Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.08.2010, 03:50:49
sfantatreime sfantatreime is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 39
Implicit raspuns

Cea mai inalta Taina a pocaintei care duce la mantuire...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.10.2010, 00:10:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Subiectele cu multe pagini sunt cele foarte controversate cu multe opinii pro si contra. Cum vis a vis de subiectul asta nu a prea spus nimeni nimic scandalos, nici foarte multa activitate nu este. Asta nu inseamna ca Sf Impartasanie nu are importanta.
E capitală, nu importantă, Cristina !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.10.2010, 19:43:13
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
E capitală, nu importantă, Cristina !

Asa este! :)
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.11.2010, 20:48:49
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Ce inseamna cat mai des? in fiecare saptamana, asa cum se vehicula ?
putem lua un exemplu: un om mananca dintr-o mancare specifica unei tari indepartate si o apreciaza foarte mult si de fiecare data cand are ocazia sa manance din ea se bucura foarte mult si este din ce in ce mai sanatos. Dar ocaziile se inmultesc si omul ajunge sa manance in fiecare zi aceeasi mancare. Astfel ca nu mai e atent la ce mananca si chiar arunca din mancare , gandindu-se sa incerce altceva.

Fratilor, cu smerenie sa cugetam...daca ne-am impartasi foarte des, am mai aprecia noi Sfanta Impartasanie? Nu am ajunge sa o consideram un lucru obisnuit, banal si sa consideram ca nu mai avem nevoie de pregatire inainte?
Nu e de gluma cu Tainele Bisericilor, fratilor...daca marii duhovnici nu accepta ca mireanul sa se impartaseasca des, inseamna ca stiu ei ce stiu. Acum am ajuns sa nu mai tinem cont nici de Parintii Bisericii care apara invatatura Sfintei Scripturi? Noi vrem sa ajungem sa ne impartasim mai des decat preotul? Pai noi slujim la altar sau el?

spune cineva ca vremurile o cer...intr-adevar sunt vremuri tulburi...dar stim noi oare ce sa facem cu puterea care ni se da prin aceasta Taina?

Fara smerenie nu putem cere nimic de la Dumnezeu.
__________________
''Una am cerut de la Domnul,pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc in casa Domnului in toate zilele mele.''(Ps. 26)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.11.2010, 21:14:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diana-lorena Vezi mesajul
Ce inseamna cat mai des? in fiecare saptamana, asa cum se vehicula ?
putem lua un exemplu: un om mananca dintr-o mancare specifica unei tari indepartate si o apreciaza foarte mult si de fiecare data cand are ocazia sa manance din ea se bucura foarte mult si este din ce in ce mai sanatos. Dar ocaziile se inmultesc si omul ajunge sa manance in fiecare zi aceeasi mancare. Astfel ca nu mai e atent la ce mananca si chiar arunca din mancare , gandindu-se sa incerce altceva.
Comparația este foarte departe de a fi perfectă, fiindcă Sf Împărtășanie nu este o mâncare obișnuită. Este Cristos. Poți să te saturi ori chiar să te plictisești de o mâncare obișnuită, dar nu poți să te saturi ori să te plictisești de Cristos.

Citat:
Fratilor, cu smerenie sa cugetam...daca ne-am impartasi foarte des, am mai aprecia noi Sfanta Impartasanie? Nu am ajunge sa o consideram un lucru obisnuit, banal si sa consideram ca nu mai avem nevoie de pregatire inainte?
Există, desigur, acest pericol. Este de datoria Bisericii și, cu precădere, a preoților să amintească mereu că Sf Împărtășanie se face spre beneficiu sufletesc și trupesc numai în stare de Har Sfințitor. Care, odată pierdut prin păcatul de moarte, se poate redobândi numai într-un singur fel: prin Taina Spovezii.

În ceea ce mă privește pe mine personal, consider că practica împărtășirii săptămânale mi-a folosit foarte mult. Și că a fost exact invers decât spuneți: cu cât mă împărtășeam mai des, cu atât simțeam nevoia să mă împărtășesc și mai des. Nu vă gândiți la chestii înalte, duhovnicești: e o senzație de foame aproape fizică. Cine nu a cunoscut-o, nu o înțelege, așa cum nu aș fi înțeles-o nici eu pe vremea când mă împărtășeam cel mult din An în Paști.

