Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 16.03.2015, 14:39:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Poate vrei sa spui "au unele dogme ca si noi" nu "aceleasi".

Sa stii ca nu a existat nici o adunare eretica care sa nu aiba "unele dogme" ca cea adevarata.
Poate chiar aceleasi, vizavi de cele mai importante. Insa greseala, chiar in cele mici ,nu o facea mai putin eretica.

Chiar si avand aceleasi doctrine, doar faptul ca a ales sa aiba un statut eclesial aparte, gasind scuze nu neaparat dogmatice pentru asta (stilistii de ex.) tot este o problema, inclusiv in relatia cu Harul.

Si asta se cunoaste in modul lor de viata, aparent sunt ok, pot fi de treaba in multe privinte, nu au patimi majore (unii) dar nici nu au aura sfinteniei autentice.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.03.2015 at 15:02:55.
  #222  
Vechi 16.03.2015, 15:57:31
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Stiu ca noi ortodocsii avem adevarul pentru ca l-am pastrat de a lungul timpului. Dar si baptistii spre exemplu au aceleasi dogme ca si noi, cred in treime, in Hristos, si chiar multi sunt mai dedicati bisericii decat suntem noi. Deci da, putem spune ca noi, daca urmam Biserica si invataturile ei, avem o cale spre mantuire sigura, dar asta nu inseamna ca nici ceilalti nu se mantuiesc. Gandeste ca sunt comunitati unde nici nu s-a auzit de ortodocsi, sau de existenta lor, dar ei cred ca credinta lor baptista, sau luterana, sau calvinista, sau catolica e cea corecta, si poate ca ii duce spre mantuire. Daca doar noi ortodocsii avem mantuirea si Dumnezeu ar considera acest lucru, atunci nu crezi ca Dumnezeu ar fi facut ceva pentru ca Ortodoxia sa se raspandeasca mult mai mult pe tot globul, si nu sa ramanem aici in Europa de Est?
Acum gandeste-te ca sunt comunitati izolate care n-au auzit in viata lor de crestinism, sau de alta religie inafara de propria lor credinta, denumita si "pagana" de catre unii. Cu aia ce facem?

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
In ambele cazuri Duhul Sfant.
Nu cred ca ai inteles intrebarea. Sa presupunem ca toata informatia care vine de la Duhul Sfant este infailibila. Cine hotaraste care informatie a venit intr-adevar de la Duhul Sfant, si este infailibila, si care informatie a fost inventata de cineva, si este failibila?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Invataturile revelate sunt de la Hristos si Apostoli, deci nu e nevoie sa le stabileasca cineva. Sinoadele s-au intrunit cand cineva (de obicei un om sau doi) inventa o invatatura gresita. Dar, ca sa raspund exact la intrebare, in Sfanta Scriptura scrie ca Biserica este "stalp si temelie a adevarului". Toata dogma din Biserica Ortodoxa este adevarata, fara vreo contradicite.
Asta inseamna ca orice ce nu se gaseste in Biblie (NT, inafara de apocalipsa) este failibil, si are un potential sa fie informatie gresita, nu?

In legatura cu dogma din Biserica Ortodoxa. Pai aceasta dogma a fost scrisa/acceptata/publicata/promulagata de oameni, oameni care sunt supusi greselii si nu sunt infailibili. De asta intrebam, cum poate un om, considerat failibil, sa hotarasca daca ceva este infailibil sau nu?

