Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 10.08.2016, 20:23:41
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Bai sunteti culmea ! Toti, chiar si Simona.

Primul e vsovi care asa e el, culmea! :) Acum a ajuns la concluzia ca omul despre care i s-a spus ca ar fi zis acele cuvinte chiar a zis acele cuvinte, dar nu ar fi chiar asa de sfant " nu e dintre aia trei ierarhi"

A doua e Simona care nu intelege ca pana si sfintii pot gresi. E posibil ca pana si ei sa greseasca, de ce nu ? In afara de Hristos ( si de fiecare dintre noi :) ), toata lumea greseste. Chiar si sfintii.

Al treilea e Ioan care face din chestia asta vreo teologie inalta cand intelesul acolo e clar. Dumnezeu nu mai vorbea cu Saul, Saul se duce la vrajitoare si aia i-l aduce pe Samuel.

Intrebare : De unde si cum il aduce ? Ce putere are vrajitoarea aia daca reuseste sa scoale un om mort ( sau hai sa spunem adormit ) ?

Singura scapare ar fi sa credem ca Dumnezeu s-a lasat induplecat in sfarsit de insistentele lui Saul si i-a dat voie lui Samuel sa-i spuna ce il asteapta. Dar :

Saul nu isi plange pacatele sau nu posteste 40 de zile sau nu bate matanii de dimineata pana seara. Ci face un lucru odios, incalca o porunca divina ducandu-se la aia care "chema mortii".

De aceea cred ca interpretarea aluia care a trait la anii 300, este de departe mult mai logica si mai in duhul Scripturii decat interpretarea astora mai noi. Si ne spune si de ce scrie acolo "Samuel a zis ". Ca sa putem citi noi mai usor povestea, de aia. :)
Adică ne minte scriptura ca să înțelegem mai ușor? Sau că ăsta este un obicei în sfînta scriptură de a întrebuința aparența în locul realității? Păi asta spune sfîntul amăgindu-se!

E clar că sfîntul oricît ar fi de sfînt se auto-înșală încercînd să ne ferească de înșelări și astfel înșală la scară generală susținînd că scriptura minte în general ca să înțelegem noi mai ușor.

Deci nu ține, dragă uliu46.... Și de aia am spus de sf. Trei Ierarhi ca cai mai mari dintre sfinți care susțin prin sf. Vasile cel mare că scriptura trebuie citită, înțeleasă și crezută așa cum este scrisă... și nu ca un basm sau o alegorie literară.

Păi ea, vrăjitoarea din Endor, avea putere să vadă în Șeol deci chema acel nume din Șeol și privea în Șeol... nu vorbea nimeni prin ea ca un ventriloc sau ca un duh pitonicesc ci ea chema respectivul mort, în cazul de față adormit și el fie se arăta respectivului fie doar îi grăia direct și nu prin intermediul ei... deci Saul îl putea el însuși auzi sau vedea pe Samuel... căci nu scrie în scripturi că ea se lăsa posedată de duhurile morților chemați.

Din moment ce Dumnezeu nu mai auzea rugăciunile lui Saul și nu-i mai răspundea la întrebări a rămas ca Samuel să-i răspundă știind Saul că Samuel nu l-a părăsit niciodată, nu l-a lepădat chiar dacă Domnul i-o ceruse și chiar Domnul mirîndu-se de persistența în a cere mîntuirea lui Saul îi laudă răbdarea și bunătatea și dragostea de regele Saul care căzuse în necredință, deci îl laudă și îl încearcă Domnul pe Samuel ca să vadă cît de mîntuitoare și de răbdătoare e iubirea lui de Dumnezeu și de aproapele său Saul încît să creadă pînă la sfîrșit că se va mîntui.

Deci Samuel din acest motiv vine și îi răspunde lui Saul crezînd că măcar în ceasul din urmă, Saul va asculta de el împlinind proorocia și voia lui Dumnezeu ca să meargă și să lupte cu filisitenii chiar știind că va muri... și nu singur ci împreună cu fiul să pe care îl iubea.

Deci tocmai prin această ascultare jertfelnică a lui Saul făcută în ultima zi a vieții lui Samuel a putut cere înaintea Domnului iertarea lui Saul... iertare pe care a și primit-o de la Dumnezeu din moment ce David le adună trupurile, al lui Saul și al lui Ionatan și le îngroapă cu mare cinste înaintea întregului Israel.

Cum Domnul era cu David și cu inima lui Bună și dreaptă și îi răspundea la rugăciuni, oare David a făcut asta în contra voii lui Dumnezeu? Eu cred că pentru ascultarea de Samuel și pentru jerfelnicia de a apăra cu prețul vieții pe Israel știind că va muri și el și fiul său cel iubit, de asta a primit Dumnezeu rugăciunea și răbdarea lui Samuel și l-a iertat pe regele Saul... lăsînd ca să fie înmormîntat cu cinste înaintea întregului Israel... căci altfel ar fi lăsat să se întîmple ce s-a întîmplat cu alții care au fost mîncați de cîini și de vulturi care le-au lins și sîngele vărsat pe drept pentru păcatele lor foarte mari.

Last edited by vsovi; 10.08.2016 at 20:39:05.
Reply With Quote
  #492  
Vechi 10.08.2016, 20:30:41
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

"Saul ii raspunde lui Saul". :)

Multa minte iti mai trebuie ca sa citesti ce scrie acolo Sf. Grigorie si sa intelegi ca spune ca Scriptura minte. Cand de fapt singurul lucru pe care il spune este ca se foloseste acest procedeu in Scriptura pentru usurinta naratiunii.