Pe de altă parte, ar fi o extrapolare ilicită să susțin că această practică, dacă mi-a folosit mie, înseamnă că folosește oricui ar face asta. Fiecare să întrebe trei persoane despre acest lucru: pe Dumnezeu, pe preot și pe el însuși (propria conștiință).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.11.2010, 22:20:37
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Sfanta Impartasanie- unirea cu Hristos- e viata.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.11.2010, 12:14:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diana-lorena Vezi mesajul
Ce inseamna cat mai des? in fiecare saptamana, asa cum se vehicula ?
putem lua un exemplu: un om mananca dintr-o mancare specifica unei tari indepartate si o apreciaza foarte mult si de fiecare data cand are ocazia sa manance din ea se bucura foarte mult si este din ce in ce mai sanatos. Dar ocaziile se inmultesc si omul ajunge sa manance in fiecare zi aceeasi mancare. Astfel ca nu mai e atent la ce mananca si chiar arunca din mancare , gandindu-se sa incerce altceva.

Fratilor, cu smerenie sa cugetam...daca ne-am impartasi foarte des, am mai aprecia noi Sfanta Impartasanie? Nu am ajunge sa o consideram un lucru obisnuit, banal si sa consideram ca nu mai avem nevoie de pregatire inainte?
Unora le este de folos sa se impartaseasca mai des, altora mai rar. Sa nu uitam ca Euharistia are rolul de a ne face asemeni lui Hristos. Ea nu trebuie sa fie o impartasire pentru amintire, ci o impartasire pentru a avea parte de mai multa viata.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.11.2010, 12:57:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Parintele Teofil Roman a spus un lucru interesant: im-partasirea cu Trupul Lui Hristos este partasia-impreuna unii cu altii, din moment ce Trupul Lui este Biserica, deci chiar noi insine, noi ortodocsii.

Refuzand partasia cu ceilalti prin Trupul Lui Hristos, ne separam practic, temporar, de Biserica. Atunci impartasirea continua, de fiecare data, la fiecare Liturghie capata sens si ar trebui sa fie scopul nostru saptamanal. Cu putina vointa, se poate gasi duhovnicul in fiecare saptamana pentru dezlegare - daca si acesta este constient de importanta comuniunii continue a noastra in Iisus Hristos. Si noi ar trebui sa intelegem ca pentru curatirea noastra de pacate se jertfeste nevazut Hristos, saptamanal, chemandu-ne sa fim Biserica Sa, adica Trupul al carui Cap este El Insusi.

Ma gandeam ieri, cat de incostienti suntem vizavi de moartea care ne pandeste. Avem senzatia ca putem astepta urmatorul post ca sa ne mai impartasim o data, insa cine ne garanteaza ca il vom apuca? Cum ii zicea acelui om caruia i-a rodit tarina: Nebunule! In noaptea asta vor cere de la tine sufletul tau. Iar noaptea aceasta s-ar putea sa fie oricand, indiferent daca e post sau nu. Ieri s-a spovedit un batran de 85 de ani, care mergea cu un cadru ajutator, marturisindu-si pacate din tinerete. A iesit afara plangand... I-am sugerat sa se spovedeasca mai des, sa nu mai astepte nu stiu cat...

Mi-am propus sa ma spovedesc saptamanal, chiar daca am de mers la o manastire in afara orasului pentru asta. Sa vedem daca voi reusi, dar vad ca nu este atat de greu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 27.11.2010, 01:04:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Unora le este de folos sa se impartaseasca mai des, altora mai rar. Sa nu uitam ca Euharistia are rolul de a ne face asemeni lui Hristos. Ea nu trebuie sa fie o impartasire pentru amintire, ci o impartasire pentru a avea parte de mai multa viata.
De mai multă putere în lupta cu ispitele, patimile și cele nefolositoare ! Ea e "combustibilul" vital mersului înainte pe calea pocăinței și vital mântuirii noastre !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna Raiul pentru voi? calatorul Generalitati 4 31.12.2012 20:16:58
Vinul pentru Sfanta Impartasanie Florin-Ionut Impartasania (Taina Euharistiei) 26 01.06.2012 17:00:40
Canoane pentru impartasanie? sophia Pocainta 20 19.06.2010 16:11:12
Lumanarea pentru Sf Impartasanie denissa Impartasania (Taina Euharistiei) 13 15.10.2008 11:16:30