Last edited by abaaaabbbb63; 16.03.2015 at 16:17:13.
  #223  
Vechi 16.03.2015, 16:46:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Asta inseamna ca orice ce nu se gaseste in Biblie (NT, inafara de apocalipsa) este failibil, si are un potential sa fie informatie gresita, nu?
Exista Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie. In rest nu inteleg ce spui, ca tigrul are patru picioare este un adevar, dar nu e scris in Biblie.
Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
In legatura cu dogma din Biserica Ortodoxa. Pai aceasta dogma a fost scrisa/acceptata/publicata/promulagata de oameni, oameni care sunt supusi greselii si nu sunt infailibili. De asta intrebam, cum poate un om, considerat failibil, sa hotarasca daca ceva este infailibil sau nu?
E gresit, asta spunema mai sus. Dogma a fost revelata de Hristos si Sfintii Apostoli, in Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie. La sinoade au fost doar clarificari, atunci cand cineva spunea o erezie (invatatura gresita).
  #224  
Vechi 16.03.2015, 17:00:20
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E gresit, asta spunema mai sus. Dogma a fost revelata de Hristos si Sfintii Apostoli, in Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie. La sinoade au fost doar clarificari, atunci cand cineva spunea o erezie (invatatura gresita).
Pai da, si ce nu este relevat de Iisus si Apostoli nu se poate considera infailibil. Nu asa s-ar intelege? De exemplu, invataturile care au aparut in crestinism mai tarziu, rugaciunile scrise dupa mii de ani, slujbele si forma lor (cum ar fi includerea instrumentelor sau nu), forma si "design-ul" lacaselor de cult, etc. Aceste lucruri nu se pot considera incontestabile.
  #225  
Vechi 16.03.2015, 17:01:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Stiu ca noi ortodocsii avem adevarul pentru ca l-am pastrat de a lungul timpului. Dar si baptistii spre exemplu au aceleasi dogme ca si noi, cred in treime, in Hristos, si chiar multi sunt mai dedicati bisericii decat suntem noi. Deci da, putem spune ca noi, daca urmam Biserica si invataturile ei, avem o cale spre mantuire sigura, dar asta nu inseamna ca nici ceilalti nu se mantuiesc. Gandeste ca sunt comunitati unde nici nu s-a auzit de ortodocsi, sau de existenta lor, dar ei cred ca credinta lor baptista, sau luterana, sau calvinista, sau catolica e cea corecta, si poate ca ii duce spre mantuire. Daca doar noi ortodocsii avem mantuirea si Dumnezeu ar considera acest lucru, atunci nu crezi ca Dumnezeu ar fi facut ceva pentru ca Ortodoxia sa se raspandeasca mult mai mult pe tot globul, si nu sa ramanem aici in Europa de Est?
Sunt doua aspecte:
1. Invatatura revelata nu se bazeaza pe cum consideram noi sau filozofiile oamenilor. Cu cat cineva are mai putine cunostine si intelege mai putin sunt sanse sa nu spuna ceva adevarat.
2. Invatatura revelata nu se bazeaza nici pe parerea majoritara si pe vot. E adevarat chiar si daca numai unul o sustine si toti ceilalti spun altceva.
Acestea fiind spune eu ti-am raspuns la intrebari dar cred ca nu ai citit mesajul meu sau nu l-ai inteles. Toti cei dinainte de Hristos (cu doua exceptii) mergeu in Iad, indiferent ca erau credinciosi, aceau fapte bune, etc. Pentru ca pierdusera harul si nu-l mai puteau castiga. Hristos a adus harul, se primeste prin Botez si Sfintele Taine. Deci fara Botezul din Biserica Ortodoxa sunt la fel ca cei de dinainte, pot sa faca oricate fapte bune. Hristos a venit pentru toti oamenii, nu doar pentru ortodocsi. Apostolii au fost in majoritatea tarilor de atunci, dar nu toti au acceptat crestinismul. Altii, care l-au acceptat au cazut apoi, multi sunt musumani acum in acele tari. Domnul are grija de toti, daca e unul vrednic sa afle adevarul nu e nevoie de avion sau tren ca sa ajunga la el, nu-i asa? Asta e, se pare ca doar astia au acceptat ortodoxia si adevarul, vezi si tu ca sunt destui atei sau de alte culte pe forum care nu accepta ortodoxia, desi acum stiu despre ce e vorba.
  #226  
Vechi 16.03.2015, 17:04:26
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acestea fiind spune eu ti-am raspuns la intrebari dar cred ca nu ai citit mesajul meu sau nu l-ai inteles. Toti cei dinainte de Hristos (cu doua exceptii) mergeu in Iad, indiferent ca erau credinciosi, aceau fapte bune, etc. Pentru ca pierdusera harul si nu-l mai puteau castiga.
Wow, care a fost vina lor ca nu aparuse crestinismul inca?
  #227  
Vechi 16.03.2015, 17:20:27
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Soarta lor era o consecință a căderii protopărinților.

După Întruparea și Lucrarea Mântuitorului, însă, da - putem vorbi de o vină sau, mai degrabă despre o alegere liberă, personală și responsabilă, a vieții sau a morții (aici moartea echivalînd cu petrecerea nesfârșită în afara Împărăției). Iată despre ce e vorba:

"Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele. Cel ce rămâne în Mine și Eu în el, acela aduce multă roadă, căci fără Mine nu puteți face nimic.
Dacă cineva nu rămâne în Mine, se aruncă afară ca mlădița și se usucă; și le adună și le aruncă în foc și ard." (Mt 15, 5-6)

Last edited by Ioan_Cezar; 16.03.2015 at 17:24:02.
  #228  
Vechi 16.03.2015, 20:21:24
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Am o intrebare: cine stabileste infailibilitatea invataturilor bisericesti, si infailibilitatea informatiei cum ca ceva ar fi relevat de la divin?
Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
In ambele cazuri Duhul Sfant.
Aaaaaa... pai zi frate asa!

  #229  
Vechi 16.03.2015, 20:23:10
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ezioauditore Vezi mesajul
aaaaaa... Pai zi frate asa!

  #230  
Vechi 16.03.2015, 20:25:29
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Aaaaaa... pai zi frate asa!
:)))

Buna asta
Subiect închis