Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 01.06.2010, 23:25:09
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
ar fi trebuit sa sune ceva de genu: sa nu ucizi decat pe cine spun eu. E ciudat cum tocmai tu te legi de logica elementara care ti-a scapat cu desavarsire in posturile de pana acum.
=> ilogic! ce-mi place cum suna :"ILOGIC! " ,tie nu-ti place?
=>zici ca "sa nu ucizi decat pe cine spun Eu" e mai logica ? daca ar fi asa ....ar face ilogica prezenta Scripturii , caci Dumnezeu ar fi vorbit "față catre față" cu oricine,dar cum El vorbea doar cu Profetii sau cu cine vrea El ,NU cu toata lumea ...acea porunca era bazala, s-o inteleaga tot taranu : fara ucideri ! ce rost avea sa dea porunca in varianta ta ,caci asta s-ar fi adresat doar celor 0,001 % dintre oamenii cu care vorbea direct:Profeti,Sfinti ...:)

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ai vrut sa demonstrezi logic ca ateismul e o prostie si nu ti-a iesit.
=>bine ai spus ,ca nu are cum iesi ( A părăsi un loc, o încăpere, un spațiu închis, limitat, plecând afară; a trece din interior în exterior)...dar cu siguranta a reiesit ( REIEȘÍ vb. 1. v. decurge. 2. v. rezulta. 3. v. subînțelege. 4. v. evidenția. )ca ateismul e o prostie.maaaaare,mareee!
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #82  
Vechi 02.06.2010, 09:45:29
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
=> ilogic! ce-mi place cum suna :"ILOGIC! " ,tie nu-ti place?
=>zici ca "sa nu ucizi decat pe cine spun Eu" e mai logica ? daca ar fi asa ....ar face ilogica prezenta Scripturii , caci Dumnezeu ar fi vorbit "față catre față" cu oricine,dar cum El vorbea doar cu Profetii sau cu cine vrea El ,NU cu toata lumea ...acea porunca era bazala, s-o inteleaga tot taranu : fara ucideri ! ce rost avea sa dea porunca in varianta ta ,caci asta s-ar fi adresat doar celor 0,001 % dintre oamenii cu care vorbea direct:Profeti,Sfinti ...:)
De ce o fi ales perfectiunea intruchipata sa vorbeasca unor oameni atat de primitivi incat nu ar fi putut sa inteleaga porunca decat 0.001% din ei? Acum cand ar intelege mult mai multi de ce nu mai zice nimic?
Citat:
=>bine ai spus ,ca nu are cum iesi ( A părăsi un loc, o încăpere, un spațiu închis, limitat, plecând afară; a trece din interior în exterior)...dar cu siguranta a reiesit ( REIEȘÍ vb. 1. v. decurge. 2. v. rezulta. 3. v. subînțelege. 4. v. evidenția. )ca ateismul e o prostie.maaaaare,mareee!
Ai obosit dupa prima definitie a cuvantului "a iesi"?
Citat:
4. A ajunge, a izbuti, a reuși
Sau tu nu intelegi ca un cuvant are mai multe sensuri? Ma faci sa cred ca nici azi n-ar fi inteles mai mult de 0.001% porunca in forma respectiva.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 02.06.2010, 10:32:56
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Totusi, cred ca iudaismul nu este impartit in mai multe grupuri, a reusit sa ramana unitar. In afara de asta, nu se poate spune despre poporul evreu ca sunt un popor agresiv, in comparatie cu altele. Cum iti explici?
Nu spun ca sint mai agresivi decit alte popoare, dar nici mai pacifisti nu sint (tocmai in zilele trecute au atacat un convoi umanitar).
Faptul ca nu ne mai omorim unul pe altul ca acum 2000 de ani nu se datoreaza poruncii pe care a primit-o Moise, dupa cum se observa este foarte ambigua si a fost adresata numai unui mic trib (adica pentru ca sa nu se omoare intre ei, dar nu era absolut nici o problema in a omori alte triburi).
Reply With Quote
  #84  
Vechi 02.06.2010, 13:56:40
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu spun ca sint mai agresivi decit alte popoare, dar nici mai pacifisti nu sint (tocmai in zilele trecute au atacat un convoi umanitar).
Faptul ca nu ne mai omorim unul pe altul ca acum 2000 de ani nu se datoreaza poruncii pe care a primit-o Moise, dupa cum se observa este foarte ambigua si a fost adresata numai unui mic trib (adica pentru ca sa nu se omoare intre ei, dar nu era absolut nici o problema in a omori alte triburi).
te referi la aceasta stire? http://romanian.ruvr.ru/2010/05/31/8762188.html

