Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.07.2006, 00:43:45
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

In primul rand vreau sa va salut pe toti.Intrebarea mea suna astfel: E considerat pacat daca nu m-as casatori niciodata, dar as duce o viata crestineasca dupa puterea mea? Nu intentionez sa ma calugaresc si nici nu vreau sa ies din cuvantul Lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.07.2006, 13:46:35
nicoleta34 nicoleta34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 17
Implicit

Doamne ajuta!
Eu cred ca Dumnezeu nu a creat omul ca sa fie singur, si cum ai spus ca nu te vei calugari iti mai ramane calea casatoriei. Dumnezeu va randui toate dupa sufletul tau si fie ca va rindui o casatorie obisnuita sau una curata cred ca acel suflet te va ajuta, in calea ta, nu crezi?
Si eu credeam ca voi evolua spiritual mai bine singura, fara piedici, dar de la o vreme am alte convingeri ma gandesc ca daca obosesc ma voi putea mereu sprijini pe umarul " sotului" care va urca pe aceasi carare sper cele duhovnicesti!
Dar daca crezi ca singuratea e calea ta, sa-ti ajute Dumnezeu si sa iti daruiasca toate cele din lume si cele mai presus de lume iar Maicuta Domnului sa iti daruiasca un colt de rai!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.07.2006, 13:47:55
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Intrebarea aceasta cred ca si-au pus-o mai multi dintre noi,inclusiv eu.Dar trebuie sa ne gandim ca sunt doua cai de mantuire,respectiv casatoria sau calugaria.Dumnezeu stie firea omului si de aceea a si ales aceste doua cai.Este adevarat,poate acum inca ai incertitudini si crezi ca esti foarte puternic in credinta si crezi ca te poti mantui si in afara acestor doua cai.Vei vedea ca nu este asa.Orice om are slabiciuni,si mai devreme sau mai tarziu va cadea in plasa diavolului daca este in afara acestor doua cai.Cele doua cai sunt menite sa asigure omului intarire in credinta si stabilitate emotionala.Asadar,omul fie va alege sa-si dedice viata Domnului alegand calea calugariei,fie se va casatori,avand langa el un suflet(pereche)cu care se completeaza.Una din aceste doua cai dau sens vietii si asigura mantuirea,bineinteles daca omul are destula credinta pentru asta.Asa ca ai grija ce alegi,dar sa fie una din acestea doua,pentru ca restul nu sunt decat niste amagiri trecatoare.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.07.2006, 00:14:36
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Va multumesc pentru sfaturi si pentru gandurile frumoase.Sa inteleg deci ca nu e un pacat direct si ca din cauza asta poti cadea in alte pacate.Nu ma consider foarte puternic in credinta, dar in acelasi timp sunt foarte dezamagit de viitor in acest domeniu, si nu imi doresc sa fac compromisuri... doar ca sa ma casatoresc.Cred ca faptul asta mai mult m-ar departa de Hristos si de cele Sfinte.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.07.2006, 10:30:06
Maria82 Maria82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2006
Mesaje: 15
Implicit

