Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2011, 23:18:10
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ce credeti despre frica exagerata de a nu gresi?

Oare frica exagerata de a nu gresi fata de oameni provine din mandrie sau din stima scazuta de sine?

Cum s-ar putea atenua?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.10.2011, 15:37:38
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Oare frica exagerata de a nu gresi fata de oameni provine din mandrie sau din stima scazuta de sine?

Cum s-ar putea atenua?
Cand spui "a gresi fata de oameni" te gandesti la "a-i supara cu ceva" sau la "a arata ca si tu esti supus greselii"?

Poate fi o forma de mandrie, anume eu sunt "perfect" (dpdv crestin) si nu supar pe nimeni. Daca ai ajuns la iubirea de semeni care nu te lasa sa ii superi, pentru ca ii iubesti, atunci e altceva. Dar atunci nu iti mai este frica, pentru ca actionezi natural, fara sa te gandesti sau sa te autocenzurezi.

O astfel de persoana se poate sa puna prea mult pret pe imagine si mai putin pe esenta sa ca om. Oricine poate sa greseasca, important este sa recunoasca si sa-si ceara iertare. Si sa nu persevereze in actiunile care i-ar rani pe ceilalti. Cred ca trebuie in primul rand sa ne straduim sa nu gresim in fata lui Dumnezeu...principial, sufleteste, nu "fariseic" (imi platesc darile si fac milostenie si gata)... Pe mine personal m-ar cam bloca faptul de a incerca "sa actionez fara greseala"... Nu ca nu incerc sa ocolesc pacatul/ greseala, dar eliminarea acestora este imposibila (singur Domnul Hristos este fara de pacat), iar diminuarea numarului lor vine prin (auto-)educatie, in timp. Daca as pleca la drum cu ideea ca nu trebuie/ nu am voie sa gresesc, as fi prea stresata... Ideea este sa ne perfectionam, dar sa nu uitam ca nu suntem perfecti...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce credeti despre diferenta de varsta? Sonrisa Nunta 117 29.03.2013 18:42:18
Iubirea exagerata fata de animale Dorinuta Intrebari utilizatori 31 25.05.2012 02:26:27
Ce credeti despre vedenii? lacrimi Din Noul Testament 42 28.03.2010 20:48:52
Ce credeti despre prezenta ateilor pe forum? Traditie1 Generalitati 109 19.03.2010 10:24:04
Ce credeti despre noul Patriarh andorueca Generalitati 14 19.05.2008 21:33:56