Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.09.2009, 17:07:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Iata un site foarte frumos cu poezii si rugaciuni inchinate Maicii Domnului:

http://www.maicadomnului.ro/poezii_c9.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.09.2009, 17:15:58
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit cinstim in tacere ( si in lanturi)

Cinstim in tacere Minunea si Taina
Pe care-o respecta profetii si sfintii,
Pe care lumina-si infasura haina
Tacand-o stiintei, lasand-o credintei.

Privim in tacere uimirea si teama
Cu care cerescul arhanghel graieste
Minunea si taina, Fecioara si mama,
Cand crucea si slava smerit le vesteste.

Simtim in tacere cum magii si-apleaca,
Genunchii si darul cazand rugaciunii,
Cand toata stiinta facandu-si sa taca,
Cu toata credinta se-nchina minunii.

Gandim in tacere cum neamuri si neamuri,
De veacuri te-nalta cu drag si cu teama,
Pe cruci si altare, pe steme si flamuri
Minune si taina, fecioara si mama.

Cinstim in tacere eterna minune,
Cu tot intelesul pastrat vesniciei
Si dragostea noastra alaurea pune
Hristos - Imparatul si Pruncul Mariei.

Traian Dorz
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.09.2009, 17:40:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara, bucura-te ceea ce esti plina de har, Marie, Domnul este cu tine. Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este Rodul pantecelui tau, ca ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.09.2009, 19:28:21
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Ceea ce ai nascut pe Facatorul de bine,Care este pricina bunatatilor, bogatia facerii de bine izvoraste-o tuturor, ca toate le poti,ca ceea ce ai nascut pe Hristos,Cel puternic intru tarie,una Preacurata.

Mult ma ajuta si pe mine Maica Domnului Stapana noastra.+
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.09.2009, 23:34:19
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit si eu

Am trait o minune foarte mare cu Maica Domnului (au fost mai multe, dar asta le-a intrecut pe toate).

Ma aflam intr-o situatie de cumpana si un dohovnic de la o manastire, mi-a dat canon si binecuvantare sa citesc de 40 de ori Paraclisul Maicii Domnului. Am cerut de la o maica o carte despre sfintii romani. Citeam cu o sora care era de serviciu la lumanari despre Sfantul Nicodim de la Tismana. A doua zi , cand eram pe la al 28-lea Paraclis, dimineata, dupa Sfanta Liturghie, o maica mi-a dat cartea "Trepte spre monahism" de Arsenie Boca. Dupa cateva minute, duhovnicul m-a trimis la Prislop. Am luat o ocazie, am gasit un tren in cinci minute, in tren un preot care sluijise la Prislop. Acolo i-am aflat pe Sfantul Nicodim de la Tismana si pe autorul cartii - parintele Arsenie Boca. Am inteles ce aveam de facut... Dupa doua saptamani, pe timp de iarna, ma aflam intr-un alt oras, aveam un serviciu nou si suficient de bun, locuinta si o misiune de indeplinit.

Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, minunate sunt minunile tale, miluieste-ne!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.09.2009, 23:39:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
Am trait o minune foarte mare cu Maica Domnului (au fost mai multe, dar asta le-a intrecut pe toate).

Ma aflam intr-o situatie de cumpana si un dohovnic de la o manastire, mi-a dat canon si binecuvantare sa citesc de 40 de ori Paraclisul Maicii Domnului. Am cerut de la o maica o carte despre sfintii romani. Citeam cu o sora care era de serviciu la lumanari despre Sfantul Nicodim de la Tismana. A doua zi , cand eram pe la al 28-lea Paraclis, dimineata, dupa Sfanta Liturghie, o maica mi-a dat cartea "Trepte spre monahism" de Arsenie Boca. Dupa cateva minute, duhovnicul m-a trimis la Prislop. Am luat o ocazie, am gasit un tren in cinci minute, in tren un preot care sluijise la Prislop. Acolo i-am aflat pe Sfantul Nicodim de la Tismana si pe autorul cartii - parintele Arsenie Boca. Am inteles ce aveam de facut... Dupa doua saptamani, pe timp de iarna, ma aflam intr-un alt oras, aveam un serviciu nou si suficient de bun, locuinta si o misiune de indeplinit.

Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, minunate sunt minunile tale, miluieste-ne!
Minunată istorioara ta ! Gând la gând cu bucurie, chiar am vrut să îndemn pe cei de aici să însereze în acest topic , întâmplări și minuni spre Slava Maicii Domnului . Să fi binecuvântată dragă "teatru de copii" ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.09.2009, 23:45:52
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit asemenea

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Minunată istorioara ta ! Gând la gând cu bucurie, chiar am vrut să îndemn pe cei de aici să însereze în acest topic , întâmplări și minuni spre Slava Maicii Domnului . Să fi binecuvântată dragă "teatru de copii" ! +
Si eu m-am gandit ca multi dintre cei de pe forum au cate o "istorie" cu Maica Domnului.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.09.2009, 15:46:15
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit In fiecare clipa!

