Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 29.04.2011, 13:14:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Biserica Romano-Catolica sustine in mod oficial Teoria Evolutionista, pe care o considera parte a planului divin.
Teoria Evolutionista nu contravinte teologiei romano-catolice (precum si a teologiei ortodoxe) care sustine ca omul este "cununa creatiei" si este trup si suflet (cugetator si nemuritor).
http://ro.wikipedia.org/wiki/Reac%C8...a_modern.C4.83

Teoria Evolutionista este cea mai potivita teorie stiintifica care poate fi folosita si in teologia ortodoxa pentru sustinerea creationismului biblic, intrucat se vobeste de un singur principiu de viata bilologica, formele de viata apar in ordine, de la simplu la complex etc.

Teoria design-ului inteligent este combatuta atat de Biserica romano-catolica cat si te teologia ortodoxa crestina.

Creationismul bibilic nu este unitar. Teoria creationista are variante diferite, incompatibile. Spre exemplu creationsimul biblic in interpretarea culteor neoprotestante (in marea lor majoritate, intrucat acestea nu accepta existenta sufletului rational si nemuritor in om etc.) este incompatibil cu creationismul ortodox crestin.
Ce concluzie sa trag din ce ai scris?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 29.04.2011, 13:17:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Nu trebuie sa faci nimic. Creatia este completa, desavarsita. Doar constiinta trebuie sa evolueze, ca sa poti sa-ti dai seama ca, creatia este completa, desavarsita. Este fiinta, sau Viata dupa cum vrei sa o numesti.

PS: restul sunt doar procesele tale mentale
Daca ar fi fost doar procesele mele mentale, eram probabil deja intr-un azil de nebuni.
Din nefericire pentru tine, nu doar eu gandesc asa.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 29.04.2011, 13:57:53
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Daca ar fi fost doar procesele mele mentale, eram probabil deja intr-un azil de nebuni.
Din nefericire pentru tine, nu doar eu gandesc asa.
Desigur ca nu doar tu gandesti asa, pentru ca faci parte dintr-un sistem egocentrist colectiv.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 29.04.2011, 14:15:29
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ce concluzie sa trag din ce ai scris?
Exista mai multe variante ale teorie creationiste. Creationismul teologic crestin ortodox este incompatibil cu cel al cultelor neoprotestante si protestante in marea lor majoritate.

Teoria Evolutionista este sustinuta oficial de Bisericii Romano-catolica, fiinda vazuta ca parte a planului divin.

Teoria Evolutionista este in conformitate cu teologia ortodoxa crestina care afirma un singur principiu de vita bilologica, atat vegetala cat si animala (vezi arborele filogenetic). Teoria evolutionista vorbeste doar despre viata biologica.
Principiul antropic din stiinta arata fara echivoc ca omul este cununa creatiei.

Teologia ortodoxa crestina si cea romano-catolica afirma ca: Omul este trup si suflet rational si nemuritor si este "cununa creatiei".

Last edited by Eugen7; 29.04.2011 at 14:18:09.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 29.04.2011, 14:30:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Desigur ca nu doar tu gandesti asa, pentru ca faci parte dintr-un sistem egocentrist colectiv.
Si care este acest sistem?
Reply With Quote
  #106  
Vechi 29.04.2011, 14:40:55
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Exista mai multe variante ale teorie creationiste. Creationismul teologic crestin ortodox este incompatibil cu cel al cultelor neoprotestante si protestante in marea lor majoritate.

Teoria Evolutionista este sustinuta oficial de Bisericii Romano-catolica, fiinda vazuta ca parte a planului divin.

Teoria Evolutionista este in conformitate cu teologia ortodoxa crestina care afirma un singur principiu de vita bilologica, atat vegetala cat si animala (vezi arborele filogenetic). Teoria evolutionista vorbeste doar despre viata biologica.
Principiul antropic din stiinta arata fara echivoc ca omul este cununa creatiei.

