Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.09.2009, 22:52:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Lauda Maicii izvorâtoare de bucurie

Se revarsă, se revarsă, / Se revarsă bucuria , / Prin Măicuța cea aleasă, / Prin Fecioara, prin Maria ! / Inimi mute, dureri surde, / Ea le mângâie pe dată. / Orice rugă o aude / Maica Sfântă , Preacurată. / Ea Îl roagă , ea Îl cheamă, / Îl imploră pe Iisus , / Glasul ei duios de mamă / Ne-aduce mila de sus. / Căci prin inima ei sfântă / A trecut sabie grea. / Durerea i se împlântă , / Când Fiul moartea gustă. / De atunci orice nevoie, / Orice chin și suferință, / Ajung prin Sfânta Maria / Chemare la pocăință. / Plec genunchii, plec rărunchii, / Îmi plec sufletul și trupul, / Să mi se deschidă ochii, / Să se liniștească duhul !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.09.2009, 19:15:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Lauda Maicii , închipuită de rugul lui Moise

I s-a deschis vederea / Lui Moise , de demult. / I s-a dat mângâierea , / Pe Maria, văzând . / Rugul, arzând, nu arde , / Mila din ceruri cade, / Îngeri pe oameni ning. / Așa Sfânta Fecioară, / În foc dumnezeiesb / A stat , fără să moară, / Născând Pruncul Ceresc. / Rug nars, strălucitor, / Întoarce-te spre popor, / Iartă-ne , mult am greșit, / Păcatul ne-a ostenit.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.09.2009, 20:47:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Lauda izgonitoarei fricii

Mi-e frică , Maică , că-ntr-o zi / Voi pierde bruma de speranță, / Că nu îmi voi putea păzi / În suflet, pacea de vacanță. / Mi-e frică de al morții ceas, / Ce ticăie și-acum în mine, / Că aș putea să uit, să las / Tot ce e bun și ce e bine. / Mi-e frică și de Dumnezeu, / Când voi da ochii, la-ntrebare : / - De ce nu M-ai chemat la greu / Și te-ai retras în întristare ? / Mi-e frică, de-aceea te chem, / Să îmi gonești teama amară, / Să mă auzi cum plâng, cum gem, / Cu hohot de furtuni de vară. / Să-mi țeși o haină de minuni, / Care să-mi fie adăpostire. / Iar tuturor celor ce-s buni / Să le fii , Maică , ocrotitoare.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.09.2009, 23:01:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Plângeri la icoană

Aleargă, suflete , aleargă, / Te pleacă la icoana Maicii, / Adu-i , degrabă, Dânsei, sacii /De gânduri și trăire seacă. / Tu i-i aduci, să ți-i golească, / Cu mâna-i sfântă, -nmiresmată, / Să te atingă, doar o dată, / Și-ți rugăciune să-ți rodească. / Aleargă, suflete, cu lacrimi, / Și i le du, de pocăință , / Nu te-ntrista , ci ai credință, / Preasfânta îți va da noi aripi. / Te copleșește neștiința, / Te doare tot amarul lumii ? / Vino acum și spune Mumii / Că te ajută, Prodromița. / De ce te poticnești , o suflet ? / Te-ai încurca în deznădejde. . . / Of, cruce-ți fă și te ferește / De tot întunecatul cuget. / Icoana e înrourată / De lacrimi-ale cui sunt oare ? / Eu plâng. . . prin ceață, se-ntrezare / Că nu doar eu. . . ci laolaltă !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.10.2009, 22:40:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cuvine-se cu adevărat ( Catedrala Patriarhală ) http://video.crestinortodox.ro/20DM3..._adevarat.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.11.2009, 19:34:08
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Astazi este începutul buneivointe a lui Dumnezeu si anuntarea mântuirii oamenilor.Fecioara este adusa la Templul Domnului si vesteste astfel pe Hristos Cel ce va sa vina.Sa strigam Maicii si noi cu mare glas:Bucura-te, ceea ce esti împlinirea rânduielii Domnului.

Cea care este templu preacurat al Domnului si camara de nunta de mare pret,comoara adevarata a slavei Domnului, intra astazi in casa Domnului primind harul Duhului cel dumnezeiesc.Ingerii Domnului o preaslavesc caci ea se face masa cereasca.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.11.2009, 20:28:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Astazi este începutul buneivointe a lui Dumnezeu si anuntarea mântuirii oamenilor.Fecioara este adusa la Templul Domnului si vesteste astfel pe Hristos Cel ce va sa vina.Sa strigam Maicii si noi cu mare glas:Bucura-te, ceea ce esti împlinirea rânduielii Domnului.

Cea care este templu preacurat al Domnului si camara de nunta de mare pret,comoara adevarata a slavei Domnului, intra astazi in casa Domnului primind harul Duhului cel dumnezeiesc.Ingerii Domnului o preaslavesc caci ea se face masa cereasca.
"Să se bucure astăzi cerul de sus și norii veselie să stropească, pentru mult-lăudatele mariri ale Dumnezeului nostru. Că , iată , Ușa care cauta spre răsărit , născându-se , după făgăduință , din cea stearpă și neroditoare și lui Dumnezeu sfințită fiind spre locaș , astăzi în Templu ca o jertfă fără prihană este adusă. Să se bucure David, lovind în alăută , căci zice : <<Aduce-se-vor Împăratului fecioare în urma ei , cele de aproape ale ei se vor aduce Ție>> . Înăuntru , în cortul lui Dumnezeu, înăuntrul altarului Lui , să se hrănească spre locaș Celui ce S-a născut mai înainte de veci din Tatăl fără stricăciune , spre mântuirea sufletelor noastre ".
( Prima stihiră de la Litia Vecerniei zilei ) . - Această sărbătoare poate fi socotită " drept puntea care ne duce către nașterea lui Hristos" , fapt pentru care a și fost așezată de Sfinții Părinți la începutul acestui Post .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 20.11.2009 at 20:30:34.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.11.2009, 13:59:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mărire ție !

Preasfântă Născătoare de Dumnezeu și pururea Fecioară Maria , Slava Îngerilor , și podoaba pământenilor, cere iertare tuturor păcatelor celor ce-ți cântă ție ; fi milostivă robului tău, că tu ești adăpostire, care nu dă de rusine pe oameni. Tu ești izbăvirea celor deznădăjduiți, una Preacurată și binecuvântată ! Doboară , Puternice , cum a grăit Stăpâna , pe cei puternici de pe scaune, moartea și iadul , și ridică-i pe cei smeriți, adică firea oamenilor , prin Izbăvitorul sufletelor noastre, care s-a întrupat și a coborât în iad.
Bucură-te , Scaun cu Lumină de foc , al Împăratului tuturor , Iisus Hristos ! Bucură-te , una Doamnă a toată făptura , Preasfântă Fecioară Maria , cea preaslăvită de Dumnezeu. Marire ție !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Colindele - lauda Nasterii Domnului sau a Craciunului? Paisie Aghioritul Craciunul - Nasterea Domnului 14 20.01.2016 06:38:40
NASTEREA MAICII DOMNULUI georgeval Diverse Sarbatori 53 07.09.2013 22:56:58
Postul Maicii Domnului, scara spre Poarta Cerului Sf.Asteapta Generalitati 17 31.07.2012 00:18:42
Icoana Maicii Domnului rld_mario Arta bisericeasca in general 15 27.04.2010 10:37:14
Acatistul MAICII DOMNULUI cristiboss56 Rugaciuni 6 08.12.2007 05:04:38