iubesc..pt cei care nu.doar Domn :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.02.2016, 22:25:00
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Hristos ... Dumnezeul nostru iubitor!

28. A răspuns Toma și I-a zis: Domnul meu și Dumnezeul meu!

14. Voi sunteți prietenii Mei, dacă faceți ceea ce vă poruncesc.
15. De acum nu vă mai zic slugi, că sluga nu știe ce face stăpânul său, ci v-am numit pe voi prieteni, pentru că toate câte am auzit de la Tatăl Meu vi le-am făcut cunoscute.
16. Nu voi M-ați ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi și v-am rânduit să mergeți și roadă să aduceți, și roada voastră să rămână, ca Tatăl să vă dea orice-I veți cere în numele Meu.
17. Aceasta vă poruncesc: să vă iubiți unul pe altul.

Iar mie bine-mi este a mă alipi de Dumnezeu și a pune în Domnul nădejdea mântuirii mele.

Că bun și iubitor de oameni Dumnezeu ești și Ție slavă înălțam, Tatălui Celui fără de început, împreună și Unuia-Născut Fiului Tău și Preasfântului și bunului și de viață făcătorului Tău Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin!

Cu Tine nu este nimic iremediabil pierdut. Tot esti iubire.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.02.2016, 14:38:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca fiecare isi dezvolta o relatie personala cu Iisus. El ne considera mama, frate, sora in masura in care implinim poruncile evanghelice. Daca abandonam poruncile si hotaram dupa un timp sa ne intoarcem la El, trebuie sa stim unde ne e locul, ca si fiul risipitor. Prietenii Mantuitorului sunt sfintii. Ei se nevoiesc sa faca voia Sa ceas de ceas. Putem tanji dupa statutul de prieteni, dar nu e bine sa ne inaltam cu mintea. Pocainta si smerenia sunt necesare. El Insusi S-a facut pe sine exemplu de smerenie, de iubire si de ascultare.

Daca am niste datorii fata de un imparat si, in loc sa le restitui, merg si-l imbratisez numindu-l prieten, exista riscul sa ajung la inchisoare. Daca
il rog sa ma ierte sau sa ma pasuiasca, as putea sa-l înduplec treptat sa vada devotamentul meu prin calitatea serviciilor prestate, prin vorbe si prin ganduri.
Reply With Quote
Răspunde