Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.11.2013, 22:54:50
roscaeugen roscaeugen is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2013
Mesaje: 1
Implicit ginduri alese

Am văzut lumina zilei în anul 1950, într-un modest sat de pe Valea Mureșului.
Admirabila mea bunică a început să mă ducă la biserică încercând să mă învețe tainele credinței și iubirea de Dumnezeu, când aveam puțin peste 5 ani. La scurt timp, fără să înțeleg la vremea aceea de ce, drumul spre biserică avea să se închidă, iar rugăciunile să se uite.
După 1990, am simțit că pentru a mă înplini ca om am nevoie de Dumnezeu și nu știam cum. Având o importantă funcție în magistratura județului s-a încercat atragerea mea spre catolicism. Mi s-a argumentat că ar fi unica șansă de a demonstra că suntem europeni. Pe de altă parte, astfel, ar fi atrași mulți români ardeleni la acest cult. Eu, însă, nu m-am jenat niciodată de apartenența religioasă , chiar dimpotrivă m-am lăudat și mândrit cu aceasta. Am fost și rămân creștin ortodox.
Am citit, am început să merg la Sfânta Biserică, am început să merg și pe la mănăstiri, dar aveam sentimental că orbecăiesc și că nu fac nimic bun. Dumnezeu a voit ca în drumul meu plin de căutări să apară preaiubitul PĂRINTE CIPRIAN de la Mănăstirea Sihăstria. Din acel moment zilele au început să aibă un scop, să am idealuri de credință de atins, activități ordonate...să mă simt altfel, mai bine. L-am ascultat mereu cu atenție, pe părinte, i-am urmat sfaturile spuse cu vorbă blajină dar fermă și a început să-mi fie mai bine.
M-a impresionat numărul mare de credincioși veniți din toate colțurile țării pentru a beneficia de puterile harului sființiei sale. Când nu era în chilie cu noi era în Biserică sau în paraclis slujindu-l pe Dumnezeu fără pic de odihnă. Prin sfatul și îndrumarea părintelui am început să-l așez pe Dumnezeu deasupra tuturor lucrurilor și îmi e mai bine.
Cinste Bisericii că are asemenea slujitori când este asaltată de atacuri din toate direcțiile.
Doamne ajută!
Eugen Roșca – fost Prim Procuror Maramureș și Procuror General Cluj
Noiembrie 2013
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.11.2013, 23:52:00
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roscaeugen Vezi mesajul

După 1990, am simțit că pentru a mă înplini ca om am nevoie de Dumnezeu
...să mă simt altfel, mai bine.
și a început să-mi fie mai bine.
Scopul suprem al al creștinului ortodox nu este să fie el împlinit ca om, să se simtă bine și să-i meargă lui bine. Trebuie să cauți mai mult unirea cu Hristos, o vietuire dupa voia lui Dumnezeu in lume si îndumnezeirea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare