Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.12.2010, 18:44:09
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Acela nu este colind.
!
Puteai macar sa-mi multumesti pentru informatie. Pina sa aduc eu vorba si tu credeai ca-i colind :))))))))
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.12.2010, 18:50:13
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Puteai macar sa-mi multumesti pentru informatie. Pina sa aduc eu vorba si tu credeai ca-i colind :))))))))
Orgoliul tau nu cunoaste limite.. dai in penibil.
Am studiat muzica clasica, am cantat in cor in copilarie, mergeam in turnee etc..
Cred ca si copilul meu stie mai multe despre muzica despre tine, ca din fasa asculta numai muzica bizantina sau baroque.. daca vrei sa faceti un concurs il las pe el la calculator sa vedem cat stii :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.12.2010, 18:51:21
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

S-o fi folosind Aliluia si la cantari ortodoxe,da nu repetat de 40-50 ori cum e in acel "colind" catolic (sau luteran,ce o fi,ca Handel a fost din cate se pare luteran).
Eu nu la cuvantul Hallelujah m-am referit ci la ideile care vad pe Dumnezeu Iisus Hristos ca un imparat din lumea netransfigurata,care va conduce un regat lumesc intr-o lume netransfigurata.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 23.12.2010 at 18:55:59.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.12.2010, 18:58:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
S-o fi folosind Aliluia si la cantari ortodoxe,da nu repetat de 40-50 ori cum e in acel "colind" catolic (sau luteran,ce o fi,ca Handel a fost din cate se pare luteran).
Eu nu la cuvantul Hallelujah m-am referit ci la ideile care vad pe Dumnezeu Iisus Hristos ca un imparat din lumea netransfigurata,care va conduce un regat lumesc intr-o lume netransfigurata.
:)
Nu stiu daca este asa Mihail.
Dar vezi bine ca din pacate exista si crestini ortodocsi care cred in regatul lumesc, desi nu le-a cantat nimeni despre asta. .

Nu cred ca merita sa te impiedici de detalii in toate situatiile ca pierzi din vedere "big picture".
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.12.2010, 19:18:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Orgoliul tau nu cunoaste limite.. dai in penibil.
Am studiat muzica clasica, am cantat in cor in copilarie, mergeam in turnee etc..
Cred ca si copilul meu stie mai multe despre muzica despre tine, ca din fasa asculta numai muzica bizantina sau baroque.. daca vrei sa faceti un concurs il las pe el la calculator sa vedem cat stii :)
Oare exista ceva nobil pe lumea asta la care tu si familia ta perfecta sa nu fi participat? si la cere fara greseala sa fi luat nota 10 cu felicitari? :)))))))))), totul facut la superlativ :)))

Tu crezi ca esti singura mama care-si lauda exagerat copiii. Crezi ca esti singura care a facut scoala de smecheri?...si restul sunt prosti? :))))

Continua te rog cu date in loc de... etc :)))

Ce relitate complet diferita ar apare in momentul in care lumea virtuala a fantomelor te-ar vedea fata-n fata, ar pica toate aceste fantezii :)))
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.12.2010, 19:21:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
S-o fi folosind Aliluia si la cantari ortodoxe,da nu repetat de 40-50 ori cum e in acel "colind" catolic (sau luteran,ce o fi,ca Handel a fost din cate se pare luteran).
Eu nu la cuvantul Hallelujah m-am referit ci la ideile care vad pe Dumnezeu Iisus Hristos ca un imparat din lumea netransfigurata,care va conduce un regat lumesc intr-o lume netransfigurata.
Mihailt, giantii universali nu se limiteaza la o religie sau la o natiune, cultura. De aceea continuam sa-i ascultam si dupa 4, 5, 600 de ani iar pe un Justin Bieber doar pentru un an doi dupa care dispare pentru eternitate.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.12.2010, 19:23:39
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oare exista ceva nobil pe lumea asta la care tu si familia ta perfecta sa nu fi participat? si la cere fara greseala sa fi luat nota 10 cu felicitari? :)))))))))), totul facut la superlativ :)))

Tu crezi ca esti singura mama care-si lauda exagerat copiii. Crezi ca esti singura care a facut scoala de smecheri?...si restul sunt prosti? :))))

Continua te rog cu date in loc de... etc :)))

Ce relitate complet diferita ar apare in momentul in care lumea virtuala a fantomelor te-ar vedea fata-n fata, ar pica toate aceste fantezii :)))
Acum suntem pe picior de mutare in alt oras, dar te invit la mine cand terminam. Sa ne cunosti, daca vrei.
De acord?
(pot sa-ti scanez rezultatele scolare ale copilului si ti le dau pe privat, daca esti f curios. E-n percentila 99, deci nu inventez nimic)

Last edited by anna21; 23.12.2010 at 19:26:20.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.12.2010, 19:24:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
.
Am studiat muzica clasica, am cantat in cor in copilarie, mergeam in turnee etc..
:)
Serios?
Cu cine si unde ai studiat tu muzica clasica? In ce perioada?
Turnee zici?
Unde ai fost in turneu, in ce orase, tari? in ce data?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.12.2010, 19:25:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne fereste, se sperie copiii daca ii pui sa asculte asa ceva! ,,Aliluia" -in restaurant!!!

Daca oamenii in ziua de Craciun merg la biserica, mai pot sa asculte ori sa cante ei insisi duhovniceste o colinda. Dar sa asculte astfel de ragete in care este pomenit si numele Domnului in restaurant mi se pare blasfemie. Pai, cand spui sau canti ,,Aliluia", canti cu tot sufletul, convins ca-i canti lui Dumnezeu nu betivilor! Chiar sa nu mai facem deosebire intre carciuma si biserica?

,,Fura lumea, fura lumea,
Fura si pe Dumnezeu." - versuri dintr-un moment umoristic.

Uite-asa este furata sarbatoarea Craciunului, adica este deposedata de elementul sacru!

Un Craciun din care Dumnezeu este exclus!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.12.2010, 19:26:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Acum suntem pe picior de mutare in alt oras, dar te invit la mine cand terminam. Sa ne cunosti, daca vrei.
De acord?
De acord!..dar sper ca nu te muti in Alaska.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putin monofizitism NP? Patrie si Credinta Secte si culte 88 07.03.2012 09:11:12
putin ajutor Calin21 Exorcismul 8 05.06.2011 19:11:06
vorbiti-mi putin! anaecaterina Generalitati 86 21.07.2010 10:13:39
of...:( putin ajutor... Simona-Marilena Generalitati 7 18.11.2009 22:51:25
PUTIN-felicitari cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 12 27.12.2007 19:20:00