Eu cred ca in momentul in care renunti la cele doua cai, renunti la lupta. Dumnezeu nu spune ca este vreo cale mai usoara, ci spune sa alegi una. Toata viata sa traiesti singur, e foarte urat... asa vad eu. Eu ma ingrozesc ca nu am pe cineva care sa ma ajute sa ma manruiesc, dar sa stau toata viata singura, nu as putea as cadea in deznadejde.
Doamne ajuta! Mai gandeste cum e sa fii singur...:(
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.07.2006, 18:57:12
lagrimawww lagrimawww is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theodor
In primul rand vreau sa va salut pe toti.Intrebarea mea suna astfel: E considerat pacat daca nu m-as casatori niciodata, dar as duce o viata crestineasca dupa puterea mea? Nu intentionez sa ma calugaresc si nici nu vreau sa ies din cuvantul Lui Dumnezeu.
Cred ca cel mai bine te-ar odihni daca ai rasfoi putin "Fecioria, casatoria, curatia si calugaria", Protos. Nicodim Mandita, Editura Agapis, 2001:thumbsup:
Incearca sa ceri sfatul sfatul duhovnicului si sa cercetezi mai mult viata de manastire astfel incat sa poti lua o decizie inteleapta si precum se ridica uleiul la suprafata apei, asa sa se inalte hotararea ta mai presus de toate gandurile si piedicile care ti-ar aparea in cale.Dumnezeu sa te lumineze!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.07.2006, 21:01:36
lilu18 lilu18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2006
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theodor
"E considerat pacat daca nu m-as casatori niciodata, dar as duce o viata crestineasca dupa puterea mea? Nu intentionez sa ma calugaresc si nici nu vreau sa ies din cuvantul Lui Dumnezeu."
Daca este pacat sa nu te casatoresti nu cred atat timp cat duci o viata respectand poruncile, dar nu cadea in acesta capcana, dupa cum spun parintii ai fi "caldicel", neasumandu-ti vreo raspundere, ai face voia ta. Alegand calugaria iti tai voia facand ascultare, unul din voturile monahale, in cazul casatoriei sotii se jertfesc unul altuia, taindu-si voia lor si facand voia celuilalt.
Cea mai indicata persona care-ti poate da un raspuns este parintele duhovnic, asa cum spunea si un "antevorbitor".

Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.07.2006, 14:31:27
marlene marlene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lilu18
Citat:
În prealabil postat de theodor
"E considerat pacat daca nu m-as casatori niciodata, dar as duce o viata crestineasca dupa puterea mea? Nu intentionez sa ma calugaresc si nici nu vreau sa ies din cuvantul Lui Dumnezeu."
Daca este pacat sa nu te casatoresti nu cred atat timp cat duci o viata respectand poruncile, dar nu cadea in acesta capcana, dupa cum spun parintii ai fi "caldicel", neasumandu-ti vreo raspundere, ai face voia ta. Alegand calugaria iti tai voia facand ascultare, unul din voturile monahale, in cazul casatoriei sotii se jertfesc unul altuia, taindu-si voia lor si facand voia celuilalt.
Cea mai indicata persona care-ti poate da un raspuns este parintele duhovnic, asa cum spunea si un "antevorbitor".

Doamne Ajuta!
Parintele Arsenie Boca spunea despre casatorie:"Casatoria e sacul cu pacate,marita-te si ia-l in spate"Casatoria-i pentru manturie si prunci nu pentru placeri si desfranare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.07.2006, 15:36:57
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theodor
In primul rand vreau sa va salut pe toti.Intrebarea mea suna astfel: E considerat pacat daca nu m-as casatori niciodata, dar as duce o viata crestineasca dupa puterea mea? Nu intentionez sa ma calugaresc si nici nu vreau sa ies din cuvantul Lui Dumnezeu.
FA CUM TE SFATUIESTE DUHOVNCUL, DAR EU NU CRED CA VEI REUSI. OMUL E FACUT SA TRAIASCA IN FAMILIE, FIE EA MICA (CASATORIA), FIE MARE (CALUGARIA). GANDESTE-TE BINE SI ASCULTA SFATUL DUHOVNCULUI, AL INIMII TALE. CURAJ!:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.08.2006, 16:50:18
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marlene
Parintele Arsenie Boca spunea despre casatorie:"Casatoria e sacul cu pacate,marita-te si ia-l in spate"Casatoria-i pentru manturie si prunci nu pentru placeri si desfranare.
Sacul cu pacate? Nu inteleg ce a vrut sa spuna Parintele, lamuriti-ma.???
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria ori Calugaria ori? Sanduu Generalitati 2 29.01.2016 16:26:11
casatoria patricia2006 Generalitati 7 11.07.2012 00:43:30
Casatoria Membru Generalitati 1 08.10.2010 15:18:01
casatoria... ioanaM Nunta 8 09.09.2010 19:23:51
Casatoria julieta_mihailescu Nunta 1 10.09.2007 00:11:08