Si cu asta am terminat ca nu am chef sa-mi pierd urmatoarele saptamani discutand cu tine. Ca tot nicaieri nu ajung, nici eu si nici tu.
Reply With Quote
  #493  
Vechi 10.08.2016, 20:35:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Parca citesti o revista de benzi desenate cand citesti pe forum : Vrajitoarea avea puterea X.

Puterea nu poate veni decat din doua locuri. Ori ti-o da Sf. Duh, ori faci vreun pact cu dracul. Daca ar crede vreunul ca Sf. Duh i-a dat cuiva putere sa cheme mortii sau sa ridice dumnezei...e problema lui. :)
Reply With Quote
  #494  
Vechi 10.08.2016, 20:38:43
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

1. Dacă demonii pot lua chip de înger de lumină, nu poate lua vreo unul, chipul lui Samuel?

2. Dumnezeu în harul Duhului Sfânt, prin vrăjitoarea care calcă porunca Domnului în lucrarea ei cu diavolul, îi dă să arate pe autenticul Samuel?

3. Și dacă Scriptura spune: "Și peste toate acestea, între noi (vii) și voi (adormiții) s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi." - Luca 16, 26, atunci autenticul Samuel a venit la chemarea vrăjitoarei?

4. De ce spune Domnul să nu vorbim cu morții? Nu oare fiindcă toți sunt demoni și înșeală și mint, precum pe Eva și Adam în Rai?

De ce vă pierdeți în minciuni ? De ce nu vă smeriți și să vă rugați ?

Pomeniți-mă și iertați-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #495  
Vechi 10.08.2016, 20:41:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

E culmea ca exact la inceputul Scripturii vorbeste sarpele. Dar toata lumea intelege cine vorbeste de fapt acolo. Si totusi in Scriptura scrie ca vorbeste sarpele. :)
Reply With Quote
  #496  
Vechi 10.08.2016, 20:42:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
"Saul ii raspunde lui Saul". :)

Multa minte iti mai trebuie ca sa citesti ce scrie acolo Sf. Grigorie si sa intelegi ca spune ca Scriptura minte. Cand de fapt singurul lucru pe care il spune este ca se foloseste acest procedeu in Scriptura pentru usurinta naratiunii.

Si cu asta am terminat ca nu am chef sa-mi pierd urmatoarele saptamani discutand cu tine. Ca tot nicaieri nu ajung, nici eu si nici tu.
Am corectat... între timp, poți reciti aici dacă vrei.

Am dat citatele exacte din sfîntul Grigorie de Nyssa deci nu eu am spus tămăcind sau interpretînd ce a zis el ci el însuși afirmă în clar și nu-mi spune iară că eu afirm ce știu eu despre el.

Citat:
'' Deci se scrie și in Scriptură că "a vorbit Samuel", să nu se tulbure de un astfel de cuvînt cugetul omului, ci să ia seama că pentru ușurința expunerii s-a folosit chiar numele lui. Căci pretutincleni aflăm acest obicei in Sfînta Scriptură de a întrebuința o aparență in locul realitiții''
Ba, discutînd și lămurindu-ne ajungem la interpretarea corectă, dreaptă și adevărată. Că altfel pentru ce mai discutăm?

Last edited by vsovi; 10.08.2016 at 20:46:39.
Reply With Quote
  #497  
Vechi 10.08.2016, 20:45:21
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Interpretarea corecta si dreapta este ca aia care lucra cu dracul il poate aduce doar pe drac. Si ca si dracul se poate folosi de adevar spre a-si atinge scopurile, parca mai era una prin Faptele Apostolilor pe care au lovit-o peste gura desi spunea adevarul. :)
Reply With Quote
  #498  
Vechi 10.08.2016, 20:49:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E culmea ca exact la inceputul Scripturii vorbeste sarpele. Dar toata lumea intelege cine vorbeste de fapt acolo. Si totusi in Scriptura scrie ca vorbeste sarpele. :)
Deci chiar șarpele a vorbit! Asta trebuie crezut și înțeles... adică prin șarpe a vorbit cineva și acel cineva a fost Lucifer care mințind și ispitind și contribuind la intrarea păcatului în lume a devenit satana.

Deci Eva cu un șarpe a stat de vorbă... prin șarpele respectiv vorbind defapt Lucifer care făcînd ceva fără voia lui Dumnezeu a căzut devenind satană.
Reply With Quote
  #499  
Vechi 10.08.2016, 20:51:01
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai da si prin Samuel ala de-l vedea Saul, a vorbit dracul. :)
Reply With Quote
  #500  
Vechi 10.08.2016, 20:57:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ia uite :

Dar odată, pe când ne duceam la rugăciune, ne-a întâmpinat o slujnică, care avea duh pitonicesc și care aducea mult câștig stăpânilor ei, ghicind.
Aceasta, ținându-se după Pavel și după noi, striga, zicând: Acești oameni sunt robi ai Dumnezeului celui Preaînalt, care vă vestesc vouă calea mântuirii.
Și aceasta o făcea timp de multe zile. Iar Pavel mâniindu-se și întorcându-se, a zis duhului: În numele lui Iisus Hristos îți poruncesc să ieși din ea. Și în acel ceas a ieșit.

Pai nu spunea adevarul "femeia" ? De ce s-o fi maniat Pavel ? :)

"
Reply With Quote
Răspunde