"Israelul a avertizat că nu va permite spargerea blocadei, iar în caz de nesupunere, va folosi forța." Acum intreb si eu, de ce au incercat sa sparga blocada, in ciuda avertismentului?
In anumite cazuri este vorba de aparare, nu de atac.E normal sa te aperi cand esti atacat, nu?



"Israelul si Egiptul au impus o blocada stricta in Fasia Gaza, dupa ce miscarea islamista Hamas a preluat in forta controlul in zona, in iunie 2007. Statul evreu afirma ca incearca, in acest fel, sa impiedice inarmarea miscarii Hamas. (R.M.) "

http://www.hotnews.ro/stiri-internat...-israelian.htm

"Trimisul Israelului la ONU, Daniel Carmon, a aparat masura atacului, sustinand ca flotila nu reprezenta o misiune umanitara, iar persoanele de pe nava i-au atacat cu bate si cutite pe militarii israelieni care au incercat sa treaca la bord. (Stefan Popovici)"

UPDATE1 Israelul sustine ca a fost provocat de militantii pro-palestinieni.

"Am facut toate eforturile posibile pentru a evita acest incident. Militarii au primit instructiuni potrivit carora era vorba de o operatiune a politiei si li se cerea maxima retinere", a precizat un purtator de cuvant al premierului Benjamin Netanyahu, Mark Regev.

"Din pacate, au fost atacati cu o extrema violenta de oamenii de pe vapor, cu bare de fier, cu cutite si cu tiruri de gloante reale", a spus el.



"Israelul si Egiptul au impus o blocada stricta in Fasia Gaza, dupa ce miscarea islamista Hamas a preluat in forta controlul in zona, in iunie 2007. Statul evreu afirma ca incearca, in acest fel, sa impiedice inarmarea miscarii Hamas. (R.M.)"

http://www.realitatea.net/israelul-a...eo_716275.html

http://bataiosu.wordpress.com/2010/0...tionale-video/

“Politica Israelului este de a permite tuturor bunurilor umanitare intrarea în Gaza”, a declarat prim-ministrul israelian, Benjamin Netanyahu, care și-a anulat planurile de călătorie la Washington, pentru a gestiona criza. Gaza a devenit o bază pentru teroriștii Hamas sprijiniți de Iran, care au tras mii de rachete spre Israel. Ceea ce vrem noi să prevenim este tocmai ajungerea rachetelor, explozibilului sau altor materiale de război în Gaza, ce ar putea fi folosite pentru atacarea civililor noștri. Această politică a stat la baza acțiunilor noastre împotriva celor șase nave“, a mai spus Netanyahu.