Dumnezeu face minuni prin Sfintii Sai, dintre care cea dintai este Maica Domnului.
Cred ca se petrec minuni in fiecare, dar nu le vedem noi pe toate ori nu le bagam in seama preocupati de alergarea asta nebuna prin viata, traiul nostru de fiecare zi!
Cu una din minuni am deschis subiectul "Acatiste, paraclise, psalmi-cum se citesc". Cine a pus in calea mea cartea cu acatistele si paraclisele Maicii Domnului, exact atunci cand eu ma intrebam unde sa gasesc ajutor?
Iata:
Nu de multa vreme mi s-a intamplat ceva neplacut......... Mergeam necajita spre casa si in gand ziceam: Doamne, unde sa gasesc ajutor .....aproape ca plangeam pe strada.
La doi pasi in fata mea am vazut o carticica, jos, m-am uitat la ea, am vazut imaginea de pe coperta, o icoana, Maica cu Pruncul Sfant, am mai facut un pas in fata trecand pe langa carticica, apoi m-am intors, am ridicat-o, m-am uitat si am intrebat in jur daca nu a scapat-o cineva pe jos. Nimeni nu zicea nimic. Am luat-o si pe loc mi-am dat seama ca acesta era raspunsul la intrebarea mea:acolo era ajutorul meu, este o carticica cu 2 acatiste si 2 paraclise, dintre care primul era al "Maicii Domnului bucuria celor necajiti"!
Uitasem ca acolo e ajutorul meu, si al nostru al tuturor.
Iar al doilea acatisre ste "Acoperamantul Maicii Domnului".
Eram atat de necajita, incat nici nu am vazut de prima data ce contine carticica, decat primul acatist!
Abia peste cateva zile am vazut si restul!

Alta data:
Tot la un necaz, mare, de sanatate, nu mai stiam unde sa caut ajutor. M-am rugat din toata inima Maicutei Sfinte sa ma ajute, cu cuvinetele mele, uitand de acatiste sau paraclise, dar rugand-o din toata inima.
Si Maica nu apregetat sa ma ajute.
Tocmai lucram ceva cu mana mea, si ma gandeam ca acel ceva se cuvine Maicii drept multumire pentru marele ajutor.
Am mers cu obiectul acela la manastire si l-am dat Maicii Starete spunandu-i pentru cine este.
Maica Stareta, foarte binevoitoare, mi-a dat si dansa un sirag de matanii si o carticica "Viata Sf Ioan Rusul". Ajungand acasa am inceput sa citesc si nu mica mi-a fost uimirea cand am vazut in ce zi se praznuieste acest mare sfant, care nu e trecut in calendarul nostru: ziua mea de nastere!
Atunci am inteles ca in marea Sa bunatate Maica Sfanta mi-a daruit un Sfant sa-l am spre ajutor si indreptare!
Nu doar m-a ajutat la necaz, ci mergand sa-i multumesc am mai primit un dar!
Cine te primeste cu daruri cand, indatoritor, mergi sa-i multumesti?

Slavit sa fie numele Maicii Domnului in veci!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.09.2009, 20:44:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit La "Pantanasa" bolnavii se vindecă și astăzi

Chiar și de magazia Mănăstirii Vatoped se leagă o minune a Maicii Domnului. Icoana "Elevoritssa" sau "Izvorâtoarea de ulei", pictată în secolul al XIV-lea, cinstită în mod special în vinerea din Săptămâna Luminată, se află în magazia acestei mănăstiri. În timpul Sfântului Ghenadie, care se ocupa de aprovizionarea mănăstirii, uleiul nu mai era de prisos, fiind obligat să îl folosească doar pentru nevoile bisericii. Bucătarul , nemaiavând cu ce să facă mâncarea, s-a plâns starețului, care i-a poruncit Sfântului Ghenadie să nu se mai îngrijească de lipsa uleiului, căci Maica Domnului nu-i va lăsa și va face milă cu ei. Și așa s-a întâmplat, încât , într-o zi, când a intrat în cămară, a văzut că vasele erau atât de pline încât uleiul curgea pe jos, ajungând până la ușă. Tot de atunci icoana are o mireasmă deosebită.
<< Strigați cu bucurie Doamnei noastre, pururea Fecioare Maria, strigați-i tot pământul. Cântați-i preadulce cântare preaslăvitului ei nume ! Dați slavă laudei ei . Să intrăm în casa închinată mumelui ei, cu ardere de tot din toată inima . Și să înălțăm în fața Sfintei sale Icoane, candelele noastre și rugăciunile. M ă r i r e ție, nădejdea noastră care nu ne faci de rușine ! M ă r i r e ție, Stăpână , mărirea și lauda creștinilor ! Bucura-mă-voi și mă voi veseli de Dumnezeu, Mântuitorul meu, iar pe tine, ajutătoarea mea , te voi mări întru laudă veșnică !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.09.2009, 21:47:48
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Maica Domnului "Axion Estin" - Biserica Protaton - Karyes Sf.Munte

[SIZE=3]Icoana Maicii Domnului Axion Estin se afla in Biserica Protaton, Kareias. Icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului "Axion Estin" se afla in Chilia [/SIZE][COLOR=windowtext][SIZE=3]Adormirea Maicii Domnului[/SIZE][/COLOR][SIZE=3], asezata langa Schitul [/SIZE][COLOR=windowtext][SIZE=3]Sfantul Andrei[/SIZE][/COLOR][SIZE=3]. Pana spre sfarsitul secolului al X-lea, aceasta era asezata intr-o chilie, numita astazi, Axion Estin. Pe langa lucrarea acesteia intr-un deosebit si duhovnicesc stil, icoana este minunata prin [/SIZE][COLOR=windowtext][SIZE=3]descoperirea rugaciunii[/SIZE][/COLOR][SIZE=3] "Cuvine-se cu adevarat."[/SIZE]
[SIZE=3]In anul 980, un ucenic se ruga in fata icoanei cu rugaciunea "Ceea ce esti mai cinstita decat heruvimii si mai marita fara de asemanare decat serafimii, care fara stricaciune [/SIZE]pe[SIZE=3] [/SIZE][COLOR=windowtext][SIZE=3]Dumnezeu Cuvantul[/SIZE][/COLOR][SIZE=3] ai nascut, pe tine cea cu adevarat [/SIZE][COLOR=windowtext][SIZE=3]Nascatoare de Dumnezeu[/SIZE][/COLOR][SIZE=3] te marim." Ucenicul se afla singur in chilie, batranul sau fiind plecat la o priveghere in Biserica Protaton.[/SIZE]
[SIZE=3]In acel moment apare [/SIZE][COLOR=windowtext][SIZE=3]Sfantul Arhanghel Gavriil[/SIZE][/COLOR][SIZE=3], in chipul unui calugar pelerin. Ucenicul il pofteste in chilie si incep amandoi sa savarseasca randuiala Utreniei. Ajungand la cantarea a noua a Canoanelor, ucenicul cand simplu "Ceea ce esti mai cinstita", [/SIZE][COLOR=windowtext][SIZE=3]cantare pastrata[/SIZE][/COLOR][SIZE=3] de la Sfantul Cosma Melodul. Calugarul a cantat astfel cantarea: "Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si preanevinovata si maica Dumnezeului nostru", la care a adauge rugaciunea pe care deja o stia si ucenicul "Ceea ce esti mai cinstita". Placandu-i mult, ucenicul l-a rugat pe calugar sa i-o scrie si lui, spre a o invata. Calugarul inger a scris-o cu degetul, in intregime, pe o lespede de piatra, apoi s-a facut nevazut.[/SIZE]
[SIZE=3]Parintii athoniti au luat lespedea de piatra si au mers cu ea la Imparat si la Patriarh, in timp ce icoana cu pricina, in fata careia s-a rugat calugarul, a fost [/SIZE][COLOR=windowtext][SIZE=3]mutata in Biserica[/SIZE][/COLOR][SIZE=3] Protaton. Aceasta piatra se pastreaza [/SIZE][COLOR=windowtext][SIZE=3]pana in zilele noastre[/SIZE][/COLOR][SIZE=3].[/SIZE]
Attached Images
File Type: jpg axion-estin-protaton.jpg (58,2 KB, 5 views)
File Type: jpg axion-estin-protaton-1.jpg (35,0 KB, 5 views)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Colindele - lauda Nasterii Domnului sau a Craciunului? Paisie Aghioritul Craciunul - Nasterea Domnului 14 20.01.2016 06:38:40
NASTEREA MAICII DOMNULUI georgeval Diverse Sarbatori 53 07.09.2013 22:56:58
Postul Maicii Domnului, scara spre Poarta Cerului Sf.Asteapta Generalitati 17 31.07.2012 00:18:42
Icoana Maicii Domnului rld_mario Arta bisericeasca in general 15 27.04.2010 10:37:14
Acatistul MAICII DOMNULUI cristiboss56 Rugaciuni 6 08.12.2007 05:04:38