Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.02.2008, 20:46:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

suntem off topic, dar as vrea sa spun si eu despre o poza pe care am facut-o la Sihastria acum 5 ani in fata chiliei par. Cleopa, cu mine sub mar. cand am developat poza a aparut un curcubeu infasurat peste trupul meu, f. frumos, m-a impresionat si m-am gandit ca parintele mi-a trimis si mie un salut in felul lui. :)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.06.2008, 13:25:55
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulcineea
cum vi se pare acest fapt?????
s-a dus o perosana ,o femeie la acest preot Iustin Parvu ca a auzit ca e vazator cu duhul si sa o ajute intr-o problema iubea un barbat care nu o iubea si o iubea un barbat pe care ea nu-l iubea dar ii accepta ajutorul,acesta fiind alta natie si avea bani.si s-a dus ea la preot si ii da un pomelnic scris cu cei 2 barbati si cu alte cateva rude de ale ei...si cand i l-a dat preotului acesta a inceput sa taie de pe lista persoanele pentru ca nu se roaga pentru ei...adica a vazut cine...ca era un protestant ,ca era un ateu si un ortodox ...neortodox.
se paote face asa ceva sa tai persoanele de pe pomelnic?
vreau o lamurire...
multumesc
doamne ajuta!
La Sfanta Liturghie canonic nu e voie sa treci decat crestin-ortodocsi care indeplinesc anumite conditzii.
Insa la psaltire,la rugaciunea din chilie calugarul este dator sa se roage pentru toata lumea.

Parintele Arsenie Papacioc pomeneste pana si musulmanii la psaltire si faci rugaciuni pentru dansii daca au anumite nevoi.

Asemenea si Maica Domnului se roaga pentru totzi oamenii si nu numai pentru ortodocsi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.06.2008, 16:02:52
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Cu ajutorul lui Dumnezeu am ajuns si eu la Pr.Iustin Parvu.Cand am plecat de acasa nu aveam in plan decat sa mergem la M-rea Petru-Voda ( la Pr.Iustin ) dar dupa ce am intrat la parintele toate planurile s-au schimbat si datorita binecuvantarii primite de la sfintia sa am ajuns inca la 3 manastiri(la M-rea Sihastria ---> la mormantul Pr.Cleopa la care mi-am dorit atat de mult sa ajung,la M-rea Secu si la M-rea Neamt).Cel mai mult ma impresionant faptul ca parintele ii primeste pe cei ce vin la el zi si noapte nencetat cu exceptia timpului cand se fac slujbele in manastire si a mai putin de 3-4 ore cand parintele se odihneste.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.06.2008, 19:07:07
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

si nici atunci nu se stie daca doarme,...programul parintelui e asa de plin.. de dimineata de la 8,9 primeste palerini pana seara pe la 9 chiar 10,apoi de la 12 noaptea sta in altar pana dimineata la 5...incercati daca puteti sa mergeti la Petru Voda sa stati 2 3 zile...cand o sa plecati acasa o sa va vina sa plangeti uitandu-va in urma...:(
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.06.2008, 04:44:38
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulcineea
cum vi se pare acest fapt?????
s-a dus o perosana ,o femeie la acest preot Iustin Parvu ca a auzit ca e vazator cu duhul si sa o ajute intr-o problema iubea un barbat care nu o iubea si o iubea un barbat pe care ea nu-l iubea dar ii accepta ajutorul,acesta fiind alta natie si avea bani.si s-a dus ea la preot si ii da un pomelnic scris cu cei 2 barbati si cu alte cateva rude de ale ei...si cand i l-a dat preotului acesta a inceput sa taie de pe lista persoanele pentru ca nu se roaga pentru ei...adica a vazut cine...ca era un protestant ,ca era un ateu si un ortodox ...neortodox.
se paote face asa ceva sa tai persoanele de pe pomelnic?
vreau o lamurire...
multumesc
doamne ajuta!
Draga sora intru Hristos. Sa stii ca pe pomelnic nu ai voie sa ii treci pe eretici , daca nu e botezat intru Hritos nu e voie sa il treci pe pomelnic. Si daca traieste in desfranare iar nu e voie sa il treci pe pomelnic.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.06.2008, 08:49:50
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

:rolleyes: Par. Iustin Parvu e printre preferatii mei. Chipul lui imi transmite multa iubire intru Hristos, frumusete dumnezeiasca, dreapta judecata, curatenie sufleteasca... Dumnezeu l-a binecuvantat cu multe virtuti, de care cu totii ne folosim, chiar si fara sa-l vedem personal. Sper sa ajung si eu pe la manastirea Petru Voda, ca nu-i asa departe de mine, poate am sa-l vad macar, cat mai este printre noi.

Pt cei care au spus vreodata ceva gresit despre el, imi pare sincer rau pt dansii... Probabil daca ati lasa mandria la o parte, ati vedea lucrurile asa cum sunt, si v-ati bucura si voi de bunatatea si intelepciunea lui.

Viata Parintelui a fost foarte grea, si cred ca avem multe de invatat de la un astfel de om al lui Dumnezeu. Cine se bucura de sfaturile sale, este pe jumatate mantuit.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.06.2008, 13:49:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Desi pe data de 1 iulie se implinesc trei ani de cand parintele Gabriel Nicu a trecut la cele vesnice, eu inca ma consider fiica duhovniceasca a Sfintiei sale. Merg la biserici si la manastiri, dar ii port cuvintele in minte. Prin intermadiul cartilor citite, am adaugat ce-i drept influente si de la alti mari duhovnici: Paisie de la Neamt, Paisie de la Sihla, Arsenie Boca, Iosif Sihastrul, Paisie Aghioritul, Lavrentie de Cernigov etc.

Anul trecut, cu ocazia unui pelerinaj prin judetul Neamt, mergand dinspre Borsec, ne-am dat seama destul de tarziu ca am trecut de drumul care ducea spre Manastirea Petru-Voda. Seara, cand ne-am intors, am trecut pe la aceasta manastire. Numai ca pe parintele Iustin tocmai atunci il duceau cu o salvare la spital. Pur si simplu nu mi-a fost dat sa-l intalnesc.

Tare mult m-am suparat pentru cuvintele pe care le-a spus despre parintele Gabriel. (Dati cautare parintele Gabriel Nicu). Exista loc in Rai pentru amandoi. Si chiar si printre sfinti. Poate a fost informat gresit, poate exista vreo ispita la mijloc, nu stiu ce sa mai zic. Ieri am ascultat o caseta a parintelui Gabriel in care spunea (cam prin anul 2003) ca, dupa moarte, unii vor arunca cu pietre in dumnealui ca in mucenicul Stefan. M-am cutremurat.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.06.2008, 14:46:21
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Am auzit si eu despre Gabriel Nicu, dar despre el Par. Iustin Parvu a spus ca este in inselare. I-am vazut si site-ul, unde am vazut ca are si un acatist..? Parca cineva de pe forum zicea acum cateva zile si despre Par. Arsenie Boca faptul ca are un acatist, numai ca nu a fost canonizat inca si nu este permis sa i se citeasca acatistul ca si unui sfant... Si asa ca o comparatie, pr. Gabriel Nicu a trait doar 40 de ani (1964-2004), murind in 2004! si deja are acatist..?!! Iar Par. Arsenie Boca, cel care este considerat cel mai mare duhovnic roman, a trait aproape 80 de ani (1910-1989), murind in 1989! si inca nu i s-a dat acatistul spre citire... Ca sa nu mai comparam intreaga opera duhovniceasca... ??? Mi se pare destul de subreda povestea acestui Gabriel Nicu... :hmmm: Minuni poate face oricine este in inselare, are putere de la diavol... Si nici sa dea sfaturi utile oricarui crestin nu i-o fi fost greu, pt ca si diavolul ii ispiteste pe calugari astfel, cand li se arata in chip de ingeri si ii indeamna la post si rugaciune si le mai arunca si cate o lauda ca sa se simta ei sfinti... ??? Si cine urmeaza tatalui minciunii, nu cred sa-i fie bine... Dumnezeu stie ce s-a intamplat cu sufletul acelui om, dar mi se pare ca a produs doar mult fanatism, din tot ce-am citit despre el! Mie personal, sincer, nu-mi inspira incredere - ci mai degraba o atractie ciudata..!! ??? Si suntem in vremurile de pe urma, dupa cum spun toti marii duhovnici, iar proorocii mincinosi isi fac din ce in ce mai mult aparitia, si trag dupa ei suflete nevinovate... Dar nu am de gand sa conving pe nimeni, ce-as putea sa zic unui om care a fost vindecat poate prin "ajutorul" acelui Gabriel Nicu... Cred ca ar sari la mine ca la altceva... Traiesc printre astfel de oameni, care mai indraznesc, dupa ce m-ar manca de vie ca nu zic ca ei, sa mai vina la mine si cu bunatate apoi sa ma "aduca pe calea cea buna"... :D ??? Eu nu zic nimanui sa creada ca mine, dar sa ne fereasca Dumnezeu sa cadem si noi ca astfel de prooroci mincinosi, in amagire si inselare! Dumnezeu sa ne pazeasca de astfel de ispite!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.06.2008, 19:45:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va trebui sa am multa rabdare sa mai aud multe aprecieri de acest fel. Asta e. Eu nu sar la nimeni, iar Dumnezeu este Cel Care poate judeca altfel decat mine sau altfel decat parintele Iustin. Exista sfinti care n-au trait nici macar 30 de ani. In caseta pe care tocmai am ascultat-o, parintele ne spunea sa avem multa rabdare. Ma gandesc ca marturia mea are poate un rost. Multi dintre fiii duhovnicesti ai parintelui duc o viata retrasa, fara internet. Altii nu se complica. Isi vad de rugaciune si atat. Nici nu stiu cum sa procedez ca sa nu gresesc intr-un fel sau in altul.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.06.2008, 09:55:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Orice om poate avea momente de inselare. Poate ca a avut si parintele Gabriel. Nu cred ca se afla in inselare cand mi-a spus ca mai am un pacat nespovedit. Nici atunci cand ii binecuvanta pe crestini sa nu mai manance carne sau alte produse si acestia reuseau sa se abtina sa mai consume acele produse. Nu cred ca se afla in inselare cand ii intorcea pe necredinciosi la credinta, ii invata sa se roage si sa posteasca. Nu cred ca se afla in inselare cand savarsea taina Sfantului Maslu si ma intorceam acasa cu o bucurie in suflet de nedescris. Las la o parte minunile mari care se afla scrise in primul rand in inimile celor care le-au trait: vindecari, izgonirea duhurilor necurate, prorociri etc. Nu orice minune se poate face cu fortele raului.

Calugarii intre ei isi mai fac astfel de ,,complimente" mai ales in timpul vietii. Dar, cum nu suntem catolici, nu suntem datori a asculta parerea nesustinuta de argumente nici chiar a parintelui Iustin.

Puneti-va in situatia noastra, a fiilor duhovnicesti ai parintelui Gabriel. Ne-am dus si ne-am spovedit, ne-am vindecat sufleteste si trupeste, ne-am bucurat de minunile savarsite si acum parintele Iustin sa ne dea de inteles ca mai bine ne duceam la vrajitoare caci tot pe-acolo am fi fost! Acel mesaj ar trebui revizuit. Si cartea parintelui Gabriel ar trebui revizuita si retiparita la o alta editura neutra care sa o verifice cu atentie din nou. (Mi se pare grav ca o editura sa-si permita si interventii in text, sa scrie in numele parintelui Gabriel fraze pe care dumnealui nu le-a rostit.) Pentru credinciosii parintelui Gabriel acel masaj oricum nu are niciun efect pe plan duhovnicesc. Desi lasa un gust amar. Dar ceilalti crestini ar putea crede ca, mai nou, minunile se fac numai cu ajutorul satanei!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Iustin Parvu operat Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 11 17.06.2013 00:29:15
parintele iustin parvu dana-v Diverse Sarbatori 0 04.04.2010 23:00:15
Iustin Parvu spinum Intrebari utilizatori 3 10.03.2010 17:09:06
PR. IUSTIN PARVU SI ARSENIE PAPACIOC orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 14 05.06.2008 18:11:07