Last edited by maria-luisa; 02.06.2010 at 14:47:01.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 02.06.2010, 14:53:41
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
In anumite cazuri este vorba de aparare, nu de atac.E normal sa te aperi cand esti atacat, nu?
EUOBSERVER / BRUSSELS - Despite an intensive lobbying effort on the part of European Jewish groups, the European Parliament has endorsed the Goldstone report, the UN's official investigation into the bombardment of the Gaza Strip in January 2009, a report that accuses Israel of war crimes and calls for the prosecution of Israeli officials in the Hague.
Depinde ale cui stiri le citesti (http://news.yahoo.com/s/ap/20100531/...l_palestinians). Oricum, cred ca e foarte infricosator sa mergi cu un elicopter militar si sa fii atacat cu furculita. Trebuie neaparat sa ripostezi cu rachete.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 02.06.2010, 14:55:14
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
“Politica Israelului este de a permite tuturor bunurilor umanitare intrarea în Gaza”, a declarat prim-ministrul israelian
http://en.wikipedia.org/wiki/2007%E2...basic_supplies
Reply With Quote
  #87  
Vechi 02.06.2010, 15:22:51
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
De ce o fi ales perfectiunea intruchipata sa vorbeasca unor oameni atat de primitivi incat nu ar fi putut sa inteleaga porunca decat 0.001% din ei? Acum cand ar intelege mult mai multi de ce nu mai zice nimic?
=>ILOGIC! confunzi "porunca data" de Dumnezeu cu "porunca propusa de tine sa fi fost data" de Dumnezeu ? sunt 2 concepte mari si late si le confunzi intre ele? daca le confunzi(un scolar de clasa 1 nu le-ar confunda) esti idiot ,daca te faci ca le confunzi esti viclean . care sa fie?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #88  
Vechi 02.06.2010, 23:20:48
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
EUOBSERVER / BRUSSELS - Despite an intensive lobbying effort on the part of European Jewish groups, the European Parliament has endorsed the Goldstone report, the UN's official investigation into the bombardment of the Gaza Strip in January 2009, a report that accuses Israel of war crimes and calls for the prosecution of Israeli officials in the Hague.
Depinde ale cui stiri le citesti (http://news.yahoo.com/s/ap/20100531/...l_palestinians). Oricum, cred ca e foarte infricosator sa mergi cu un elicopter militar si sa fii atacat cu furculita. Trebuie neaparat sa ripostezi cu rachete.
Totusi, nici nu cred ca intentionau sa dea apa la moara, avand in vedere ca sunt tinuti sub lupa in momentul de fata. Tind sa cred ca a fost o cursa. Asa e, cum ai spus si tu, depinde ce stiri citesti si din ce parte privesti lucrurile.Dupa cate vad, nu par sa fie prea multi de partea lor, spre fericirea unora. Personal cred ca merita sa fie lasati in pace in tara lor, fara sa se trezeasca cu bombe in cap, mai ales avand in vedere ca au fost destul de persecutati de-a lungul timpului. Asa mi se pare corect.

Last edited by maria-luisa; 02.06.2010 at 23:52:32.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 07.07.2010, 21:54:38
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
scrierile de la marea moarta nu sunt decat fragmente si VTs-a scris in aramaica si sa tradus ia greaca in timpul robiei babilonice din scrierea cuneiforma
cred ca esti prost informat...in greaca "sa" tradus pe la 300 si un pic inainte de Hristos pe cand robia babilonica a fost pe la 500 si ceva inainte Hristos, intr-adevar, robiei babilonice se datoreaza canonul actual al VT, robia din babilon cu Qmran nu au nicio legatura
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #90  
Vechi 08.07.2010, 18:21:52
orenda orenda is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Vai ,cata inteligenta la tine...Biblia e plina de contradictii..iar in ea se regasesc o multime de mituri imprumutate de evrei de la popoarele vecine.Sant convins ca nu stii nici 10 la suta istoria adevarata a Bibliei
Daca nu ma insel Torah este Vechiul Testament.
Contraziceri,nu cred.Biblia relateaza un fel de istorie.
Cand Dumnezeu creaza lumea el este bucuros si mandru de creatia sa,dar dupa ce constata ca omul a pacatuit el este mahnit.
Cineva care le scoate din context ar putea constata ca Dumnezeu se contrazice dar dupa cum v-am explicat nu are nici o treaba una cu alta.

Biblia are si ea cateva greseli,trebuie sa ne amintim ca ea a fost scrisa de oameni.In Noul Testament,gasim mai multe Evanghelii,fiecare scrisa de apostoli.Se vede clar ca apostoli au transmis acelasi mesaj a lui Dumnezeu dar se constata ca fiecare si-a pus propria sa personalitate in text.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Versete si pasaje Biblice care v-au impresionat danyel Despre Sfanta Scriptura 70 01.02.2015 16:45:29
Contradictii in Sfanta Scriptura? Sergiu_B Despre Sfanta Scriptura 119 01.02.2015 16:13:57
Contradictii in Biblie NeInocentiu Teologie si Stiinta 0 06.09.2011 11:39:26
Despre betie - referiri biblice patinina34 Din Vechiul Testament 9 31.05.2009 01:49:13
Contradictii in SF Scriptura? danyel Generalitati 33 01.01.2007 00:34:52