Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 14.02.2011, 08:27:10
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alecsandru Vezi mesajul
Sunt, as spune mai mut decat stupefiat citind acest forum...Nu imi vine sa ced ca ne judecam asa de usor unul pe celalalt.... mai ales cand e vorba de aspectul exterior.
Biblia mai ales NT vorbeste foarte mult de toleranta ... vamesi, desfranate, pacatosi; tind sa cred ca nu s-a invatat mare lucru din asta. De judecata aproapelui nici nu mai vorbesc .... cititi si voi Evanghelia prima a Triodului. (Duminica vamesului si a fariseului).

Nu doresc sa intru prea mult in aceasta discutie insa pt. mine daca nu era "goth-ul" nu cunosteam nici teologia... si nici nu ajungeam unde am ajuns la ora aceasta.... si nu am sa renunt la nici una din ele...

Dumnezeu sa va lumineze,
Pr. Alecsandru
Alecsandru vezi ca arati cu degetul in directia ta! Acuzi lumea de nestiinta, ca judeca si ca e intoleranta.
Ce ne-ai recomandat noua citeste si tu si comparal pe vamesul din pilda cu un adept al oricarei subculturi si vezi daca vreunul spune: nu sunt vrednic nici ochii sa-i ridic la cer din pricina pacatelor. Domane milostiv fi mie pacatosului! Compara si pe desfranta si vezi daca un individ goth se va arunca sa sarute picoarele cuiva, sa le spele cu lacrimile sale si sa le stearga cu parul.
Ai luat din pilde numai ce ti-a convenit, toleranta, iubirea, si caracterele oamenilor, dar ai lasat faptele deoparte. Mai vezi ce inseamna "judecata" si ce inseamna "a judeca" caci sunt doua chestii diferite.
Sa ne lumineze Dumnezeu pe toti sa intelegem cum se cuvine cuvintele evangheliei!

PS: "Pr." inseamna ca esti preot? Daca da, astept pe privat predicile din dumnicile triodului.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #82  
Vechi 14.02.2011, 21:34:18
Alecsandru Alecsandru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2010
Mesaje: 3
Implicit

Asa cum ma asteptam am primit rapid atacuri la persoana mea... ca doar nu judecam nu?
Da intr-adevar cunosc persoane de genu care ar face ceea ce spuneti voi... oricand, asta referitor la cei din aria cestina.
Refuz insa sa dau exemple... Nu vad nici un motiv pentru care mi-as posta predicile pe acest forum sau scrierile mele personale. Oricum la experienta acumulata nu mai e necesar sa le scriu ci vorbesc liber, si de cele mai multe ori lucruri care nu plac in general.... adevarul supăra... asta e fratilor ... si imi pare rau de v-am pricinuit supărare. Oricum si cuvintele Mantuitorului au "deranjat" si inca acest lucru continua.
Daca va surprinde existenta unui preot cu accente goth... sau mai mult va chiar supăra sau chiar mai mult decat atat.... inseamna ca trebuie sa reconsiderati aceasta miscare... (app. sunt preoti desemnati pt asa ceva si fac Liturghia special adresata acestor persoane... mai documentati-va!)

Dumnezeu sa va ajute.... lumina e un mare dar!!!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 31.03.2011, 12:51:04
flory88 flory88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2011
Mesaje: 1
Implicit subcultura goth

ma puteti ajuta cu o parere despre subcultura goth ca manifestare a unui elitism deghizat?
Din moment ce am de facut un referat despre acesta inseamna ca exista si chiar e deghizat.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 30.05.2011, 00:49:34
Alecsandru Alecsandru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2010
Mesaje: 3
Implicit nici nici

nu putem vorbi de deghizare... fata de cine in primul rand?
elitism... nu cred... fiecare ar trebui sa profite cat de mult si sa ia exemlul elitelor... aici as completa fie la nivel intelectual, fie la nivel spiritual !

Unicitatea insa e bine apreciata...


Pr. Alecsandru
Reply With Quote
  #85  
Vechi 06.05.2012, 15:54:40
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crysis Vezi mesajul
Buna ziua.

Doresc sa stiu si eu parerea voastra despre subcultura goth sau gotica cum va vine mai usor..
goticul este un gen artistic ce are influente in muzica, poezie, carti prin faptul ca aduce tonuri inchise.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 07.05.2012, 04:29:04
UnOm42 UnOm42 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.03.2012
Mesaje: 8
Implicit Poftim?

Care-i fără de păcat, s-arunce prima piatră, o zis un nebun, odată...

Care e problema vostră cu această cultură sau oricare alta, dacă ei nu-s violenți, geloși, nu atacă restul oamenilor, așa cum fac majoritatea religiilor?

Mare e grădina Mea, dar mulți se cred mai breji.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 07.05.2012, 09:04:09
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UnOm42 Vezi mesajul
Care-i fără de păcat, s-arunce prima piatră, o zis un nebun, odată...
Și aceasta ziceau, ispitindu-L, ca să aibă de ce să-L învinuiască. Iar Iisus, plecându-Se în jos, scria cu degetul pe pământ.
Și stăruind să-L întrebe, El S-a ridicat și le-a zis: Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra asupra ei. (Ioan 8:6,7)


De ce arunci cu piatra, facandu-l pe Hristos nebun?
Coboara omule de pe piedestal, ca nu esti mai "breaz" decat altii.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 07.05.2012, 09:22:43
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UnOm42 Vezi mesajul
Care e problema vostră cu această cultură sau oricare alta, dacă ei nu-s violenți, geloși, nu atacă restul oamenilor, așa cum fac majoritatea religiilor?
depinde ce intelegem prin gothic, adica una e creatia literara, cum ar fi poezia "The Raven" a poetului E. A. Poe, scrisa in stil gotic, si alta acele grupuri de gothic doom sataniste, care sunt violente si demonice!
Reply With Quote
  #89  
Vechi 07.05.2012, 09:34:40
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
goticul este un gen artistic ce are influente in muzica, poezie, carti prin faptul ca aduce tonuri inchise.
Subcultura Gothica dezvolta estetica uratului prin aplecarea asupra grotescului, monstruosului, lugubrului, macabrului, spargand atitudinile conventionale. Atitudinea fata de aceasta cred ca este de trei tipuri:
- unii au o repulsie instantanee: bleahh, brrr...
- unii trec de invelisul de suprafata, apreciind esenta lucrurilor.
- unii ajung sa se confunde cu esenta, devenind pesimisti,depresivi, nihilisti etc.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 07.05.2012, 09:40:05
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Subcultura Gothica dezvolta estetica uratului prin aplecarea asupra grotescului, monstruosului, lugubrului, macabrului, spargand atitudinile conventionale. Atitudinea fata de aceasta cred ca este de trei tipuri:
- unii au o repulsie instantanee: bleahh, brrr...
- unii trec de invelisul de suprafata, apreciind esenta lucrurilor.
- unii ajung sa se confunde cu esenta, devenind pesimisti,depresivi, nihilisti etc.
da, este adevarat, insa exista si un curent gothic romantic, ce se foloseste de simboluri romantice precum castele, inorogi, printese, instrumente de muzica precum vioara sau contrabasul, in general aspecte ale lumii medievale, dar totul in tonuri inchise.
Reply With Quote
Răspunde