Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 20.04.2017, 18:28:11
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Cu exceptia timpului cand citesc mesajele lui Suslik si Lancelot.Pe timpuri ma distrau si mesajele lui florinolteanu.Asta tocmai pentru ca nu ma spovedesc asa des cum imi spune prietenul meu ,Lancelot.
ai grija ca te prinde ala-n zbor ca ai mintit la spovedanie.

casca bine ochii acolo, e citata chiar cartea lui antim ivireanu, zburatoareo!

edit. ahaaa, firea cea rea, viclenia! aia te supara pe tine! :)

Last edited by Lancelot; 20.04.2017 at 18:30:20.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 20.04.2017, 22:59:01
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
haha, tare tare ..

lasa ca stie Dumnezeu de ce face asta, cine stie, poate cu 2% din banii de pe terenul manastirii mai ridica 2 case la saraci sa i se duca buhul de crestin drept si milostiv.

Apropo:

http://manastirea_christiana.crestinortodox.ro/
Oare crezi ca nu este autentic Aline? Adica ca o face ptr gura lumii? Nu stiu poate sunt eu prea increzator, dar eu cred ca traieste cee ce spune. V-am spus nu stiu exact viata lui din trecut, desi daca te-ai spovedit impartasit,ti-ai facut canonul si ai incercat sa faci bine apoi eu cred ca este OK.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #73  
Vechi 20.04.2017, 23:23:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Oare crezi ca nu este autentic Aline? Adica ca o face ptr gura lumii? Nu stiu poate sunt eu prea increzator, dar eu cred ca traieste cee ce spune. V-am spus nu stiu exact viata lui din trecut, desi daca te-ai spovedit impartasit,ti-ai facut canonul si ai incercat sa faci bine apoi eu cred ca este OK.
Ce usor adoarme constiinta cu un vin bun...
Nema responsabilitate personala, am lasat-o la duhovnic, este OK.

Nici macar in fata unei asa evidente izbitoare, n-avem o trasarire asa, macar..sa-i trecem cu vederea ticalosia, ca are si indulgenta la mana, cumparata cu banii furati, pardon, act de spovedanie si impartasanie (oare?)

Daca saracul nu poate mai mult si asa crede el ca asa e bine? Atunci este OK.

La faze din astea, pe buna dreptate chiar si unul ca Lancelot se simte calcat pe nervi, poate chiar nervii lui morali sunt mai sanatosi decat ai tai, doar ca el nu stie sa se foloseasca cum trebuie de ei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.04.2017 at 23:43:09.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 21.04.2017, 15:11:42
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

De ce tii musai sa-ti becalizezi blazonul?

Dai apa la moara ateilor ca Lancelot care cred ca a fi crestin inseamna sa o iei pe aratura cu discernamantul.
Nu mai am televizor de 6 luni.

A fost o exagerare din partea mea, mi s-a parut extrem de comica situatia cu acatistul :)... si am dat apa la moara multora.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 21.04.2017, 15:28:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu mai am televizor de 6 luni.

A fost o exagerare din partea mea, mi s-a parut extrem de comica situatia cu acatistul :)... si am dat apa la moara multora.
Nu prea vad nimic amuzant in ideea ca unul care e intr-o tragica greseala sa-l vezi cu acatist si sa incerci sa-l treci de exemplu de morala crestina, mai ales ca nu da nici pe departe semne de indreptare.

Cu politicienii si furaciunile lor ne-am obisnuit, dar cu asta care vrea sa treaca si vreti sa-l treceti drept crestin incearca sa jefuiasca o manastire e mult prea mult.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.04.2017 at 17:28:35.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 21.04.2017, 23:56:56
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce usor adoarme constiinta cu un vin bun...
Nema responsabilitate personala, am lasat-o la duhovnic, este OK.

Nici macar in fata unei asa evidente izbitoare, n-avem o trasarire asa, macar..sa-i trecem cu vederea ticalosia, ca are si indulgenta la mana, cumparata cu banii furati, pardon, act de spovedanie si impartasanie (oare?)

Daca saracul nu poate mai mult si asa crede el ca asa e bine? Atunci este OK.

La faze din astea, pe buna dreptate chiar si unul ca Lancelot se simte calcat pe nervi, poate chiar nervii lui morali sunt mai sanatosi decat ai tai, doar ca el nu stie sa se foloseasca cum trebuie de ei.
M-a indus in eroare si adresa aia de ai dat-o ,ca daca dadeai adresa aia, in care spune ca a trimis pe nepotul sau cu buldozerele la Manastire, altfel vedeam treaba de la inceput.Nu stiu ,sunt cam dezamagit.Mai ales ca nu a luat nici o pozitie publica legat de treaba asta ,nu a explicat nimic de ce a facut lucrurile astea.
Dar spui de responsabilitatea lasata la duhovnic.Erau mai demult duhovnici severi si ptr cei care conduceau tara, si ii trezeau la realitate. Macar acolo poate fi bagat omul la dus rece.Dusul ala e spre mantuire, daca e in spiritul Adevarului.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #77  
Vechi 04.05.2017, 13:32:30
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex987 Vezi mesajul
Si asa in aceste zile, multi dintre noi suntem decazuti in cele mai grave pacate din toate timpurile
Nu exista pacat mai mare decat dragostea lui Dumnezeu pentru creatia Sa
Reply With Quote
  #78  
Vechi 04.05.2017, 13:36:21
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex987 Vezi mesajul
Desi, poate suna a cea mai mare tampenie scrisa vreodata. Daca maine, nu ar mai crede nimeni in Dumnezeu, ce s-ar intampla?
S-ar termina lumea aceasta...ar veni Apocalipsa
Reply With Quote
  #79  
Vechi 04.05.2017, 13:38:39
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex987 Vezi mesajul
S-au scris multe, si se vor mai scrie. Insa, crestinul decent il poate recunoaste? In cine, sau in ce se poate regasi?
In cine..nu stiu, dar se poate gasi in toate faptele in care nu se regaseste Dumnezeu: de la o mica mincina care face rau, pana la cele mai odioase ganduri si fapte care pot exista in lumea aceasta
Reply With Quote
  #80  
Vechi 04.05.2017, 18:02:56
PocsanCatalin PocsanCatalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2017
Mesaje: 49
Implicit

Raul din aceasta lume, nu este altceva decat absenta Lui Dumnezeu din inimile oamenilor.....

Toate lucrurile rele care s-au intamplat si se intampla, se datoreaza razvratirii omului, suntem prea dependenti de lumea materiala, desi in lumea asta, totul este trecator, temporar...

Inainte de orice, sa cautam imparatia Lui Dumnezeu ( iubirea, rabdarea, intelegerea, acceptarea, credinta, umilitatea, modestia ), apoi, vom avea absolut totul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare