Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.01.2014, 13:52:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu inteleg de ce nu am merge si mai departe in istorie. Adica inainte de Constantin si papi a existat cineva numit Saul din Tars. E plin internetul de dovezi despre ce credeau crestinii inainte ca Saul din Tars sa isi vare coada, ba chiar exista termenul de "Paulism". Constantin si papii sunt mici copii pe langa Saul.
Sau putem merge si mai departe si sa descoperim adevarata religie. Daca tot suntem deschisi la channeling de ce nu ?
Adevarat.

Sunt neoprotestanti care nu s-au oprit din vajnicul avant spre "adevar" ca baptistii sau penticostalii si nu s-au multumit sa distorsioneze interpretarea NT ci au mers direct la tinta: au contestat portiuni masive din Noul Testament, facand astfel lor unor forme si mai "originare" si originale de "crestinism".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.01.2014, 13:58:10
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Banikka Vezi mesajul
Și care ar fi așa zisa "cultură" np?
E mult prea complexa pentru a o expune pe toata aici. Am specificat doar o situatie. Np cred intr-o asa zisa Biserica invizibila (nu ca nu s-ar vedea, ci ca nu ii cunoastem limitele) formata din toti cei care cred in Hristos, indiferent de confesiune. Insa pentru a combate eficient o anumita grupare e bine sa stim ce si cum gandeste, altfel nu ne vom intelege.
Citat:
În prealabil postat de Banikka Vezi mesajul
Cum adică nu poate fi contestat? Cum puteți să spuneți așa ceva când sunt nenumărate exemple de "concluzii" are experiențelor de aici și acum care sunt perfect contestabile?
De exemplu, dvs imi spuneti mie ca astazi ati vorbit cu tatal dvs despre politica si l-ati facut sa zambeasca. Pot eu sa contest asta? Pot spune ca acela nu a fost tatal ci doar o sosie, ca nu a zambit, ci vi s-a parut...ca eu am citit intr-o carte de istorie ca tatal dvs nici nu exista... Dvs insa stiti ce ati vazut si nici nu veti baga in seama parerea unuia care nici macar nu a fost acolo.

La fel si cu crestinul care experimenteaza o relatie cu Dumnezeu, care aude chemarea lui Dumnezeu si ii raspunde... ii poate spune oricine ca se inseala, ca asa scrie in istorie... Dumnezeu e mult mai adevarat decat orice alta voce.

Citat:
În prealabil postat de Banikka Vezi mesajul
Istoria np nu poate fi și nu este falsificată și subiectivizată spre a fi falsificată?
Partea proasta a np e ca nu prea sunt interesati de istorie. Sa nu spuneti ca am zis eu... :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.01.2014, 13:59:16
Banikka Banikka is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2014
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Pentru un np, crestin ete cel ce traieste cu Hristos, indiferent ce nume o avea cultul lui.
Trebuie să recunosc că este vorba despre o opinie extrem de interesantă. Nu știu însă pe ce baze și-o justifică subiectivii np?

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Iar numele de ortodox nu inseamna neaparat nici mantuire, nici crestinism, dupa cum vedem la fiecare pas prin Romanica noastra.
Depinde ce înțelegem când pomenim cuvinte ca "ortodox", "ortodoxie". Eu pot să vă demonstrez foarte clar cu argumente pe care să le acceptați că existau mulți păcătoși, mulți care poate greșeau în multe feluri în Biserica Ortodoxă primară întemeiată de Hristos, însă acest fapt nu înseamnă că Biserica în sine nu era creștină și că nu ar fi existat mântuire în Biserică.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Romanica noastra.
Nu știu cât este de a dumneavoastră România (nu Romanica, ci România) dar știu că ar trebui să aveți mai mult respect față de România noastră.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.01.2014, 14:16:50
Banikka Banikka is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2014
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
E mult prea complexa pentru a o expune pe toata aici.
Nu cred că este chiar atât de complexă și nemaiuzită încât să nu se poată da un număr de elemente care să caracterizeze așa zisa "cultură" np.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Np cred ...
Vedeți, eu nu v-am întrebat ce cred np într-o anumită chestiune. Pe mine mă interesa așa zisa "cultură" pe care o puneți pe seama np.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
La fel si cu crestinul care experimenteaza o relatie cu Dumnezeu, care aude chemarea lui Dumnezeu si ii raspunde... ii poate spune oricine ca se inseala, ca asa scrie in istorie... Dumnezeu e mult mai adevarat decat orice alta voce.
Doamnă, poziția dumneavoastră nu se susține, și asta pentru că există și bolnavi cu psihicul care pretind tot felul de lucruri, care pretind că au auzit vocea lui Dumnezeu, chemarea profetismului și așa mai departe. Sunteți sau nu de acord că un astfel de bolnav cu psihicul (nu mă pricep la psihiatrie și nu știu care ar fi numele medical al unor astfel de boli) nu poate fi crezut în ceea ce spune, deși pretinde că experiența lui PERSONALĂ, SUBIECTIVĂ este adevărată?

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Partea proasta a np e ca nu prea sunt interesati de istorie.
Eu credeam că dumneavoastră intrați într-un dialog, pretinzând despre dumneavoastră că ați avea onestitate. Poate mă înșelam. Eu v-am întrebat un lucru foarte clar, la care dacă aveți onestitate trebuie să răspundeți onest: Istoria np nu poate fi și nu este falsificată și subiectivizată spre a fi falsificată?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.01.2014, 14:30:47
Banikka Banikka is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2014
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dumnezeu e mult mai adevarat decat orice alta voce.
Nu spune Scriptura că și diavolul poate lua chip de înger de lumină? Nu spune Scriptura despre falșii apostoli, despre falșii hristoși? Și impostorii și diavolii sau cei care fac voia lor, cu sau fără să își dea seama, pot să pretindă că vorbesc în mod autentic în numele lui Dumnezeu, că au cunoscut cu adevărat, că au auzit cu adevărat, fără înșelare, chemarea lui Dumnezeu. Cum puteți să credeți că orice impostor, orice apostol și hristos mincinos care apare pe "piață" a cunoscut cu adevărat pe Dumnezeu? Mai ales ținând cont că ei pretind că experiența lor personală subiectivă le spune aceste "adevăruri" și că dumneavoastră ați fi tentată să îi credeți doar pentru că în principiu tindeți să acceptați ca întemeiată și adevărată orice astfel de mărturisire, pentru că ați spus că experiența personală nu poate duce la concluzii greșite, că nu poate fi falsificată.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.01.2014, 16:58:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Exemplu tipic de subiectivism. De data aceasta ortodox.
Nici nu ma asteptam din partea ta sa o percepi altfel :)

Citat:
Lucrul acesta poate fi interesant pentru un ortodox. Pentru un np, crestin ete cel ce traieste cu Hristos, indiferent ce nume o avea cultul lui.
Daca mai citesti si tu Biblia din cand in cand, afli ca sunt mai multi Hristosi.

Citat:
Iar numele de ortodox nu inseamna neaparat nici mantuire, nici crestinism, dupa cum vedem la fiecare pas prin Romanica noastra.
Sunt macar cativa talanti, ce face fiecare cu ei, e partea a doua.

In ceea ce priveste pe cei care nu au, vor pierde si ce au.

Nu e de la mine, apropo.

Citat:
De fapt e o contrareactie la rigiditatea ortodoxa. Nu zic ca ar fi buna, ci ca putini, prea putini pot vedea the biger picture.
Aha, sa inteleg ca doar asa reusiti sa va definiti, ca si "contrareactie la rigidideatea ortodoxa"

Ce faceati voi daca nu erau ortodocsii astia..
..
Ma refe rla neamul asta al vostru de aici, ca la origini ati aparut dintr-un context unde nu mai era de mult picior de dreapta credinta.

Sunt curios daca aia stiu mai multe despre funie..

Citat:
P.S. Iului 46 zice bine ce zice...
Din pacate, nu l-ai citit cu atentie sau nu poti sa vezi "the biger picture" la ce a zis el.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.01.2014, 17:05:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
E mult prea complexa pentru a o expune pe toata aici. Am specificat doar o situatie. Np cred intr-o asa zisa Biserica invizibila (nu ca nu s-ar vedea, ci ca nu ii cunoastem limitele) formata din toti cei care cred in Hristos, indiferent de confesiune.
Vezi ca perspectiva asta contrazice Scriptura. Chiar si pe aia a ta.

Citat:
Insa pentru a combate eficient o anumita grupare e bine sa stim ce si cum gandeste, altfel nu ne vom intelege.
Pai cum, ori sunteti impreuna ori impotriva?

Citat:
De exemplu, dvs imi spuneti mie ca astazi ati vorbit cu tatal dvs despre politica si l-ati facut sa zambeasca. Pot eu sa contest asta? Pot spune ca acela nu a fost tatal ci doar o sosie, ca nu a zambit, ci vi s-a parut...ca eu am citit intr-o carte de istorie ca tatal dvs nici nu exista... Dvs insa stiti ce ati vazut si nici nu veti baga in seama parerea unuia care nici macar nu a fost acolo.
Daca e vorba de defecte cognitive in stare grava, cel care le are e posibil sa fie foarte putin constient de ele.

Citat:
La fel si cu crestinul care experimenteaza o relatie cu Dumnezeu, care aude chemarea lui Dumnezeu si ii raspunde... ii poate spune oricine ca se inseala, ca asa scrie in istorie... Dumnezeu e mult mai adevarat decat orice alta voce.
Certitudini din astea le au si Martorii lui Iehova si le poti gasi in general la oameni din secte fata de care si pseudo-ecumenismul vostru da faliment.
Asta nu-ti da de gandit?

Citat:
Partea proasta a np e ca nu prea sunt interesati de istorie. Sa nu spuneti ca am zis eu... :)
Partea proasta e ca nu doar de istorie nu sunt interesati.

Chiar pseudo-ecumenismul asta in conflict cu Scriptura, demonstreaza ignoranta asta chiar vizavi de ceea ce sustin ca este elementul central al credintei lor.

Si da, Biblia este ca fara a fura Biblia sansele de a crea o aparenta legitimitate erau chiar nule.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.01.2014, 23:01:38
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Depinde... Istoria ar fi buna pentru cei interesati de ea. Insa, in cultura np, conteaza cel mai mult experienta personala...
Cand afirmi ca in asa-numita cultura np, "conteaza cel mai mult experienta personala" inseamna ca ai dat cu cultura np de pamant: daca experienta personala poata sa cuprinda o intreaga "cultura" np iti dai seama cat de "vasta" si de "profunda" e o asemenea cultura? Cred ca o cultura de ceapa lasata la degerat e mai greu de ingurgitat decat "cultura" np.

Da-mi si mie niste repere "culturale" np: Don Quijote si Shakespeare cu cei doi indragostiti care se sinucid chipurile "din dragoste"?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.01.2014, 23:03:28
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
E mult prea complexa pentru a o expune pe toata aici. Am specificat doar o situatie. Np cred intr-o asa zisa Biserica invizibila (nu ca nu s-ar vedea, ci ca nu ii cunoastem limitele) formata din toti cei care cred in Hristos, indiferent de confesiune. Insa pentru a combate eficient o anumita grupare e bine sa stim ce si cum gandeste, altfel nu ne vom intelege.
Poti sa exemplifici cu Sf.Scriptura ce ai afirmat mai-sus?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.01.2014, 13:23:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sigur ca nu poate.

La neoprotestanti Sf. Scriptura nu e reper, cum se bat cu ea in piept, ci e doar pretext pentru nesfanta lor traditie si ideile lor sucite.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.01.2014 at 13:26:09.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare