Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.12.2008, 21:11:19
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
"Dintre pacatosi cel dintai sunt eu" Tim 1, 15. Iata singurul orgoliu permis crestinului, si chiar necesar, mai ales atunci cand se apropie de Sfintele Taine.
.
Oare cum putem obliga inima sa simta acest "orgoliu"? Cum sa reusim asta frate Costel, cum.. spune-mi, cum??
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.12.2008, 17:38:54
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Daca tot vrem sa fim mai buni in post....

Riscand sa mi se spuna din nou ca ma bag unde nu e treaba mea..as vrea totusi sa semnalez un lucru ingrijorator ce se petrece pe acest forum. Unii dintre colegii nostri mai vechi au ajuns la jigniri destul de grele in ultimul timp. Noi, cei ce ne numim frati am continuat sa postam pe "langa" aceste injurii ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Ba mai mult poate unii am incurajat aceste dispute luand partea unui sau altuia aici sau in privat. Vreau sa intreb deschis: pe acest forum exista simpatii si antipatii? exista bisericute? De ce dragi colegi de forum NU luam atitudine cu blandete cand un frate greseste (voit sau nu)? De ce privim impasibil postarile jignitoare si alegem cel mai adesea sa trecem mai departe...sau chiar sa plecam de pe forum( cum am facut si eu candva)? Am facut referire SI la mine tocmai pentru a se intelege ca NU ma cred cu nimic mai buna sau mai sus! oare acestea este o atitudine demna de un crestin? suntem in post oare nu ar trebui sa eliminam starea aceasta de falsa iubire? Va rog fratilor sa ne trezim si daca consideram ca un frate al nostru a cazut intr-o greseala sa avem curajul e a-i spune!
[SIZE=4][COLOR=Red]ce e de facut fratilor? Inchidem forumul si "plecam" acasa? sau ne trezim si devenim cu adevarat crestini?[/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.11.2009, 20:35:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Riscand sa mi se spuna din nou ca ma bag unde nu e treaba mea..as vrea totusi sa semnalez un lucru ingrijorator ce se petrece pe acest forum. Unii dintre colegii nostri mai vechi au ajuns la jigniri destul de grele in ultimul timp. Noi, cei ce ne numim frati am continuat sa postam pe "langa" aceste injurii ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Ba mai mult poate unii am incurajat aceste dispute luand partea unui sau altuia aici sau in privat. Vreau sa intreb deschis: pe acest forum exista simpatii si antipatii? exista bisericute? De ce dragi colegi de forum NU luam atitudine cu blandete cand un frate greseste (voit sau nu)? De ce privim impasibil postarile jignitoare si alegem cel mai adesea sa trecem mai departe...sau chiar sa plecam de pe forum( cum am facut si eu candva)? Am facut referire SI la mine tocmai pentru a se intelege ca NU ma cred cu nimic mai buna sau mai sus! oare acestea este o atitudine demna de un crestin? suntem in post oare nu ar trebui sa eliminam starea aceasta de falsa iubire? Va rog fratilor sa ne trezim si daca consideram ca un frate al nostru a cazut intr-o greseala sa avem curajul e a-i spune!
[SIZE=4][COLOR=Red]ce e de facut fratilor? Inchidem forumul si "plecam" acasa? sau ne trezim si devenim cu adevarat crestini?[/COLOR][/SIZE]
A mai trecut un an... si iarasi e momentul sa ne punem intrebari, cat am gresit si ce avem de spovedit.
Pe 15 noiembrie incepe Postul Craciunului.
Va urez un Post binecuvantat!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 01:44:18
Postul Craciunului Anca-Miha Postul 305 21.11.2014 23:09:46
Postul Craciunului nu trebuie falsificat Chiorean_Eugen_Petrisor Intrebari utilizatori 15 20.11.2012 12:38:53
Postul Craciunului jenica Generalitati 44 01.12.2007 00:51:14