Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.06.2008, 09:32:55
sanziana62 sanziana62 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2007
Mesaje: 27
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru sanziana62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela.Matei
dar subiectele astea va depasesc pe unii dintre voi....trebuie sa reusesti tu sa iti vezi viata anterioara ...sa-ti cunosti sufletul ...etc
...da ne depasesc, pentru ca le consideram inutile...le lasam pe seama desteptilor care n-au de lucru:)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.06.2008, 16:30:53
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sanziana62
Citat:
În prealabil postat de Daniela.Matei
dar subiectele astea va depasesc pe unii dintre voi....trebuie sa reusesti tu sa iti vezi viata anterioara ...sa-ti cunosti sufletul ...etc
...da ne depasesc, pentru ca le consideram inutile...le lasam pe seama desteptilor care n-au de lucru:)
Daniela Matei tu ti-ai vazut viatza anterioara???? esti destul ce capabila sa iti dai seama cum a fost????
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.06.2008, 18:16:36
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Parintele nostru Arsenie Boca ne spune ca daca exista reincarnarea orientala in sensul ca noi ne reincarnam automat si succesiv,purificanduni-se sufletele,atunci nu mai era nevoie de intruparea Mantuitorului.Si inca ceva...daca sufletele oamenilor prin reincarnari succesive intr-adevar se purifica,atunci,neaparat,catre sfarsitul lumii,lumea trebuie sa fie buna.Ceea ce e in totala contradictie cu profetiile Mantuitorului si a celor sfinti bineplacuti ai Sai.Catre sfarsitul lumii,noi crestinii stim ca lumea va fi rea,nicidecum purificata,cum spun cei ce sustin reincarnarea hindusa si budista.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.06.2008, 18:53:40
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Daca ne-am reincarna, ar insemna sa ne pierdem constiinta despre noi insine, ceea ce e de neconceput. Eu nu cred in reincarnare, pentru ca nu cred ca imi poate disparea constiinta despre mine insami ca persoana, e ceva de neconceput.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.07.2008, 23:44:28
simi simi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi
Eu unul nu cred in asa ceva si stiu ca biserica ortodoxa exclude reincarnarea. As vrea sa stiu si parerile voastre despre acest subiect deorece eu nu cunosc prea bine invatzaturile bisericesti despre reincarnare.
DACA NE REINCARNAM CAMD MURIM DEFAPT?SI CUM RAMANE CI INVIEREA DOMNULUI NOSTRU ISUS HRISTOS?SI ISUS DE CATE ORI SA REINCARNAT? OF DOAMNE!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.07.2008, 21:23:11
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Cei care au emis, cu foarte mult tim in urma, ideea reancarnarii, au facut-o din necunoastere. Atat au putut ei sa produca, cu mintile lor, fara o inspiratie divina. Noi am primit, de la Dumnezeu, invatatura Adevarului, care ne arata ca nu exista reancarnare. Daca acceptam in continuare reancarnarea, desi stim ca nu exista, nu mai avem nici o scuza. Nu putem spune ca nu am stiut.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.07.2008, 22:26:27
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

cel mai rau este ca sunt si crestini care merg la biserica si totusi cred in reincarnare
eu am fost uimita sa aud de la o colega ca ea crede in reincarnare si totusi este crestina si cand i=am spus ca este pacat a ramas foarte umita si m=a intrebat dar ce se intampla atunci dupa moarte? si stiu ca merge la biserica...:(
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.07.2008, 22:43:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
cel mai rau este ca sunt si crestini care merg la biserica si totusi cred in reincarnare
eu am fost uimita sa aud de la o colega ca ea crede in reincarnare si totusi este crestina si cand i=am spus ca este pacat a ramas foarte umita si m=a intrebat dar ce se intampla atunci dupa moarte? si stiu ca merge la biserica...:(
Dintr o lipsa de informare corecta si o superficialitate in credinta se -ntampla asa ceva. Vrem sa -l urmam pe Hristos, si urmam sfatul astrologului, prezicerile din tarot, horoscop sau mai stiu eu ce. Chiar la ultima predica de Duminica, de la Sf.Liturghie, parintele sublinia pericolul de a imprumuta fara voie unele obiceiuri ale altor religii. Este o realitate cu, care ne confruntam din ce in ce mai mult.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.07.2008, 10:08:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

In filosofia hindusa spune clar ca acel EU sau SINE (ATMAN sau PURUSA) care se reincarneaza nu este sufletul individului, nici nu contine personalitatea omului dianinte, nici amintirile, nimic... Deci, afirmatia unora ca au facut regresie hipnotica si si-au amintit de vietile lor anterioare nu prea are sens, din moment ce amintirile sau personalitatea nu se conserva. Acum, se pune problema cum de afirmatiile lor despre anumite locuri indepartate sau perioade de timp necunoscute sunt adevarate; ei bine, cred ca exista un raspuns la intrebarea asta care se poate deduce usor, nu?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.07.2008, 19:34:47
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Pentru cei care cred in reincarnare.... Dragii mei, veniti-va in fire. Daca ar fi existat reincarnare, am fi primit invatatura de la Dumnezeu, dar El nu ne-a vorbit despre reincarnare ci despre mantuire, S-a ingropat si a inviat pentru ca prin El sa invieze oamenii din moartea pacatului si nu pentru a face reparatii in "vietile anterioare". Religiile asiatice, care vorbesc despre reincarnare sunt religii fara Dumnezeu. De aceea Sfanta Evanghelie se va propovadui la toate popoarele si limbile, pentru ca acestea sa afle Adevarul si sa se indrepte, astfel incat, la Dreapta Judecata sa nu poata spune ca nu au stiut.
Reply With Quote
Răspunde