Teologia ortodoxa crestina si cea romano-catolica afirma ca: Omul este trup si suflet rational si nemuritor si este "cununa creatiei".
Eugen, esti sigur pe ce spui?
"Teoria Evolutionista este in conformitate cu teologia ortodoxa crestina" ???
Cine ti-a spus asta? Unde ai citit? Sau este o constatare personala?
Mai cerceteaza si vezi, poate descoperi adevarul...
Reply With Quote
  #107  
Vechi 29.04.2011, 14:48:48
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Si care este acest sistem?
Sistemul de gandire.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 29.04.2011, 14:51:10
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Asta este parerea ta.
O filozofie bazata pe dovezi stiintifice? hmmm!
Atunci creationismul ce este? El nici macar aceste dovezi nu le are. Este filozofie pura.
Ooo, nu sunt eu atat de... evoluata incat sa emit parei proprii despre un asemenea subiect.Nu de la mine am spus asta. Este parerea unor oamneni, adevarati crestini ortodocsi, care s-au preocupat cu serizitate de acest subiect. Eu doar am adoptat acest adevar. Sunt fericita ca m-am lamurit in privinta evolutinismului si a teoriei lui.
Daca vrei sa aprofundezi acest subiect, desi nu cred, citeste ce au scris Sf, Parinti despre Facere. Apoi, poti cerceta in cele scrise de Parintele Serafim Rose despre Cartea Facerii, Omul Inceputurilor. Gasesti acolo tot ce trebuie ca sa te lamuresti ...daca vrei...
Reply With Quote
  #109  
Vechi 29.04.2011, 14:59:01
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Eugen, esti sigur pe ce spui?
"Teoria Evolutionista este in conformitate cu teologia ortodoxa crestina" ???
Cine ti-a spus asta? Unde ai citit?
Teoria evolutionista vorbeste strict de trup, de viata biologica. Teoria evolutionista nu spune nimic despre originea vietii, cu a aparut prima celula vie, ci explica aparitia speciilor pe baza unui principiu de viata biologica deja existent, aratand ca toate organismele biologice au acelasi principiu de viata (trupeasca).

Teoria evolutionista nu poate infirma existenta sufletului rational si nemuritor in om.
Teoria evolutionista afirma ca omul este "cununa creatiei".

Greseli frecvente despre Teoria Evolutionista:
1. Afirma ca omul se trage din maimuta.
2. Demonstreaza ca nu exista Dumnezeu, sau ca nu exista suflet rational si nemuritor in om.
3. Vorbeste despre originea vietii.

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Mai cerceteaza si vezi, poate descoperi adevarul...
Ti se pare ca sunt "ratacit". Eu iti recomand sa nu te pripesti in afirmatii.
Consider ca din postarile mele de pana acum ar fi trebuit sa reiasca faptul ca studiez aceste subiecte la nivel universitar si post universitar teologic ortodox, sub atenta indurmare a profesoriilor de dogmatica ortodoxa, morala etc.

Intr-adevar sunt subiecte delicate care ar fi mai intelept sa fie abordate cu atentia cuvenita si intr-un cadru adecvat.

Cum voia lui Hristos Dumnezeul nostru vom intelege Adevarul traind intru Hristos, in comuniune deplina cu EL.

Doamne ajuta. Har si pace.

Last edited by Eugen7; 29.04.2011 at 15:02:43.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 29.04.2011, 15:07:18
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Ooo, nu sunt eu atat de... evoluata incat sa emit parei proprii despre un asemenea subiect.Nu de la mine am spus asta. Este parerea unor oamneni, adevarati crestini ortodocsi, care s-au preocupat cu serizitate de acest subiect. Eu doar am adoptat acest adevar.
Adevarul se cunoaste, se intelege, se traieste... nu se adopta!
Nu poti vorbi despre ceea ce nu cunosti, despre ceea ce nu intelegi.

"si noi am crezut si am cunoscut ca Tu esti Hristosul Fiul lui Dumnezeu cel Viu" Ioan 6,69

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Sunt fericita ca m-am lamurit in privinta evolutinismului si a teoriei lui.
Sincer consider ca nu te-ai lamurit ci au tratat cu superficialitate. Spune-ne te rog care sunt cele 3 principii de baza ale teoriei evolutioniste?

Pentru ca ai adus vorba de sfintii Parinti, spune-ne te rog ce afrima Sfantul Ioan Damaschin in Dogmatica despre Univers: este static sau dinamic? relativ la planeta pamant se departeaza sau nu? ce forma are universul?

Last edited by Eugen7; 29.04.2011 at 15:10:38.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 13:28:55
Dumnezeu, religia si stiinta Petrasescu_Lucian Teologie si Stiinta 13 19.10.2011 12:42:53
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
CREDETI CA RELIGIA ESTE BENEFICA IN SCOALA? Iustin44 Generalitati 77 10.03.2008 22:19:56
Ce este stiinta? alecsandru Teologie si Stiinta 102 10.12.2007 19:54:46